מה המשמעות לדעתכם

מה לדעתכם המשמעות של בחירת ז'אנר מסוים? זאת אומרת למה כל אדם בוחר ז'אנר מסוים, ברור שזה מפני שכולנו שונים אבל מה המשמעות של בחירת הז'אנר המסוים ? כלומר אם אדם מעדיך ספרים הסטורים מה זה אומר עליו או אדם אחר שדווקא מעדיף מד"ב או מפנטזיה ? מחכה לתשובות אני

פנים לכאן ולכאן

נראה, כי לעיתים קרובות הבחירה נעשית באופן מקרי משהו - היינו, לידי הקורא מגיע איזשהו ספר מוצלח ועושה עליו רושם כביר. בהשפעת אותו הספר הקואה נמשך לספרים נוספים מאותו ז'אנר (סוגה). די קשה לאפיין בני אדם לפי הטעם שלהם בספרות על סוגיה - חובב ספרי היסטוריה יכול להיות אדם קר ורציונלי בעל מזג אנליטי או, להיפך, רומנטיקן מושבע שמעדיף לברוח מהשגרה היומיומית...

אוכל רק לציין

כי לצערי, אני מוצאת את עצמי שופטת אנשים לפי טעמם בתרבות - ספרים, סרטים ומדיה אלקטרונית. האם טעם אומר משהו על ערכם של אנשים? לדעתי לא; אך טעם יכול לאותת לי האם האדם שמולי הוא חבר פוטנציאלי.

מסכימה אתך, מסכימה עם הקודם, ומתברר שבעצם, כך נדמה לי,

אנחנו די נוהגים לפי "אמור לי מיהם ידידיך [כספרים: הספר הוא החבר הכי טוב של האדם...] ואומר לך מי אתה" - הרי קריאה, נושאים לקריאה, יכולים בהחלט לשמש כמכנה משותף רחב / צר בין אנשים לקראת בחירת ידידים. העיסוק בפסיכולוגיה של הקורא (התחיל לצמוח לגובה בשנות השישים של מאתנו העשרים שחלפה ללא שוב) פותח אופקים למסלולים רבים, לא כולם לא-אליטיסטים. אבל לעצם העניין: נראה לי שהמבחן יהיה בהתייחסות של הקורא לבחירתו - אם אוהב רומנים היסטוריים כדי לשמור מרחק רגשי > אדם שרגישותו פגיעה מדיי ויעדיף נושאים מחושבים, ולא יהיה חבר טוב של מי שאוהב רומנים היסטוריים כדי לבכות חופשי חודשי וחופשי שנתי, כי זה האחרון חייב להתייחס רגשית.

ומה אפשר להגיד על מישהו שלא?

כל מה שנאמר קודם - מקובל עלי, כולל גם אותם אנשים (כמוני) שלא מחוברים לשום ז'אנר מוגדר ונהנים מכל מיני סוגים וסוגות. גם זה מאפיין משהו - לא??

מה המשמעות לדעתכם

מה לדעתכם המשמעות של בחירת ז'אנר מסוים? זאת אומרת למה כל אדם בוחר ז'אנר מסוים, ברור שזה מפני שכולנו שונים אבל מה המשמעות של בחירת הז'אנר המסוים ? כלומר אם אדם מעדיך ספרים הסטורים מה זה אומר עליו או אדם אחר שדווקא מעדיף מד"ב או מפנטזיה ? מחכה לתשובות אני

הנה אני כדוגמה עברתי מזאנר לזאנר באופן טבעי ובלי כונה למשל : התחלתי עם רומנים בגיל 11

משם עברתי לספור הקצר משם לספרות קלאסית אחר"כ למחזות ומשם למדע בדיוני אבל ברקע היו כל נזמן במקביל רומנים .חוץ מזה בכל זאנר תמצאי רמה גבוהה ורמה נמוכה כך שאי אפשר לדעתי לשפוט אישיות לפי סוג הקריאה

ומה אפשר להגיד על מישהו שלא?

כל מה שנאמר קודם - מקובל עלי, כולל גם אותם אנשים (כמוני) שלא מחוברים לשום ז'אנר מוגדר ונהנים מכל מיני סוגים וסוגות. גם זה מאפיין משהו - לא??

כמוני כמוך כל הזאנרים

זאנר ספרותי...כנפה חברתית??

אישית אוהבת לטעום מכל הסוגים הרבים,אך לתדהמתי כבר קרה לי שמדווחת על סיומו של ספר...ומיד ההנני מקוטלגת-"מה אהבת את החדש של עוז-?!...אז לא חברה שלך,שמאלנית!!!!".ואני-המומה, מנסה להתיחס לכתיבתו של...לכשרונו הבולט דווקא בספר זה, ומרגישה כיצד מתמוססת לה חברות של שנים. ההנאה שלי היתה צרובה,וטהורה וכל כך בלתי תלויה ...לאן הגענו????

בסגנון "תגיד לי מי החברים שלך ואגיד לך מי אתה"

מה שחשוב לי לי שהיצירה תהיה איכותית

מה המשמעות לדעתכם

סגנון ותוכן מסויים יכולים להצביע

אולי על מצב נפשי מסויים, על דעות מסויימות. אישית כמו הבחירות המוסיקליות שלי, הם אינן מושפעות מקיטלוג של ז'אנר. מה שכן(וזה אולי ראוי לדיון אחר) שמתי לב שככל שאני מזדקן... אני אעדיף לקרוא דברים אם הסגנון (יענו הקנקן) ופחות על התוכן (יענו מה שיש בו) אולי זה בבחינת "נו טוב את הרעיון הזה כבר קראתי... בוא נראה עם אתה יכול להגיד את זה אחרת".

מה שחשוב לי לי שהיצירה תהיה איכותית

כמובן

לא הרעיונות המובעים ביצירה, אלא מה ש*לדעתי* הוא "איכותי". קשה לי לראות את עצמי מתחברת, למשל, עם חובבי "רומן רומנטי".

בסגנון "תגיד לי מי החברים שלך ואגיד לך מי אתה"

הז'אנר בהחלט מצביע על אופי האדם...

אם אדם קורא פנטזיה הוא שייך לקבוצת האנשים קוראי הפנטזיה שלרוב סביבם יש מאפיינים משותפי אחרים, כלומר בדיוק כמו שאנשים שמתלבשים בצורת לבוש מסויימת יש גם מנהגים משותפים אחרים, כך גם קריאת ז'אנר מסויים של ספרים "מקטלג" לקבוצה מסויימת (אך ללא הכללות מוגזמות על מנת שלא נצא לילה גזענים:))

נדמה לי שהשאלה המקורית היתה על הקשר בן טעם ספרותי לאישיות

ועל זה אין לי תשובה. אך התפתח דיון על שיפוט הזולת על פי העדפותיו הספרותיות, בדיקת הדמיון בן אנשים על פי טעמם בהיבט צר של דברים (כמו ספרים). לדעתי טעם משותף בספרות אינו מייצג או אומר הרבה על הזולת: כך למשל אנשים בוחרים לכתוב בפורומים הקרובים לליבם, אך המכנה המשותף של אותו פורום אינו מעיד על מכנים משותפים אחרים. כך, התלהבות משותפת מדיון על ספרים, קיימת בד בבד עם חילוקי דיעות מהותיים: דתיים חילוניים, ערבים יהודים, שמאלנים ימניים, שוביניסטים פמיניסטים, אוהבי\שונאי חיות. אני צמחוני ואוהב מוזיקה קלאסית - האם זה אומר שאשמח לדבר עם היטלר?

זאנר ספרותי...כנפה חברתית??

אישית אוהבת לטעום מכל הסוגים הרבים,אך לתדהמתי כבר קרה לי שמדווחת על סיומו של ספר...ומיד ההנני מקוטלגת-"מה אהבת את החדש של עוז-?!...אז לא חברה שלך,שמאלנית!!!!".ואני-המומה, מנסה להתיחס לכתיבתו של...לכשרונו הבולט דווקא בספר זה, ומרגישה כיצד מתמוססת לה חברות של שנים. ההנאה שלי היתה צרובה,וטהורה וכל כך בלתי תלויה ...לאן הגענו????

לתהילה חביב

אני בעיצומה של קריאת הספר החדש של עמוס עוז.זה אחד הספרים שאני משתדלת לקרוא לאט לאט. לא לאבד אף לא מילה.הסבים והסבתות וכן תיאור חייהם עולים כתמונות בעיני.הצעירים יותר יכולים גם למוד פרק בתולדות האישים שלפני קום המדינה, שלא לדבר על עברית מקסימה וסגנון נהדר.לדעתי, למי שספר טוב הוא אחד מהנאות חייו - מומלץ על ידי לקרוא ספר זה. אך זה כמובן שזו שאלה של טעם אישי.
עבור לעמוד
,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
ספרים
בחר
בחר