תשובה

קודם כל לשנן את כל המילון נשמע כמו מלא עבודה...הלוואי עלי! אני לא הולך לפי האלף בית אני פשוט מחפש מילים שאני לא מכיר ואני גם משנן משמעות של מספר לא קטן של מילים שאני כן מכיר כי אני רואה שיש לזה תועלת מבחינת שיפור כושר הביטוי. זה גם מעניין לגלות את ההבדלים בניואנסים בין מילים דומות כמו למשל אוצר ומטמון או מערה ומנהרה. שנית, כמו שציינתי המילון באינטרנט הרבה יותר משוכלל מהמילון הרגיל והוא מציג את המילה בתוך משפטי דוגמא ובכל הוריאציות השונות שלה כולל המשמעות שלה בלשון הדיבור.לכן לדעתי, זה כל כך אפקטיבי. להתחיל לקרוא ספרים אין לי זמן היום אבל מעבר לזה , לא ראיתי שקצרתי שום רוח מילולי מקריאה עצומה של חדשות ומאמרים אקטואליה בשנה האחרונה. נראה לי שדרך ספרים( אומנם השיטה הקלאסית ) זה תהליך הרבה יותר איטי.

כאנשים שקוראים ספרים האם יכולת ההתבטאות שלכם טובה ?

האם אתם מרגישים שאתם יכולים לנסח משפטים ולהביע את עצמכם בלי קושי ובאופן שוטף מהיר ונעדר היסוסים או הפסקות?

כן ולא

תמיד הייתי אדם שכותב בקצרנות, אני קוראת מגיל צעיר מאוד והקצרנות לא נעלמה. נכון אני מרגישה שאוצר המילים שלי והיכולת ההתבטאות שלי יותר טובה משל שאר בני גילי יש בזה משהו אבל בהקשר להתנסחות בכתב זה לא תמיד נכון אני

מה קדם למה: הביצה או התרנגולת? נראה...

...כי זה לא פשוט. קל יותר לכתוב ולדבר מאשר לקרוא ולהאזין/לשמוע: * במצב של כותב- מדבר, אנחנו נדרשים להיעזר אך ורק באוצר המילים המוכר לנו והפעיל אצלנו. * לעומת זאת, במצב של קורא-מאזין, עלינו להפעיל את היכולת שלנו לזהות, למיין, לשייך ולהבין את אוצר המילים של האחר, שאולי שונה מאוד משלנו (הדוגמאות האופנתיות אצלנו: הפערים בשימוש+משמעות של מילים מסוימות לפי קבוצות שונות באוכלוסייה הישראלית - דתיים 'כיפה סרוגה', חרדים, אורתודוקסם, חילונים, שינקיניסטים, וכן הלאה). אוצר המילים הפעיל אצלי יכול להיות מורכב בכ-30% לפחות ממה שאצל מוישה כהן נמצא אולי רחוק אפילו ממה שקרוב לאוצר המילים שלו, היומיומי. וההיפך, כמובן. אבל במצב של "דוברים", עדיין נוכל להיעזר בבירור זה מול זו. לעומת זאת, לא נוכל "לברר" עם הסופר-בעל המאמר מה לעזאזל הוא כתב... בספרות, ז"א: כשאנחנו "נפתחים" לקרוא ספר, זה המצב הטבעי, כמעט בכל גיל, עד שמגיעים למצב שביצירה שלמה אולי ניתקל ב-20, 30 מילים "חדשות". (גם כמבוגרים ויודעי שפה, ובכל השפות). מי שרגיל למצב, לא ייבהל. ואז - אם התאמצתי והצלחתי לקנות ולהפנים-לזכור כמה "מילים חדשות", אמשיך בקריאה. אבל: אם התאמצתי ועדיין יש כ-30-35% או יותר מילים [ובעיקר: תחביר! מילות יחס, מילות קשר, משפטי תנאי וכיו"ב] שאין לי מה לעשות ואיך להתמודד עם אלה - יש תסכול > סקרנות ורצון לקריאה [ = // לשמיעת הרצאה בתחום לא מוכר] ייעלמו, בערך ... ...ואישאר עם אוצר מילים ותחביר דלים, דלים מאוד. מה שנכון: גיל תחילת הקריאה קובע. מה שנכון באותה המידה: רצון (ויכולת סבירה, ממוצעת) ודבקות במטרה עושים את ה-"רבי עקיבא" לאפשרי. ממצב קורא-סביל למצב של כותב-פעיל: אם אראה שהיכולת להתבטא השתפרה, ארגיש טוב יותר ואקבל עידוד להמשך קריאה. אם לא - גם כאן התסכול ירפה את ידיי. (יש תיאוריות, יש מחקרים, ויש כל שחפצה נפשנו, כולל מה שנפשנו לא-כל-כך חפצה...) זה תחום שעדיין מעורר הרבה מחלוקות. והרבה עשייה מבורכת, למזלנו.

ועוד ביצה ותרנגולת:

אולי אלה שמרבים לקרוא ונהנים מקריאה הם אלה שמראש, באופיים, הם "בני-אדם של מילים", ולכן גם יכולת ההבעה המילולית נרכשת אצלם יותר בקלות???

תשובה

קודם כל לשנן את כל המילון נשמע כמו מלא עבודה...הלוואי עלי! אני לא הולך לפי האלף בית אני פשוט מחפש מילים שאני לא מכיר ואני גם משנן משמעות של מספר לא קטן של מילים שאני כן מכיר כי אני רואה שיש לזה תועלת מבחינת שיפור כושר הביטוי. זה גם מעניין לגלות את ההבדלים בניואנסים בין מילים דומות כמו למשל אוצר ומטמון או מערה ומנהרה. שנית, כמו שציינתי המילון באינטרנט הרבה יותר משוכלל מהמילון הרגיל והוא מציג את המילה בתוך משפטי דוגמא ובכל הוריאציות השונות שלה כולל המשמעות שלה בלשון הדיבור.לכן לדעתי, זה כל כך אפקטיבי. להתחיל לקרוא ספרים אין לי זמן היום אבל מעבר לזה , לא ראיתי שקצרתי שום רוח מילולי מקריאה עצומה של חדשות ומאמרים אקטואליה בשנה האחרונה. נראה לי שדרך ספרים( אומנם השיטה הקלאסית ) זה תהליך הרבה יותר איטי.

עוד דרך, וגם אסוציאציה ספרותית

ליאור - רעיון בשבילך: אני מכירה נערה שהחלטיה, כמו ליאור, להעשיר את אוצר המילים שלה, ועושה זאת בדרך משולבת: היא קוראת ספרים, ומסמנת לעצמה את המילים שפירושיהן לא ברורים לה. אחר כך, בלי להתעצל, היא פונה למיולן ומחפשת שם את המילים שסימנה, וחוזרת וכותבת את פירושיהן בשולי הטקסט. כך היא מרוויחה גם הנאה מספרות, גם ידע כללי שטמון בספרים, וגם אוצר המילים שהיא מגדילה הוא אוצר-מילים משמעותי ויש סיכוי שיישאר יותר בזיכרון, כי המילים מתקשרות לחוויה רגשית. אני מוכרחה לציין שהנערה הזו מתמידה במבצע הזה כבר יותר משנה, והפכה את הדרך הזו לחלק מחייה, ואני גם רוצה לספר לכם ש"יש תמורה בעד האגרה" ואכן גם יכולת ההבנה שלה, גם הידע הכללי שלה וגם יכולת ההבעה השתפרו מאוד. וכל הקטע הזה של לימוד המילון מזכיר לי את השכן הזקן של חנה גונן (מיכאל שלי) שהיה בא אליהם כל ערב כדי לקרוא פרק או שניים באנציקלופדיה העברית, כדי להשכיל ולשפר את ידיעותיו הכלליות.

האם אתם מרגישים שאתם יכולים לנסח משפטים ולהביע את עצמכם בלי קושי ובאופן שוטף מהיר ונעדר היסוסים או הפסקות?

בהחלט, כן

כאשר בן אדם קורא ספרים, הוא לומד מטבעות לשון מן המוכן, צירופים כבולים ואפילו משפטים שלמים - היינו, הלקסיקון שלו הולך ומתרחב. יצוין, שבבתי ספר לריגול מאיצים בצוערים לשנן ספרים בע"פ לצורך רכישת שפה לועזית רהוטה (כך עולה מספרו של המרגל הסובייטי ויקטור סובורוב).

ועוד ביצה ותרנגולת:

אולי אלה שמרבים לקרוא ונהנים מקריאה הם אלה שמראש, באופיים, הם "בני-אדם של מילים", ולכן גם יכולת ההבעה המילולית נרכשת אצלם יותר בקלות???

לאו דווקא - מה עם מי שמתחיל לקרוא הרבה בגיל 6 או 7, האם כבר אז הוא "בן אדם של מילים"?

אני חושבת שכן

אני חושבת שיש כישרונות מולדים, וכישרון מילולי, כמו כישרון לציור, טביעת-עין, כישרונון בספורט ועוד - ניתנים כמתנה עם הגנים, והם מולדים. אם כישרונות כאלה מקבלים טיפוח, גירוי ואתגר (לא מגיל 6, מגיל אפס!) - הם גם באים לידי ביטוי. אגב - הביטוי "בן אדם של מילים" הוא לא שלי, הוא פרפרזה על עמוס עוז שהגדיר את עצמו (בספר האחרון שלו) כ"ילד של מילים".

דוגמא טובה

עמוס עוז באמת מתאר בית עם דגש על שפה ואוצר מילים. ובמקביל נזכרתי במחקר שמתעד כיצד כבר בגיל 3 (!) קיימים פערים משמעותיים באוצר המילים של ילדים, שמשפיעים על היכולת הבית-ספרית שלהם בשלב מאוחר יותר.

עושר השפה והתבטאות

אני ממליצה לקרוא בעתון "הארץ" מהיום 21.06 , את רשימתה של דפנה לוי בחלק גליון יום ששי "נלבב היא מלה שמחה".
עבור לעמוד
,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
ספרים
בחר
בחר