ילד מצביע. צריך פיפי. אני מלווה אותו...

"ילד מצביע. צריך פיפי. אני מלווה אותו. השירותים אינם אלא קיטון המופרד בוילון. במרכז הקיטון - חור באדמה ומדרך חרסינה. תלוליות של צואה בכל מקום, וגם הילד המשתין דורך בצואה. זכרתי את סיפרי הלימוד ספוגי התיעוב וההסתה נגד ישראל, שמצאו חיילי צה"ל לאחר הכיבוש בבתי-הספר ובגנים. הספרים הללו הוחרמו, אך תוכנם עובר כעת בעל-פה, תושב"ע. אין זה חשוב כלל מי האשם האמיתי בקיומם ובמצבם של מחנות הפליטים - בתי השחי של המזרח התיכון - אנחנו, הישראלים, נשלם את המחיר. אנחנו, ולא מדינות ערב או מדינות העולם. אותנו הם ישנאו, הילדים הללו הגרים כל חייהם בעולם חסר השמחה והצבע של המחנה, המבלים שעות ארוכות בקייץ ובחורף בגן-ילדים קר וטחוב, שאין בו חלון זכוכית ואין בו חשמל. שהסרחון העולה מן ה"שירותים" אופף אותו כהמחשה גרוטסקית למצבם." מתוך הספר "הזמן הצהוב" של דויד גרוסמן (1987)

יש פה כתב אשמה חריף

אולם, אני בטוחה שיש טקסטים שכנגד. צריך רק למצוא אותם, ולי - אין כרגע משהו בשליפה.

יש בעיות חמורות יותר מהבעיה הפלסטינאית

גרוסמן כתב על הבעיה הפלסטינאית ונראה לי שבדרך כולנו קצת שכחנו את הבעיה הפנימית שלנו. הערבים-ישראלים-פלסטינאים. מי שלא יודע או כן יודע הבעיות בבתי הספר הערבים, בתוך מדינתנו הקטנטונת, הן גדולות כמעט כמו בבתי הספר הפלסטינאים. חסרים כל-כך הרבה כיתות שבאומ-אל-פחם התחילו ללמד במסגדים, במזרח ירושלים המצב דומה והילדים הולכים ללמוד בבתי ספר של הרשות, בבתי ספר שעוד איך שהוא כן יכולים להכיל את כל התלמידים, המורים נלחמים על כל פיסת גיר ועל כל חדר פנוי. תשאלו כל מורה ערבי בסמינרים למורים או בכלל...

מעניין אם לימור לבנת מייחסת חשיבות ונותנת עדיפות לטפל בנושא שהעלית. ידוע לך משהו על זה?

גרוסמן כתב גם על זה ("נוכחים נפקדים")

מעניין אם לימור לבנת מייחסת חשיבות ונותנת עדיפות לטפל בנושא שהעלית. ידוע לך משהו על זה?

ובכן

אחת לשנתיים מתקיימת 'תחרות הסיפור הקצר' בקרב תלמידי כתות ה-ו במסגרת אגף שח"ר (שרותי חינוך ורווחה) במשרד החינוך. זה כולל את עיירות הפיתוח, השכונות, והמגזר הערבי. נושא העל לתחרות השנה הוא: 'אין לי ארץ אחרת'. זו התשובה על התיחסות, העדפות וטיפולה של לימור לבנת בנושא שהועלה. זו כמובן רק דוגמה אחת מיני רבות.

ודאי ודאי. לימור הקדישה לכך מחשבה רבה ואף מצאה פתרון:

הנפת דגל הלאום בבתי הספר מעלה מורל וזוקפת קומה. מי צריך כיתות וגירים? העיקר הזקפה.

אני מת לענות לך לגבי זה אבל משהו מרגיש לי מוזר בניית אתרים בחינם בניית אתרים בחינם

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
ספרים
בחר
בחר