הערה טכנית: דואר וואלה הוא יותר צב מארנב. קחי זאת בחשבון

וכאן כבר יש מקום להשוואה תרבותית עמוסה בין שתי התרבויות

לאפשר שיפוט עררכי לגבי עוצמת השפה והאומה, המורשת התרבותית השווה יותר או פחות, ההיבטים ההסיטוריים לכאן ולכאן, ומקומו של בשביס זינגר לעומת המקבילה הלטינית של הומרוס.

לא הבנתי אותך. הומרוס הרי כתב יוונית

אני בכלל לא יודע אידיש

אבל סיפור קצרצר מאוד * וכבר אני מזהיר שהקשר בין מה שנכתב למציאות הוא כנראה רופף מכיון שאני מקצין חלק מהעובדות בשביל הקונוטציה אנחנו, כמו אברהם אבינו אנחנו. ומי שבא בשבת מקבל אוכל. ובכלל, אנחנו נוטים לצחוק עליו מאחורי הגב. פעם התארחה בבית שלנו שרה צפתמן שהיא פרופ' לספרות אידיש בחוג לאידיש (דהה) באוניברסיטה העברית. אכלנו ארוחת צהרים (של שבת) ושרה צפתמן דיברה על החוג לאידיש ועל איך אין כבר תלמידים וגם אלה שיש לא בוחרים בכיוון האקדמאי ובצער אמרה שהחוג גווע והסגל המזדקן יעבור מן העולם ביחד עם החוג (או להפך) אחי העיר בצחוק שאולי אני ימשיך את המורשת בחוג לאידיש וגברת צפתמן אז שאלה אותי מה אני רוצה לעשות כשאתבגר ואמרתי שאין לי מושג והיא ענתה: "כמה מוזר" פרופ' שרה צפתמן (והשמות בכלל נוטים לרבות במהירות כמו רשימת מכולת) חלתה כבר כמה פעמים בסרטן ונאלצה להתמודד עם המחלה לבד. בלי משפחה. היא ישבה לשולחן וצעיף דק מכסה את הצואר שלה שצולק מהמחלה, ויש לה קול נעים נורא. וכשאכלנו את הדג (מנה ראשונה) פתאום הכל נקטע וגם הקול והיא נחנקה והגרון שלה השמיע נחירה חייתית שכזו והיא קרבה את מפית הנייר לשפה שלה וירקה את כל מה שנתקע בגרון (בהרבה שנים או בכמה דקות) החוצה. ואז היה קצת שקט והיתה גם תחושה דוחה באוויר, ובושה. ואני חושב עדיין שהיא מסמלת כל כך יפה את השפה הזו וכל כך מאמינה שהיא תמות ביחד עם השפה ושהשפה תמות ביחד איתה ויש בה משהו מעורר רחמים והערצה באותו הזמן וחולשה. כזו של משהו שנחלש. או מישהו שנחלש. ויש לזה סוף. -סוף-

דני, סליחה שאני מעירה, אבל...

אני לא יודעת אם הסיפורים שאתה כותב הם מדימיונך או אמיתיים (כתבת קשר רופף למציאות, אבל אני לא יודעת עד כמה בכל זאת יש קשר - שמות, מקומות, ארועים וכו'), אבל אם השמות אמיתיים, נראה לי שכדאי קצת לצנזר... אם אתה מבין למה אני מתכוונת (בלי שום רצון לפגוע ואם נפגעת סליחה מראש).
עבור לעמוד
,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
ספרים
בחר
בחר