תמריץ לחברי הנציגות בפינוי בינוי

שלום, אני ועוד שכן מהבניין מנסים לקדם פרויקט של פינוי בינוי בבניין שלי (זכויות תמ"א 38 בתוספת הרבה זכויות מהתב"ע - פרויקט מורכב) ועוד לפני שהתחלנו עם חתימות והסכמים אני כבר רואה כמה עבודה זה (כבר 3 שנים של שכנועים ונסיונות לעניין קבלנים, פגישות, ישיבות וכו'). כרגע עושה רושם שהעניין מתחמם ומתקדם, אבל אני מהסס אם להמשיך בתפקיד כי אני רואה כמה זמן והשקעה זה מצריך עכשיו ומשער שאח"כ זה רק ילך ויחמיר, ובמיוחד בהתחשב בכך שהכל נעשה בהתנדבות ואין לי עודף זמן פנוי.

רציתי לדעת האם ישנם פרויקטים של פינוי בינוי שבהם ניתנים תמריצים מסוימים לחברי הנציגות, כאשר הדבר נעשה בצורה שקופה לחלוטין ומעוגן בחוזה (למשל תמריץ של הנחה גבוהה יותר בשדרוג הדירה לחבר נציגות ולא בהכרח כסף לכיס).

לכאורה התמורה זה שיהיה פרויקט ועושים לטובת הכלל והכל צריך להיות "שוויוני" ולכן יש נימוקים נגד התמריץ. מצד שני, להיות חבר בנציגות ולהניע את הפרויקט זו עבודה לא פשוטה כלל, של מאות שעות ואולי אף יותר, שנמשכת מספר רב של שנים (יתכן שאפילו 10 שנים מיום תחילת קידום הנושא ושכנוע דיירים/קבלנים ועד קבלת המפתח), שכרוכה בטיפול בעניינים רבים במקביל, קשר עם דיירים, עם היזם, עם הקבלן, עם העו"ד עם האדריכל וכו' וכו'. במיוחד בפרויקטים עם דירות רבות (30 ומעלה) קיים עומס רב שנופל על כתפי הנציגות המארגנת, וזאת להבדיל מפרויקטים של מספר דירות בודד שבהם ניתן לחלק פחות או יותר את הנטל בין הבעלים (למרות שזה גם בעייתי ולא תמיד קורה). לכן אפילו תמריץ של הנחה גבוהה יותר על שדרוג לא באמת יכסה את השווי של הזמן שהושקע, אבל לפחות זה עדיף מכלום.

ולכל אלה שטוענים כנגד תגמול בשם "שוויוניות" - אם רוצים שהכל יהיה שוויוני אז שכל בעלי הדירות ישקיעו את אותו זמן כמו חברי הנציגות בקידום הפרויקט, קשר שוטף עם קבלנים, דיירים וכו'. מדובר בכמויות זמן מטורפות שלפעמים משתוות לחצי משרה בייחוד בחלקים הקריטיים של הפרויקט. לכן לדעתי לא לאשר תמריץ כלשהו לנציגות זו צרות עין לשמה, וזה למעשה בפועל חוסר שוויון כלפי חברי הנציגות ולא כלפי בעלי הדירות האחרים. ולגבי נימוקים בסגנון של "אם לא מתאים לך אז אל תארגן או תהיה חבר בנציגות" ושהמארגן מקבל תמורה ע"י הגדלת דירתו כמו כולם - לדעתי זה נימוק גרוע. הרי ברור שבלי מישהו שיארגן את הפרויקט וידחוף אותו שום דבר לא יזוז, ולפעמים המארגן עושה את זה מחוסר ברירה פשוט כי אין אף אחד שיעשה את זה, ומרגיש די פראייר כי הוא משקיע הרבה יותר מכולם ומקבל בדיוק כמו כולם.

אשמח לשמוע האם נתקלתם בתגמול/תמריץ לחברי נציגות כאמור. חשוב להדגיש שעוד לא העלנו כלל את הנושא בפני הדיירים, ובסה"כ הדיירים מאוד מעריכים את מה שאנחנו מנסים לקדם, אנחנו מעוניינים לבדוק קודם לכן מה מקובל ואם ניתן לעגן את הנושא בצורה ברורה ושקופה. תודה מראש.

שלום רב,

פרויקטים להתחדשות עירונית, ובכלל זאת פרויקטים לפינוי בינוי הינם פרויקטים מורכבים אשר מאופיינים בריבוי בעלי דירות, משאים ומתנים ארוכים וממשוכים וכן מתן מענה לבעיות רבות ברמה הקניינית והתכנונית. שילוב של כל בעלי הדירות אינו אפשרי כיוון שחלק לא מבוטל מבעלי הדירות אדישים לפרויקט או לחילופין מתנגדים, וזאת כמובן בנוסף לאלו שתומכים. הדרך הטובה ביותר הינה יצירת קבוצה ממוקדת לקידום הפרויקט (נציגות) אשר תפעל מול היזם ותעדכן את בעלי הדירות.

לפרטים נוספים אתה מוזמן לצור עמי קשר - עו"ד פינוי בינוי.

עסקאות נדל"ן הו עסקאות רחבות היקף ודורשות ידע מקצועי ומשפטי רחב וניסיון רב. מציע לפנות לייעוץ מקצועי ומשפטי שישפוך לך אור על כל התהליך. 

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
תמ"א 38
בחר
בחר