כמה חתימות לתמא

כמה חתימות לתמא

יש לנו 4 דיירים סרבני תמ"א 38 מתוך 20 דיירים בבניין, כל השאר מוכנים. האם זה מספיק בכדי להתחיל בהליכי תמ"א 38? כמה אחוזי חתימות יש להביא ?

ערן שלום,

 

השאלה שלך נשאלה כבר מספר פעמים בפורום זה, אבל מאחר וזהו נושא חשוב ומהותי, אשמח לענות עליה שוב:

נקודה ראשונה -סוג הפרויקט

יש להבדיל בין פרויקט תמ"א 38/1 - חיזוק הבניין ובנית יחידות נוספות על גג הבניי, ואולי בקומת העמודים,

לבין תמ"א 38/2 -הריסת הבניין ובניית בניין חדש תחתיו.

במקרה הראשון, די בהסכמה של שני שליש מבעלי הדירות (והחלקים ברכוש המשותף) על מנת לפנות למפקח על הבתים המשותפים לצורך חיוב יתר הדיירים להצטרף לפרויקט.

במקרה השני יש צורך בהסכמה של לפחות 80% מהדיירים על מנת לפנות למפקח.

נקודה שניה - הפניה למפקח

צריך להבין כי לא די בהסכמה של רוב כזה או אחר, אלא יש להגיע למצב בו יחוייבו הדיירים הסרבנים לקיים את הפרויקט.

הדבר נעשה ע"י פניה למפקח על הבתים המשותפים אשר תפקידו הינו לברר מהי סיבת הסירוב והאם היא מוצדקת.

אם יגיע למסכנה שאין הצדקה לסירוב, או כי ניתן לטפל בבעיה של הדייר הסרבן באמצעים אחרים מלבד מניעת הפרויקט, אזי יסמיך גורם שלישי (בדר"כ עוה"ד של הדיירים) לחתום על כל המסמכים הדרושים לשם קיום הפרויקט.

נקודה שלישית - מה קורה בפרקטיקה

בפועל, יזמים רבים אינם מעוניינים להתחיל בפרויקט אם אין הסכמה של כל הדיירים, או לפחות של אחוז גדול מאוד, תוך הבנה שהסיבות לסרבנות אינן סיבות אמיתיות.

עם זאת, במקרים רבים, דיירים סרבנים מתרצים במהלך הדרך, כאשר הם רואים כי הפרויקט רוקם עור וגידים, וההתנגדות לפרויקט הולכת ומצתמצמת (ברוב הפעמים עד לאפס).

 

הדיירים הסרבני גם מתחילים להבין כי על מנת לעמוד על סרובם עליהם להצתייד בעו"ד (המפקח הינו ערכאה שיפוטית) וכי הדבר עשוי לגזול מהם זמן יקר וכסף רב.

על כן, כאשר קיים אחוז גדול של דיירים המעוניינים בפרויקט, וכאשר נראה כי הסיבות לסרובם של הדיירים הסרבנים אינן מוצדקות או שהן ניתנות לפתרון, אנו ממליצים לדיירים להתקדם עם הפרויקט בכל זאת.

בברכה,


גיא יקותיאל, עו"ד


שד' יהודית 8, תל אביב


טל: 03-6915656, פקס: 036915655


מייל: guy@iylaw.co.il


אתר: www.iylaw.co.il

ממליץ לך לדבר עם חברת התחדשות שיוכלו ללות אותכם ולהוציא לפועל את כל התהליך:

http://hitchadshut.net/%D7%A4%D7%99%D7%A0%D7%95%D7%99-%D7%91%D7%99%D7%A0%D7%95%D7%99-%D7%91%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%A9%D7%9C%D7%99%D7%9D/

כיועץ נדל"ן בירושלים,הואיל והעיר מתחרדת בקצב מהיר,וכיוון שיש כבר הרבה מתחמים עם איכלוס חרדי ודתי,והואיל והסקטור החרדי מהווה משפחות מרובות ילדים,שזקוקות לתוספת חדרים,והואיל וכך יש ביקוש גדול לבניינים שבהם יש הליך תמ"א מתקדם,וכמובן תוצאות הבחירות לעיריית ירושלים עם ראש עיר דתי,ורוב חרדי במועצת העיר, יעצימו וימנפו פרויקטים רבים של התחדשות עירונית בבירת ישראל.

בברכה,

משה שי הולילנד נכסים

ערן שלום,

נכון להיום, על מנת לבצע פרויקט מסוג תמ"א 38/1 חיזוק מבנים יש צורך להשיג רוב של 66% מקרב בעלי הדירות בבניין שלהם שיעור דומה של חלקים בלתי מסוימים ברכוש המשותף. בפרויקטים מסוג חיזוק מבנים תמ"א 38/2 יש להשיג את הסכמתם של 80% מבעלי הדירות שלהם 75% חלקים בלתי מסוימים ברכוש המשותף.

לפרטים נוספים בעניין הרוב הדרוש לביצוע פרויקט תמ"א 38 אתה מוזמן להיכנס למאמר שבקישור.

במידה ואתה מעוניין לקבל הסבר נוסף על ההבדלים בין הפרויקטים מסוג תמ"א 38/1 לבין תמ"א 38/2 באפשרותך להיכמס למאמר שבקישור.

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
תמ"א 38
בחר
בחר