איך צריך להשכיב תינוק?

יש לי תינוק חמוד בן חודש וחצי. אמרו לי להשכיב אותו בעיקר על הגב.
אבל שמעתי שחשוב להשכיב אותו גם על הבטן.

מאיזה גיל אפשר להשכיב תינוקות על הבטן?

שלום מירב

שאלתך חשובה מאוד

פיזיותרפיסטים התפתחותים, מטפלים מדי יום בתינוקות תקינים לחלוטין שהופנו לפיזיותרפיה עקב בעיות הנלוות לשכיבה ממושכת על הגב. שכיבה על הבטן בערנות ובהשגחה, חשובה מהיום הראשון והיא הבסיס להתפתחות מוטורית טובה, לחיזוק חגורת כתפיים, להרמת הראש נגד כוח הכובד, ומכאן למעבר משלב התפתחותי אחד לאחר("אבני דרך"), עד עמידה והליכה. המזרון/משטח ,הוא "חדר הכושר" של התינוק. בכל החתלה, ברחצה ובכל פעם שניתן,רצוי להשכיב את התינוק קצת על הבטן. ככל שהתינוק ישהה יותר זמן על הבטן, הוא יתחזק ויהיה לו יותר קל להתמיד בתנוחה זו. חשוב להשכיב גם על הצדדים ולשנות תנוחות מספר פעמים ביום.

יש לציין על פי המלצות של משרד הבריאות, יש להשכיב תינוקות לישון על הגב, עד שהם מתהפכים באופן עצמאי מגב לבטן.

בברכה,


משה ברטר
פיזיותרפיסט בכיר
מרכז רפואי העמק

מנהל הפורום
20+

שלום רב

יש לי תינוקת בת חודשיים וחצי ואני מתלבטת בשאלה האם מותר להשכיב תינוקות על כרית ראש לצורך תמיכה או שהדבר עלול להזיק . זכור לי כי בעבר (לפני20-30שנה) היו משכיבים על כרית קטנה. האם זה מומלץ ואם לא מדוע ?

תודה מראש

לאמא של התינוקת בת החודשיים וחצי, שלום רב,

שמוש בכרית לתינוקות אסורה מחשש לחסימת דרכי הנשימה וחנק (טפו..טפו..). רצוי להגביה את מראשות המיטה (כ-30 מעלות) עם מגבת מגולגלת או כרית קטנה, תמיד תחת המזרון. השטח סביב הפנים צריך להיות פתוח וחשוף, ומסיבה זו על פי המלצות משרד הבריאות וארגון הבריאות הבינלאומי, משכיבים תינוקות לישון על הגב ללא כרית.

בברכה,


משה ברטר
פיזיותרפיסט בכיר
מרכז רפואי העמק

מנהל הפורום
20+

תודה על המידע החשוב! מצפה לתינוק בעוד כשלושה חודשים ! התרגשות.

משה, תודה על התשובה . אני  מבקשת לחדד את התשובה שנתת- האם האיסור הוא אך ורק בשל חשד לחנק או שמדובר בזנק שיכול להיגרם לשרירים או עמוד השדרה ? אבקש הבהרה ... תודה ראש

בוקר טוב

הסיבה שאין להשכיב  תינוק על כרית ,בטיחותית בלבד.החשש הוא לחסימת דרכי האוויר בשכיבה על הבטן בעיקבות שקיעה ברכות  הכרית, או לחלופין תינוק גדול יותר ישים את הכרית על הפנים כשהוא שוכב על הגב.

דבר שלא יכול לקרוא כשהתינוק שוכב על משטח קשיח (מזרון)

לשאלתך על נזק לעמוד שדרה- אין פגיעה בשלד שריר בעיקבות שכיבה על כרית.

ראיה לכך הרי אנחנו משכיבים את התינוק על משטחים רכים : ערסל, טרמפולינה ועוד, כשגבו של התינוק במצב מעורסל ,דבר שלא גורם נזק לתינוק (במינון הנכון), ולהפך , תורם להתפתחותו.

 

עפרה ארבל
מנהלת מערך שירות הפיזיותרפיה 
מרכז רפואי העמק

מנהל הפורום
משתמש חדש

שלום

 

יש לי תינוק בן חודשיים והבנתי מהרבה חברות ששמו את התינוק שלהם מגיל אפס יישן עם כרית בגלל עניין הפליטות של התינוק האם אפשרי? מומלץ? 

היי בני בן 4 חודשים ויש לי שאלה לגבי התנוחה שהוא יושן עלייה בלילה שהיא על הצד עם כרית תומכת המקבעת אותו לצד מסוים... אני משנה לו את הצד כל פעם במהלך הלילה שמתעורר. האם זה תקין? 

היי בני בן 4 חודשים ויש לי שאלה לגבי התנוחה שהוא יושן עלייה בלילה שהיא על הצד עם כרית תומכת המקבעת אותו לצד מסוים... אני משנה לו את הצד כל פעם במהלך הלילה שמתעורר. האם זה תקין? 

היי ליטל,

כדי להפחית את הסיכון לתסמונת מוות בעריסה, מומחים ממליצים למקם את התינוק על גבו כאשר את מכניסה אותו לישון במהלך השנה הראשונה שלו. הסיכון של מוות בעריסה שיאים בין חודש ל-4 חודשים אלא האיום נותר עד גיל 12 חודשים. למידע נוסף באתר: איך להשכיב תינוק לישון

בהצלחה.

 

אבקש לא לנצל את הפורום להעלאת תכנית פרסומיים.

במידה וישנם טיפים רלוונטים אנא שתף/י במלל ולא בקישור. במידה ואת/ה מפנה לקישור אנא ציין/י מיהם הגורמים המקצועיים שעליהם נשען הכתוב

תודה והמשך יום טוב,

רני ויינר שלמה,

פיזיותרפיסט בי"ח העמק

שלום רב

בני בן 4 וחצי חודשים מתהפך קדימה ואחורה בצורה עצמאית בעת שעות העירנות והמשחק, לאחרונה במהלך שנת הלילה הוא מתהפך על צידו ולא מוכן לחזור לשינה על הגב

מה עושים? האם תקין?

שלום,

בהחלט תקין. עקרונית ברגע שהתינוק יכול להתהפך עצמאית מהגב לבטן השינה על הגב פחות רלוונטית. חשוב להקפיד שסביבת הראש תהיה שטוחה ונקייה מגורמי סיכון כמו כרית, בובות וכו'.

בברכה, רני ויינר שלמה

פיזיותרפיסט בי"ח העמק בעפולה

עבור לעמוד
,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
פיזיותרפיה
בחר
בחר