יט' כסלו חג הגאולה של האדמו"ר הזקן

בס"ד

אנו חוגגים את יט' כסלו חג הגאולה של האדמו"ר הזקן רבי שניאור זלמן מליאדי בעל התניא ושולחן ערוך הרב, מיסד דרך חסידות חב"ד. בו השתחרר האדמור הזקן מהכלא הרוסי, שם נאסר עקב הלשנה של מתנגדי החסידות, ופירסם את ספר התניא הקדוש, ספר היסוד של תורת החסידות. זה יום טוב לכל החסידים, כי ספר התניא הוא הבסיס לכל תורת החסידות ומטרתו היה להפוך את החסידות לנגישה לכל אדם הרוצה בכך, לכן זה ראש השנה לחסידות. ההלשנה נבעה מקיטרוג בשמים על כך שהאדמו"ר הזקן פרסם דברי קבלה ברבים בלשון פשוטה שכל אחד יכול להבין אותה. עד אז זה היה אסור, אבל האדמו"ר הזקן הבין שזה הדרך להביא את הגאולה, להפיץ את מעיינות החסידות החוצה (כפי שנאמר לבעש"ט הקדוש), ולכן הוא לקח על עצמו את המשימה הזאת. כתוצאה מהמאסר הוסר האיסור הזה משמיים והותר לפרסם את ספר התניא הקדוש. מאז בכל שנה ביום זה אנו מתחילים לקרוא מחדש את סדר השנתי של ספר התניא הקדוש, וזהו יום טוב לחסידים ולכל עם ישראל.

 

 

אז שיהיה חג שמח לכולם (גוטע יום טוב).

 

הניגון המזוהה עם האדמו"ר הזקן, מתוך מזמור נה' בתהילים: פדה בשלום נפשי:

 

https://www.youtube.com/watch?v=Q_ubFNZKhtg

 

מנהל הפורום
1000+

בס"ד

בתקופה ההיא היה מאבק קשה בין מתנגדי החסידות שרצו לשמר דרכי גלות ישנים אשר יצרו מעמדות בתוך עם ישראל, כאשר רק התלמידי חכמים והרבנים עסקו בתורה, בזמן שרוב עמך ישראל היה בבורות עצומה ולא הבין בכלל את המילים של התפילה או אפילו קרוא וכתוב. דרך החסידות שינתה את כל זה וקרבה בין פשוטי העם לתורה ותפילה וספר התניא הקדוש היה צעד חשוב בהפיכת דרך הקבלה והחסידות לנגישה לכל עם ישראל וכך לקרב את הגאולה. לכן המתנגדים ניסו בכל דרך לעצור את זה וכאשר ראו שהדברים מתפשטים בקרב רוב עם ישראל, הם החליטו לפגוע במנהיג החסידות, האדמו"ר הזקן. אבל מעז יצא מתוק, כי מעצרו ושחרורו של האדמו"ר פרסם עוד יותר את דרך החסידות בעולם והביא לרבבות של יהודים נוספים ללמוד תורה ותפילה כראוי וזה סיבת השימחה של היום הזה.

 

אז שיהיה לכם יום טוב שמח.

מנהל הפורום
1000+

בס"ד

 

יום שיחרורו של האדמו"ר הזקן יט' כסלו, היה גם בהשגחה פרטית יום ההילולה של מורו המגיד ממזריטש אשר היה ממשיך דרכו של הבעל שם טוב הקדוש. הוא גם נחשב לאביו הרוחני של האדמו"ר הזקן. כאשר האדמור הזקן ישב בכלא הופיע לפני בעש"ט והמגיד והודיעו לו שהוא נאסר עקב קיטרוג משמיים על שהפיץ את סודות הקבלה והחסידות ברבים, אבל כעת הקיטרוג בוטל ומעכשיו והלאה כאשר יצא מהכלא עליו לעסוק כמה שיותר בהפצה של תורת הקבלה והחסידות. וכך אכן עשה האדמו"ר הזקן והפך את היום הזה לראש השנה לחסידות יום שבו אנו מתחילים לקרוא את ספר התניא הקדוש מהתחלה במשך השנה כולה. עוד על המגיד בקישור הבא:

 

http://chabadpedia.co.il/index.php/%D7%94%D7%9E%D7%92%D7%99%D7%93_%D7%9E%D7%9E%D7%96%D7%A8%D7%99%D7%98%D7%A9

 

יום טוב שמח, וגאולה שלימה.

 

 

מנהל הפורום
1000+

בס"ד

 

ידוע הסיפור שכאשר האדמו"ר הזקן ישב אחוז בכלא, בא אליו שר אחד ממשלת רוסיה וביקש ממנו להסביר לו סוגיה המופיעה בתורה. לאחר שאדם הראשון אכל מעץ הדעת טוב ורע והבין שהוא עירום הוא שמע את קולו של הקב"ה מתהלך בגן והחביא את אצמו, אז הקב"ה אמר לו איכה? שאל אותו השר הרי הקב"ה ידע איפה האדם הראשון נמצא אז למה הוא שאל אותו את השאלה הזאת.

 

האדמור הזקן בתחילה נתן את התירוץ שאומר שם רש"י שהוא רצה להיכנס איתו לדין ודברים לכן שאל אותו היכן הוא. אבל השר אמר שהוא מכיר את התירוץ הזה ומבקש תירוץ עמוק יותר של האדמו"ר הזקן. אז הסביר לו האדמו"ר הזקן שהשאלה הזאת זו שאלה כלילית שהקב"ה שואל את האדם תמיד איכה? דהינו איפה את עומד בעבודת ה' ובהבאת הגאולה לעולם. מה כבר הספקתה לעשות ומה אתה מתכוון לעשות, איפה אתה בדרך ולאן אתה הולך, לקדושה ולהבאת הגאולה? זה מה שהקב"ה שאל ושואל את האדם בכל יום. תשובה זו הרשימה מאוד את השר ולאחר מכן הוא עזר מאוד לאדמו"ר הזקן בכלא עד לשיחרורו.

 

אבל מגלה לנו הרבי שליט"א שהתשובה הזאת פעלה בחזרה גם על האדמו"ר הזקן בעצמו. כי עד לאותו הרגע הוא היה בשמחה גדולה עקב כך שהיה בכלא בקידוש ה' והיה מוכן למות על קידוש ה' שם, אבל לאחר מתן התשובה הבין  האדמו"ר הזקן בעצמו שהוא עדיין בדרך ויש לו עוד הרבה מה לעשות להבאת הגאולה ואין זה הזמן למות על קידוש ה' אלא להיפך לחיות על קידוש ה'. כך הוא פעל כדי לצאת מהכלא ולהמשיך להפיץ את המעיינות של החסידות והגאולה.

 

חג גאולה שמח, בהתגלות משיח צידקינו מי"ד ממ"ש.

מנהל הפורום
1000+

האדמור הזקן = 413 בגימטריה

כמו כן, "אין לי מה לדאוג כי יהיה סוף טוב" = גם 413

האם זה צירוף מקרים?

אני לא חושבת.

מנהל הפורום
1000+

בס"ד

 

אחד הניגונים החשובים שהאדמו"ר הזקן תיקן בעצמו נקרא ניגון ארבעת הבבות. ניגון זה נוהגים לנגן באירועים מיוחדים וגם ביוחד לי"ט כסלו.

 

https://www.youtube.com/watch?v=ugSfTOv8aV8

 

מנהל הפורום
1000+
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
קבלה
בחר
בחר