עבודה לקיץ לבני נוער - כל מה שצריך לדעת

בימים אלה של חופשת הקיץ הארוכה מתחילים בני הנוער בחיפושיהם אחר עבודה אשר תשמש תעסוקה והכנסה לתקופת הקיץ.

אתר הדרושים JobCity מדווח על עליה בביקושים בתחום עבודה לנוער בעיקר בתחומים הבאים: רשתות המזון מחפשות מלצרים, קייטנות מחפשות מדריכים,  רשתות הבגדים מחפשים מקפלי בגדים, חקלאות כמו כן קיים ביקוש לשמרטפים לתקופת הקיץ, סוקרים, דיילים ועוד.

  

מה אומר החוק לגבי העסקת בני נוער?

גיל העסקה: מותר להעסיק בני נוער מגיל 15 אך בתקופת חופשת לימודים מותר להעסיק בני 14 ומעלה.

בנוסף, ישנן עבודות שאסורות על בני נוער אף אם עברו את גיל 15 לבצע כגון: הרמת וסחיבת משאות העולים על 12.5 ק"ג למשך יותר משעתיים וכן עבודות עם גורמים מכניים שונים (ריתוך לדוגמה), עבודה עם גורמים פיסקליים (עבודה עם מכשירים הפולטים קרינת לייזר לדוגמא) וכן עבודה עם גורמים כימיים וביולוגיים שונים.

אישורים: על בני הנוער להצטייד באישורים הבאים בכדי להתקבל לעבודה:
1. אישור רפואי מרופא המשפחה ובעבודות מסוימות, יש צורך אף לקבל אישור רופא תעסוקתי בטרם העסקת בני הנוער.
2. פנקס עבודה אותו יש להוציא בלשכת התעסוקה באזור המגורים (לשם כך עליהם להצטייד בתעודת זהות, אישור רפואי מרופא משפחה ובשתי תמונות זהות). פנקס העבודה חייב להימצא במקום העבודה משך כל תקופת העסקה.

שעות העסקה: מותר להעסיק בני נוער לכל היותר 8 שעות ביום, ולא יותר מ-40 שעות בשבוע בסך הכל. במקומות שבהם מותר לעבוד יותר מ-8 שעות עבודה ליום מותר להעסיק בני נוער מגיל 16 ומעלה (הרף המקסימלי להיקרא נער הינו גיל 18), עד 9 שעות ביום ובלבד ששבוע העבודה לא יעלה על 40 שעות סך הכל.

אין להעסיק בני נוער שגילם מתחת לגיל 16 בשעות נוספות ובעבודת לילה.

בהעסקת בני נוער למעלה מ-6 שעות, תינתן לעובד הפסקה בת 45 דקות לסעודה ומנוחה. ההפסקה הינה על חשבון בני הנוער ומומלץ לציין זאת מראש בכדי למנוע אי הבנות.

קיימת על מעביד בני נוער חובה לרישום שעות העבודה ואם רישום כזה נעשה באמצעי שאינו מכאני או אלקטרוני (שעון) יש לאשר את רישום השעות בסיומו של כל יום עבודה בחתימה משותפת של הנער והמעביד.

שכר: שכר מינימום לבני נוער העובדים משרה מלאה (עד 40 שעות שבועיות ולא יותר מ-173 בחודש) הינו בתעריפים הנמוכים משכר המינימום לאדם בוגר, וקיימת חובה להקפיד כי שכר בני הנוער לא יפחת מהסכומים הבאים:

לגבי בני נוער עד גיל 16 שכר חודשי של 2870 ₪ ושכר לשעה 16.59 ₪.
לגבי בני נוער עד גיל 17 שכר חודשי של 3075 ₪ ושכר לשעה 17.77 ₪.
לגבי בני נוער עד גיל 18 שכר חודשי של 3403 ₪ ושכר לשעה 19.67 ₪.

החזר נסיעות: בנוסף לתשלום שכר עבודה, יש לשלם לבני נוער שכר החזר עבור הוצאות נסיעות ממקום מגוריהם למקום העבודה ובחזרה. התשלום שישולם עבור נסיעות אלו הינו עלות כרטיסייה או עלות כרטיס "חופשי חודשי", לפי הזול מביניהם. התשלום לא יעלה על 25.20 ₪ ליום.

חוזה העסקה: על מעסיק בני נוער חלה חובה למסור להם הודעה בכתב, שבה יפורטו תנאי העסקתם, וזאת לא יאוחר משבעה ימים מהיום שבני הנוער התחילו לעבוד אצלו. על ההודעה לכלול בין היתר: את זהות המעביד והעובד, תאריך תחילת העבודה ומשך תקופת העבודה, עיקרי התפקיד של העובד, פרטי שמו וגובה שכרו.

רינת בוגין מנכ"ל JobCity מציינת כי חשוב שבני הנוער המחפשים עבודה לתקופת החופש יכירו את החוק ויוודאו כי הינם מועסקים כחוק. פעמים רבות בני נוער מתלהבים ממציאת מקום עבודה ולא מודעים לזכויותיהם או שלא מסכמים בצורה ברורה את תנאי העסקה ולאחר עבודה קשה נפגעים.

חשוב מאוד לקיים שיחה ברורה עם המעסיק לפני תחילת העסקה, להבין מהן הדרישות, מה מהות העבודה, מהן שעות העבודה וכיצד יתוגמלו. כמו כן, חשוב להבין מתי יתקבל השכר. במידה ונדרשת חתימה על הסכם עבודה, יש לערב מבוגר שיוכל לוודא כי החוזה סביר. יש לשמור על עותק החתום ע"י שני הצדדים למידה ויתגלו בהמשך אי הסכמות.

ומה קורה במידה והמעסיק לא עומד בתנאי החוק?

מעבידים שיפרו את הוראות החוק והתקנות (לדוגמא: העסקה מתחת לגיל המותר לפי החוק, העסקה ללא אישור רפואי, העסקה שלא בהתאם לשעות העבודה המותרות ועוד) עלולים להיות מוטלים עונשים הכוללים מאסר (עד שנה) וקנסות לרבות קנסות מנהליים.

במקרה בו בני נוער הועסקו בניגוד להוראות החוק, הרי שעובדה זו לא תפטור את המעסיק מתשלום שכר העבודה או מכל תשלום אחר, שבני הנוער זכאים להם על פי עבודתם ולפי כל דין.

חשוב לדעת כי בני נוער (וזאת בניגוד לבגירים) יחשבו לעובדים גם אם לא מתקיימים כללי "יחסי עובד מעביד" שחלים על עובדים בגירים, ועל כן אין זה מומלץ, בלשון המעטה, למעסיק לנסות ולהיבנות מכללי "יחסי עובד מעביד" המוכרים לגבי בגירים בשאלת יחסי עובד מעביד בהעסקת בני נוער.

נכתב בשיתוף משרד עו"ד איתן לירז, ושות'

יצא לכם להיתקל במעסיק שלא נתן לכם את מה שמגיע לכם?

יד2 דרושים - אתר הדרושים שמוצא לך את העבודה הבאה!

אני מחפש עבודה הרבה זמן ולא מוצא יש לכם אוללי

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
קריירה וחיפוש עבודה
בחר
בחר