תקופת מבחנים

היי, השנה התחלתי ללמוד במכללה, לא משנה כמה אני לומדת ומשקיעה אני לא מצליחה להגיע לציונים הנדרשים. 

כבר קרה כמה פעמים שלימדתי כמה אנשים לבחינה מסויימת ובסופו של דבר קיבלתי ציון נמוך מהם בצורה משמעותית, ואפילו ציונים שנמוכים מהממוצע. 

אני לא מגיעה לחוצה לבחינה, אני מגיעה כשאני יודעת את רוב (אם לא את כל) חומר הלימוד.. והדבר הזה פשוט גורם לי להרגיש שאני לא מסוגלת. זה מוריד לי מאוד את המוטיבציה ואת ההערכה העצמית.. אני מרגישה שלא משנה כמה אני אתאמץ אני לא אצליח, שגם אם אני אשב כל היום ואלמד אני עדיין אהיה מתחת לממוצע. 

במבחנים עצמם לרוב אני מרגישה שהראש שלי מאוד ממוקד וכשאני יוצאת ממבחן קורים כמה דברים - 

* בשנייה שאני יוצאת מהכיתה של הדלת אני נזכרת בהמון דברים שידעתי לפני הבחינה ומגלה שעשיתי המון טעויות מטופשות. 

* או שאני זוכרת את כל המבחן ברמה של הפרטים הקטנים, או שאני שוכחת את כל המבחן ויכולה לתאר בצורה מאוד כללית ולא מדוייקת מה היה בו. 

אני מאוד רוצה להצליח בלימודים,זה מאוד מאוד חשוב לי ואני נדרשת לשמור על ממוצע 87 לאורך התואר. 

כרגע, אני ממש לא מאמינה בעצמי וביכולות שלי. אשמח לקבל עזרה כלשהיא על איך אני יכולה להתמודד עם התחושות שמציפות אותי ועם הבעיה בכללי.. 

שלום לך

את מתארת בעיה ידועה. אומנם את אומרת שאת לא מגיעה לחוצה (קרי, חרדה) לבחינה, את עדיין לא מגיעה לציונים הנדרשים ביחס לידע שעימו נכנסת למבחן. מה שמעיד על בעיה בסגנון החשיבה שאת בוחרת להשתמש בו. סגנון זה גורם לך לשתי בעיות עיקריות:

1. ירידה בציונים

2. רגשות תסכול, מוטיבציה נמוכה ודימוי עצמי יורד

3. סגנון לימוד לא יעיל

המשפט שכתבת ״אני מאוד רוצה להצליח בלימודים. זה מאוד מאוד חשוב לי ואני נדרשת ל...״ זו הבעיה. זו חשיבה דרשנית על גבול הפרפקציוניסטית. לעיתים תלווה בחרדה, לעיתים לא. אבל הסגנון לא מאפשר לך לשים לב לפרטים עיקריים והתמקדות בתפל. מה שמוריד חשיבה ברוגע, לעומק וציון.

המשפט שלך לגבי אמנותייך בעצמך מוביל לתסכול ודימוי עצמי נמוך, אז איך אפשר ככה באמת לצאת למבחן?

כדאי שתשאלי את עצמך מה הערך האמיתי שלך כבת אדם, מדוע הציונים כלכך חשובים כתחליף לערך הראלי שלך? התשובות עם הזמן יובילו אותך לפתרון. בשביל הסבל שלך ושיפור יכולו הלמידה גם מציע שתפני לטיפול CBT אצל פסיכולוג מוסמך לטיפול זה. אני מדגיש: פסיכולוג או פסיכיאטר. לא סוגי מטפלים אחרים. בדקי שמעניק הטיפול הנו מומחה ו/או מדריך באגודה הישראלית לטיפול קוגניטיבי התנהגותי - איט״ה.

כך תוכלי להיות יותר בטוחה בטיב הטיפול. 

בברכה

ד״ר רותם אביטוב, פסיכולוג קוגניטיבי-התנהגותי, Ph.D.

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי בחרדות, מצבי רוח ומשברים

חבר-מומחה ומדריך באגודה הישראלית לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי- איט"ה

אתר: www.cbt-psychology.com

קליניקה:

ש"ד בנימין 43, נתניה, נייד: 050-2481472

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
טיפול קוגניטיבי-התנהגותי - הפרעות חרדה ומשברים
בחר
בחר