מהו OCD? מהי הפרעה אובססיבית קומפולסיבית?

OCD הוא הראשי התיבות של Obsessive Compulsive Disorder (הפרעה אובססיבית קומפולסיבית). בהפרעה זו האדם הסובל ממנה יחווה מספר רב של פעמים ביום מחשבות טורדניות בעלות מכנה משותף אשר לא מרפות ממנו ומגבירות אצלו חרדה גבוהה. ברוב המקרים, המחשבות הללו יילוו בפעולות/התנהגויות נגד הנקראות בשפה המקצועית קומפולסיות.הפרעת OCD שייכת למשפחת הפרעות החרדה ואינה הפרעת חשיבה, למרות שרוב המחשבות המשויכות ל-OCD אינן פרופורציונליות ולעיתים מוזרות. אם כן, OCD מתאפיין במרכיב מרכזי של אובססיות המלוות ברוב המקרים בקומפולסיות אז מהן אובססיות?אובססיות הנן מחשבות בלתי גמישות החוזרות ונשנות אשר מובילות את האדם לסבול מחרדה גבוהה. לדוגמה: "אם לא אדליק ואכבה את האור בחדר לפני שאני יוצא לעבודה 10 פעמים, יקרה דבר נורא לי/לאוהביי", או "מאחר וחשבתי מחשבה על להרוג את השכן שלי, אני עלול לעשות זאת בלי שליטה" וכדומה. עקב החרדה, האדם האובססיבי קומפולסיבי כמובן לא חש בנוח ובד"כ בוחר באסטרטגיית תגובתית של הימנעות/בריחה כתגובה לאיום המפורש באובססיה עצמה. תגובה זו מורידה את החרדה במקום לזמן קצר, אך מחזקת את ההפרעה לטווח ארוך. למעשה היה על האדם להתמודד עם החרדה עד תומה מבלי להימנע ממנה ובכך למנוע מהבריחה/הימנעות לשמש כחיזוק שלילי להפחתת החרדה. בד"כ רוב האובססיות סובבות סביב סכנה גופנית לעצמי או לאחרים ולעיתים סכנה מטה-פיזית או רוחנית ולעיתים מחשש לפגיעה/זלזול באלוהים.

אז מהן קומפולסיות? קומפולסיות הן טקסים/התנהגויות בעלות אופי טקסי חוזרות ונשנות ביחס לאובססיה ומפחיתות את החרדה שהיא מביאה. למשל אדם עם אובססיות להזדהם מחיידקים יבחר בקומפולסיה של נקיון חוזר ונשנה של גופו. הסיבה לחזרתיות היא שבניגוד לאדם אשר אינו סובל מ-OCD, הסובל אינו מצליח להגיע לביטחון שמעשיו מנעו/ימנעו את מה שהוא חושש ממנו מלקרות. על כן הסובל חווה ספק עצום חוזר ונשנה מבלי שהוא בטוח שעצם זה שהוא שטף וצחצח את ידיו פעם אחת ימנע זיהום, ועל כן הוא יצחצח אותם שוב ושוב לעיתים מאות פעמים אפילו כשהפעולה פוגעת באיבר המנוקה, עד שהוא מגיע לתחושת ביטחון כלשהי ותשישות. הסיבה לכך היא ליקוי נוירולוגי המונע מהאדם לשלב בין ניתוח הפעולה שביצע לבין הרגשות הנלוות בכדי לתת לו חוויה שלמה של סיפוק וביטחון לעתיד. ישנם מספר תת-סוגים של OCD, כ-80% מכל הסוגים הללו מודעים לכל שהאובססיות והטקסים הנם לא הגיוניות, לא סבירות ולא מוכחות. אך למרות זאת, תבונה זו לא מוסיפה להם רגיעה כלשהי. לכן, הרגעה חיצונית מצד חברים/משפחה הינה בעלת אפקט קצר מאוד שאינו מחזיק מעמד לאורך זמן.

האם ניתן לטפל? טיפול קוגניטיבי התנהגותי הנו הטיפול שנמצא כיעיל ביותר בטיפול ב-OCD. מטופלים רבים מדווחים על ירידה ניכרת בתסמינים האובססיביים ואלו הקומפולסיביים תוך זמן יחסית קצר בהשוואה לטיפולים אחרים, אשר לעיתים לא מניבים תוצאות.
משך הטיפול הממוצע נע בין 16 מפגשים ל-20 אבל ייתכנו שינויים במספר בהתאם לכל מטופל וצרכיו השונים.

רותם אביטוב

ד״ר רותם אביטוב, פסיכולוג קוגניטיבי-התנהגותי, Ph.D.

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי בחרדות, מצבי רוח ומשברים

חבר-מומחה ומדריך באגודה הישראלית לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי- איט"ה

אתר: www.cbt-psychology.com

קליניקה:

ש"ד בנימין 43, נתניה, נייד: 050-2481472

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
טיפול קוגניטיבי-התנהגותי - הפרעות חרדה ומשברים