עכשיו טיפול באמא, האם ניתן לטפל ב"פחד קהל" ב-CBT?

אני אישה ללא בעית התבטאות בעיקר בפורומים קטנים עד 7-8 אנשים אבל יותר מזה אני מאבדת את העשתונות. עד עתה לא נדרשתי לדבר בפני קהל לכן לא ממש הפריע לי. גיליתי את זה במפגשי הורים בבית ספר. שם נתבקשנו להציג את עצמנו. ואז התחלתי להזיע, לרעוד, להחנק ועוד... מגוחך אבל ככה זה. כעת אני נדרשת לדבר לפני קהל מדי פעם וזה מטריד אותי. כולם יושבים ומתבטאים בבהירות ובקלות ואני? אני משתנקת לי וכשמגיע תורי אני מקבלת קריאה חשובה מ: הטבע, הבעל, הילדים וכו.... אוף..... אני יודעת שיש טיפולים בפוביות וחרדות בשיטות אחרות אך האם בCBT? ואולי אוכל לקבל המלצה? תודה!

בהחלט- CBT מטפל בכל ההפרעות

חלק מהתמחות ב-CBT היא מה שנקרא בסלנג "פחד במה/קהל". אני מבין שזה מאוד קשה לך, אבל הנה עידוד קטן: קל מאוד יחסית לטפל בקושי זה בעזרת CBT. CBT, הוא הטיפול הפסיכולוגי העיל ביותר בעולם המערבי. פחד קהל אינו קשה לטיפול בעזרתו. אינני נותן המלצות דרך הפורום. ניתן לחפש פסיכולוגים מומחים ל-CBT (לא הטוענים שעוסקים ב-CBT ואינם מומחים בתחום) דרך האינטרנט, דפי זהב וכד'. כאשר אני מקבל פונים, הפניה לרוב היא דרך חיפוש באינטרנט או המלצות, אך לא מקובל דרך פורומים לתת המלצה על פסיכולוג זה או אחר.

ד״ר רותם אביטוב, פסיכולוג קוגניטיבי-התנהגותי, Ph.D.

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי בחרדות, מצבי רוח ומשברים

חבר-מומחה ומדריך באגודה הישראלית לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי- איט"ה

אתר: www.cbt-psychology.com

קליניקה:

ש"ד בנימין 43, נתניה, נייד: 050-2481472

קיבלתי, תודה.

אין בעד מה

ד״ר רותם אביטוב, פסיכולוג קוגניטיבי-התנהגותי, Ph.D.

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי בחרדות, מצבי רוח ומשברים

חבר-מומחה ומדריך באגודה הישראלית לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי- איט"ה

אתר: www.cbt-psychology.com

קליניקה:

ש"ד בנימין 43, נתניה, נייד: 050-2481472

לפני שעושים המון ויתורים מקצועיים ואישיים בשל החרדה הזו, כדאי לדעת כי יש היום שיטות טיפול מאוד מצליחות להתמודדות עם פחד קהל. שוב, כמו בטיפול בחרדות אחרות – גם כאן שיטת הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי (טיפול CBT) הוכחה כיעילה בצמצום משמעותי של הסימפטומים של הפחד, לפעמים עד העלמתו כליל. הטיפול מחולק לשני רבדים שבאים לתת לאדם כלים להתגבר על פחדיו:

הרובד הראשון מאבחן ומטפל ברובד המחשבתי, הקוגניטיבי. זיהוי ניתוח של דפוסי החשיבה הבעייתיים  שמקושרים לעמידה מול קהל או קבוצת אנשים, הפחדים והמחשבות הרודפות. לאחר אבחון דרכי החשיבה ה’מזיקות’, מקבל המטופל כלים להפעלת דרכי חשיבה אחרות, החלפת המחשבות ההרסניות במחשבות בונות וחיוביות, תרגולות מחשבתיות המסייעות גם הן בהחלפת מחשבות קשות במחשבות תומכות.

הרובד השני פונה לטפל ברמה ההתנהגותית, ההתנהלות של המטופל מול פחדיו. בחלק זה של הטיפול מקבל המטופל כלים וטכניקות להתמודד בשטח עם הסיטואציות המאתגרות. לדוגמא – מטופל לומד מגוון טכניקות של הרפיה והרגעה המאפשרות מחשבה צלולה יותר והתמודדות, כולל חשיפה הדרגתית ומבוקרת למצבים המאתגרים, המאפשרים למטופל לבחון מחדש את תפיסותיו המשתקות.

השילוב של תשומת הלב ברמת החשיבה והתפיסה לצד כלים התנהגותיים במשרתים את המטופל בשטח, מאפשרים תוצאה כוללת טובה הנותנת שליטה גדולה יותר ושינוי של ממש עבור אלו הסובלים מפחד קהל.

בנוסף לטיפול הפרטני שעובר מטופל, המכון מציע בחלק מהמקרים תמיכה נוספת לטיפול באמצעות קבוצות תרגול או ליווי טיפולי בשטח, בהתאם לרצון המטופל והמלצת המטפל.

שיהיה בהצלחה ושנה טובה!

צוות CBTIsrael

http://cbtisrael.co.il

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
טיפול קוגניטיבי-התנהגותי - הפרעות חרדה ומשברים
בחר
בחר