טיפול CBT לילד

שלום, יש לי ילד בן 6, סובל מADHD. מטופל בריטלין ונפגש פעם בשבוע עם פסיכולוגית. יש לו בעיה לשלוט בכעס, לשלוט בצורך לאכול ומדי פעם הוא חוזר על דפוס מסויים למשל לקחת משחקים מהגן הביתה. כל יום בכיסים, בכיס המעיל, בכיס המכנסיים, בכיסי התיק וכו... לא משנה כמה דיברנו על כך, הענשנו, תיגמלנו, לא משנה מה ניסינו יחד עם הגננת, הפסיכולוגית, איתנו כלום לא עזר. הרופאה הפסיכיאטרית שרואה אותו מדי פעם טוענת שזה לא OCD, למרות שהוא לא מצליח לעצור את זה וחוזר על כך עשר ולפעמים יותר פעמים ביום. כשזה נגמר הוא מוצא משהו אחר שעליו הוא חוזר באובססיביות. אני לא פסיכולוגית. ממה שקראתי והבנתי CBT הוא הטיפול המתאים לו ביותר. אני חוששת שיגיע לכיתה א' ושם יסבול חברתית מהצורך הזה לקחת דברים, לפעמים אוכל לפעמים חפצים וכו... האם אתה חושב שהטיפול מתאים לילד בגיל הזה? והאם יש מטפלים לילדים בארץ? מצטערת על אריכות דבריי ותודה.

ילד בן 6

שלום נינה, אל תצטערי על אריכות דברייך, יש דברים שיש לומר אותם באריכות וטוב שעשית כך. קודם כל, השאלה היא כמה זמן הוא עושה זאת? ילדים, בגיל שש, הם גם בני אדם. וצריך באמת לברר איתו אחד על אחד "מדוע אתה לוקח דברים מהגן גם כשאתה יודע שהם לא שלך"? בעיקרון, אם עושים זאת באווירה לא שיפוטית הוא יענה את המחשבות שלו. צריך לברר איתו. אם את אומרת שהענשתם, תיגמלתם, וזה עדיין לא הולך, זה כנראה מרמז שזה (עם כל הרצון הטוב) לא נעשה בצורה שזה אמור היה להעשות. יש דרך מאוד מסויימת, מובנית מראש. אחרת, אם מזגזגים, הילד ישוב להתנהגותו. לגבי הכעס, לפני ששולטים כל כעס, צריך לברר מה מתסכל או מרגיז את הילד. מה קורה בגן? אולי הגן לא מתאים לו? אולי הילדים? וגם לפעמים אם נניח בבית יש מתח (לא שאני מכיר את ביתך כמובן :) זה משפיע וצריך לראות. לשוחח, לדבר. לעצב! לא לשלוט. ואז יש דרך לעבוד עם המחשבות שיוצרות כעסים ועל ההתנהגויות ולא על "כעסים" שזה נולד מאוד מהגישה הדינאמית שכאילו רגש שלילי זה דבר בעייתי. לגבי OCD, אם הפסיכיאטרית טוענת שזה לא, כנראה שיש אמת בדבריה. תראי, אם אני הייתי בן 6, והייתי רואה משהו מעניין בגן, אולי גם אני הייתי שמח לחטוף את זה (ולחטוף אח"כ על הראש מהוריי). ייתכן והענישה אינה מתאימה והוא עושה שיקול שהגניבה שווה את הענישה ולא "לא שווה". בנוסף, לפי מחקרים מעולים וחוקרים שאני מכיר אישית מאוניברסיטאות שונות, ילדים בגיל זה מתחילים להראות סימנים של אלימות, כעסים, ולעיתים גניבות. כך שזה גם טבעי ולא רק בעיה שאינה מתאימה. טיפול CBT מתאים כמעט בכל גיל. הוא הטיפול היעיל ביותר שיש ויש לפנות אך ורק לאנשי מקצוע בבריאות הנפש שהוכשרו לכך לאורך מספר שנים והנם חברים באיט"ה (האגודה הישראלית לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי). ישנם מספר לא מבוטל של פסיכולוגים המתאימים לילדים בארץ העוסקים ב-CBT באופן מוסמך (ולא על פי הצהרה בלבד). בברכה, אביטוב רותם פסיכולוג קוגניטיבי התנהגותי

ד״ר רותם אביטוב, פסיכולוג קוגניטיבי-התנהגותי, Ph.D.

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי בחרדות, מצבי רוח ומשברים

חבר-מומחה ומדריך באגודה הישראלית לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי- איט"ה

אתר: www.cbt-psychology.com

קליניקה:

ש"ד בנימין 43, נתניה, נייד: 050-2481472

ראשית, תודה על התגובה המהירה והמפורטת

שנית, אבקש כמה שאלות נוספות ברשותך. בספטמבר השנה עברנו מפסיכולגית קלינית שטיפלה בנו כ-3 שנים. מאז אנו מטופלים ע"י פסיכולוגית אחרת. כמו שאתה מתאר לעצמך כל שינוי הוא קריטי ומערער את היציבות לכן לא ניתן לעשות שינויים מהותיים בקלות(אצל כולנו לא?) האם ניתן לטפל במקביל? למיטב הבנתי CBT הוא טיפול קצר ולא ארוך. לחילופין האם כדאי שאנו(בעלי ואני) נעבור את הטיפול בעצמנו ולבדנו? אני מתארת לעצמי שנערכת תצפית כלשהיא כדי לאבחן. האמת אנחנו קצת עייפים. לא סיפרתי קודם אבל בני מאומץ מגיל שנתיים וכבר ארבע שנים שאנו רצים לטיפולים כאלה ו/או אחרים והדברים מתעצבים אבל לא משתנים מהותית. שוב תודה גם על "ההקשבה" (ועוד בחינם!) וגם על הייעוץ.

אין בעד מה ותגובה

שלום נינה, אני שמח לעזור. בגלל זה אני במקצוע הזה כל השנים הללו. לגבי בנך, להחליף פסיכולוגית זה לא חייב להיות דבר טראומטי. זה יכול להיות דבר מרגיז, אבל אף אחד לא אמר שזה סוף העולם. נכון, עדיף להשאר עם פסיכולוג שמכיר את המשפחה. אבל מה אם הפסיכולוג לדעתך מקסים אבל הגישה המקצועית (נניח גישה פסיכולוגית מסוג X) לא מתאימה לבנך? טיפול CBT הוא בד"כ קצר מועד (בהחלט ביחס לטיפול הדינאמי שנמשך לרוב אף שנים רבות). אבל גם לי, כפסיכולוג CBT יצא לשבת עם אנשים לא 14 פגישות, אלא אפילו שנה. תלוי בהם ובבעיה המוצגת. יש לבצע שיקול דעת קליני מצד הפסיכולוג. אם הילד מאומץ זה נתון חשוב. יכול להיות שיש כאן אלמנטים שצריך להתחשב בהם, כמו גנטיקה וכו'. אבל בסה"כ, מדוע היה צורך כ"כ לרוץ מפסיכולוגית לפסיכולוגית לפסיכיאטר? לעיתים צריך להתייחס לילד כילד. לא ישר להגיש אותו למזבח הפסיכותרפיה (הטיפול). אולי אתם כהורים פשוט עייפים ולכם מגיע טיפול מקצועי שיעזור לכם להתגבר על הקשיים וללמוד מיומנויות חדשות(?) CBT בהחלט מלמד זאת. כפי שאמרתי, הוא יעיל. במידה והילד באמת עבר בדיקות רפואיות ופסיכיאטריות אין בעיה רפואית ונויורלוגית שמסבירה את הבעיה, אזי פסיכולוג CBT למשפחה (המתאים לכם) יכול להוות חוויה משפרת ומשקמת. שוב- לא לתפוס את הילד כחולה, אלא כילד. בברכה, רותם אביטוב, פסיכולוג קוגניטיבי-התנהגותי

קליניקה:

שוב, רב תודות, תתחדש על הפורום החשוב הזה ובהצלחה. אם אפשר יכול להיות שאציק מדי פעם

טיפול CBT לילד

שלום, יש לי ילד בן 6, סובל מADHD. מטופל בריטלין ונפגש פעם בשבוע עם פסיכולוגית. יש לו בעיה לשלוט בכעס, לשלוט בצורך לאכול ומדי פעם הוא חוזר על דפוס מסויים למשל לקחת משחקים מהגן הביתה. כל יום בכיסים, בכיס המעיל, בכיס המכנסיים, בכיסי התיק וכו... לא משנה כמה דיברנו על כך, הענשנו, תיגמלנו, לא משנה מה ניסינו יחד עם הגננת, הפסיכולוגית, איתנו כלום לא עזר. הרופאה הפסיכיאטרית שרואה אותו מדי פעם טוענת שזה לא OCD, למרות שהוא לא מצליח לעצור את זה וחוזר על כך עשר ולפעמים יותר פעמים ביום. כשזה נגמר הוא מוצא משהו אחר שעליו הוא חוזר באובססיביות. אני לא פסיכולוגית. ממה שקראתי והבנתי CBT הוא הטיפול המתאים לו ביותר. אני חוששת שיגיע לכיתה א' ושם יסבול חברתית מהצורך הזה לקחת דברים, לפעמים אוכל לפעמים חפצים וכו... האם אתה חושב שהטיפול מתאים לילד בגיל הזה? והאם יש מטפלים לילדים בארץ? מצטערת על אריכות דבריי ותודה.

טיפול עם בע"ח - סוג של טיפול התנהגותי

כבר שמעתי לא מעט על טיפול באמצעות רכיבה על סוסים, במיוחד לבעיות קשב, ריכוז, היפראקטיביות ולמידה. אולי זה יוכל לעזור.

טיפול בעזרת בעלי חיים.

חשוב לבצע אבחון מעמיק וכן,הערכת הכוחות של הילד, כולל המאפיינים החזקים שבאישיותו. מנסיוננו, במקרים דומים למתאור על ידך, הטיפול בעזרת בעלי חיים, עזר למתן התנהגויות אימפולסיביות ומעשים לא רצויים. CBT (טיפול קוגניטיבי- התנהגותי) הינה טכניקה פסיכותרפויטית שמיוסמת בתכניות טיפוליות שונות, כולל בטיפול בעזרת בעלי חיים. psychologist10מנהלת מקצועית במרכז בולבי לטיפול בעזרת בעלי חיים.

טיפול עם בע"ח - סוג של טיפול התנהגותי

כבר שמעתי לא מעט על טיפול באמצעות רכיבה על סוסים, במיוחד לבעיות קשב, ריכוז, היפראקטיביות ולמידה. אולי זה יוכל לעזור.

תודה, גם אני שמעתי, אבל גם שמעתי על עוד המון שיטות אחרות וגם ניסיתי חלק

השאלה היא האם הילד לא הופך לסוג של שפן נסיונות מתישהו? וגם כמה כוחות יש לנו להמשיך לרוץ מחוג לחוג מטיפול לטיפול.........

טיפול בעזרת בעלי חיים.

חשוב לבצע אבחון מעמיק וכן,הערכת הכוחות של הילד, כולל המאפיינים החזקים שבאישיותו. מנסיוננו, במקרים דומים למתאור על ידך, הטיפול בעזרת בעלי חיים, עזר למתן התנהגויות אימפולסיביות ומעשים לא רצויים. CBT (טיפול קוגניטיבי- התנהגותי) הינה טכניקה פסיכותרפויטית שמיוסמת בתכניות טיפוליות שונות, כולל בטיפול בעזרת בעלי חיים. psychologist10מנהלת מקצועית במרכז בולבי לטיפול בעזרת בעלי חיים.

כבר עניתי לקודמך על עניין זה, איפה אתם נמצאים?

תודה, גם אני שמעתי, אבל גם שמעתי על עוד המון שיטות אחרות וגם ניסיתי חלק

השאלה היא האם הילד לא הופך לסוג של שפן נסיונות מתישהו? וגם כמה כוחות יש לנו להמשיך לרוץ מחוג לחוג מטיפול לטיפול.........

שפן נסיונות או בר עזרה

שלום לך נינהנ שפן נסיונות, לא הייתי ממהר לומר זאת. אבל, בהחלט ישנה דרך לנסות דברים שונים מבלי לגרום לילד לחשוב שאולי משהו לא בסדר בו. למשל, רכיבה על סוסים, יכולה להתפס אצל הילד כחוויה טובה ונעימה. כך הוא לא חווה את עצמו כשפן נסיונות. חשוב שגם אתם לא תתפסו אותו כך. הקושי הוא שרכיבה או טיפול בעזרת בע"ח אינם טיפול התנהגותי בניגוד למה שנאמר פה. לחלוטין לא. זה יכול להיות חלק מטיפול בהוויוריסטי אם מלווה פסיכולוג את הילד כאשר יש טיפול במיוחד בעזרת סוס או חיה בכדי לשנות דבר מה קשור אצל הילד. חשוב לציין שלרכיבה/טיפול בעזרת בע"ח אינם בעלי ביסוס מחקרי כשיטת טיפול פסיכולוגי (היא לא יכולה להפחית הפרעת הכתמה למשל). בברכה, רותם אביטוב פסיכולוג קוגניטיבי-התנהגותי

קליניקה:

טיפול בעזרת בעלי חיים.

CBT

שלום רב, CBT אינה טכניקה, אלא גישה טיפולית שלמה. לצערי, ישנם שאינם בקיאים בגישה אשר שוגים לעיתים בתפישתם את הגישה כטכניקה מאחר והיא לעיתים קצרת זמן. על כן, אני ממליץ לקרוא יותר על הגישה ממומחים בתחום.

קליניקה:

שפן נסיונות או בר עזרה

שלום לך נינהנ שפן נסיונות, לא הייתי ממהר לומר זאת. אבל, בהחלט ישנה דרך לנסות דברים שונים מבלי לגרום לילד לחשוב שאולי משהו לא בסדר בו. למשל, רכיבה על סוסים, יכולה להתפס אצל הילד כחוויה טובה ונעימה. כך הוא לא חווה את עצמו כשפן נסיונות. חשוב שגם אתם לא תתפסו אותו כך. הקושי הוא שרכיבה או טיפול בעזרת בע"ח אינם טיפול התנהגותי בניגוד למה שנאמר פה. לחלוטין לא. זה יכול להיות חלק מטיפול בהוויוריסטי אם מלווה פסיכולוג את הילד כאשר יש טיפול במיוחד בעזרת סוס או חיה בכדי לשנות דבר מה קשור אצל הילד. חשוב לציין שלרכיבה/טיפול בעזרת בע"ח אינם בעלי ביסוס מחקרי כשיטת טיפול פסיכולוגי (היא לא יכולה להפחית הפרעת הכתמה למשל). בברכה, רותם אביטוב פסיכולוג קוגניטיבי-התנהגותי

תודה, עכשיו אני נאלצת לשאול מה זה

טיפול בהוויוריסטי, ומה זה הפרעת הכתמה. מצאתי שיש מטפלים באינספור דרכים, תנועה, בע"ח, אומנות, ועוד כהנה וכהנה וגם טיפולים אלטרנטיבים. אני לא מזלזלת חס ושלום אני פשוט קטנת אמונה.

הסבר

אני מתנצל על השימוש לעיתים במינוחים מקצועיים. טיפול בהוויוריסטי הנו טיפול התנהגותי. שינוי התנהגויות ולמידת מיומנויות חדשות אשר יותר מתאימות לחיים בריאים יותר מבחינה פסיכולוגית, חברתית, אישית וכו'. הוא חלק נוסף לטיפול הקוגניטיבי (מחשבתי). נכון שיש יותר מידי גישות. יש בזה מן החיוב, ומן השלילה. אני מציע טיפול CBT מאחר והוא המוכח ביותר כיעיל והנחקר ביותר כיום בפסיכולוגיה.

קליניקה:

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
טיפול קוגניטיבי-התנהגותי - הפרעות חרדה ומשברים
בחר
בחר