"השמרו לכם פן יפתה לבבכם.. ועבדתם אלוקים אחרים והשתחויתם להם

פסוק זה מהתורה אנו היהודים אומרים וקוראים בזמן הנחת תפילין. הפסוק המלא הוא: "השמרו לכם פן יפתה לבבכם, וסרתם ועבדתם אלוקים אחרים והשתחויתם להם". המשמעות של פסוק זה ברורה. לנו היהודים יש אלוקים אחד, ואנו מוזהרים לא לעבוד ולסגוד אלוקים אחרים. חלק מאתנו סגדו בשנים האחרונות "לעגל הזהב" - הכסף. בתהליך זה של צבירת עושר ורדיפה אחר הכסף, שכחו רבים את הערבות ההדדית. הם לא זכרו כי כל ישראל ערבים זה לזה. נוצרו בישראל טייקונים ועשירים רבים מאוד בקני מידה עולמי. במקביל שכבה גדולה של מיליוני ישראלים השתכרו משכורות חלומיות של עשרות אלפי שקלים בחודש.

הכל טוב ויפה. אממה... עשירים אלו שכחו את אחיהם הנאנקים תחת עול יוקר המחיה. שכחו את מלחמת הקיום של השכבות החלשות. שכחו את עניי עירם. שכחו את הזקנים הבודדים והעניים, את האלמנות, את היתומים, את החד הוריות, את הילדים הרעבים בבתי הספר שאין להם ארוחה שם, את הזוגות הצעירים שאותם קרעו, ומהם סחטו העשירים שכירויות של אלפי שקלים בחודש וכו'. עוד עוולות רבות נעשו תחת השמש - וחבל.

עגל הזהב שמיליוני ישראלים סגדו לו, מתנפץ לרסיסים בעצם ימים אלו ממש. המשק משותק בעקבות וירוס הקורונה. העסקים והחברות קורסות. הבורסה קורסת. החסכונות מתכווצים ונעלמים. הפחד שולט בכיפה. אבל.... מי שמאמין לא מפחד. הוזהרנו לבל נסגוד לעגל הזהב. הוזהרנו כי יהיו לכך השלכות חריפות ועונשים. רבים מאתנו בחרו להתעלם, לשים פס ולתת גב למצוות הצדקה והחסד - וחבל.

אצבע אלוקים הייתה בדבר

תפילה, תשובה וצדקה תעביר את רוע הגזירה

צדקה תציל ממוות  

מי שמתמוטט הם לא בעלי ההון. יש להם מספיק רזרבות לשרוד. מי שנפגע הם עשרות אלפים עסקים קטנים ובינוניים של אזרחים טובים שמבקשים להתפרנס. מי שנפגע הם בדיוק האנשים שאתה מבכה את גורלם. לא רק שהרוויחו מעט עכשיו גם זה נלקח מהם. אם אתה רואה בזה יד אלוהים אז אתה באמת איש מרושע!(או שאלוהיך הוא כזה)

מי שמתמוטט הם לא בעלי ההון. יש להם מספיק רזרבות לשרוד. מי שנפגע הם עשרות אלפים עסקים קטנים ובינוניים של אזרחים טובים שמבקשים להתפרנס. מי שנפגע הם בדיוק האנשים שאתה מבכה את גורלם. לא רק שהרוויחו מעט עכשיו גם זה נלקח מהם. אם אתה רואה בזה יד אלוהים אז אתה באמת איש מרושע!(או שאלוהיך הוא כזה)

בכלכלה אני מבין קצת יותר ממך - בו נסכים שרק קצת

ומכיוון שכך, תרשה לי לומר שדיברת וכתבת שטויות

כספי האליטה של העשירים מושקעית בנדל"ן ובמניות

בשבועיים האחרונים פחות או יותר קרסו חברות הנדל"ן בשוויין בבורסה בכ-50%

בכשבועיים האחרונים קרסו שווי המניות בבורסות ובשוקי ההון בכ-30% ויותר

בכשבועיים האחרונים קרסו האג"ח הקונצרני (אגרות החוב של החברות) בכ-12% או יותר

חברות השייכות לעשירים רבים כמו דלק קבוצה, מלונות דן, מלונות פאתאל, אלרוב נדל"ן ועוד..

ירדו מנכסיהם, ונתקעו עם חובות עצומים

על מה אתה מדבר?

אין לך מושג מספיק עד כמה עשירי המדינה בצרות 

אך איך אומרים? אלו הם צרות של עשירים

וכן נכון, אתה צודק.... לי כואב יותר ההשפעה וההשלכות הכלכליות הכואבות על האדם העמל

החלשים והנזקקים הנשענים על הביטוח הלאומי - ימשיכו לקבל את הקצבאות הזעומות שהם מורגלים בהן

להם אין הדבר מעלה או מוריד.    

לא צריך הבנה בכלכלה כדי לדעת שעשירים ממש אינם מושקעים רק בבורסה. יש להם נדל"ן , בתים, מטוסים, כספות עמוסות במזומנים וכו' הם הפסידו אבל יתאוששו. אני דואג לאזרח הקטן. לעשרות אלפים שהפסידו את מקום העבודה והעסק. לעובדים שלהם . לאלפי אנשי המלונאות, חברת התעופה, אנשי הבדור וכו'. הם לא היו עניים ש"ימשיכו לקבל את הקיצבאות" (זו ההבנה הכלכלית שלך?) הם אנשי מעמד הביניים שיהפכו לעניים ויפסיקו להתפרנס בכבוד.

במקום להיות מודאג ממה שהולך  לקרות לאזרח הקטן  שהתפרנס ויהפוך לעני אתה שמח לאידם של העשירים (שאובדן כספם הוא גם אובדן מקור הכנסה לעשרות אלפים "מבין בכלכלה" שכמותך) ועוד מצרף את אלוהיך לחגיגת הרשע שלך.

לא צריך הבנה בכלכלה כדי לדעת שעשירים ממש אינם מושקעים רק בבורסה. יש להם נדל"ן , בתים, מטוסים, כספות עמוסות במזומנים וכו' הם הפסידו אבל יתאוששו. אני דואג לאזרח הקטן. לעשרות אלפים שהפסידו את מקום העבודה והעסק. לעובדים שלהם . לאלפי אנשי המלונאות, חברת התעופה, אנשי הבדור וכו'. הם לא היו עניים ש"ימשיכו לקבל את הקיצבאות" (זו ההבנה הכלכלית שלך?) הם אנשי מעמד הביניים שיהפכו לעניים ויפסיקו להתפרנס בכבוד.

במקום להיות מודאג ממה שהולך  לקרות לאזרח הקטן  שהתפרנס ויהפוך לעני אתה שמח לאידם של העשירים (שאובדן כספם הוא גם אובדן מקור הכנסה לעשרות אלפים "מבין בכלכלה" שכמותך) ועוד מצרף את אלוהיך לחגיגת הרשע שלך.

ראשית, אינני שמח לאידם של אלו המאבדים את עושרם, ובטח איני שמח לאלו שאבדו את פרנסתם

הפוסט עוסק בעניין הערבות ההדדית שלא הייתה - בעניין הסגידה לעושר ולכסף - בעניין היהירות שהעבירה אנשים על דעתם

- בעניין חוסר הסולידריות והעזרה שלא הייתה לחלשים והעניים בחברה

- בעניין החזירות של עובדי המדינה, שמעל למאה אלף מהם מרוויחים 50,000 שקל ויותר בחודש מכספי המדינה

- בעניין החזירות של פורשי הקבע עם קצבאות הגישור של עשרות אלפי שקלים בחודש

- בעניין השופטים, עובדי בנק ישראל, עובדי חברת החשמל, עובדי הנמלים אלו המרוויחים 30 ו-40 ו-70 עד 80 אלף שקל בחודש

- אותם אלו שמצצו את תקציבי המדינה עד אשר לא נשאר מספיק לתת לזקנים, לנכים, לבתי חולים, לחינוך בשכונות החלשות ועוד...

בזמנים אלו כשיש יותר הבנה לצרות של אחרים

אולי כדאי להציף רעיון שכל מי שמעובדי המדינה המרוויח מעל 25,000 שקל בחודש יוותר על מחצית משכרו החודשי למשך זמן של כחצי שנה - כדי לעזור למדינה לתת יותר עזרה לבעלי העסקים הקטנים שנפגעים. 

ההא.... מה דעתך? זה יתקבל?

כן בטח, ברור.... כשיגדלו לי שערות על כף ידי - בוקרה פיל מישמש

ללמדך על סולידריות חברתית, ועל כל ישראל ערבים זה לזה - שכמעט לא קיימים אצל הלא מאמינים.     

נתחיל מזה שלאות סולידריות יתחילו החרדים להתגייס לצבא ולעבוד בעבודות יצרניות...

נתחיל מזה שלאות סולידריות יתחילו החרדים להתגייס לצבא ולעבוד בעבודות יצרניות...

הדרישה החוזרת ונשנית לכיוון החרדים להתגייס היא פייק ניוז

הצבא חוזר ואומר שנים רבות שהוא אינו זקוק לחרדים בצבא 

לצבא יש עודף כוח אדם שמתגייס, ולראייה זמן שירות חובה הולך ומתקצר בשנים האחרונות

ובנוסף, בשנים הקרובות השנתונים שאמורים להתגייס הם גבוהים מאוד במספרם

ויצטרכו לעבור כנראה למודל של צבא הבוחר באופן סלקטיבי את האנשים אותם הוא צריך 

לשלם להם שכר הגון, ואת הייתר לשחרר

האמת העובדתית הפשוטה והערומה היא כי שונאי החרדים, שהם המנהיגות הליברלית השמאלנית חילונית הרוצה חלילה מדינה ללא ציביון יהודי - מדינה המתבולל עם העולם הערבי והמערבי - אותם אלו שונאי החרדים דרשו לגייס את החרדים כדי להעביר אותם על דתם - כדי שיעזבו את אורח חייהם הדתי חרדי - כדי שיהפכו לחילוניים מכחישי אלוקים

לכן ההסתה במשך עשרות שנים כנגד החרדים שאינם מתגייסים 

והחרדים אינם טיפשים.... הם מבינים זאת

החרדים עושים שירות אזרחי לאומי בלימוד התורה, בגמילות חסדים, בעשרות ומאות אירגוני עזרה לכלל האוכלוסיה

טוב לבינתיים אני צריך לעשות דברים אחרים - לכשאתפנה ארחיב את הדיבור על כך.    

אין דבר מעוות יותר ממה שכתבת!

ערבות הדדית אומרת שכולם מתגיסים. מה זאת אומרת ה"צבא אינו זקוק לחרדים" ? כל בן 18 אמור להתגייס . נראה לך "ערבות הדדית" שיש כאלה שימסרו נפשם במקרה הרע או שיתרמו שלוש שנים למדינה והשאר לא רק כי הם "חרדים". למה שלא ישחררו את הסטודנטים? למה שלא ישחררו את בוגרי התיכון? אם יש מספיק חיילים הצבא צריך להפעיל קריטריונים ענייניים . להיות "חרדי" זה לא קריטריון!

בא נעמיד את הדברים בגלוי: זה לא הצבא שאינו זקוק לחרדים. זו המדינה שאינה זקןקה להם. אם הם יעלמו -כלום לא יקרה. המדינה

תתפקד גם בלעדיהם. ערבות הדדית עאלק....

היוםמשלחו לי בדיחה שמשקפת נכוחה מציאות זו: שאלו את ליצמן איך נוכל לעבוד כשאתה מטיל סגר והגבלות כה חמורות? תשובה: אני והציבור שלנו לא עובדים כל החיים, ואתם בוכים על כמה שבועות?

בדיחה בדיחה -אבל הציבור החרדי באמת לא נפגע מהמצב ...

ערבות הדדית אומרת שכולם מתגיסים. מה זאת אומרת ה"צבא אינו זקוק לחרדים" ? כל בן 18 אמור להתגייס . נראה לך "ערבות הדדית" שיש כאלה שימסרו נפשם במקרה הרע או שיתרמו שלוש שנים למדינה והשאר לא רק כי הם "חרדים". למה שלא ישחררו את הסטודנטים? למה שלא ישחררו את בוגרי התיכון? אם יש מספיק חיילים הצבא צריך להפעיל קריטריונים ענייניים . להיות "חרדי" זה לא קריטריון!

בא נעמיד את הדברים בגלוי: זה לא הצבא שאינו זקוק לחרדים. זו המדינה שאינה זקןקה להם. אם הם יעלמו -כלום לא יקרה. המדינה

היוםמשלחו לי בדיחה שמשקפת נכוחה מציאות זו: שאלו את ליצמן איך נוכל לעבוד כשאתה מטיל סגר והגבלות כה חמורות? תשובה: אני והציבור שלנו לא עובדים כל החיים, ואתם בוכים על כמה שבועות?

תראה חיים....

במשפחה לא כולם עושים את אותם תפקידים

יש המביאים את הפרנסה, יש הדואגים לבישולים, לניקיונות, יש העושים כלים מורידים את הזבל, תולים ומורידים ומקפלים כביסה

הנקודה היא שבמשפחה המורחבת שלנו כאן היהודים בישראל יש שותפות - ולכל חלק בעם יש תפקידים שונים

יש מאלו שיותר מוכשרים בהאת הפרנסה, ופיתוח הכלכלה, יש כאלה מוחות שיותר טובים במחקר ופיתוח

וגם יש את החרדים שהם טובים בביצור הרוחניות והזהות הדתית היהודית שלנו - הם מורידים את השפע האלוקי אלינו

לפני שתקפוץ, כמובן שלא כולם מושלמים ומלאכים ביניהם - אך אצלם ישנה השאיפה לטוב, וחתירה לכיוון שיפור מתמיד בכיוון זה

יש אצלם מאות גמ"חים העוזרים לכלל האוכלוסיה - הם ברובם המכריע אנשי חסד, העושים צדקה וטוב, ומאירים את חיינו

כמדומני לשותפות הזאת בין הדתיים והחרדים לבין אלו העוסקים בחיי החולין יש שם - כרגע אינני זוכר זאת

אולי יהודה או פוסי יכתבו את שם השותפות הזאת

אתה כמובן יודע כי בעברנו היה שבט לוי והכוהנים שעסקו בקשר הרוחני דתי שלנו עם אלוקים על בסיס קבוע ומלא

ושאר השבטים היו מחוייבים לפרנסם, מכיוון שלא הייתה להם נחלה - והיום המצב דומה

אז אם הצבא לא רוצה אותם - מה לך כי תלין?

הרי הצבא זייף את נתוני גיוס החרדים כדי להשביע את רצון הפוליטיקאים הצבועים כמו ליברמן והכלומניק לפיד

מעניין לעניין בנושא אחר

כאן אני צריך לתקן את הרושם שאולי השארתי....

אני בהחלט שמח כי חזון הכפר הגלובלי מתפרק ומתפורר

כן נכון המחיר כבד מאוד בעיצוב מציאות חדשה, הדורשת לעת עתה את ריסוק שוקי ההון - כדי להשיג מטרה זו, ויש סבל רב

אך את הסבל העצום והכאב הרב ומיליארדי קורבנות האדם, שחלילה חזון הכפר הגלובלי היה מביא - את זאת מנענו

מה שאנו כאן ובכל העולם עוברים הוא הרבה מאוד פחות גרוע מהסיוט השטני

שחזון הכפר הגלובלי חלילה היה מוריד ומפיל על האנושות.        

כפר גלובלי, פרוגרסיביות, בונים חפשיים, אילומינטי, בילדרברג, מזימת שעבוד המין האנושי על ידי האליטות...כמה קנוניות ודמונים המצאת לעצמך כדי לחיות בפחד מפניהם...

אתר מעולה לטפוח חשיבה בקורתית.

הממצא היחידי של פאראפסיכולוגיה הוא Unrepeatability ("כל ידעוני יתנבא בעמימות שונה"). 

אתר מעולה הדן בשרלטנות מטפלים.

לא-ימצא בך...קסם קסמים, מעונן ומנחש ומכשף. וחבר, חבר; ושאל אוב וידעני, ודרש אל-המתים... (דברים יח ט-יא)

כפר גלובלי, פרוגרסיביות, בונים חפשיים, אילומינטי, בילדרברג, מזימת שעבוד המין האנושי על ידי האליטות...כמה קנוניות ודמונים המצאת לעצמך כדי לחיות בפחד מפניהם...

תראה אני מסתובב בסופרמרקטים ובשווקים לצורך קניות

ומה שאני רואה זה את האנשים הדתיים המאמינים רגועים ונוהגים באיפוק - לרוב ללא מסיכות

ואילו שאר האוכלוסיה הישראלית הלא מאמינה בפאניקה

הלא מאמינים מסתובבים עם מסיכות, רצים מהר לעשות את הקניות - הזקנים מבוהלים ואגריסיביים, ודורשים שתתרחק מהם 2 מטר

מה שאני רוצה לומר, שאתה טועה

מי שמאמין כמוני לא מפחד - הוא רגוע מאוד

ותמיד זוכר את הניגון והמילים של השיר - ישראל... ישראל בטח בה'... עזרם ומגינם הוא

ואילו דווקא אנשים כמותך מפוחדים מדימון וירוס הקורונה, ומהמצב הכלכלי המתדרדר - ויש באמת סיבה טובה לפחד מכך. 

תראה חיים....

יש המביאים את הפרנסה, יש הדואגים לבישולים, לניקיונות, יש העושים כלים מורידים את הזבל, תולים ומורידים ומקפלים כביסה

הנקודה היא שבמשפחה המורחבת שלנו כאן היהודים בישראל יש שותפות - ולכל חלק בעם יש תפקידים שונים

יש מאלו שיותר מוכשרים בהאת הפרנסה, ופיתוח הכלכלה, יש כאלה מוחות שיותר טובים במחקר ופיתוח

וגם יש את החרדים שהם טובים בביצור הרוחניות והזהות הדתית היהודית שלנו - הם מורידים את השפע האלוקי אלינו

לפני שתקפוץ, כמובן שלא כולם מושלמים ומלאכים ביניהם - אך אצלם ישנה השאיפה לטוב, וחתירה לכיוון שיפור מתמיד בכיוון זה

יש אצלם מאות גמ"חים העוזרים לכלל האוכלוסיה - הם ברובם המכריע אנשי חסד, העושים צדקה וטוב, ומאירים את חיינו

כמדומני לשותפות הזאת בין הדתיים והחרדים לבין אלו העוסקים בחיי החולין יש שם - כרגע אינני זוכר זאת

אתה כמובן יודע כי בעברנו היה שבט לוי והכוהנים שעסקו בקשר הרוחני דתי שלנו עם אלוקים על בסיס קבוע ומלא

הרי הצבא זייף את נתוני גיוס החרדים כדי להשביע את רצון הפוליטיקאים הצבועים כמו ליברמן והכלומניק לפיד

מעניין לעניין בנושא אחר

כן נכון המחיר כבד מאוד בעיצוב מציאות חדשה, הדורשת לעת עתה את ריסוק שוקי ההון - כדי להשיג מטרה זו, ויש סבל רב

אך את הסבל העצום והכאב הרב ומיליארדי קורבנות האדם, שחלילה חזון הכפר הגלובלי היה מביא - את זאת מנענו

במשםחה שאני רוצה ליצור חלוקת הנטל היא שויונית ומוסכמת ולא יוצרים שותפות של מי שעובד קשה ומפרנס ומי שמחליט שהוא דואג לעניני ה"רוח". זו לא שותפות-זו טפילות!!

מה זה הצבא לא רוצה אותם? הם מתחמקים מהשרות והצבא לא רוצה להסתבך איתם מחוסר יכולתו לגייס אותם. זה כמו חבורת פשע שמסרבת בכוח להתגייס והצבא במקום להילחם איתם מחליט שהוא "מוותר". זה לא שונה ממשטרה ש"מסרבת" להילחם בארגוני פשיעה או באלימות במגזר הערבי...

הגמ"חים לא מרשימים אותי כי הם דואגים בעיקר לעצמם. אני לא זקוק לגמח"ים ורוב האוכלוסייה מסתדרת בלעדיהם. למה? כי הם עובדים ולא מתבטלים ולומדים לימודי סרק בישיבות.

חזון הכפר הגלובלי לא מתמוטט . הפיתרון לכל בעיית שהקורונה יצרה הוא גלובלי והמצב יחזור לקדמותו.

ומה שאני רואה זה את האנשים הדתיים המאמינים רגועים ונוהגים באיפוק - לרוב ללא מסיכות

הלא מאמינים מסתובבים עם מסיכות, רצים מהר לעשות את הקניות - הזקנים מבוהלים ואגריסיביים, ודורשים שתתרחק מהם 2 מטר

ותמיד זוכר את הניגון והמילים של השיר - ישראל... ישראל בטח בה'... עזרם ומגינם הוא

ואילו דווקא אנשים כמותך מפוחדים מדימון וירוס הקורונה, ומהמצב הכלכלי המתדרדר - ויש באמת סיבה טובה לפחד מכך. 

בך בדיוק דיברו הרבנים לפני השואה. כך בדיוק הם הרגיעו את חסידיהם שרצו להימלט. בלמו את כל היהודים שרצו לעלות לא"י. וכידוע הם צדקו...

תראה חיים....

מעניין לעניין בנושא אחר

במשםחה שאני רוצה ליצור חלוקת הנטל היא שויונית ומוסכמת ולא יוצרים שותפות של מי שעובד קשה ומפרנס ומי שמחליט שהוא דואג לעניני ה"רוח". זו לא שותפות-זו טפילות!!

מה זה הצבא לא רוצה אותם? הם מתחמקים מהשרות והצבא לא רוצה להסתבך איתם מחוסר יכולתו לגייס אותם. זה כמו חבורת פשע שמסרבת בכוח להתגייס והצבא במקום להילחם איתם מחליט שהוא "מוותר". זה לא שונה ממשטרה ש"מסרבת" להילחם בארגוני פשיעה או באלימות במגזר הערבי...

הגמ"חים לא מרשימים אותי כי הם דואגים בעיקר לעצמם. אני לא זקוק לגמח"ים ורוב האוכלוסייה מסתדרת בלעדיהם. למה? כי הם עובדים ולא מתבטלים ולומדים לימודי סרק בישיבות.

חזון הכפר הגלובלי לא מתמוטט . הפיתרון לכל בעיית שהקורונה יצרה הוא גלובלי והמצב יחזור לקדמותו.

אתה מדבר כמו פמניסט מבולבל

במשפחה אף פעם אין שיוויוניות - כל אחד ממלא תפקיד אחר

אלוקים או הטבע כפי שנוח לך, ברא את הגבר והאשה שונים, ומייעד להם תפקידים שונים

האם האשה שנכנסת להריון, ונושאת את התינוק ברחמה, ומביאה לעולם פלא של תינוק - היא נושאת בנטל שווה לגבר?

האם הגבר, שמטבעו לרוב חזק יותר, ומגן בעת הצורך על המשפחה בכוחו הפיזי טוען כי יש שיוויוניות בעניין זה? כמובן שלא

האין אשה המסוגלת לרוב לגדל ילד בחום ואהבה - כשהיא מלווה אותו ביד בוטחת, ותומכת רגשית בילד - עושה עבודה נפלאה?

ועושה זאת מעצם היותה אישה שלרוב סובלנית יותר מגבר, ללא פתיל קצר - ויכולה לשאת אחריות זו, שגבר הייה מתקשה בה

בקיצור...... אין שיוויוניות בין גבר לאישה במשפחה

יש זכויות אזרח שוות בקהילה בין הגבר לאשה - שניהם בני אדם יקרים בעיני השם

ולענייננו...

אתה מסרב להבין כי עצם הדרישה מזה עשרות שנים לגייס את החרדים היא פייק ניוז

עניין זה נועד כדי להסית כנגדם את שנאת האוכלוסיה החילונית 

למנהיגות החילונית האתאיסטית יש תוכניות זדוניות לחסל את הציביון היהודי בישראל ולבולל אותנו חלילה

ובהתאם לזאת מבחינתם גידול החרדים במספרם ובהשפעתם מפריע ומחבל בתוכניות השמד הרוחני שהם זוממים לחרדים

לכן הם משתמשים בנושא גיוס החרדים כדי להסית, ללבן ולתדלק את שלהבת השנאה לחרדים

לי זה ברור.....

אני מתפלא איך היסטוריון שכמותך האמור להיות ער לתהליכים היסטוריים ומשמעותם, אינו רואה מה שאני עמך רואה?

בכל מקרה.... שוב.... הצבא לא רוצה אותם, ולא רצה אותם בעבר - הכל פייק ניוז.      

בך בדיוק דיברו הרבנים לפני השואה. כך בדיוק הם הרגיעו את חסידיהם שרצו להימלט. בלמו את כל היהודים שרצו לעלות לא"י. וכידוע הם צדקו...

יש גרגיר של חומר למחשבה בדבריך

אינני יודע מספיק מבחינה היסטורית בעניין זה

ובעניין למי יש יותר אחריות תורמת לשואה מלבד הגרמנים ימח שמם וזכרם

- יתכן שלתנועת ההשכלה יש אחריות תורמת הרבה יותר גדולה 

- או אולי למנהיגות היהודית בקרב המהפכנים הקומוניסטים

- צאו אולי למנהיגות היישוב העברי שלא עשתה כמעט כלום כדי לעזור

- או אולי ליהדות אמריקה הרפורמית, שאולי היה לה נוח כי היהודי המזרח אירופי החרדי נמחק, ולא עשתה דבר להצילו

מי יודע בוודאות?

אתה היסטוריון..... יש לך תשובות חד משמעיות בעניין

אההה.... אובר חוכם?  

עבור לעמוד
, , , , ...
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
היסטוריה
בחר
בחר