ועכשיו ארבעת המינים

המצווה שעל ארבעת המינים מופיעה פעם אחת בתורה בספר ויקרא:

וּלְקַחְתֶּם לָכֶם בַּיּוֹם הָרִאשׁוֹן פְּרִי עֵץ הָדָר כַּפֹּת תְּמָרִים וַעֲנַף עֵץ-עָבֹת וְעַרְבֵי-נָחַל וּשְׂמַחְתֶּם לִפְנֵי יְהוָה אֱלֹהֵיכֶם שִׁבְעַת יָמִים. 

מנין אנחנו אמורים לדעת מהם ארבעת המינים ולמה מתכוונים? על פי המסורת מדובר בתורה שבע"פ שנמסרה מסיני ולפיכך: כפות התמרים הוא הלולב, ענף עץ עבות הוא ההדס ערבי נחל הם הערבה ופרי עף הדר הוא האתרוג.

המסורת בספר נחמיה מגלה לנו  כי למרות הטיעון של מסירה מסיני לא רק שהיהודים לא ידעו על  מסורת ארבעת המינים  הם פרשו אותם בתורה שונה:

וַיִּמְצְאוּ כָּתוּב בַּתּוֹרָה  אֲשֶׁר צִוָּה יְהוָה בְּיַד-מֹשֶׁה אֲשֶׁר יֵשְׁבוּ בְנֵי-יִשְׂרָאֵל בַּסֻּכּוֹת בֶּחָג בַּחֹדֶשׁ הַשְּׁבִיעִי.  טו וַאֲשֶׁר יַשְׁמִיעוּ וְיַעֲבִירוּ קוֹל בְּכָל-עָרֵיהֶם וּבִירוּשָׁלִַם לֵאמֹר צְאוּ הָהָר וְהָבִיאוּ עֲלֵי-זַיִת וַעֲלֵי-עֵץ שֶׁמֶן וַעֲלֵי הֲדַס וַעֲלֵי תְמָרִים וַעֲלֵי עֵץ עָבֹת  ל לַעֲשֹׂת סֻכֹּת כַּכָּתוּב

כלומר היהודים מתוודעים לראשונה (וימצאו כתוב) למצוות ארבעת המינים ונותנים לה פרשנות כזו:

כפות תמרים= עלי תמרים

ענף עץ עבות= ענף עץ עבות

ערבי נחל = הדס

פרי עץ הדר=עלי עץ שמן

זאת פרשנות שרחוקה מאוד מהמסורת של חז"ל והשאלה שנשאלת היא כמובן –אם התורה במלואה הייתה ידועה מדו ע גילו לראשונה את ארבעת המינים ואם ארבעת המינים  נמסרו למשה מסיני בעל פה והועברו במדוייק מדור לדור  מדוע פרש זאת העם בצורה שונה? עזרא לפחות היה אמור לדעת....

עץ שמן זה זית, לא????

לתופף על פח - תענוג.

עד כמה שידוע לי. השאלה היא מתי בכלל התחילו לגדל פרי הדר בארץ במשמעות הידועה לנו.(עד כמה שידוע לי רק בבית שני -כך שאין בכלל אתרוגים בימי הבית הראשון!) אני לא בקי בתולדות הגידולים בארץ אבל בהחלט יתכן ש"פרי הדר" נתפש בעבר במשמעות שונה. בכל מקרה כך תפסו זאת אנשי ירושלים בימי עזרא. הם לא רצו לחפש אתרוגים...

היי,

אשמח לדעת מאיפה אפשר להביא פרי הדר בשלים וכשרים.
אני יודעת שעדיין מוקדם לכך אך אני מתחזקת וחשוב לי שבחג הבא שפרי ההדר והאתרוג יהיו כשרים.

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: standoff
עבור לפורום:
היסטוריה
בחר
בחר