טפשון, אני מעולם לא טענתי שוויקיפדיה הוא מקור מדעי. אבל אפשר לקבל אנדיקציה. ניתן לקבל רשימת שמות של רוצחים סדרתיים שחורים.

אתה, באופן שיטתי, בכל דיון, סתם הוזה ומפריך 'עובדות' הזויות, כמו הטענה המטומטמת שלך שמעולם לא נמצאו עצמות דנוזאורים ושכל עצמות הדנוזאורים שנמצאו נוצקו על-ידי בני אדם והן עשויות מפלסטיק.

גם מקור לא מדעי לא אמור להיות כל כך מגוחך ובעל אג'נדה כל כך בולטת.

אני רואה סדרות רבות על פענוח פשעים, תהליך הפענוח הוא מרתק.

בסדרות אלו מופיעים החוקרים עצמם, חוקרי משטרה ו-FBI, ופרופיילרים של ה-FBI.

כולם מציינים ובעיקר הפרופיילר, שאם מתברר שמדובר ברוצח סידרתי התיוג הגזעי הראשון הוא לבן,

אלא אם יש עדויות או ממצאים המעידים על מישהו אחר.

כשאנשי מקצוע שמטרתם למצוא את הרוצח עושים זאת, לא נראה לי שיש מישהו שיכול להתווכח איתם.

הם מכירים את העובדות יותר מכל אדם אחר.

.

----------

הֵם קִנְאוּנִי בְלֹא אֵל, כִּעֲסוּנִי בְּהַבְלֵיהֶם; וַאֲנִי אַקְנִיאֵם בְּלֹא-עָם, בְּגוֹי נָבָל אַכְעִיסֵם.

הצלחה תלויה לא רק בקשר למסורת אלה במעליות חברתיות. הדברים נכונים פעמיים בחברת המהגרים.

בתור יוצא ברה"מ אני יוכל להעיד על עצמי שהקשר שלי למסורת הינו אפסי. בשלב מסוים בחיים אומנם הייתה לי איזושהי התאהבות ביהדות אשר גם הביאה אותי לארץ אבותיי, אך התנדפה תוך שנים ספורות נוכח המציאות.

אבל בכל זאת אינני מצליח בחברה הישראלית. והסיבה פשוטה – אין לי ירושות וקשרים. אז אומנם רכשתי דירה קטנה במקום יוקרתי בכדי לנסות להכניס את ילדיי למעגל העושר והצלחה, אך דנתי בכך את משפחתי לרמת חיים של קלושרים. אומנם הצלחתי בקריירה, אך תמיד הייתי נאלץ להסתפק בתפקידים פחות נחשבים וקידום במהירות השבלול.

וכך הרי יהיה מצבו של כל אחד ואחת חסר/ת קשרים וירושות, ללא כל קשר לרקע עדתי ומסורת לנוכח הניירות החברתית שהינה בעייתית ביותר כאן. ובכן, במה מצבו של יוצא עיר פיתוח מעדה כלשהי טוב יותר ממצבי? הייתי אומר שההפך הוא הנכון. כי הרי המדינה הסובייטית השקיעה בחינוכי הרבה יותר ממה שהשקיעה ישראל בחינוך בפריפריה.

כך או כך את המסקנות שלי אני הסקתי ומגדל את ילדיי ליצוא. כבר בגיל קטן מאוד הם יודעים שצריך ללמוד טוב בבית ספר בכדי לזכות בבית גדול בקנדה.

הצלחה תלויה לא רק בקשר למסורת אלה במעליות חברתיות. הדברים נכונים פעמיים בחברת המהגרים.

בתור יוצא ברה"מ אני יוכל להעיד על עצמי שהקשר שלי למסורת הינו אפסי. בשלב מסוים בחיים אומנם הייתה לי איזושהי התאהבות ביהדות אשר גם הביאה אותי לארץ אבותיי, אך התנדפה תוך שנים ספורות נוכח המציאות.

אבל בכל זאת אינני מצליח בחברה הישראלית. והסיבה פשוטה – אין לי ירושות וקשרים. אז אומנם רכשתי דירה קטנה במקום יוקרתי בכדי לנסות להכניס את ילדיי למעגל העושר והצלחה, אך דנתי בכך את משפחתי לרמת חיים של קלושרים. אומנם הצלחתי בקריירה, אך תמיד הייתי נאלץ להסתפק בתפקידים פחות נחשבים וקידום במהירות השבלול.

וכך הרי יהיה מצבו של כל אחד ואחת חסר/ת קשרים וירושות, ללא כל קשר לרקע עדתי ומסורת לנוכח הניירות החברתית שהינה בעייתית ביותר כאן. ובכן, במה מצבו של יוצא עיר פיתוח מעדה כלשהי טוב יותר ממצבי? הייתי אומר שההפך הוא הנכון. כי הרי המדינה הסובייטית השקיעה בחינוכי הרבה יותר ממה שהשקיעה ישראל בחינוך בפריפריה.

כך או כך את המסקנות שלי אני הסקתי ומגדל את ילדיי ליצוא. כבר בגיל קטן מאוד הם יודעים שצריך ללמוד טוב בבית ספר בכדי לזכות בבית גדול בקנדה.

אכן, חייו של מהגר טרי קשים יותר מחייו של צבר, ללא קשר לארץ המוצא.

אמנם המזרחים מתלוננים על קפוח בקליטתם, אבל אני לא משוכנע שהדבר נכון. אני יודע שאבי והוריו, חיו באוהל (!) עם קליטתם. אחר-כך חלקו מספר שנים דירה עם משפחה אחרת, שם גרו אבי, סבי וסבתי יחדיו בחדר אחד.

אַל תַּעַן כְּסִיל כְּאִוַּלְתּוֹ, פֶּן תִּשְׁוֶה לּוֹ גַם אָתָּה

צר לי אליה, צר לי מאוד שאתה מכין את ילדיך לחזור אל הגלות. צר לי עליך וצר לי עליהם.

גלות היא גלות ולא משנה אם היא בקנדה המעתירה או באיראן המאשימה את יהודיה בריגול לטובת ישראל על המשתמע מכך.

ושלא תבין אותי לא נכון - אני מעריך את זה שאתה דוחף את ילדיך להצטיינות - בכל תחום.

גם מדינת ישראל זקוקה למצטיינים !!!

נכון, נולדתי בארץ ונכון שלא חוויתי את קשיי המהגר - על כל מה שקשור בהם.

ומצד שני - אחרי 3 שנים בסדיר, מילואים במשך כ 40 שנה, 3 מלחמות ובין לבין עבודה, עבודה ושוב עבודה תוך תשלום מיסים - ישירים ועקיפים המסתכמים במיליונים (כן כן !) מבלי שאתחיל בכלל לחשב את הריבית והצצמדה - קל מאוד יהיה לי לשאול מה בדיוק עשתה בשבילי המדינה והתשובה יכולה להיות שממש לא הרבה...

ובכל זאת - גם בתקופות קשות ברמה האישית וברמה הלאומית - האופציה של ירידה מהארץ לא הייתה אפילו במחשבה(!).

כך שאני מקווה שאם לא אתה תתעשת - יתעשתו ילדיך ויבינו שהעיקרון הראשון ביהדות הוא: "ארץ ישראל שקולה כנגד כל המיצוות!!!"

נודניק - זה אחד שכאשר שואלים אותו לשלומו - הוא באמת עונה.... emo_01.png

וגם אם זה נניח שכל נתוני מוסאייף נכונים -זו לא הבעיה המרכזית. השאלה היא איך זה שאחרי 60 שנות מדינה ושלטון הימין בארץ -עדיין האליטה הפוליטית הכלכלית  התרבותית החברתית וכו' היא  מה שקרוי אשכנזית. מי שתולה זאת בשחיתות דרכי מרמה , אפלייה מכוונת גם כיום מתעלם לטעמי מהבעיה המרכזית.

כפי שאמרתי בהודעתי הקודמת - הבעיה  נעוצה בסתירה הפנימית של כל הדוברים המזרחיים המוצלחים בסדרה שבו בזמן קבלו על התנתקותם ממורשתם העדתית והשתכנזותם ולא הפנימו כי דווקא רק זה מה שהביא להצלחתם.  השתכנזות אינה להפוך ל"אשכנזי" שכן רוב מה שקרוי אשכנזי אלו אנשים שהתנתקו מהעבר ומשורשי העיירה שלהם-השתכנזות משמעותה אימוץ ערכי המערב הנאור, המשכיל, והטכנולוגי. זה כל הסיפור מי שטרח לעשות זאת והשקיע בחינוך , המעיט בהתרבות ובקידוש המורשת של עברו- הצליח בלי קשר למוצאו.

הכי קל זה להתבכיין ולהאשים את האחרים. זה קל ומתרץ את חוסר ההצלחה שלך. הרי אין שום נחיתות גנטית לאף אחד וההצלחה היא פועל יוצא מהערכים התרבות וההתנהגות שאתה מאמץ.

לא מדויק, חיים. כל חברה אנושית יש לה האליטה שלה: אנשים משכילים, מחונכים, בעלי אסתטיקה גבוהה. לא הייתי רוצה שאלה מהיהודים המזרחים שלנו שהשתייכו לחברה הגבוהה בארצותיהם יוותרו חלילה על ערכי התרבות שלהם. ושילדיהם יאמצו בכוח מוסיקה מערבית,  אוכל מערבי, אמנות מערבית. ולא שישכחו בכלל את ההשכלה היהודית שהוריהם וסביהם קיבלו. (לא הייתי רוצה שיהיו חרדים פאנאטים כמובן, זה לא, אבל שיהיה להם רקע השכלתי רחב ביהדות). פגשתי כמה יהודים מעודנים מרקע מזרחי והם כמובן מענגים מבחינה חברתית לא פחות מיהודים עדינים מרקע מערבי.

הבעיה היא עם ההמונים המזרחיים חסרי ההשכלה, חסרי התרבות והחינוך, המכוערים והמלוכלכלים. האם ילדים מרקע כזה אפשר לחנך במערכת החינוך ליהפך למשכילים רוחניים אסתטיים עדינים? לדעתי לא. הבית חזק הרבה יותר מביה"ס.

אז כמו בכל חברה, תמיד תהיה לנו האליטה התרבותית (ממוצא מזרחי ומערבי כאחד) וההמונים הפשוטים והגסים. וזהו.

לתופף על פח - תענוג.

גם ייתכן מאד שבגד באשתו. מישהו סיפר לי על אשה שאמרה לו כי שכבה עם פרס.

שמעון פרס בגד באשתו עם קולט אביטל.

בזכות זה היא קודמה והשיגה תפקידים גם בארה"ב.

.

דיבורים של זכרזבל . איך מכירים שונא נשים? אחת המעשיות שהוא מספר היא שאשה אשר מגיעה לעמדת השפעה בחברה השיגה אותה דרך מיטתו של גבר בעל עמדה. "ובזכות זאת היא קודמה".  זבל זיכרי אידיוטי.

לתופף על פח - תענוג.

רוב האשכנזים בארץ לא הגיעו ממרכזי התרבות האירופה. רובם הגיעו מעיירות פרימיטיביות ונחשלות. ממשפחות דתיות ומסורתיות חסרות השכלה ומרובות ילדים. לפני שנתיים נסעתי עם אמי לעיירת הולדתה והרגשתה שחזרתי במכונת הזמן 200 שנה לאחור...

ההבדל היה בנכונות להשתנות. התחושה הייתה שכל מה שהיה "שם" צריך להשאר "שם". ופה פותחים דף חדש. זונחים את ה"אשכנזיות" המזרח אירופאית ונכנעים לתכתיבי החברה העברית הנוצרת כאן. משנים את השמות . מדברים עברית במבטא צברי. מקטינים את המשפחות ומשקיעם את כל המאמצים בחינוך הילדים ובהתאמת חינוכם לחברה מערבית מתקדמת. הם לא ויתרו בהכרח על המורשת של המאכלים והמוסיקה שהביאו עמם -אך עודדו את ה"עבריות" של ילדיהם. הורי דברו אתי עברית ולא עודדו אותי להקשיב למוסיקה "שלהם" ולא ניסו בכלל להתערב ב"צבריות" שלי שהייתה כל כך שונה מהשמרנות שלהם.

מה שבולט שוב ושוב בסידרה של אמנון לוי הוא שכל המזרחיים שהצליחו -עשו בדיוק את זה- התנערו מהעבר והשתלבו ב"עבריות" החדשה. (הם קוראים לזה בטעות"השתאכנזות") . בפרק האחרון חלק מהם "היכו על חטא" כלפי משפחותיהם ולא מבינים שה"חטא" שלהם הוא מקור הצלחתם!

אפשר להביא כדוגמא את הערבים בארץ: הנוצרים מתערבים לחלוטין ואין הבדל בינם לבין החברה היהודית ולכן הם מצליחים יותר מערבים הדבקים בשמרנות המוסלמית. היום בן דרור ימיני במעריב הביא דוגמאות לאוכלוסיות שהשתלבו והצליחו באירופה(חבל שאין קישור באתר מעריב) - מדובר בהינדים שקופחו והופלו אבל במקום להתבכיין פשוט השתנו והשתלבו.

ואגב קטן:

במאה ה-19 בירושלים הקהילה המצליחה יותר והמשכילה הייתה הקהילה הספרדית. היא השכילה לשמר את מורשתה אבל עם זאת אמצה את המודרניזציה שחלה בא"י. הם שלחו את ילדיהם למוד בבתי הספר המודרניים ששילבו השכלה כללית ויהודית והחלו לעסוק בעבודות מכניסות ולא להתפרנס מהחלוקה.

האשכנזים של הישוב הישן (אבות החרדים של היום) לחמו במודרניזציה לא שלחו את ילדיהם ללמוד בבתי ספר מודרניים ועסקו בעניני ההבל של הקהילות.ובמאבקי בכוח בין הכוללים והפרושים מול החסידים לא בכדי הם היו במעמד נחות בהשוואה לספרדים.

רוב האשכנזים בארץ לא הגיעו ממרכזי התרבות האירופה. רובם הגיעו מעיירות פרימיטיביות ונחשלות. ממשפחות דתיות ומסורתיות חסרות השכלה ומרובות ילדים. לפני שנתיים נסעתי עם אמי לעיירת הולדתה והרגשתה שחזרתי במכונת הזמן 200 שנה לאחור...

ההבדל היה בנכונות להשתנות. התחושה הייתה שכל מה שהיה "שם" צריך להשאר "שם". ופה פותחים דף חדש. זונחים את ה"אשכנזיות" המזרח אירופאית ונכנעים לתכתיבי החברה העברית הנוצרת כאן. משנים את השמות . מדברים עברית במבטא צברי. מקטינים את המשפחות ומשקיעם את כל המאמצים בחינוך הילדים ובהתאמת חינוכם לחברה מערבית מתקדמת. הם לא ויתרו בהכרח על המורשת של המאכלים והמוסיקה שהביאו עמם -אך עודדו את ה"עבריות" של ילדיהם. הורי דברו אתי עברית ולא עודדו אותי להקשיב למוסיקה "שלהם" ולא ניסו בכלל להתערב ב"צבריות" שלי שהייתה כל כך שונה מהשמרנות שלהם.

מה שבולט שוב ושוב בסידרה של אמנון לוי הוא שכל המזרחיים שהצליחו -עשו בדיוק את זה- התנערו מהעבר והשתלבו ב"עבריות" החדשה. (הם קוראים לזה בטעות"השתאכנזות") . בפרק האחרון חלק מהם "היכו על חטא" כלפי משפחותיהם ולא מבינים שה"חטא" שלהם הוא מקור הצלחתם!

אפשר להביא כדוגמא את הערבים בארץ: הנוצרים מתערבים לחלוטין ואין הבדל בינם לבין החברה היהודית ולכן הם מצליחים יותר מערבים הדבקים בשמרנות המוסלמית. היום בן דרור ימיני במעריב הביא דוגמאות לאוכלוסיות שהשתלבו והצליחו באירופה(חבל שאין קישור באתר מעריב) - מדובר בהינדים שקופחו והופלו אבל במקום להתבכיין פשוט השתנו והשתלבו.

אז מי יצר פה את מורשת ההשכלה שהאנשים האלה רק "השתלבו" בה לגירסתך??

לא, לפי ידעתי, הרבה יהודים מזרח אירופים עלו לפה כבר עם רקע של השכלה (הם נשלחו ע"י הוריהם כבר בגולה לבתי ספר גבוהים). אגב, אמא שלי סיימה גימנסיה פולנית. תלאות החיים כזוג צעיר בפלשתינה-א"י מנעו ממנה ללמוד באוניברסיטה העברית. אבי, שבא מבית עוד יותר דתי והוריו הועידו אותו לרבנות, עזב עוד בפולין את הישיבה והלך ללמוד בסמינר למורים. הוא גם נהפך לפעיל רוויזיוניסטי. (עבר מעיירה לעיירה, נאם והקהיל קהילות).

לתופף על פח - תענוג.

בוקר טוב חיים

שאלתך, היא בערך איך תרצה שיחתכו את ידך, בגיליוטינה, או במשור.

זה נבלה וזה טריפה.

אם אחרי 2000 שנה זו המדינה, זו התרבות, אז עדיף להיות יתום.

אתה רואה יהודה, אתה בדיוק האבטיפוס אליו התכוונתי, שדבק במסורת הלא מי יודע מה מפוארת , של החיים במשך הרבה מאות שנים מתחת לשליטים ערביים, 'מסורת' (או מסורות לענפיהן המרובים) שדבקתם בה חזק חזק עד שביא דבקה בכם כמו ספחת, ואתם מסרבים לקלוט שזה לא פועל לטובתכם, ושמדובר כאן בדבר ובנושא שצריך להיות בו חכם, ולא לנסות להיות בו צודק. כאילו.

והדיבור שלך כאן מתקשר גם לשרשור אחר וחדש שאתה פתחת עכשיו, על עובד שהגיש מועמדות לעבודה בתעשיה אוירית, אבל בגלל שמו המזרחי הוא נדחה. זה הכל אותו נושא, עזבו אתכם מקיטורים של כאילו מחפשי צדק, תהיו חכמים, תעשו לעצמכם טובה, הרפו מהמסורות שלכם, כולל מהדבקות בשמות המשפחה שלכם, יותר אשכנזים (ממזרחים) 'עיברתו' את שמות המשפחה האשכניזיים שלהם, כי היו חכמים ומעשיים ולא ניסו להיות צודקים ו'דבקים' במסורות, שרק בולמות אתכם, כי אתם מסרבים להבין ולהיות גמישים ולהסתכל יותר קדימה ופחות לאחור.

תראה : חיים שאל אותך שאלה מאד מאד פשוטה, שהתשובה אליה גם כן צריכה ויכולה להיות מאד פשוטה, כן או לא, ירוק או אדום, פשוט תבחר בין שתי אפשרויות קיימות, והשאלה של חיים מאד רלוונטית לנושא - ואתה מתחמק, בהפגנתיות, כי אם היית סתם מתחמק,לא היית מגיב בכלל, אבל אתה מגיב, ו'מפגין' התחמקות. אז התוצאה היא שבאמת אנשים עם מנטליות כמו שלך יהיו כיתומים.

תסתכל על המציאות סביבך, ותחליט לאיזו מנטליות אתה רוצה להשתייך יותר, זה מה שחיים שאל אותך, שאלה מאד פשוטה. והתחמקות והתחכמות לא תועיל כאן בכלום. וגם אשכנזים שבאו מאירופה ומארה"ב ומעוד מקומות, 'מחלו על כבודם', והרפו ממסורות העבר שלהם , כדי להיות ישראלי, ולא ישראלי גלותי מתבכיין.

ואמוץ ומני ואחרים, בהתבכינות ובסטיה שלהם מהנושא, רק מחזקים ומוכיחים מה שאמרתי בהתחלה, שחבל לצפות בכלל בסדרה הזו כי כל הסיכויים שהיא תטחן מים.

מי אמר שהתשובה היא כן או לא ?  שחור או לבן ?

התשובה היא פשוטה, אני רוצה לחיות בארץ ישראל ע"פ חוקים של מדינת ישראל, עם צביון יהודי.

אני רוצה חינוך ותרבות יהודית, ולא מערבית,  האם הברירה היא בחריין, או סעודיה ??.

"חינוך ותרבות יהודית", מה? אתה רוצה את ערכי התורה והתלמוד עם כל אפליית האשה החריפה הנהוגה בהם. האשה היהודיה לא תתן לזה לקרות. זה הכל.

לתופף על פח - תענוג.

מי שהחל אותה היו בעתם הספרדים של ירושלים במאה ה-19 אבל מי שיצר אותה היו היהודים שהגיעו מאירופה במהלך המאה ה-20 שהתנערו ביודעין (כמו אביך!) ממורשת העיירה שלהם וניסו ליצור פה תרבות עברית חדשה ומודרנית.

במקרה של הארץ המזרחיים הגיעו לחברה מגובשת עם ערכים שנוצקו בה. מי שהשתלב הצליח ומי שלא נשאר בנחשלותו. הייתה התנשאות וקיפוח ואפלייה שכל חברת מהגרים סובלת ממנה אבל זו לא לא סיבה לפער שקיים עד היום

חיים, לא נראה לי שהם התנערו מכל מורשת העיירה. הם התנערו מפרנסות האוויר שהגויים דחפו אליהן את היהודים. אבל מורשת ההשכלה תמיד היתה קיימת, וכפי שידוע לך היטב במאות שאחרי תקופת האורות, בעיקר במאה ה19 וה20 כבר הלכו צעירים רבים ללמוד מקצועות רוח כלליים. לאה גולדברג כלל לא היתה היחידה שהלכה לעשות דוקטורט בבלשנות שמית. (היו רופאים, עורכי דין, ואחרים.)

לתופף על פח - תענוג.

אני חושד באלמנט נוסף, חיים, דומה למה שאתה אומר, אבל שונה במקצת:

במאות שנה האחרונות היהודים האשכנזים זנחו את הדת. רובם הפכו לחילונים. ואכן היהודים החשובים ביותר במאה העשרים, אלברט איינשטיין, זגמונד פרויד, ... כמו גם אבות הציונות, היו חילונים.

גם השואה שעברה על היהודים האשכנזים גרמה לרבים להתנער סופית מכבלי והבלי הדת.

תהליך החילון לא עבר על היהודים במדינות ערב. אמנם לא כולם נשארו דתיים אדוקים, אבל רובם לדעתי נשארו נאמנים למסורת.

הדת היא מכשול להשתלבות במדינה מודרנית. חברות דתיות הן תמיד נכשלות יותר מחברות חילוניות. ייתכן וזוהי הסיבה שיוצאי מדינות ערב נשארו מאחור.

אני חושד באלמנט נוסף, חיים, דומה למה שאתה אומר, אבל שונה במקצת:

במאות שנה האחרונות היהודים האשכנזים זנחו את הדת. רובם הפכו לחילונים. ואכן היהודים החשובים ביותר במאה העשרים, אלברט איינשטיין, זגמונד פרויד, ... כמו גם אבות הציונות, היו חילונים.

גם השואה שעברה על היהודים האשכנזים גרמה לרבים להתנער סופית מכבלי והבלי הדת.

תהליך החילון לא עבר על היהודים במדינות ערב. אמנם לא כולם נשארו דתיים אדוקים, אבל רובם לדעתי נשארו נאמנים למסורת.

הדת היא מכשול להשתלבות במדינה מודרנית. חברות דתיות הן תמיד נכשלות יותר מחברות חילוניות. ייתכן וזוהי הסיבה שיוצאי מדינות ערב נשארו מאחור.

מראש אני מתנצל על שאני שב ומעלה מהאוב את זיכרו של פרופסור לייבוביץ.

ובכל זאת - מעניין איך הוא היה מתייחס לדבריך.

נודניק - זה אחד שכאשר שואלים אותו לשלומו - הוא באמת עונה.... emo_01.png

מראש אני מתנצל על שאני שב ומעלה מהאוב את זיכרו של פרופסור לייבוביץ.

ובכל זאת - מעניין איך הוא היה מתייחס לדבריך.

אין לי ספק שפרופסור ליבוביץ', שהיה איש הגון וישר היה מסכים עמי. 

כבר דובר כאן רבות על כך שגדולי העולם היהודי במאות השנים האחרונות היו רובם ככולם יהודים חילונים. בזמנו נתתי כדוגמא את חתני פרס נובל לפיזיקה:

עשרות יהודים זכו בפרס נובל לפיזיקה ואף אחד מהם לא היה דתי. חלקם הגדול הם אתאיסטים והם אף מצהירים על-כך.

את דעתו של פרופסור איינשטיין, שהיה ללא ספק היהודי החשוב ביותר במאה העשרים (אחרי עובדיה יוסף והרבי מלובביץ'), על הדת היהודית, אפשר ללמוד מדבריו

http://www.haaretz.co.il/news/world/1.1324090

עבור לעמוד
... , , , , , ,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: חיים קאופמן
עבור לפורום:
היסטוריה
בחר
בחר