האמנם שבת מנוחה?

אחת התרומות הגדולות ביותר של עם ישראל לאנושות היא השבת. קביעת יום מנוחה קבוע שבועי שהאדם חייב לנוח ולא לעבוד   לא הייתה תופעה ידועה  במזרח הקדום.

המונח שבת לכשעצמו אינו חידוש של התורה. במסופטמיה היה קיים המונח "שבת" (או שפתו ) כיום מנוחת הלב של האל שבו מרגיעים אותו ע"י טקס פולחני  בלוח שהתגלה במסופוטמיה התברר שה"שבת" הייתה ביום הט"ו לחודש - יום הכסה של הלבנה. המונח התגלגל לעברית כיום מנוחה  שבועי (שגם בו כדוגמת מסופטמיה האל "נח" !)וקיימות סברות רבות כיצד התגלגל המונח ליום השביעי ואין מקום כאן  לדון בזה.

הבעייה בשבת שהיא רעיון מופלא אלא שברבות השנים השבת הפכה מיום חופש ומנוחה ליום  שלגבי שומריו הוא בפועל יום שעבוד.

אני יודע שמתנגדי כאן כתגובה ידברו על "רוחניות" "נשמה יתירה" יום של ניתוק מהעולם הזה ובילוי בחיק המשפחה שחף מטלוויזיה, מחשב וכו'  . ידברו על כך ש"זר לא יבין זאת" ו"אין כמו השבת היהודית" (לא פלא שרוב המחזירים בתשובה התחילו  ב"בא תעשה אתנו שבת ותבין")

לטעמי זאת הונאה עצמית שכן השבת אינה בפועל יום חופשי. בדיוק להפך היא יום מלא באיסורים מאיסורים שונים שבמקום יום מנוחה והנאה הפך ליום של שעבוד לאלפי איסורים שונים שמגבילים לחלוטין את החופש האישי .  יום שאסור בו לטייל במכונית, לטייל בכלל מחוץ לתחומי העירוב. אסור לשמוע מוסיקה מהרדיו או כל מוסיקה אלקטרונית לסוגיה. אסור לשחק במחשב אסור אפילו לחתוך ניירות טואלט שלא לדבר על הוצאת שערות מהאף. אסור. אסור. אסור.

אתה יכול לשכנע עצמך שאתה חי יום "רוחני" אבל בפועל  אתה נתון בסד של  מגבלות שהופכות אותך מאדם חופשי לאסיר שבת הנתון במעצר בית.  אני לא הייתי מסוגל להחזיק מעמד אפילו שעה(בילדותי ניסיתי זאת אצל דודתי פעם וזו הייתה טראומה שזכורה לי עד היום...)

אני כמעט משוכנע שאם יש אלוהים-זאת ללא הייתה כוונתו אבל אנשי ההלכה כבר מזמן הפקיעו את המצוות מידי אלוהים ("לא בשמים היא" )והפכו את האל הליברלי (לפחות במקרה הזה) לאל קטנוני מחמירן, קפדן , ובעיקר אל מציק.

שלום חיים.

בא נתייחס למשפט הבא שלך:

לטעמי זאת הונאה עצמית שכן השבת אינה בפועל יום חופשי. בדיוק להפך היא יום מלא באיסורים מאיסורים שונים שבמקום יום מנוחה והנאה הפך ליום של שעבוד לאלפי איסורים שונים שמגבילים לחלוטין את החופש האישי . 

אל תקרי איסורים אלא יסורים.

לא מזמן קראתי את פינתו של  יאיר ניצני -מרים גבה-עיתון ישראל היום של יום שישי,

שתיאר את יום השבת שלו,

איך הילדים קמים בבוקר, אבא תקפיץ אותנו לים, לפארק, לחברים, 

כל שניה פלאפון, שכחנו את משחת השיזוף, תחזיר אותנו הבייתה.

נופל על המיטה ומתפלל שיגמר היום הנורא הזה.

והמשפט האחרון שלו, אני מקנא בדתיים,  איך הם אוכלים בצוותא, שרים,  גיבוש משחתי.

מתפללים, אוכלים, נחים,  לא טמבליזיה, לא עבודה זרה (האייפונים),  לא נסיעות, הכל לנפש.

ואני קראתי את חנוך דאום לפני שבוע בידיעות אחרונות   והוא תאר את השבת המשעממת מנקודת ראותו של הדתי הממוצע...

אני גידלתי שלושה ילדים שהפכו לאנשים בוגרים ומעולם לא חוויתי יסורים בשבת. הייתי יוצא מדעתי אילו הייתי נאלץ לבלות יום באיסורים שלא מביאים נזק לאף אחד ורק מגבילים את אורח החיים שלי. לגבי "מתפללים אוכלים נחים" ואסור לא שום דבר אחר זה לא כיף. זה עונש . ובשביל לאכול ארוחת שבת ולשיר יחד לא צריך להיות דתי.

נכון שכדי לשיר ולאכול ביחד לא צריך להיות דתי, אם כן מדוע החילוניים לא נוהגים כך.

אם לא היו האיסורים, מבטיח לך שאני לא הייתי יושב רגע.

אלא קם ועובד, ונוסע, ועובר את היסורים המוזכרים לעיל.

טעות בידך לחשוב שיש איסור שמגביל אותי.

יש לי שעוני שבת, פלטה שהאוכל מתבשל עליה לאט לאט,  מים חמים לקפה כל השבת.

פיצוחים, דברי מתיקה, עיתונים, שירונים,

והכי חשוב אני מנותק, מהשטן הקטן- פלאפון ודומיו.

ראה את הגויים בחול, נסעתי בהולנד, בשוויץ ועוד ארצות, בימי ראשון הכל סגור,  

למזלי עברה אשה חקלאית, שמילאה לי דלק עם כרטיס האשראי שלה, ושילמתי לה במזומן,

היות שתחנות הדלך והחנויות סגורות.  אולי במקומות שבו התיירים שורצים, יש פעילות מצומצמת  בימי ראשון.

מדוע החלטת שחילונים "אינם נוהגים כך"? ארוחת שבת נהוגה בהרבה משפחות (ואפילו ברובן)

כל שעוני השבת לא יאפשרו לך להתענג על סרט טוב בשבת. מוסיקה נפלאה שמשודרת ברדיו נסיעה מידי פעם לטיול שבת. מסיבות שבת. משחק במחשב עם הילדים נסיעה לפעילות ספורטיבית ואו לפיקניק באחד מהיערות בארץ וכו' שלא לדבר על התקנות המציקות היושבות בראש של מפקד הכלא שאתה אמור להתחשב בהם (נירות טואלט, חיטוט באף, וכל שאר ההבלים הללו)

נכון שכדי לשיר ולאכול ביחד לא צריך להיות דתי, אם כן מדוע החילוניים לא נוהגים כך.

היות שתחנות הדלך והחנויות סגורות.  אולי במקומות שבו התיירים שורצים, יש פעילות מצומצמת  בימי ראשון.

יהודה,להתעורר בשעת בוקר מוקדמת של יום שבת כדי ללכת לבית הכנסת להתפלל ( ואני בעד זה - כי מדובר בשמירה על המסורת היהודית ) ואח"כ לחזור הביתה בחום והלחות הקייצית שלנו,זו לא בדיוק "שבת מנוחה".

שמאלנות היא מחלת נפש חשוכת מרפא emo_02.png.

חיים...

החרדים חייבים תדרעק של האיסורים המנוייקים שלהם,הרי בימות החול אינם עובדים...

אז איך יבדילו בין הבטלה הזאת לבטלת השבת?

שבת זה רק סימפטום, קצה קרחון...

אבל כמו שאני תמיד אומרת, צריך גם להשתדל לא להכליל, יש מגוון די גדול של דרכים ואופנים בהם יהודים מתנהגים ומבטאים את הרגלי אמונתם הדתית.

יהודה,להתעורר בשעת בוקר מוקדמת של יום שבת כדי ללכת לבית הכנסת להתפלל ( ואני בעד זה - כי מדובר בשמירה על המסורת היהודית ) ואח"כ לחזור הביתה בחום והלחות הקייצית שלנו,זו לא בדיוק "שבת מנוחה".

שבוע טוב

שמע הגיוני, בכל מקום בעולם בו אני נמצא, משחר ילדותי, אני מתעורר ללא שעון, בין 5 ל- 6 בבוקר, גם אם אני בחופש.

הרמב"ם כותב " היום והלילה כ"ד שעות די לו לאדם לישון שלישן שהוא  8 שעות ושיהיו בסוף הלילה"  כלומר לקום בזריחה, וזה מאד בריא.

ולכן גם בשבת אני קם באותה שעה, מכין כוס תה, ויושב לקרוא, רק ב - הולכים לתפילה, שרים מפייטים, ובסוף התפילה מחליפים חוויות, נפגשים עם חברה, מתעדכנים, אף אחד מהם לא שולף את השטן הקטן (האייפון), אף אחד לא ממהר,  הולכים הבייתה בשמחה, ברגיעה, לפעמים מוזמנים אחד אצל השני,  יושבים אוכלים בניחותא, לא צריכים להקפיץ שום ילד לשום מקום, לילדים יש סדר יום מלא, ובקושי מרגישים אותם,  אין סדרת טמבלביזיה  שחייבים לרוץ ולראות, אין צורך להעמיס מכונית ולצאת לסיוט בחום הקייצי.

פשוט אידיליה.

בהזדמנות אספר לכם מה ההבדל בין שבת יהודית לשבת חילונית במקרה שקרה.

בטח. הבעלי חיים האלה נהנים מעבודתה הקשה של האשה כל יום חמישי וששי, מה שנקרא אצלה "להכין את השבת". הם כמובן הולכים להם בנחת לבית כנסת, "מפייטים", כפי שיהודה ברוריה הבעל חיים מתבטא (הנשים לא "מפייטות", כי "מה לנקבות ולמוסיקה"), מקשקשים בחברותא, על ענייניהם הפעוטים, וחוזרים כאמור הביתה ליהנות מהנקיון ומהמאכלים הרבים  שהאשה בעמלה הקשה הכינה.

אגב, גם בפסח חוזר הענין. בשביל נשים זה גיהינום. בשביל בעלי החיים שהם ה"בעלים" שלהן, זה גן עדן של מנוחה. ולהם עוד נותנים לשבת בראש השולחן, מעשה "בוס", ולנהל את השבתות ואת הסדר בפסח. הסמרטוטה שלהם מאמינה שהם "ראש המשפחה", ולהם הזכות לנהל כל דבר הקשור בדת.....

לפחות האשה החילונית (והגבר החילוני) מאמינים בשיוויון...... ואפילו לילדים החילוניים יש אמירה במשפחה, לא שטפו את מוחם שצריך להרכין ראש בהכנעה לפני ההורים , בעיקר לפני האבא משום מה, ולספוג את כל הגחמות שלו. גם האלימות....

לתופף על פח - תענוג.

ואם היית מתפנה גם לחשוב היית מגלה שלהרבה מילים עבריות יש מלים דומות בצורה ובמשמעות בשפות של שכנים של אבותינו, ואין צורך לחתוך חתיכה מרעיון השבת ולתת אותה לגוים עובדי אלילים. אז איך אומרים? תנוח!

לי השבת טובה, אפילו טובה מאוד. מנקה את הראש מהמרוץ ומהחומריות של השבוע. אני בטוחה שהיכולת שלי לקבל את השבת ולהנות ממנה קשור בקשר הדוק להרגל שמוציא ממני את יסוריי הפיתוי בכך שזאת לא אופצייה עבורי. אני מבינה שלך זה קשה, לא מתאים ואולי אתה לא יכול להבין את זה אבל להגיד שאני חיה תחת כבלים שאני לא חופשית או סובלת? קצת יהיר לא?

וסתם פתאום ניזכרתי... חברה טובה שלי אמרה לי שהיא רוצה לעזוב את הדת ושהיא יודעת שהדבר שהכי יחסר לה הוא שבת.

מתחבר לי לשיר עבדים של ברי סחרוף

"כי כולנו עבדים אפילו
שיש לנו כזה כאילו
פותחים פה גדול
ומחכים לעונג הבא
כולנו מכורים של מישהו
שמבקש עכשיו תרגישו
פותחים פה גדול
ומחכים למנה הבאה

חלונות ראווה יפים פה
זה הכל למכירה
גם אנחנו תלויים
עם פתקי החלפה
אז מה נעשה עם הכעס הזה
מה יהיה עם הקנאה
כולם רוצים להיות חופשיים
אבל ממה אלוהים ממה "

מאלוהים עצמו..

לדעתי שבת היא נהדרת ומאפשרת חיבור לעצמנו ברמה הכי בסיסית, פשוט להיות ולהרגיש בסדר עם זה,ממלאת מצברים בצורה בלתי רגילה.

עורך הכתבה דפקט בראש ולא יודע כלום מהחיים שלו כלום כשמך כן הוא .

עבור לעמוד
, , , ,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: חיים קאופמן
עבור לפורום:
היסטוריה
בחר
בחר