כיצד מחשבים את גיל היקום ?

הצבור הרחב, שאיננו בקי במדע, בוודאי תוהה כיצד יודעים הקוסמולוגים מהו גיל היקום.

למעשה בכדי לחשב את גיל היקום צריכים מעט מאוד אנפורמציה:

1. לדעת את משוואות איינשטיין.

2. להציב בתוך המשוואות את "מטריקת פרידמן" (המתארת יקום הומוגני ואזוטרופי שמתפשט עם הזמן).

3. להציב בסופו של דבר את צפיפות החומר כיום ואת קבוע האבל המתאר את קצב התפשטות היקום.

כפי שהנכם רואים, בכדי לחשב את גיל היקום צריך מספר מאוד מצומצם של הנחות:

1. משוואות איינשטיין אוששו במספר רב מאוד של נסויים ותצפיות. תורת היחסות הכללית היא תורה מוצקה מאוד ואין עליה עוררין.

2. מטריקת פרידמן שקולה להנחה שהיקום הומוגני ואזוטרופי. לא רק שהנחות אלו סבירות והגיוניות, הן גם אוששו בעזרת תצפיות.

3. המספרים שאותם מציבים בסופו של דבר, קרי קבוע האבל וצפיפות החומר, הם מספרים שפיזיקאים מדדו בעזרת טלסקופים.

אני מצרף את החישוב. גיל היקום חושב על גבי עמוד אחד !

התוצאה היא 13.7 בליון שנה.

אשמח לענות על שאלות הנוגעות לפרטי החישוב.

אַל תַּעַן כְּסִיל כְּאִוַּלְתּוֹ, פֶּן תִּשְׁוֶה לּוֹ גַם אָתָּה

אתה מסוגל להסביר במילים פשוטות יותר להדיוט כמוני שסיים את למודי הפיסיקה בכיתה ט' וזה היה מזמן?

אנסה ...

נניח שמישהו מנפח בלון. נניח שברגע מסויים אתה יודע מהו גודלו (רדיוסו) של הבלון ומהו קצב ניפוח הבלון. שני נתונים אלו, כמו גם המשוואות שמתארות את גודל הבלון כפונקציה של הזמן, יספיקו לך בכדי לחשב את גודלו של הבלון בעבר ולדעת מתי התחילו לנפח את הבלון.

הבלון הוא כמובן אנלוגיה ליקום. אנחנו יודעים את גודלו של היקום כרגע ואת קצב התפשטותו. בעזרת משוואות איינשטיין ניתן לחשב את גודל היקום בכל רגע בעבר. כך אפשר לחשוב מתיי גודלו של היקום היה אפסי. זהו המפץ הגדול. הוא התרחש לפני 13.7 ביליון שנה.

חיים שלום, ישר כוח על שאלתך,

אני כבר חודשים מנסה לבקש ממנו הסבר פשוט לבריאת היקום, ותראה מה הוא כתב היום בפורום אקטואליה.

דרך החיים החילונית מציעה חופש מכבלי הדת. מי שפונה לפשע ולסמים הם רפי השכל. עבורם אכן עדיפה הדת, כדי שתכבול אותם.

עבור האנשים החכמים והחזקים מבחינה מוסרית, החופש שמעניקים החיים החילונים מאפשרים חיים עשירים ומעניינים יותר מבחינה רוחנית.

אין לי רצון להתרברב ולכן אני אביא את עצמי רק בתור דוגמא: בחיי למדתי לא רק את הרמב"ם ואת ספר הזוהר, אלא גם את הקוראן, הברית החדשה, מעט בודהיזם וזן והרבה מתורת היחסות, תורת הקוונטים ותורת המיתרים. קראתי את שפינוזה, ניטשה, את דקארט ואת וויטגנשטיין. בקרתי בשלושים מדינות ונחשפתי לתרבויות רבות. מעולם לא גנבתי, לא פשעתי ולא התקרבתי לסמים.

יש עוד אנשים חילונים כמוני. לא מעט. אבל אני לא מכיר איש דתי אחד בכל העולם כולו שיודע את תורת המיתרים. רוב רובם של האנשים הדתיים מעולם לא למדו או שמעו על דקארט או על ניטשה. אין להם מושג מהי תורת הקוונטים. עולמם צר כעולם הנמלה.

והנה השאלה שעליה אני חוזר כבר חודשים ואין לו תשובה.

הנה אשר כתבת על המיתר:

אתם מבינים קוראים יקרים.

הפרופסור לפיסיקה (כאילו)  מסביר את בריאת העולם מהמשפט הבא:

" המיתר לא עשוי מכלום. מהות המיתר היא שהוא עצם חד-מימדי. קו. זה הכל".

כן העולם נברא מהמיתר,  אתם מבינים זאת ????

איזו צניעות, איזו ענווה, איזו גאווה,

מי שמדבר מוציא לשון הרע,  כאילו עבר את כל הפשעים שבעולם,

כל המלבין פני חברו ברבים, כאילו שופך דמים.

אתה למדת את הרמב"ם ?

אתה למדת את הזוהר ? 

האם למדת משנה ?

האם למדת גמרא ?  במיוחד את תשבורת התחומין, שבה הרבה מתימטיקה ופיסיקה ??

אתה למדת את תורת היחסות של הרמב"ן, שעליה נשען איינשטיין.

האם קראת את התרבות, השירה,  הספרות הפילוסופיה, של יהדות ספרד ?

אתה לא גנבת ?? הרי גניבת דעת והתחזות חמורה עשרת מונים מגיבה פיסית.

איש דתי שמכיר את תורת המיתרים, הצחקת אותנו, ראינו איך הוכחת שבריאת העולם הייתה  ממיתר..

את השמות שהזכרת הכריחו אותנו ללמוד בממלכתי,   ולכן כן קראנו אותם על כורחנו,

הבעיה של אשכנזים כמוך, שניסו למחוק לנו את התרבות, ולהלעיט אותנו בספרות זרה.

אבל מעז יצא מתוק, כי כך אנו יודעים את התרבות הקלוקלת שלכם, ויודעים להישמר מפניה, וגם יודעים את התרבות שלנו.

יוצא מכך שאתם מוגבלים, בעלי חור בהשכלה.    אכלתם מה שהלעיטו אתכם ואנו לא.

למדת זוהר ?

בבקשה שאלה למתחילים בלימוד הזוהר.

מדוע אומרים ברית מילה, ולא מצוות מילה ?

למה מוסיפים את המילה ברית ?

שהרי גם בתפילין  נאמר  אות ברית בני ובינכם,

והרי גם שבת ברית ביני ובינכם,

אז למה דווקא במילה.  אומרים ברית מילה   ???

קדימה מחכים לתשובה  ממך מאחד שלמד זוהר,   

2. להציב בתוך המשוואות את "מטריקת פרידמן" (המתארת יקום הומוגני ואזוטרופי שמתפשט עם הזמן).

3. להציב בסופו של דבר את צפיפות החומר כיום ואת קבוע האבל המתאר את קצב התפשטות היקום.

1. משוואות איינשטיין אוששו במספר רב מאוד של נסויים ותצפיות. תורת היחסות הכללית היא תורה מוצקה מאוד ואין עליה עוררין.

2. מטריקת פרידמן שקולה להנחה שהיקום הומוגני ואזוטרופי. לא רק שהנחות אלו סבירות והגיוניות, הן גם אוששו בעזרת תצפיות.

3. המספרים שאותם מציבים בסופו של דבר, קרי קבוע האבל וצפיפות החומר, הם מספרים שפיזיקאים מדדו בעזרת טלסקופים.

קולמוס, תמיד חשבתי שההנחה שהיקום איזוטרופי והומוגני היא שרירותית ומבוססת על קירובים. כשמסתכלים על כל היקום במבט על אולי הוא נראה איזוטרופי אבל גם יער גשם נראה הומוגני ואיזוטרופי ממבט על.

חיים שלום, ישר כוח על שאלתך,

אני כבר חודשים מנסה לבקש ממנו הסבר פשוט לבריאת היקום, ותראה מה הוא כתב היום בפורום אקטואליה.

דרך החיים החילונית מציעה חופש מכבלי הדת. מי שפונה לפשע ולסמים הם רפי השכל. עבורם אכן עדיפה הדת, כדי שתכבול אותם.

עבור האנשים החכמים והחזקים מבחינה מוסרית, החופש שמעניקים החיים החילונים מאפשרים חיים עשירים ומעניינים יותר מבחינה רוחנית.

אין לי רצון להתרברב ולכן אני אביא את עצמי רק בתור דוגמא: בחיי למדתי לא רק את הרמב"ם ואת ספר הזוהר, אלא גם את הקוראן, הברית החדשה, מעט בודהיזם וזן והרבה מתורת היחסות, תורת הקוונטים ותורת המיתרים. קראתי את שפינוזה, ניטשה, את דקארט ואת וויטגנשטיין. בקרתי בשלושים מדינות ונחשפתי לתרבויות רבות. מעולם לא גנבתי, לא פשעתי ולא התקרבתי לסמים.

יש עוד אנשים חילונים כמוני. לא מעט. אבל אני לא מכיר איש דתי אחד בכל העולם כולו שיודע את תורת המיתרים. רוב רובם של האנשים הדתיים מעולם לא למדו או שמעו על דקארט או על ניטשה. אין להם מושג מהי תורת הקוונטים. עולמם צר כעולם הנמלה.

הודעתו מרתקת. האיש עמוק ובעל ידיעות נרחבות, והתעניינות מגוונת המאזנת מדע הטבע עם הומניסטיקה, אם להאמין לדבריו אלו. איך אפשר להתמודד גם עם הרמב"ם גם עם הזוהר וגם עם פיסיקה מודרנית. (ועם שפינוזה. ועם ניטשה.)

האמת קשה לי להאמין שאדם מצליח ללמוד ביסודיות את כל התחומים והמשנות הפילוסופיות האלה, והדתות.

קולמוס, תמיד חשבתי שההנחה שהיקום איזוטרופי והומוגני היא שרירותית ומבוססת על קירובים. כשמסתכלים על כל היקום במבט על אולי הוא נראה איזוטרופי אבל גם יער גשם נראה הומוגני ואיזוטרופי ממבט על.

זוהי לא הנחה שרירותית. כאשר ממצעים על מרחקים ארוכים היקום אכן אזוטרופי והומוגני. אנא קראי 

http://en.wikipedia.org/wiki/Wilkinson_Microwave_Anisotropy_Probe

יש דברים שכדי להבין אותם צריך ללמוד במיוחד.

האמת קשה לי להאמין שאדם מצליח ללמוד ביסודיות את כל התחומים והמשנות הפילוסופיות האלה, והדתות.

מעולם לא התיימרתי לטעון שידיעותי בכל התחומים הללו הן יסודיות. ידיעותי הן יסודיות אך ורק בפיזיקה תאורטית.

בשאר התחומים ידיעותי נובעות מקריאת ספרים ולקיחת קורסים באוניברסיטה. יש לי מנהג "מגונה": בכל סמסטר אני יושב בקורס כלשהו בפקולטה כלשהי. כך אני לומד פילוסופיה, דתות, פוליטיקה, קצת סוצילוגיה ואפילו קרימינולוגיה. הרמה שלי בתחומים אלו נמוכה מרמתו של בוגר תואר ראשון.

למדת זוהר ?

בבקשה שאלה למתחילים בלימוד הזוהר.

מדוע אומרים ברית מילה, ולא מצוות מילה ?

למה מוסיפים את המילה ברית ?

שהרי גם בתפילין  נאמר  אות ברית בני ובינכם,

והרי גם שבת ברית ביני ובינכם,

אז למה דווקא במילה.  אומרים ברית מילה   ???

קדימה מחכים לתשובה  ממך מאחד שלמד זוהר,  

מי שמתיימר לדעת את הווצרות הייקום, לא יודע פרטים בסיסיים, במה שהיהדות מציעה.

ולו רק מתוך סקרנות.

אם אני הייתי חוקר ומגיע לאכסיומה, ואין לי דרך לפתור אותה, הייתי הופך עולמות, ומחפש כל שבב של מידע שיקדם אותי למטרה.

ומה אנו רואים פה, אחד בן 43 לא מבין איך התחיל נוצר הייקום,   ומעלה כל מיני תיאוריות הזויות.

לך פתח ספר ותלמד,    מה ללמוד, למשל את הזוהר,

תספר לסבתא שלמדת זוהר, עברית אתה לא יודע, ארמית על אחת כמה וכמה.

בקיצור יפה שתיקה לחכמים.

אנסה ...

נניח שמישהו מנפח בלון. נניח שברגע מסויים אתה יודע מהו גודלו (רדיוסו) של הבלון ומהו קצב ניפוח הבלון. שני נתונים אלו, כמו גם המשוואות שמתארות את גודל הבלון כפונקציה של הזמן, יספיקו לך בכדי לחשב את גודלו של הבלון בעבר ולדעת מתי התחילו לנפח את הבלון.

הבלון הוא כמובן אנלוגיה ליקום. אנחנו יודעים את גודלו של היקום כרגע ואת קצב התפשטותו. בעזרת משוואות איינשטיין ניתן לחשב את גודל היקום בכל רגע בעבר. כך אפשר לחשוב מתיי גודלו של היקום היה אפסי. זהו המפץ הגדול. הוא התרחש לפני 13.7 ביליון שנה.

'קולמוס הבן', נושא מעניין ביותר, לא שאני מבינה משהו בדף החישובים, אבל אני מתכוונת בכל זאת להבין ממנו יותר מתוך קריאה בויקיפדיה, בשלב ראשון להבין את הנתונים והקבוע שהצבת,  ואת משוואות איינשטיין, במידה ותהיינה לי שאלות (בטח שתהניינה) אעלה אותן בפניך.

שאלה : יש לי כבר שאלה\ות בקשר לגודל וצורת היקום. אתה מזכיר כאן את גודל היקום, ואני זוכרת שפעם אמרת שגודל היקום הוא אינסופי, ובעצם לא ידוע, איך זה מסתדר ?

לגבי צורת היקום : הומוגני ? ותמיד מביאים את האנלוגיה  לבלון מתנפח - ומא קורה עם מה שקרוב למרכז הבלון\יקום  ??? ששם התחיל  הכל במפץ  - האם יש שם חומר ? האם יש שם יקום ? (שאלה מוזרה,  אבל בכל זאת)

שאלה : בשלב מסויים כשחשבתי על הדברים באמת חשבתי שהיקום או החומר ביקום מתרכז יותר בשוליים, בשולי הבלון, בשולי היקום - ולמה לא במרכזו ? כי הכל התחיל הרי מהמרכז, ומתפשט בהתמדה, וידוע הרי שמשך (זמן) יצירת החומר היה מוגבל, וזה כל הזמן מתפשט ומתרחק מהמרכז, וחומר חדש לא נוצר - יוצא  מכאן שהמרכז  דליל, אין בו כבר חומר, אין בו גלקסיות, האם זה נכון, ואם לא אז למה ?

טוב, אני רואה שיהודה שוב מתחיל לנגח ולהתנגח, זה טבעו. יש כאן בין הפורומים  פורום נחמד  בהנהלת חנה קורן ל'גרפולוגיה'. את הדף חישובים שלך יישרתי ואפשר למסור אותו לפורום  'גרפולוגיה'. לחנה קורן הגרפולוגית ראיתי יש כלל, שעל כתב שמביאים מותר לשאול  אותה רק שאלה אחת, היא לא תעשה ניתוח גרפולוגי רגיל, היא רק תענה על שאלה אחת ששואלים  אותה. אז יהודה יכול לשאול אם הכתב הזה יכול להיות בכלל כתב של פרופסור (הוא הרי טוען כל הזמן שאתה לא), ואם חנה קורן תגיד שלא, יהודה יחגוג.

'גרפולוגיה' היה תחביב מאד אהוב עלי, לקחתי באופן פרטי שני קורסים  ואחר כך הייתי בחוגים של חובבים כדי לתרגל את זה מעשית על כתבים. היום אני בכושר אפס, כי אם לא עוסקים בזה ברציפות הכושר לנתח כתבים יורד במהירות. בכל זאת אגיד כמה מילים מה לדעתי מעיד הכתב שלך, לא ביקשתי רשות, כי אני כותבת רק דברים חיוביים : הדבר שבולט לי במיוחד זה 'וויטליות'\חיות, אתה בן אדם ספונטני, עם חושים בריאים (לא מפרטת), באופי אתה לא 'יקה', לא פדנט, אתה מהיר וזורם, וכאן מוצאים ניגוד (ע"פ תורת 'פילוסופית הניגודים' של צבי, ניגוד\ים שאינם  מבטלים\מתבטלים) : למרות השטף\מהירות וגם ספוטניות, אתה מאורגן היטב, בטבעך, אולי אתה אפילו לא צריך להקפיד על זה במיוחד, כי אתה מאורגן טוב מטבעך. ואתה בן אדם אופטימי, רואים אץ זה בכמה סימנים בכתב.

איזו התחנפות, באזו יראה את שואלת אותו ???

תשאלי ישר ולעניין, הכיצד הייקום נוצר מתורת המיתרים.  

את התשובה הזו שאני מביא כל הזמן, קולמוס ענה לך,

ואת אפילו לא מהרהרת על המשפט המוזר הזה.

" המיתר לא עשוי מכלום. מהות המיתר היא שהוא עצם חד-מימדי. קו. זה הכל".

כן העולם נברא מהמיתר,  אתם מבינים זאת ????

עבור לעמוד
, , , , ,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: חיים קאופמן, standoff, yaktumua
עבור לפורום:
היסטוריה
בחר
בחר