מקיצור תולדות האנושות אל סופה הקרב

בעבר סקרתי כאן את ספרו של יובל נח הררי קיצור תולדות האנושות וכתבתי:

"בפורום זה סקרתי כבר עשרות ספרים שיש להם נגיעה כזו או אחרת להיסטוריה. מעולם לא הופעמתי והוקסמתי כמו בקריאה בספרו של יובל נח הררי "קיצור תולדות האנושות". אם אפשר היה לתמצת במילה אחת את הספר כמסורת הקליפים והמסרונים הנהוגה בימינו הייתי כותב פשוט : וואהוו!!

קשה לי מאוד אפילו לסכם בקצרה כאן את הספר ואת מכלול התובנות הטמונות בו . זהו אחד הספרים הבודדים שמיד עם סיומו –אני מתכונן לקרוא בו פעם נוספת שכן קריאה אחת לא מספיקה ל מנת להפנים את כל הכתוב בו. כל מה שאכתוב כאן עליו יעשה עוול למה שלא אכתוב ולא אציין. כשנטלתי את הספר לידי ציפיתי לעוד תקציר אופנתי (שלרוב הוא בנאלי ולא מחדש) של קיצור ההיסטוריה האנושית . התוצר שמצאתי שונה לחלוטין מכל ספר אחר של" תולדות" שקראתי מימי. הררי מתייחס בעיקר לנקודות המפנה המשמעותיות שחלו באנושות מהרגע שהופיע ה"אדם"(על סוגיו השונים עד ההומו ספייאנס) ועד ימינו. הוא מתייחס בהרחבה למהפכה הלשונית שהייתה הגורם הראשוני לארגן שיתופי פעולה בין מספרים גדולים של אנשים ולשנות כללי התנהגות. על תקופת הלקט-צייד והמעבר לשלב המפנה הבא של המהפכה החקלאית שהביאה להתיישבות קבע וליצירת גופים מדיניים על התקופה האימפריאלית שאיחדה את האנושות ועל המהפכה המדעית שששינתה לחלוטין את פניה של האנושות ולדבריו הופכת את האדם מתוצר אבולוציוני לבורא תבוני .

הררי מגלה שליטה פנומנאלית כמעט בכל הדיסציפלינות המדעיות - שזה נדיר מאוד אצל חוקרים בימינו ובוודאי אצל היסטוריונים. . הוא מגלה בקיאות, בפיסיקה, ביולוגיה, כלכלה, מתמטיקה, כימיה, תיאולוגיה, פסיכולוגיה , סוציולוגיה פילוסופיה ומה לא , שלא לדבר על ידע חובק עולם בתולדות כל התרבויות האנושיות לדורותיהם . הכתיבה שלו היא לטעמי עדות מתריסה לפלצנות של חלק מהכתיבה האקדמית הלא מובנת. עם כל העומק והידע הבלתי נתפס שבדבריו – הספר קריא ומובן לכל נפש. כפי שציינתי קשה לי כאן אפילו להציג את מכלול התובנות שבספר.

כמעט כל פרק "מכה" בך וגורם גם למי שיודע קצת היסטוריה להרהר שוב על מה שהיה לכאורה ברור וידוע. כך למשל מתוארת המהפכה החקלאית (שנחשבה לשלב חשוב של הקדמה האנושית) כ"מלכודת דבש" שרק אמללה את האדם. הכסף מתואר כדבר הרוחני ביותר ופסגת הסובלנות האנושית (בגלל האמון האוניברסאלי בו) ולמרות מיליוני ההרוגים במלחמות המאה העשרים הוא מתאר אותה כמאה עם התמותה היחסית הנמוכה ביותר בתולדות האנושות. הגישה של הררי היא של מבט על חובק עולם הגורם לקורא להעמיד בפורפורציות נכונות את יחסו למין האנושי אמונותיו והתפתחותו."

האמונות הדתיות (המטרידות כל כך פורום זה) מקבלים ממד פורפוציונאלי בהיותם חלק מההמצאות המדומיינות של בני האדם (כמו כל האידיאלוגיות והנטיות הלאומיות) . גישתו של הררי היא בפירוש אבולוציונית כשמדובר על עולם בן 4.5 מליארד שנה שבו מופיע ההומו ספיאנס רק לפני 14.000 שנה והמהפכה החקלאית רק לפני 10.000 שנה וההיסטוריה הכתובה היא רק לפני 5000 שנה (ועם ישראל לפני 3000 שנה) המחשבה של בורא שחיכה כל כך הרבה זמן רק כדי שכמה דוסים יראו את תכלית קיומם באוסף של קיום צוויים מטופשים נראית נלעגת עוד יותר... אני חושב שזהו ספר חובה לכל משכיל ולכל אוהב היסטוריה. העובדה שהספר הוא רב מכר כבר 35 שבועות אינה מקרית. אני כנראה לא היחידי שחושב כך.

נח הררי טוען היום כי האנושות הקיימת תסיים את תפקידה מומלץ מאוד לקרוא את הקישור הבא:

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4345377,00.html

תיקון קל: ההומו ספיאנס קיים מאות אלפי שנים 

http://he.wikipedia.org/wiki/האדם_הנבון

האדם הנבון המודרני קיים כ-50 אלף שנה

http://he.wikipedia.org/wiki/אדם

שאלה מעניינת היא מתי הוא ייכחד ... אני סבור, כמו נח הררי, שהשלב הבא באבולוציה, קרי השילוב של אדם ומחשב (סייבורג), בפתח. אני גם סבור שתודעה, הכרה עצמית, רגשות וכל אותם הדברים שאנשים מכנים נפש או נשמה, הם עניין של מורכבות. מכונה שתהיה מורכבת מספיק תכיל את כל אלה.

(אני ממליץ לקרוא על 'מבחן טיורינג לאנטלגנציה מלאכותית').

אַל תַּעַן כְּסִיל כְּאִוַּלְתּוֹ, פֶּן תִּשְׁוֶה לּוֹ גַם אָתָּה

בעבר סקרתי כאן את ספרו של יובל נח הררי קיצור תולדות האנושות וכתבתי:

"בפורום זה סקרתי כבר עשרות ספרים שיש להם נגיעה כזו או אחרת להיסטוריה. מעולם לא הופעמתי והוקסמתי כמו בקריאה בספרו של יובל נח הררי "קיצור תולדות האנושות". אם אפשר היה לתמצת במילה אחת את הספר כמסורת הקליפים והמסרונים הנהוגה בימינו הייתי כותב פשוט : וואהוו!!

קשה לי מאוד אפילו לסכם בקצרה כאן את הספר ואת מכלול התובנות הטמונות בו . זהו אחד הספרים הבודדים שמיד עם סיומו –אני מתכונן לקרוא בו פעם נוספת שכן קריאה אחת לא מספיקה ל מנת להפנים את כל הכתוב בו. כל מה שאכתוב כאן עליו יעשה עוול למה שלא אכתוב ולא אציין. כשנטלתי את הספר לידי ציפיתי לעוד תקציר אופנתי (שלרוב הוא בנאלי ולא מחדש) של קיצור ההיסטוריה האנושית . התוצר שמצאתי שונה לחלוטין מכל ספר אחר של" תולדות" שקראתי מימי. הררי מתייחס בעיקר לנקודות המפנה המשמעותיות שחלו באנושות מהרגע שהופיע ה"אדם"(על סוגיו השונים עד ההומו ספייאנס) ועד ימינו. הוא מתייחס בהרחבה למהפכה הלשונית שהייתה הגורם הראשוני לארגן שיתופי פעולה בין מספרים גדולים של אנשים ולשנות כללי התנהגות. על תקופת הלקט-צייד והמעבר לשלב המפנה הבא של המהפכה החקלאית שהביאה להתיישבות קבע וליצירת גופים מדיניים על התקופה האימפריאלית שאיחדה את האנושות ועל המהפכה המדעית שששינתה לחלוטין את פניה של האנושות ולדבריו הופכת את האדם מתוצר אבולוציוני לבורא תבוני .

הררי מגלה שליטה פנומנאלית כמעט בכל הדיסציפלינות המדעיות - שזה נדיר מאוד אצל חוקרים בימינו ובוודאי אצל היסטוריונים. . הוא מגלה בקיאות, בפיסיקה, ביולוגיה, כלכלה, מתמטיקה, כימיה, תיאולוגיה, פסיכולוגיה , סוציולוגיה פילוסופיה ומה לא , שלא לדבר על ידע חובק עולם בתולדות כל התרבויות האנושיות לדורותיהם . הכתיבה שלו היא לטעמי עדות מתריסה לפלצנות של חלק מהכתיבה האקדמית הלא מובנת. עם כל העומק והידע הבלתי נתפס שבדבריו – הספר קריא ומובן לכל נפש. כפי שציינתי קשה לי כאן אפילו להציג את מכלול התובנות שבספר.

כמעט כל פרק "מכה" בך וגורם גם למי שיודע קצת היסטוריה להרהר שוב על מה שהיה לכאורה ברור וידוע. כך למשל מתוארת המהפכה החקלאית (שנחשבה לשלב חשוב של הקדמה האנושית) כ"מלכודת דבש" שרק אמללה את האדם. הכסף מתואר כדבר הרוחני ביותר ופסגת הסובלנות האנושית (בגלל האמון האוניברסאלי בו) ולמרות מיליוני ההרוגים במלחמות המאה העשרים הוא מתאר אותה כמאה עם התמותה היחסית הנמוכה ביותר בתולדות האנושות. הגישה של הררי היא של מבט על חובק עולם הגורם לקורא להעמיד בפורפורציות נכונות את יחסו למין האנושי אמונותיו והתפתחותו."

האמונות הדתיות (המטרידות כל כך פורום זה) מקבלים ממד פורפוציונאלי בהיותם חלק מההמצאות המדומיינות של בני האדם (כמו כל האידיאלוגיות והנטיות הלאומיות) . גישתו של הררי היא בפירוש אבולוציונית כשמדובר על עולם בן 4.5 מליארד שנה שבו מופיע ההומו ספיאנס רק לפני 14.000 שנה והמהפכה החקלאית רק לפני 10.000 שנה וההיסטוריה הכתובה היא רק לפני 5000 שנה (ועם ישראל לפני 3000 שנה) המחשבה של בורא שחיכה כל כך הרבה זמן רק כדי שכמה דוסים יראו את תכלית קיומם באוסף של קיום צוויים מטופשים נראית נלעגת עוד יותר... אני חושב שזהו ספר חובה לכל משכיל ולכל אוהב היסטוריה. העובדה שהספר הוא רב מכר כבר 35 שבועות אינה מקרית. אני כנראה לא היחידי שחושב כך.

נח הררי טוען היום כי האנושות הקיימת תסיים את תפקידה מומלץ מאוד לקרוא את הקישור הבא:

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4345377,00.html

כל 7 אלף שנים מחריב ובונה מחדש

לכן הממצאים האבולציונים  הם לא מאותה הבריאה אלא מכמה בריאות

שאלה מעניינת היא מתי הוא ייכחד ... אני סבור, כמו נח הררי, שהשלב הבא באבולוציה, קרי השילוב של אדם ומחשב (סייבורג), בפתח. אני גם סבור שתודעה, הכרה עצמית, רגשות וכל אותם הדברים שאנשים מכנים נפש או נשמה, הם עניין של מורכבות. מכונה שתהיה מורכבת מספיק תכיל את כל אלה.

תיקון קל: ההומו קופיקו קיים 7 מיליון שנות אור.

האדם המודרני קיים 5773 שנה.

האדם לעולם לא יכחד.

שילוב של אדם ומחשב לעולם יהיה עבור בודדים בלבד, נכים בעיקר.

ולו רק מהסיבה הבנאלית ביותר בעולם הנקראת כסף! כלכלה!

אבל מה להזויים ולמציאות..............

.

----------

הֵם קִנְאוּנִי בְלֹא אֵל, כִּעֲסוּנִי בְּהַבְלֵיהֶם; וַאֲנִי אַקְנִיאֵם בְּלֹא-עָם, בְּגוֹי נָבָל אַכְעִיסֵם.

כל 7 אלף שנים מחריב ובונה מחדש

לכן הממצאים האבולציונים  הם לא מאותה הבריאה אלא מכמה בריאות

"ברא עולמות והחריבן" אכן נאמר.

אך על הבריאה הזו נאמר שלא תוחרב, "איש בחטאו יומת".

אין ממצאים אבולוציוניים, יש ממצאים ארכיאולוגיים, יש מאובנים.

כולם שייכים לבריאה האחרונה. כולל אלו המתוארכים בטעות או בזדון למיליוני שנים קודם.

.

----------

הֵם קִנְאוּנִי בְלֹא אֵל, כִּעֲסוּנִי בְּהַבְלֵיהֶם; וַאֲנִי אַקְנִיאֵם בְּלֹא-עָם, בְּגוֹי נָבָל אַכְעִיסֵם.

צודק. מה להזויים המאמינים בפיקציות אלוהיות ולמציאות..

אתונות מדברים הם כמובן מציאות. מאובנים הם "המצאה זדונית". נו שיהיה.

האדם לעולם לא יכחד.

.

אהלן מני, מכיוון שיהודה המדען משום מה לא העיר לך, אז אני  צריכה :

אתה כותב :  "ההומו קופיקו קיים 7 מיליון שנות אור...." - יכול  להיות, לא נתווכח...

רק ש"שנת אור" זו יחידת אורך או יחידת מרחק - ובשום אופן לא יחידת זמן.

מני, לגבי מה שכתבת בהמשך, אני מסכימה אתך, לא בדיוק הבנתי ולא השתכנעתי מדברי מחבר הספר (בסרטון) שהאנשים מהסוג המוכר היום יעלמו ויוחלפו ע"י האנשים הביוניים ובטח שלא נראה לי שזה יקרה בעתיד הכ"כ קרוב כמו שהוא אומר.  הנושא של שילוב אדם עם מחשב הוא מרתק ויש בזה התקדמות מתמדת ומרשימה מאד ולאנשים האלה יהיו יכולות ויתרונות אדירים, אבל למה הוא חושב שאנשים מהסוג הזה יחליפו ובעתיד הלא רחוק את כל האנשים הרגילים, ושהאנשים הרגילים יעלמו מה אופק, זה לא ברור לי.

זה אולי או כנראה יקרה, אבל  בלוח זמנים הרבה יותר ארוך ואיטי ממה שהוא צופה ואומר.

בכל מקרה, מרתק וטוב שהמדענים עובדים על הענף הזה, המדענים תמיד (מזה כמה  מאות שנים) היו בחזית הקידמה האנושית והוכיחו והציגו קבלות על הישגים מרשימים בתרומה לאנושות ובשיפור יכולותיה, ובתחום הזה הם לבטח עושים ויעשו פלאים, אולי אפילו יותר מהרבנים המקובלים עם השופרות והפסוקים הסודיים.

האדם לעולם לא יכחד.

.

עניין "הגולם קם על יוצרו" קיים רק בסרטים בדיוניים.מה שכן בתעשייה משתמשים בהרבה רובוטיקה במקום בני אנוש וזאת כדי לחסוך כסף ולהתעשר יותר.

שמאלנות היא מחלת נפש חשוכת מרפא emo_02.png.

כבר כיום אנו נתקלים בגולם שקם על יוצרו.

לדוגמא אם תכניס כרטיס מגנטי  לכספומט ויבלע לך אותו.

ובמיוחד אם אתה נמצא בחו"ל,  ובסמוך לשדה התעופה כשעה לפני הטיסה, הכרטיס נבלע  לך, והבנק סגור כי היה לילה.

טוב, לאחר שחיים המליץ עכשיו בפעם השניה על "קיצור תולדות האנושות", כבר לא עמדתי בלחץ והלכתי לקנות אותו, בחנות השניה מצאתי, זה בקטגוריה של 1+1, כלאמר 2 ספרים במחיר אחד, אז יצאתי עם הנ"ל + ספר נוסף שנראה לי מעניין וטוב מאד : ספר של ה'עתידן' פרופ' דוד פסיג בשם "פור קוגניטו\המח העתידי", בנושא חקר המח, פיתוח המח ושיפור האינטלגנציה במבט לעתיד, די מתקשר בנושא לספר הראשון. כשאסיים, וזה יקח זמן, כי הספר לא קל לקריאה, אפרט יותר ואמליץ.

אני עדיין עם ההסתייגות ממה שנאמר ע"י יובל נח הררי בסוף הסרטון מחבר הספר "קיצור תולדות האנושות" שכתבתי בתגובה למני מוסאייף, ושהסכמתי איתו שגם בעתיד (עשרות או מאות שנים) האנשים ישארו אותם אנשים, כמו היום,  ושאנחנו לא ממש עומדים קרוב לשינוי המין האנושי. הדברים שתאר מחבר הספר יובל נח הררי - בעיני הם בקטגוריה של הגברת\שכלול השימוש ב'מכונות', זה התחיל בקצב מואץ במהפכה התעשייתית (בהמצאת מכונת הקיטור והפצת השימוש בה ובמכונות שהומצאו בהמשך).

גם מחשבים\רובוטים הם מכונות, מאד משוכללות, והשילוב של בני אנוש שיכולים להנחות מחשבים\רובוטים בכח המחשבה הוא אכן מרשים ביותר ופנטסטי - אבל עם כל החידוש והפלא והאופציות הפנטסטיות שיש בזה - בעיני זה עדיין בקטגוריה של הגברת\שכלול השימוש במכונות, ואין כאן איזו אבולוציה שכתוצאה ממנה יוולדו (בעוד כמה מאות שנה, כדברי מחבר הספר) אנשים שונים בסוגם מהסוג הנולד יום יום בימינו.

המאה הנוכחית והקודמת הן מאות הרעיונות הפנטסטיים. האנושות מתקרבת לקיצה ? עכשיו חוזים הפיסיקאים את קץ היקום הנוכחי.http://www.haaretz.co.il/news/world/1.1934445

(לא להבהל. עוד הרבה מיליארדי שנים....)

את מכירה את הפתגם חכם אחרי המעשה,

על המדענים הללו אני אומר חכמים לפני המעשה.

בלאוו הכי אף אחד מאיתנו לא יישאר להווכח באמיתות הדברים,  מה איכפת להם למכור לחמניות.

את מכירה את הפתגם חכם אחרי המעשה,

על המדענים הללו אני אומר חכמים לפני המעשה.

בלאוו הכי אף אחד מאיתנו לא יישאר להווכח באמיתות הדברים,  מה איכפת להם למכור לחמניות.

אין ספק שהדמיון האנושי משתולל כיום כפי שהשתולל כל ההיסטוריה. בכל זאת, תיאוריות של מדענים, המתבססות על מימצאים (בטח לא קראת בכלל את הלינק. הקשקושים בתנ"ך מענינים אותך יותר) שונות ממעשיות ההבל של המיתולוגיות השונות, כולל המיתולוגיה העברית, אף אם רעיונות נועזים מסוימים נהגו כבר אז, ומתבררים כאפשריים כיום, עם התקדמות המדע והטכנולוגיה. (למשל, הכימרה הדמיונית, שאיבריה מקורם בחיות שונות, או רעיון האלכימאים להפוך כל חומר לזהב, וכן, גם הרעיון של חז"ל: הקב"ה בורא עולמות ומחריבם. בכל מקרה, אם תטען שהם קיבלו את רעיונם מאיזו בת קול שירדה לעולם, או ברוח הקודש, אומר לך שאין זו אלא מטאפורה ליכולת המוח לרעיונות מבריקים ועתים גאוניים).

האדם לעולם לא יכחד.

.

אנשים, עיזבו את המטומטם הזה. ההולך בחושך לא יראה אור.....חבל רק שאנשים כמוהו שוטפים מוחות צעירים ומורידים אותם מדרך הישר השיכלית..... בכך יש להלחם.

קשה לי להאמין. אני כרגע סבורה שהתודעה היא תוצאה של (מורכבות עצומה של) חומר אורגני. חומר אנאורגני לדעתי לא יגיע לשום מורכבות הדומה לזו, תתפתח הטכנולוגיה ככל שתתפתח, וודאי אינו מסוגל לפתח מודעות.ורגשות. אני סבורה שהנטיה להאמין כי מכונה תפתח מודעות ורגשות היא נטיה של אנשים טכניים שהיו רוצים בעצם להחליף את כל העולם הטבעי בעולם מכאני, עולם של מכונות. הם אוהבים מכונות ומאמינים במכונות. אני לא. אני אוהבת את הטבע, את היצורים החיים.
אני בעצם סבורה שאנשים טכניים אלה יש להם במידות משתנות (עפ"י האדם) נפש מכאנית. רגשותיהם מצומצמים יחסית, וחשיבתם נוטה לחישובים, הגיון ליניארי מוגבל, והם במידות אלה או אחרות עוינים את הטבע.

עבור לעמוד
,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
היסטוריה
בחר
בחר