אבדן האמונה

אבדן האמונה

אני שוהה בימים אלו ביפן. התרשמתי שהיפנים ברובם אתאיסטים ושאלתי את מארחיי היפנים על כך. הם הסבירו לי שלפני מלחמת העולם השנייה יפן הייתה מדינה דתית הרבה יותר. האנשים האמינו שהקיסר הוא אל. אך לאחר שיפן נחרבה והוטלו עליה שתי פצצות גרעין, היפנים אבדו את האמונה. הם הבינו שלא ייתכן שהקיסר הוא אל.

מעניין שמשבר אמונה בהיקף שכזה לא פקד את העם היהודי. הייתי מצפה שהשואה שפקדה את עמינו תגרום לנטישת הדת היהודית. (אישית אני סבור שאדם יהודי-דתי שעדיין חושב שהיהודים הם העם הנבחר לאחר השואה, או חושב שהשואה היא עונש על חטאו של העם היהודי - אדם כזה לוקה בשכלו או בנפשו.)

מבחינה הסטורית ומבחינה פסיכולוגית זוהי תופעה מעניינת: מדוע היפנים הפכו לאתאיסטים לאחר מלחמת העולם השנייה ואילו חלק גדול מהיהודים לא איבדו את האמונה ?

אַל תַּעַן כְּסִיל כְּאִוַּלְתּוֹ, פֶּן תִּשְׁוֶה לּוֹ גַם אָתָּה

פרשת השבוע משפטים.

הַמִּשְׁפָּטִים לְיִשּׂוּם

הַמִּשְׁפָּטִים  הֵם  לְיִשּׂוּם  ולֹא  לְקִשּוּׁט

בְּאֵין מִשְׁפָּט הָעוֹשֵק יַעֲשׁוֹק  כֹּל  זְכוּת

לִכְאוֹרָה הָחֻקּים כּוֹבְלִים, אַךְ זוֹ טָעוּת 

הָחֻקִּים לָחֹפֶשׁ מֵעַבְדּוּת וּלְחַיֵּי אֵיכוּת

וְאֵלֶּה הַמִּשְׁפָּטִים תָּשִׂים

לְחַזֵּק אֶת הַחֲלָשִׁים

בְּאָחִיךָ נְהַג כְּמוּ בַּגֵּר הָאִסּוֹר  אַל  תַתִּיר

וְהַמּוּתָר אַל תֶאֱסוֹר וּמַצְפֻנְךָ אַל תַּשְׂכִּיר

וּזְכוֹר גָּם בִכְבוֹדָם שֶׁל אחרים הֱוֵי זָהִיר

שִׂים פָּנֶיךָ לָאוֹר וְאַל תִּתֵּן לִיצָרֶיךָ דּרוֹר  

אִם  תִּבְחַר בּרוֹעַ  כְּבוּמְרַנְג אֱלֶיךָ יַחֲזוֹר

וְאֵלֶּה הַמִּשְׁפָּטִים תָּשִׂים

יִישַׁר כֹּחֲךָ וְיַעְצִים   

אמר לי פעם ערבי זקן  מאד,  אתם היהודים כמו תרנגול, אתם הולכים נעלמים ולבסוף אתם חוזרים למקור.

ברור שמי שהולך לראות עובדי אלילים, שהתפכחו, והבינו שעסקו בהבלים, יראה נטישה של דתם.

בוא אני יענה לך בצורה מדעית.

בליל הסדר בקערה שמים, זרוע לזכר... חרוסת לזכר....  מצות לזכר.... מרור לזכר......

אז ביצה לזכר מה שמים אותה ?????

ובכן כל המאכלין כאשר מבשלים אותם הם הולכים ומתרככים,  ואילו הביצה כמה שמבשלים אותה יותר, היא נעשית קשה יותר.

כך עם ישראל וכאשר יענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ,  כמה שינסו לטשטש את דתו וזהותו, הוא הולך ומקשיח יותר.

יהודה, אני יודע שאתה מאותם הדתיים שחושבים שהשואה היא עונש על חטא שחטא העם היהודי. כתבת זאת כבר מספר פעמים. כפי שכתבתי, דעתי היא שאנשים שכמותך (כלומר כל אותם שסבורים שהשואה היא עונש) הינם לוקים בשכלם או בנפשם.

לפיכך אני אפסח על תגובתך.

אני מעוניין לשמוע את דעותיהם המלומדות של חברי הפורום האחרים. אלו שבינה ודעת בראשם. 

יהודה, אני יודע שאתה מאותם הדתיים שחושבים שהשואה היא עונש על חטא שחטא העם היהודי. כתבת זאת כבר מספר פעמים. כפי שכתבתי, דעתי היא שאנשים שכמותך (כלומר כל אותם שסבורים שהשואה היא עונש) הינם לוקים בשכלם או בנפשם.

לפיכך אני אפסח על תגובתך.

אני מעוניין לשמוע את דעותיהם המלומדות של חברי הפורום האחרים. אלו שבינה ודעת בראשם. 

מניין לך לדעת שטובים הם ממני ??

הנה הבאתי לך מחקרים המראים על האבולוציה, ומיד ברחת עד יפן, כל פעם שאני עונה לך, ואין לך מה לענות אתה מיד עולה על מטוס ובורח  לחפש איזה אליל שיסייע בידך.

בשביל מה לך לשוטט בעולם, בוא שב תלמד תאמין לי הכל נמצא פה, רק פתח קרא ולמד.

אני חושב שההסבר הוא די פשוט. אי אפשר להשוות אל נשגב שאף אחד לא ראה אך האמונה בו בחכמתו היא מושרשת  לבשר ודם שניתן בקלות להתאכזב מ"יכולותיו". האל היהודי (המכה בהם ללא רחם והם מקבלים את מכותיו האכזריות והנוראיות באהבה ומתוך צידוק הדין) פועל מאחורי הקלעים ונותן למאמיניו תחושה שהם אינם מסוגלים לרדת לסוף דעתו (נשגבות דרכי השם) וכל כוונותיו להיטיב עמם.  הם הם מקבלים אפריורית את כל מעשיו מכיוון שאין להם יכולת לצפות בו ולהתדיין עמו.  בסופו של דבר ה"אל" היפני נזקק מידי פעם לנקביו ווזה כל ההבדל....

אגב אישית גם אני באמת לא מבין איך אפשר להאמין אחרי השואה.  אמי ניצולת אושוויץ סיפרה שאחד השומרים במחנה הצביע לה על הלהבות ואמר לה: את רואה איפה האלוהים שלכם? וזה כל הסיפור.

אני חושב שההסבר הוא די פשוט. אי אפשר להשוות אל נשגב שאף אחד לא ראה אך האמונה בו בחכמתו היא מושרשת  לבשר ודם שניתן בקלות להתאכזב מ"יכולותיו". האל היהודי (המכה בהם ללא רחם והם מקבלים את מכותיו האכזריות והנוראיות באהבה ומתוך צידוק הדין) פועל מאחורי הקלעים ונותן למאמיניו תחושה שהם אינם מסוגלים לרדת לסוף דעתו (נשגבות דרכי השם) וכל כוונותיו להיטיב עמם.  הם הם מקבלים אפריורית את כל מעשיו מכיוון שאין להם יכולת לצפות בו ולהתדיין עמו.  בסופו של דבר ה"אל" היפני נזקק מידי פעם לנקביו ווזה כל ההבדל....

אגב אישית גם אני באמת לא מבין איך אפשר להאמין אחרי השואה.  אמי ניצולת אושוויץ סיפרה שאחד השומרים במחנה הצביע לה על הלהבות ואמר לה: את רואה איפה האלוהים שלכם? וזה כל הסיפור.

ייתכן ואתה צודק לגביי ההבדל בין היפנים והיהודים, אם כי השינטו היא אמונה מורכבת.

בקרתי באושוויץ לפני כשנה. עבורי אלוהים מת ונקבר באושוויץ.

אלי וויזל אמר "לעולם לא אשכח את הלהבות אשר שרפו לתמיד את אמונתי."

ייתכן ואתה צודק לגביי ההבדל בין היפנים והיהודים, אם כי השינטו היא אמונה מורכבת.

בקרתי באושוויץ לפני כשנה. עבורי אלוהים מת ונקבר באושוויץ.

אלי וויזל אמר "לעולם לא אשכח את הלהבות אשר שרפו לתמיד את אמונתי."

השינטו דת מאד מורכבת, בערך כמו הדת של החילונים התל אביבים..........

תעשה מה שבא לך,  מתי שאתה רוצה, ותאמין בכל מה שליבך חפץ.

מה זה מורכב...אפילו אלכוהוליסט תל אביבי יכול להיות חלק מהדת הזו מבלי להרגיש.

.

----------

הֵם קִנְאוּנִי בְלֹא אֵל, כִּעֲסוּנִי בְּהַבְלֵיהֶם; וַאֲנִי אַקְנִיאֵם בְּלֹא-עָם, בְּגוֹי נָבָל אַכְעִיסֵם.

לכל סיפור יש את הניגוד שלו.
הסיפור היה ארוך ונמשך הרבה זמן, אולם אני מקצר.

רב גדול בישראל  ביקר בפולין בקהילה היהודית, שמע שאשה אחת  התנתקה מהיהדות הבן שלה מגיע לבר מצוה, והיא מסרבת בכל תוקף, להביאו למצוות, ביקש לשוחח עימה והיא סירבה בכל תוקף, לאחר מאמצים ושכנועים הצליח להגיע אליה,

שאל אותה מדוע כל ההתנגדות, היא סיפרה שהייתה עם אביה בבית, והוא בדיוק התפלל והניח תפילין,  נכנסו הארורים, ובקת של רובה, דחפו לו את התפילין למוח ,  הוא מת במקום, הבת שראתה זאת, אמרה כאן מת אלוהים.

בדיוק כמו הסיפור שלכם.

אז אני גמרתי עם היהדות.   הרב אמר לה , אומר לך שני משפטים ואלך, ואת תחליטי מה שתחליטי.

דעי לך שאלפי שנים מנסים למחוק את היהודים ואת היהדות, כמו בימי אחשוורוש, כמו הרומאים שאסרו מילה,  במלחמה הם נצחו אולם את הרוח הפסידו.

גם הנאצים ימח שמם, ניסו למחוק אותנו פיסית, והצליחו, אולם להעביר אותנו על דתינו נכשלו.

אז אם את לא מקיימת את הבר מצוה, דעי לך שנתת פרס לרוצחים, ללא מלחמה ללא מאבק, והמות של אביך היה לשווא.

אל תתני להם לנצח.

ואכן לאחר זמן מה חגגה לבנה בר מצוה, נשלח לארץ לאותו הרב, למד בישיבה ונהיה רב גדול ידוע ומוכר.

הנאצים נכשלו, הרומאים נכשלו,  הפרסים נכשלו, הספרדים נכשלו.

עם ישראל, ארץ ישראל, תורת ישראל לעולמי עד.

ישעיהו ליבוביץ' אמר פעם לאדם שאמר שהוא היחיד שניצל מתאונה בעזרת השם שגם הרוגי התאונה  מתו בעזרת השם...

במילים אחרות : אותו האל שהציל את היהודים וגרם להם להישרדות הוא אותו האל שגם הביא עליהם את האסונות. מי ששולט בעולם לא אחראי רק על ההצלת היהודים אלא גם על השמדתם -אחרת  הוא לא אדון עולם.

זה שעם ישראל ממשיך להאמין באלוהיו למרות שבכל דור ודור הוא מבקש לכלותו - מעיד רק טפשותו של העם ולא על  קיומו של האל.

באותה המידה, הייתי אומר,

שאותם חיילים שנשלחו להגן על היהודים, בגבולות הארץ,

הם אותם שהחריבו והגלו את תושבי גוש קטיף, ימית, צפון השומרון עפרה בית אל והרשימה עוד ארוכה.

אני שוהה בימים אלו ביפן. התרשמתי שהיפנים ברובם אתאיסטים ושאלתי את מארחיי היפנים על כך. הם הסבירו לי שלפני מלחמת העולם השנייה יפן הייתה מדינה דתית הרבה יותר. האנשים האמינו שהקיסר הוא אל. אך לאחר שיפן נחרבה והוטלו עליה שתי פצצות גרעין, היפנים אבדו את האמונה. הם הבינו שלא ייתכן שהקיסר הוא אל.

מעניין שמשבר אמונה בהיקף שכזה לא פקד את העם היהודי. הייתי מצפה שהשואה שפקדה את עמינו תגרום לנטישת הדת היהודית. (אישית אני סבור שאדם יהודי-דתי שעדיין חושב שהיהודים הם העם הנבחר לאחר השואה, או חושב שהשואה היא עונש על חטאו של העם היהודי - אדם כזה לוקה בשכלו או בנפשו.)

מבחינה הסטורית ומבחינה פסיכולוגית זוהי תופעה מעניינת: מדוע היפנים הפכו לאתאיסטים לאחר מלחמת העולם השנייה ואילו חלק גדול מהיהודים לא איבדו את האמונה ?

קולמוס הבן, למה אתה כותב או (או זה או זה) - לי זה נראה גם זה וגם זה.

לעצם העניין, המלך היפני הציג את עצמו כבן או כצאצא של אלוהים, היפנים גם היו ספציפיים וידעו להצביע בפירוש ובמדויק על המלך שלפני כך וכך דורות היה צאצא ישיר\בן של אלוהים.

היפנים בפירוש עברו תהליך של ריפוי בהלם, מהפצצות, אבל זה לא רק שתי פצצות האטום, זה גם התקופה של המשטר הצבאי האמריקאי שהיה שם לאחר הכניעה שלהם.

מושל יפן דאגלס מק' ארתור 'הכריח' את המלך היפני דאז למחול על כבודו ולעבור אישית בהרבה ערים וכפרים ברחבי יפן, לעמוד מול קהל התושבים, ולהגיד להם במפורש שהאמונה הזו שהוא צאצא של אלוהים שקרית וחסרת יסוד. והוא אכן עשה את זה.

קראתי באיזה מקום שהוידוי הזה של המלך גרם אצל היפנים להלם הרבה יותר גדול ומשמעותי מאשר הפצצות, ושהיה בעקבות זה אצל היפנים גל התאבדויות של עשרות אלפי אנשים.

אתה לא רוצה או לא מביא בחשבון שדבר מעין זה יקרה אצלנוemo_17.png

באותה המידה, הייתי אומר,

שאותם חיילים שנשלחו להגן על היהודים, בגבולות הארץ,

הם אותם שהחריבו והגלו את תושבי גוש קטיף, ימית, צפון השומרון עפרה בית אל והרשימה עוד ארוכה.

האנאלוגיה ממש לא מוצלחת וואינה קשורה. אתה מערב מין שאינו במינו. אלוהים אינו חייל אלוהים הוא אדון עולם  אל רחום וחנון ארך אפיים ורב חסד שהכל נעשה בדברו. גם היטלר, גם סטלין גם האינקןויזיציה. גם טיטוס וגם חמלניצקי....

כוונתי ברורה.

האבא המכה את בנו כדי לחנכו, האם הוא אכזר, האם הוא שונא את בנו,   הבן החוטף מכות לא מבין למה מכים אותו, וכל הזמן בוכה סתם מכים אותי.

כאשר יגדל יפקח את עיניו יראה את המכלול אז יבין למה.

גם הרופא החותך רגל נגועה הוא אכזר,  האם המעשה שלו אנושי,   למתבונן מהחוץ שלא ראה רפואה מעולם,  יחשוב שהרופא משוגע, אכזר.

אולם לאחר שהחולה יחלים, יבין שכל גופו ניצל, בהקרבת רגלו.

כנ"ל אנו במוח ציפור שיש לנו, אנו מנסים להבין נושאים שמעבר לכוחנו.

קח ילד בכתה ב',  ותנסה ללמד אותו משוואה דיפריצאלית, או נגזרת, או אינטגרל,  ותראה מה תהיה תגובתו.

שמעתי את הדוגמא המטופשת הזאת. אב שמכה את ילדיו (ואפילו ראוצח אותם) הוא אב אכזר שאינו ראוי להיות אב. בני אדם אינם מטומטמים שלא מבינים : אני אדם בוגר וכשאני רואה אדם שמאמין באל אכזר שמכה בו שוב ושוב ואומר לי : אתה לא מבין הוא אוהב אותי רק שאתה לא מסוגל לתפוס אני חושב שמדובר באשה מוכה או באדיוט מושלם.  

עבור לעמוד
, ,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: חיים קאופמן, ohevtora1
עבור לפורום:
היסטוריה
בחר
בחר