אולי אני סתם מגזים?

מצד אחד, אנחנו יודעים על הבעיות במדינת ישראל, שמשפיעות על חיינו באופן ישיר, (מערכת הבריאות הכושלת למשל, והפקרת חולים סיעודיים, וחולים חסרי אמצעים, לסבל ומוות), ומצד שני, ראש הממשלה, השרים, הכנסת והתקשורת, מתעסקים ב-5 הבתים של "בית האולפנה", ובמריבות האישיות שביניהם, ובעוד נושאים, שעם כל חשיבותם, אינם מדגדגים את חשיבות הנושאים שציינתי לעיל. אז או שמשהו במדינת ישראל רקוב מן היסוד, או, שאולי, אני סתם מגזים, ורק מחפש צרות וכשלים, בגן העדן שבישראל?

האמת זה נורא מוזר

כי תוחלת החיים בישראל היא מאוד גבוהה ומהגבוהות בעולם, וזה כשהמדינה שרויה במלחמות והרבה חיילים נהרגים ובכל זאת תוחלת החיים כל כך גבוהה, שזה אומר שהרבה אנשים מגיעים לגיל מופלג. וזאת כשמערכת הבריאות מתפקדת גרוע, מוזר איך אנשים מאריכים ימים כל כך עם מערכת בריאות גרועה כל כך?

שלום יבגני.

נראה לי שמדובר בעניין גנטי. שמע, רק אתמול פורסם, שאלפיי אנשים מתים בכל שנה, מזיהומים שהם חוטפים בבתי החולים בישראל, מסיבות של הזנחה ורשלנות. נ.ב. יבגני: לדעתי, מה שחשוב באמת, אלו לא מספר שנות החיים, אלה איכות החיים, נכון? :) למשל, מה הטעם להתגאות בתוחלת החיים של זקנים מופלגים, בני 90 ויותר, כשהם נמצאים במוסדות סיעודיים מוזנחים ונוראיים?

אולי אני סתם מגזים?

מצד אחד, אנחנו יודעים על הבעיות במדינת ישראל, שמשפיעות על חיינו באופן ישיר, (מערכת הבריאות הכושלת למשל, והפקרת חולים סיעודיים, וחולים חסרי אמצעים, לסבל ומוות), ומצד שני, ראש הממשלה, השרים, הכנסת והתקשורת, מתעסקים ב-5 הבתים של "בית האולפנה", ובמריבות האישיות שביניהם, ובעוד נושאים, שעם כל חשיבותם, אינם מדגדגים את חשיבות הנושאים שציינתי לעיל. אז או שמשהו במדינת ישראל רקוב מן היסוד, או, שאולי, אני סתם מגזים, ורק מחפש צרות וכשלים, בגן העדן שבישראל?

אמריטוס, לי ברור זה מכבר שיש לך נטיה ברורה לראות דברים בשחור או לבן,...

אתה נוטה להקצין בראיית הדברים לאיזה כיוון מסויים, לא ראיתי שאתה משתדל ומנסה לראות מצבים במפורט על מגוון ההיבטים שיש בהם, גם טובים, גם רעים, כדי להתקרב ככל האפשר לראיית התמונה האמיתית והמאוזנת. לא תמיד צריך כאילו 'בכח' לאזן, ולא צריך 'להמציא' דברים והיבטים 'טובים' אם הם לא באמת קיימים, אבל הנטיה לראות בשחור או לבן, שנלווית פעמים לצורך חזק להעביר ביקורת שלילית (וזה יכול לבוא ממניע רגשי) היא לדעתי בעיה, או חיסרון, או מכשול בפני ראיה אוביקטיבית במידת האפשר של דברים.

שלום אריאלה.

כיצד את מבינה ומתייחסת, לעובדה, שמדינת ישראל אינה מממנת תרופות מצילות חיים, או מאריכות חיים, לחולים קשים? ושהם, ומשפחתם, נאלצים להתחנן לתרומות מן הציבור? האם אפשר לראות את המצב הזה, אחרת, ושונה, מאשר כשחור משחור?

אמריטוס, כל סכום כסף, באיזו קופה, הוא הרי מוגדר ומוגבל, וזה...

נכון לגבי קופת המדינה, קופת (או תקציב) משרד הבריאות, וקופות בתי החולים וקופת קופות החולים. ומכיוון שסכום הכסף מוגבל, להוסיף לטובת איזה עניין מסויים - זה אומר לקחת מאיזה עניין אחר, אולי ממשרד או מתחום לגמרי אחר, ולפגוע בו. אז ברור שבמציאות הזו, וזה הרי חוק טבע ממש, ברור שלעולם לא כולם יהיו מרוצים, ואני לא יודעת עובדתית אם אכן אין מימון ל"תרופות מצילות חיים", אני חושבת שכן יש. רק שיש בנושא ויכוח, מה מציל, ומה (רק) מאריך. אני זוכרת שלפני כמה שנים היה ויכוח, שממש עבר לתקשורת, ויכוח בין רופאים ואנשים שמבינים, מה הן "תרופות מצילות חיים" ומה הן (רק) "תרופות מאריכות חיים". תשמע, אני לא יודעת על מה אני יכולה להסתמך, או על מה אתה יכול להסתמך, כדי לבוא ולטעון בפני האנשים שדנו והחליטו וקבעו את השקלול והאיזון, שקובע לאן הולך הכסף, שלא קבעו נכון, שטעו, או שאולי נהגו ברוע לב, ואולי בשחיתות ממש ותשמע, תמיד הרי יהיו אנשים שיפגעו ממחלות קשות, כואב הלב, אבל זה טבע העולם, ואם יוקצבו עבורם הסכומים שיאריכו את חייהם, לא יודעת בכמה, זה הרי בהכרח באיזו צורה יפגע בחולים אחרים, שהתקציב והכסף עבור בעייתם יופחת ומצבם יחמיר. טוב, כרגיל אני רק שומעת ברקע את הטלויזיה (בד"כ או תמיד אני לא יושבת וצופה, כשמדובר רק בדיבורים או בתוניות של מלל בלבד, רק כשבאמת יש משהו לראות, אני מסתכלת) ומדברים ב"ערב חדש" על אנסטסיה מיכאלי, שאמרה דברים קשים על ההומואים, והזמינו אחד להגיב, נו מה לעשות, בעיות וקשיים תמצא בכל פינה

היי אריאלה.

אם למדינה לא היה כסף, אז הייתי מקבל את דברייך. אבל, כשאין כסף למימון סל תרופות מלא, וכשמצד שני, שופכים מאות מליונים של דולרים, על אידיאולוגיות שונות, גחמות פוליטיות ואישיות וכד', אז מדובר במשהו אחר, ולא אילוצים כספיים. נ.ב. אני מאחל לך, למשפחתך ויקירייך, בריאות מלאה, אבל, האם ההסבר שלך, יהיה מקובל עלייך, באם את, או אם מי מיקירייך, יהיו מאותם אלה שמופקרים למוות ו/או לסבל? טפו טפו טפו...

אמריטוס, ראוי להתייחס לדוגמאות קונקרטיות, לגבי האידאולוגיות והגחמות הפוליטיות שלשם...

לדבריך נשפך ומתבזבז הכסף, אני לא שוללת מראש, אולי אתה צודק, אבל אתה צריך להגיד ספציפית על איזה מאות מליונים מבוזבזים אתה מדבר. תראה, לקיים ולתמוך בישיבות ובכוללים חייבים, זו לא רק מצווה גדולה, זה הכרח קיומי וכורח המציאות ממש, לתמוך ולקיים לפרנס ולכלכל את האברכים חייבים, שהרי הם צריכים ללמוד תורה ללא הפרעות ורק בזכותם ובזכות לימודם את התורה (הקדושה) יש לנו קיום ושמירה מהעולמות העליונים ומהקב"ן, ובלי לימוד התורה ובלי קיום התורה ובלי קיום המצוות כולן, אין לעם ישראל תקומה, וכולנו נהיה נידונים לאבדון טוטאלי, עכשיו, וכפל כפליים ביום הדין, ושבעים ושבעה מונים מזה בעולם הבא. ומשכורות לרבנים חייבים לתת, שהרי הם המנהיגים ומראי ומורי הדרך הרוחניים שלנו, ובלי סיעיתא דשמיא שהם אחראים לה ופועלים להצלחתה, הכל אפס אפסים, דבר לא יצלח לנו.
Anonymous

סליחה, טעות. הקב"ן = הקב"ה. אבינו שבשמים.

היי אריאלה.

אם למדינה לא היה כסף, אז הייתי מקבל את דברייך. אבל, כשאין כסף למימון סל תרופות מלא, וכשמצד שני, שופכים מאות מליונים של דולרים, על אידיאולוגיות שונות, גחמות פוליטיות ואישיות וכד', אז מדובר במשהו אחר, ולא אילוצים כספיים. נ.ב. אני מאחל לך, למשפחתך ויקירייך, בריאות מלאה, אבל, האם ההסבר שלך, יהיה מקובל עלייך, באם את, או אם מי מיקירייך, יהיו מאותם אלה שמופקרים למוות ו/או לסבל? טפו טפו טפו...

ואל תשכח מיליארדים

שנשפכים על חרדים ומתנחלים שלא רק שלא מביאים שום תועלת למדינה, אלא רק מתרבים במרץ כמו תאי הסרטן וממררים את חיינו הקשים בלא הכי.

כסף יש מספיק,רק שהחלוקה אינה צודקת

לביבי יש דרכים רבות להוסיף לתקציב הבריאות ולרווחה,כמו למשל כל הכספים שהוא פיזר למפלגות בכדי שהוא יהיה ראש ממשלה.וכשאני שומע שמביאים לשרים שלו מכוניות בשווי של מעל רבע מיליון ש"ח בשעה שהוא מתכוון להעלות לנו מיסים,אני רותח מזעם. אמריטוס,אם כל אזרח היה מקבל עשירית מהטיפול שמקבל אריק שרון שהוא אדם חי-מת,אז סביר להניח שמצב הבריאות בארץ היה משתפר. שמע איזה חלם אמריטוס - אימי הייתה מקבלת תרופה ( סינטרואיד ) 50MCG בעלות של 14 ש"ח.הבעיה היא שהמינון של התרופה הזו אינו מתאים לה וגם ע"פ הואות החברה איאפשר לחתוך אותה,אז צריך לקנות את ה-25MCG.הבעיה היא שבכל קופות החולים בארץ אין את המינון הזה.לכן,הרופא רושם את המינון של התרופה כקנייה פרטית שעולה 150 ש"ח ואין על זה החזר.אתה מבין אמריטוס,לא מספיק שלקופות החולים אין את המינון הזה,הם גם שולחות אותך לבתי המרקחת הפרטיים לשבור את הראש לבד וגם לא להחזיר לך את ההפרשים של העלות.וכמובן שקניתי לה את אותה תרופה,היא שווה כל שקל של השקעה עליה.

שמאלנות היא מחלת נפש חשוכת מרפא emo_02.png.

יקירי - זה פשוט נורא.

אסור שיקרה דבר שכזה במדינה שפוייה.

ואי אפשר היה פשוט לחתוך את התרופה לשני חצאים?

יש תרופות שמותר-במקרה הזה אסור

שמאלנות היא מחלת נפש חשוכת מרפא emo_02.png.

יקירי - זה פשוט נורא.

אסור שיקרה דבר שכזה במדינה שפוייה.

אמריטוס, אני רוצה להגיד לך משהו על הנושא, על הארכת חיים, אני...

לא יודעת מה כתב הגיוני שהגבת לו, אבל לגבי הארכת חיים, בד"כ מדובר בשבועות או חודשים. ואני לא יכולה ואולי גם אתה לא, 'להעריך' את הערך והשווי של יום חיים אחד או חודש או 3 חודשים, ברור שערכם עצום כי החיים יקרים. ומי שמחליט לא יכול להתחמק, הוא חייב להחליט, עבור כולם עבור הקופה המשותפת ועבור הסדר הטוב והצדק, כמה כל אלה "שווים" בכסף. ויש בנושא גישות שונות, גם אצל מוכי הגורל שזמנם מוגבל, יש שימכרו בתים כדי לחיות עוד חודש חודשיים, ויש שלא, שיגידו מספיק ודי, עדיף שהבנים והנכדים יהנו מזה, והם משלימים עם לכתם. מכל זה, נראה לי דווקא הגיוני שלא מקציבים הון עתק רק כדי להאריך חיים, וכמו שאמרת, משאירים את זה ליוזמה של החולה ולאופציה של תרומות. ואם תרצה להאריך חיים לכל מי שמועמד ואפשר לתת לו עוד חודש חודשיים, אין לדבר גבול, ממש אין לדבר סוף, וכשהנושא עלה לפני כמה שנים לכותרות ולתקשורת, הציגו מספרים, ואני נטיתי להשתכנע שהמערכת עשתה נכון. אז מה לעשות, זה עצוב, שאנשים מתים, אבל בעצמך אמרת שמדובר במבוגרים וזקנים, נו מה לעשות, כולנו נגיע לזה, וצריך לדעת להשלים גם עם הדבר הבלתי נמנע הזה.
עבור לעמוד
, ,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: standoff
עבור לפורום:
היסטוריה
בחר
בחר