קינאה

קינאה

בתי בת 9, ומאוד מקנאה בחברתה. החלטתי להעצים אותה, ובדרך ה-NLP בקשתי ממנה לפרט את המשאבים, היכולות והדברים בהם היא מצטיינת. הרשימה הייתה מרשימה, ובעזרת שאלות שלי היא הוסיפה לרשימה עוד ועוד. סיימתי בהובלה לעתיד ונראה כי טוב, אך מדי פעם היא חוזרת ואומרת לי ש"ההיא" מושלמת ! מה אני יכולה לעשות עוד, מלבד להחזיר אותה לקרוא את הרשימה המפוארת של המשאבים שלה ?

קנאה

לעניות דעתי, קנאה אינה בהכרח שלילית. במובנים רבים קנאה יכולה להיות אפקטיבית ומקדמת. כשאנו מקנאים במישהו, משמעות הדבר היא שיש לו משהו שאנו כמהים אליו, ולכן הקנאה יכולה להוות גורם מוטיבציוני להשיג את חפצנו. שאלי את בתך מה יש באותה חברה, שבו היא מתקנאה והייתה רוצה שיהיה לה גם. בכך תעזרי לה למסגר את הקנאה מחדש ולתת לה משמעות של מוטיבציה להשגת משהו חשוב, ובנוסף תעזרי לה לזהות מהו הדבר שחסר לה ושהייתה רוצה לפתח אותו בעצמה. מה את אומרת על זה? אני מזמינה את משתתפי הפורום להביע את דעתם בנושא.

קנאה

רגש של קנאה הוא, לדעתי, איתות של הלא מודע שיש חוסר הלימה בין המשאבים שלי לבין מימושם בחיים.צריך להקשיב לרגש הזה ולתת לו שם ולדייק! להרגיש אשמה ואכזבה מחווית הרגש הזה היא מיותרת ומפספסת את הכוונות הטובות של הלא מודע. הייתי בודקת עם בתך במה בדיוק החברה ההיא מושלמת. קרוב לודאי שתצליחו לבודד את התכונות או המשאבים שהופכים את האחרת למושלמת...ואז פשוט לבדוק כיצד יכולה להתחבר לאותם המשאבים הללו שבה. בהצלחה.

קנאה

לעניות דעתי, קנאה אינה בהכרח שלילית. במובנים רבים קנאה יכולה להיות אפקטיבית ומקדמת. כשאנו מקנאים במישהו, משמעות הדבר היא שיש לו משהו שאנו כמהים אליו, ולכן הקנאה יכולה להוות גורם מוטיבציוני להשיג את חפצנו. שאלי את בתך מה יש באותה חברה, שבו היא מתקנאה והייתה רוצה שיהיה לה גם. בכך תעזרי לה למסגר את הקנאה מחדש ולתת לה משמעות של מוטיבציה להשגת משהו חשוב, ובנוסף תעזרי לה לזהות מהו הדבר שחסר לה ושהייתה רוצה לפתח אותו בעצמה. מה את אומרת על זה? אני מזמינה את משתתפי הפורום להביע את דעתם בנושא.

רעיון

היי רונית וכולם, ברכות על הפורום ה... מתבקש. חמים ונעים פה ובעיקר מעניין. גם לדעתי הקנאה אינה רגש שלילי ולדעתי עשית נכון כאשר ליווית את בתך להרכיב רשימה של נכסים משמעותיים שיש לה ושהיא מכירה בהם. מול הרשימה הזאת היא גם רואה מן הסתם את הרשימה של ה"מושלמת". עכשיו אפשר לשחק עם זה: בקשי ממנה להחליף, לחשוב על מה היא מוכנה לוותר מהרשימה שלה על מנת להרוויח נכס הקיים רק ברשימה של חברתה. נניח שהיא מעוניינת להיות תלמידה טובה כמוה, על מה תהיה מוכנה לוותר בתמורה? האם תהיה מוכנה לוותר על ה.., נניח, יכולת הנדירה הזאת שלה להסתכל על בנאדם ולקלוט בשניה את מניעיו ודפוסי התנהגותו? האם היא בטוחה שהיא מוכנה לכך? האם תהיה מוכנה ללחוץ על כפתור דמיוני שמבצע אחת ולתמיד את ההחלפה? שתלחץ, מה היא רואה דרך דמותה החדשה? איך נראים החיים? אפשר כמובן להמשיך ולפתח את הרעיון ולהזמין אותה, למשל, לחוות את החיים החדשים דרך דמותה החדשה של החברה שלה, זו ה"מושלמת" שהפסידה משהו שהיה לה והרוויחה משהו שלא היה לה. כשתסיימו עם המשחק היא תחזור לדמותה המקורית, רחוקה מלהיות מושלמת אבל שלמה עם עצמה, אחרי שגילתה כמה יקרים הם נכסיה. נראה לי :)

תגובה לרעיון

הי דני יקר, אהבתי את תשובתך בנושא הקנאה. איזה כיף לפגוש אותך כאן בפורום ואף להיתרם מעצותיך החכמות והמועילות, כמאמן הורים. אתה מוזמן להשמיע כאן את דעתך ולהשכילנו לעיתים קרובות יותר.

מצפן

אני אוהבת את המשחק שדני הציע, יחד עם זאת לדעתי לידה בגיל 9 "קנאה" סוג של מצפן המכוון אותה למה שהיא רוצה להיות, אנחנו המבוגרים לעיתים לא מזדהים עם מה שנראה בעיני ילינו כמושלם. חיבור למשאבים זה מצויין יחד עם זאת כדאי לשים לב אם ה"קנאה" גם היא סוג של משאב הנותן מוטיבציה לביתך להשיג את התוצאות הרצויות לה. מטרת הרגשות גם אם הם שליליות היא לכוון אותנו ובהחלט להוביל אותנו לשביל שנצעד בו לתוצאות שאנו חפצים בהם. הרגש השלילי המשמש כמצפן ביחד עם אמא שיודעת לחבר למשאבים בוודאי יצעיד אותה קדימה.

תודה

הי, דני המון תודה על תגובתך. אהבתי את הרעיון וההסבר המפורט. אני בהחלט אנסה אותו בפעם הבאה שהנושא יעלה. בינתיים, אני רוצה לספר לכם, שהנושא קצת ירד מסדר היום. אני אומרת "קצת" כי היום הסתבר לי שה"מושלמת" הייתה חולה ונעדרה מהלימודים מספר ימים. ואני לתומי חשבתי שהשינוי קרה... אבל נחכה ונראה, אולי בכל זאת יש שינוי... אני מקווה לשבוע טוב בנושא זה, ומבטיחה לעדכן. שוב, תודה

מצפן

אני אוהבת את המשחק שדני הציע, יחד עם זאת לדעתי לידה בגיל 9 "קנאה" סוג של מצפן המכוון אותה למה שהיא רוצה להיות, אנחנו המבוגרים לעיתים לא מזדהים עם מה שנראה בעיני ילינו כמושלם. חיבור למשאבים זה מצויין יחד עם זאת כדאי לשים לב אם ה"קנאה" גם היא סוג של משאב הנותן מוטיבציה לביתך להשיג את התוצאות הרצויות לה. מטרת הרגשות גם אם הם שליליות היא לכוון אותנו ובהחלט להוביל אותנו לשביל שנצעד בו לתוצאות שאנו חפצים בהם. הרגש השלילי המשמש כמצפן ביחד עם אמא שיודעת לחבר למשאבים בוודאי יצעיד אותה קדימה.

תגובה למצפן

דגנית יקרה, תודה על החיזוק והרחבת היריעה. אני בהחלט רואה את הצד עליו את מדברת, ובאמת בתי מציבה לעצמה את המטרות עפ"י "נקודות היתרון" שהיא רואה בחברותיה. יחד עם זאת, היא כ"כ בוגרת בחשיבתה ואופן הניתוח שלה את הדברים, שהיא יודעת בדיוק מה לראות כמטרה ומה לראות כ"חלום". הצלחה במבחן היא רואה כמודל לחיקוי, אך לגבי גובה, היא ראלית מאוד ויודעת (אחרי שקראה באינטרנט) שהסיכוי שלה קטן... ברשותך, במקרה זה אני מאמצת את הרעיון של דני שנשמע מאוד יפה ומעשי. הוא גם מתאים לה מבחינת הגיל והאופי. תודה

לגעת בשמיים

אני מסכימה איתך בהחלט משחק התפקידים שדני הציע מצויין, יחד עם זאת ברשותך גובה אינו בהכרח פיזי ואני יודעת על מה אני מדברת.

לדגנית

ובנושא הגובה נאמר... בדיוק כך ! תודה
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
NLP ודמיון מודרך
בחר
בחר