טיפול בחרדה מפני ניתוח

בחור צעיר פנה אלי לאחר שדחה שוב ושוב את מועד הניתוח שחייב היה לעבור. עברה כמעט שנה מאז נקבע לו תאריך לניתוח. לדבריו, הוא חרד מהכאבים הקשורים לניתוח, חרד מתהליך ההרדמה וחרד מאי הוודאות בכל הקשור לתוצאות הניתוח.

 

איך ניתן להפחית את רמת החרדה שלו?

 

3 דרכים מוצעות כאן ומתאימות לכל אחד המפחד מאירוע הניתוח: הכנה לניתוח על ידי הצוות הרפואי; טיפול קוגניטיבי-התנהגותי; טיפול בהיפנוזה.

 

הדרך הראשונה, היא מתן הדרכה ומתן ידע על ידי הצוות הרפואי הכולל את הרופא המנתח, הרופא המרדים והאחות המדריכה את המנותח לקראת הניתוח. זה הבסיס החשוב ביותר, ובו קיים כבר נסיון עשיר ומצוין במערכת הרפואית בישראל. מערכת ההדרכה והידע הניתן למנותח מורידה מאד את רמת החרדה.

 

אולם, יש מנותחים הזקוקים לעזרה פסיכולוגית בכל הקשור לחרדה מפני הניתוח מעבר להדרכה הרפואית המצוינת שמקבל המנותח. כאן אני מגיע להצעת שתי דרכי הטיפול הנוספות במערך הטיפולי להורדת רמת החרדה: ערוץ הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי וערוץ הטיפול בהיפנוזה.

הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי, מתמקד בזיהוי ושינוי מחשבה שלילית ודפוסי חשיבה שגויים ומעוותים של המטופל מול המציאות. לדוגמא, אמירת משפטים כגון: "הניתוח יהרוג אותי"; לא אוכל לעמוד בכאבים לאחר הניתוח"; "אולי הניתוח לא יצליח"; אני לא בטוח שיהיו לי כוחות נפש לעמוד בהצלחה בניתוח", ועוד ועוד. אלו הן מחשבות  כוללניות, חד-מימדיות וקטסטרופאליות. הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי מספק כלים קוגניטיביים (שכליים) לעיצוב מחדש של דפוסים יעילים המחזקים את ההתמודדות. המטופל שלי למד במהלך הטיפול להפנות את הקשב שלו לדיבור פנימי המאזן את המחשבות השליליות; למד לסמוך על המערכה הרפואית שצברה נסיון רב על ידי המנתח, המרדים וצוות חדר הניתוח; למד להעריך סיכויים מול סיכונים; למד לסמוך על עצמו; למד לפתח חשיבה חיובית ואופטימית. בנושא זה של חשיבה אופטימית יש לציין מחקר מעניין:  נבדקו עשרות חולים שאושפזו במחלקה כירורגית בבית חולים לצורך ניתוח. טווח הגילים היה בין 30-70 שנה. החולים חולקו לשתי קבוצות: קבוצה אחת, שעל סמך שאלון שבדק את רמת התקווה, האופטימיות והחשיבה החיובית שלהם מדד "ציון תקווה" גבוה. הקבוצה השניה של החולים, קיבלו "ציון תקווה" נמוך כיוון שהיו פסימיים ובעלי גישה שלילית ובקורתית ביותר בכל הקשור להצלחת הניתוח. בהשוואה של שתי הקבוצות, נמצא שתהליך ההחלמה של קבוצת ציון התקווה הגבוהה, היה קצר יותר, עם פחות סיבוכים שלאחר הניתוח, וצריכה נמוכה יותר של תרופות. בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי כפי שנעשה עם המטופל, הוא הפך להיות אופטימי יותר ומלא ביותר תקווה כלפי הניתוח שלו.

היפנוזה הוא מצב של מודעות או מצב של תודעה אשר ניתן לעורר בתוך מצב תודעה זה תופעות סמויות על-ידי פרוצדורות סוגסטיביות. הכוונה, במילים "פרוצדורות סוגסטיביות" היא לתהליך טיפולי בו ניתן להעביר לאדם רעיון, מסר או הצעה חדשה העשויה לשפר את מצבו הנוכחי שבעקבותיו הגיע לטיפול. הסוגסטיה היא קבלה בלתי-מבוקרת של אידיאה (רעיון). זוהי אידיאה המתקבלת על-יד המטופל לא מתוך שכנוע אינטלקטואלי, אלא, תוך עקיפת תהליכי בקרה אינטלקטואליים. בזמן טיפול בהיפנוזה האינטלקט פחות דומיננטי והחלק החזותי-תמונתי והחושי יותר עירני. ואכן בטיפול בהיפנוזה, המטופל עשוי לראות תמונות, צבעים, צורות וכל מה שאינו מילולי, אינו אינטלקטואלי ואינו חשיבתי-לוגי.

 

היפנוזה הוא מצב של מודעות או מצב של תודעה אשר ניתן לעורר בתוך מצב תודעה זה תופעות סמויות על-ידי פרוצדורות סוגסטיביות. הכוונה, במילים "פרוצדורות סוגסטיביות" היא לתהליך טיפולי בו ניתן להעביר לאדם רעיון, מסר או הצעה חדשה העשויה לשפר את מצבו הנוכחי שבעקבותיו הגיע לטיפול. הסוגסטיה היא קבלה בלתי-מבוקרת של אידיאה (רעיון). זוהי אידיאה המתקבלת על-יד המטופל לא מתוך שכנוע אינטלקטואלי, אלא, תוך עקיפת תהליכי בקרה אינטלקטואליים. בזמן טיפול בהיפנוזה האינטלקט פחות דומיננטי והחלק החזותי-תמונתי והחושי יותר עירני. ואכן בטיפול בהיפנוזה, המטופל עשוי לראות תמונות, צבעים, צורות וכל מה שאינו מילולי, אינו אינטלקטואלי ואינו חשיבתי-לוגי.

בזמן טיפול בהיפנוזה, האדם מרוכז בחוויות של עצמו, אל רמת מודעות אחרת של עצמו: חשיבה בתמונות, האטה של חשיבה לוגית-מושגית, חוויות חושיות של מראות, צלילים - מצב הדומה לחלום, אך בניגוד לאדם הישן בלילה וחולם - המטופל בהיפנוזה אינו ישן. טיפול בהיפנוזה הוא אינו מצב של שינה - האדם המטופל בהיפנוזה מודע וחש את כל המתרחש באופן מחשבתי, רגשי וגופני בזמן הטיפול בהיפנוזה. הוא שומע, מקשיב ומגיב. טיפול בהיפנוזה גם אינו מצב של חוסר הכרה. האדם בטיפול בהיפנוזה מצוי בהכרה מליאה, יודע ומרגיש, וערנותו הפנימית (הפניית הקשב כלפי פנים) אף רבה יותר מערנותו הפנימית בחיי היומיום.

בטיפול בהיפנוזה, לא ניתן "להביא", "להכריח" או "לשכנע" את המטופל למעשים והתנהגויות הנוגדים את המוסר, האתיקה או עקרונות החיים שלו. אין ההיפנוזה מנוגדת ליושר האישי של המטופל והיא פועלת על-פי נורמות חיים המקובלות על-ידי המטופל.

טיפול בהיפנוזה אינו מסוכן ואין בה שום דבר מסוכן, בתנאי שהטיפול בהיפנוזה נעשה על-ידי מטפל בהיפנוזה בעל רשיון לטיפול בהיפנוזה בהרשאה של משרד הבריאות. התעודה הניתנת לטיפול בהיפנוזה נקראת בשם: "הרשאה להיפנוט". זוהי תעודה המרשה לטפל בהיפנוזה בדומה לרשיון משרד הבריאות לעסוק ברפואה או בפסיכולוגיה. אין לבצע טיפול בהיפנוזה על-ידי מי שאין לו תעודה של "הרשאה להיפנוט".

הטיפול בהיפנוזה שניתן למטופל היה מיועד להפחתת החרדה. טיפול בהיפנוזה היא שיטה יעילה ביותר, אם לא השיטה היעילה ביותר מכל שיטות הטיפול הפסיכולוגי לטיפול בחרדות ובחרדה לפני ניתוח בפרט. בטיפול בהיפנוזה ניתן לשנות את המשמעות המאיימת והמפחידה של הניתוח. הטיפול בהיפנוזה משנה את העמדה הרגשית כלפי סכנות ואיומים, על פי תפיסתו של המטופל, ומאפשר למטופל לראות את הניתוח ממקום חיובי ומוצלח. טיפול בהיפנוזה מאפשר רגיעה עמוקה ו"חסימה" של מחשבות ורגשות שליליים כלפי הניתוח. המטופל למד לתרגל היפנוזה עצמית ולהרגיע את עצמו. הטיפול בהיפנוזה תרם משמעותית לשינוי הדפוס הרגשי והמחשבתי השלילי שהיה לו כלפי הניתוח. הטיפול בהיפנוזה מכוון גם לרמת המודע וגם לרמת הלא-מודע ש"סיפק" למטופל שנים רבות חומרים של פחד, חוסר אמון והעדר תקווה בכל הקשור לאירועי חיים.

המטופל עבר את הניתוח בהצלחה ודיווח על הרגשת סיפוק רב ותחושה של ניצחון עצמי. לדבריו, הטיפול "מחק" כמעט לחלוטין את החרדה שהציפה אותו לפני הניתוח.

 

הי

מעניין מאוד מה שאתה אומר. אני חושב שהרוב הגדול חושב על טיפול פסיכולוגי כטיפול ארוך טווח לבעיות עמוקות, ופחות לטיפולים קצרי מועד כמו התמודדות עם הליך רפואי למשל. מעניין כמה הטיפול היה יכול להשפיע על מהלך הניתוח וההחלמה למשל? ממלית לקרוא עוד על התמודדות עם חרדות וטיפול פסיכולוגי כאן.

הי!
תודה על המידע החשוב הזה. חשבו מאוד, במיוחד בחולים הנתונים למצבים רפואיים שונים לתת את הדעת גם לסימנים לדיכאון שיכולים להתעודד בעקבות מצב רפואי רעוע, טיפולים וניתוחים שונים, ואפילו מצבים קלים יחסית דורשים התייחסות. צוות רפואי רגיל עשוי לא להבחין במקרים כאלו, מאחר והם עסוקים בטיפול פיזי בחולה, אבל המשפחה שלו והצוות הסוציאלי ידע לאתר את המקרים במידה ונתקלים בהם. 

דרושים עובדים לעבודה מהבית בקלדנות וכתיבה, לפרטים שלחו הודעה בוואצפ 052-6540924 aptilworks2020@gmail.com

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
טיפול פסיכולוגי והיפנוזה
בחר
בחר