שאלה מעט ארוכה (אך חשובה) לגבי שימוש בתמונות public domain

שלום רב,

אני מתנצל מראש על השאלה המעט ארוכה, אך אני מאמין כי נושא זה עשוי להיות רלוונטי לא רק לי, אלא לגולשים רבים אחרים (ובעיקר לבעלי אתרים ובלוגים).

סעיף 78-ט' לחוק זכויות היוצרים התשס"ח 2007 קובע כי (ציטוט): "לעניין תקופת זכות היוצרים ביצירת צילום כאמור, ימשיכו לחול הוראות הדין הקודם", כלומר: סעיף 21 לחוק זכות יוצרים, 1911 ממשיך לחול על כל יצירת צילום שנוצרה לפני 2007.
סעיף 21 המדובר קובע כי (ציטוט): "התקופה שתהא קיימת בה זכות-יוצרים בצילומים היא חמשים שנה מעת עשיית הנגטיבה שממנה נתקבל הצילום במישרין או בעקיפין".

אם אני מבין נכון, המשמעות של זה היא שכל "יצירת צילום" שצולמה לפני שנת 1965 אמורה להיחשב כ "נחלת הכלל" (public domain) בישראל, בין אם מדינת המוצא שלה היא ישראל ובין אם לאו (שהרי ישראל חתומה על אמנת ברן ובמקרה של קונפליקט בין 2 סמכויות שיפוט שונות, הולכים בכל מקרה לפי הדין במדינה שבה תקופת ההגנה היא קצרה יותר - וזה מן הסתם ישראל).

השאלה היא: מה קורה עם אדם/עסק מעלה את התמונות הנ"ל לרשת האינטרנט ? ואז למעשה נוצר מצב שהן נחשפות לעיניהם של מיליוני אנשים הגרים בארצות שבהן התמונות הנ"ל עדיין זכאיות להגנת זכויות יוצרים... (שהרי במרבית מדינות העולם, בניגוד לישראל, פוקעות זכויות היוצרים של "יצירת צילום" רק 70 שנה לאחר פטירתו של בעל הזכויות).

האם הקביעה ש "האינטרנט נמצא בכל מקום" עלולה לגרום לכך שאדם / עסק ישראלי ימצא את עצמו נתבע בארה"ב או בריטניה, או מדינה אחרת, בגלל שהוא השתמש בצילומים הנחשבים כ "נחלת הכלל" כאן, בישראל, רק מכיוון שניתן לצפות בהם (באתר האינטרנט) ממדינות אחרות בעולם ???

תודה, רוני

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
קניין רוחני וזכויות יוצרים