האם פייסבוק גנבה את ה"LIKE"?

אחד מהסמלים הגדולים ביותר של פייסבוק, הרשת החברתית ששינתה את פני העולם, הוא כפתור ה LIKE  שמהווה דוגמה לעוצמה האדירה שלה. ה-Like, שהושק בשנת 2009 על ידי מייסד פייסבוק, מארק צוקרברג , אומץ מאז על ידי אלפי אתרים ובלוגים בעולם והפך לחלק אינהרנטי מחוויית הגלישה באינטרנט. ואם לא די בכך, הוא גם הפך למטבע לשון חדש שגם בישראל עושים בו שימוש בשפה היומיומית.

אך האם ה-Like הומצא בכלל ידי חברה אחרת ולא על ידי פייסבוק? בתביעה שהוגשה באחרונה בארצות הברית, טוענת חברה בשם Rembrandt Social Media, חברה-בת של רמברנדט IP מנג'מנט, כי היא רשמה על כפתור ה- Like פטנט, שנים רבות לפני שפייסבוק החלה להשתמש בו.

 

בתביעה שהוגשה לבית המשפט הפדרלי במחוז המזרחי של וירג'יניה טוענת החברה באמצעות משרד עורכי הדין העולמי, פיש אנד ריצ'רדסון, כי פייסבוק השתמשה בפטנט  שלה על ה-Like ללא רשותה. רמברנדט אינה מסתפקת בכך וטוענת עוד כי ההפרה של פייסבוק חורגת בהרבה מעצם השימוש ב-Like. לדבריה, קיים דמיון רב בין הפטנט שלה לבין אתר פייסבוק גם בהיבטים רחבים יותר, ובעיקר בתחום של פרסום בדפים אישיים של המשתמשים, דבר היוצר רווח עצום לפייסבוק.

לפי התביעה, ה-Like הומצא על ידי מהנדס מחשבים הולנדי בשם יונס ג'וזף ואן דר מיר, לפני יותר מ-10 שנים. ואן דר מיר נפטר ב-2004, ורמברנדט טוענת כי לאחר מותו בני משפחתו מכרו לחברה את הפטנט. פייסבוק השיקה את ה-Like שנים אחר כך, ב-2009. בתביעתה דורשת רמברנדט מבית המשפט, בין היתר, כי יורה לפייסבוק להסיר את כפתור ה-Like ממיליארדי הפוסטים והסטטוסים של משתמשי הרשת.

יצוין, כי פיש אנד ריצ'רדסון היא פירמת עורכי דין עולמית, שמספקת ייעוץ אסטרטגי ושירותים משפטיים ללקוחות שמבקשים להגן ולמקסם את שווי הקניין הרוחני שלהם.

 

עו"ד מונטי סילבר, עורך דין אמריקאי-ישראלי ומייסד yazamIP.com המתמחה במסחור פטנטים, סבור כי לרמברנדט יש סיכוי סביר לזכות בתביעה. עם זאת, לדבריו, לדרישת החברה להסיר את כפתור ה-Like ממיליארדי הפוסטים והסטטוסים של משתמשי פייסבוק אין כל סיכוי. "מאז פסק דין של בית המשפט העליון בארה"ב ב-2006, בתי משפט אמריקאים מחייבים את מפר הפטנט לשלם פיצויים לבעל פטנט, אך הם מסרבים להעניק צווי מניעה. כך למשל, היה במקרה של התביעה שהגישה אפל נגד סמסונג. אפל הוכיחה שסמסונג הפרה פטנטים שלה ועשתה בהם שימוש בפיתוח הטלפון החכם של החברה (ה"גלקסי"), בית המשפט חייב את סמסונג לשלם מעל למיליארד דולר אך סירב למנוע מסמסונג מלמכור את המוצרים המפרים בארה"ב".

 

"אם אכן ייקבע שהפטנט הופר על ידי פייסבוק," מסביר סילבר, נשאלת השאלה כיצד בית המשפט ייחשב ויאמוד את הנזקים. הואיל שהשימוש ב-Like הוא שירות שפייסבוק נותנת בחינם, התובעת תצטרך להוכיח כי נגרמו לה נזקים כספיים בשל כך, דבר שקשה מאוד להוכיח. לעומת זאת, אם התובעים יצליחו להוכיח שהכפתור מניב רווחים ושפייסבוק מפרה פטנט הקשור לפרסום - הפיצוי עשוי להיות משמעותי".

 

כזכור, לא מדובר בתביעת הענק הראשונה שהוגשה נגד פייסבוק בגין גניבת פטנט. בשנת 2004 מארק צוקרברג נתבע על ידי האחים וינקלווס שטענו שהוא גנב את הרעיון שלהם להקים רשת חברתית באינטרנט. התביעה הסתיימה בהסדר פשרה שבו שילם צוקרברג 65 מיליון דולר לאחים.

גלובס בשיתוף מונטי סילבר

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
קניין רוחני וזכויות יוצרים