למה אני מתקשה שוב ושוב בתחום שחשוב לי?

לכולנו תחומים שבהם אנחנו מצליחים וזה נראה לנו מובן מאליו. בתחומים אחרים – בתחום הזוגי/ המקצועי/ הכלכלי/ החברתי/ המשפחתי או אחר -  אנחנו מתמודדים שוב ושוב עם קושי שמכאיב לנו. מדוע זה קורה? איך משנים את זה?

יש לנו קשיים שחוזרים על עצמם בתחום שחשוב לנו. יש אנשים שלא מצליחים למצוא את אושרם בתחום הזוגי. הם לא מצליחים ליצור מערכת יחסים יציבה או נמצאים בזוגיות שמאמללת אותם.ישנם שלא מצליחים בתחום המקצועי למרות כישרונם. יש שמתקשים בתחום הכלכלי, למרות מאמציהם. אחרים מתקשים בתחום החברתי ונתקלים שוב ושוב בדחייה שמכאיבה להם. ישנם שמתמודדים בקשיים עם בני משפחתם או ביחסים איתם. יש אנשים שמתמודדים עם חרדות או דימוי עצמי בעייתי ולא מוצדק. מגוון הקשיים עצום. מדוע אנחנו חוזרים שוב ושוב לאותם קשיים ואיך משנים את זה?

מוטמע בנו זיכרון רגשי ולא מודע. המערכת הרגשית מנתבת אותנו באמצעות רגשותינו ליישם את הזיכרון הלא מודע רב העוצמה. אנו מודעים לכך שמתעוררים בנו רגשות, אך איננו מודעים למטרתם האמיתית. המערכת הרגשית לא מנתבת אותנו בהכרח להצליח או להיות מאושרים אלא ליישם ללא שיקולי כדאיות את מה שמוטמע בנו. בתחומים שבהם מוטמע בנו זיכרון רגשי חיובי ננותב בצורה טובה וההצלחה שלנו תיראה לנו מובנת מאליו. בתחומים שבהם מוטמע זיכרון רגשי בעייתי ננותב בצורה בעייתית והקשיים המכאיבים יתפסו אצלנו בטעות כגזירת גורל.

עוצמת הרגשות שלנו אדירה. הם משפיעים על כל ההוויה המודעת שלנו. למשל:

  • כאשר אנו חשים רגשות חיוביים המחשבות שלנו אופטימיות וחיוביות. כאשר אנו חשים רגשות כאובים מחשבותינו מושפעות מכך.

  • כאשר אנו חשים חרדה, אנו מוצאים לה פירוש הגיוני לכאורה. לדוגמה: אדם שחרד ממגע עם אנשים ימצא לכך צידוק בדמות חרדה ממחלות או פחד הגיוני לכאורה אחר. אדם שחרד מהוצאת כספו ימצא לכך צידוק הגיוני לכאורה.

  • אנשים משתי קצוות הקשת הפוליטית חוזרים שוב ושוב לאותו הגיון שמותאם לאידיאולוגיה הפוליטית המוטמעת בהם כזיכרון רגשי. ההיגיון שלהם חוזר על עצמו באופן שכמעט מנותק מהאירועים שמתרחשים. הם תמיד מגיעים לאותן מסקנות.

עוצמת המערכת הרגשית הלא מודעת אדירה. היא שולטת בנו. היא שולטת בניתוב, בהגיון שלנו ובמחשבות שלנו. הזיכרון הרגשי קובע כיצד נתפוס את המציאות. במה נבחין ולמה נייחס חשיבות. המערכת הרגשית הלא מודעת שולטת בתפקודים שלנו. המערכת המודעת היא איטית ולא יעילה. האם תוכלו לומר בזמן סביר משפט אחד כשאתם חושבים על כל מילה באופן מודע? תוכלו לנהל את הליכתכם או להשתתף, באירוע חברתי, לחשוב על דבריכם, לשים לב לתנוחתכם, לחשוב על מה שאחרים אמרו, לסנן רעשי רקע וכדומה? התשובה שלילית. היכולת שלנו לתפקד ביעילות מבלי לחשוב על כל פרט, נובעת מהיכולות הרגשיות התפקודיות שהטמענו.

המערכת הרגשית רבת עוצמה. היא שולטת בנו ובחיינו. בתחומים שבהם מוטמע בנו זיכרון רגשי בעייתי וכאוב אנחנו מתקשים שוב ושוב, מפחיתים מהערכה העצמית שלנו וחשים כאב ותסכול ומתקשים לשנות.

שינוי אמיתי יחול כאשר נשנה את הזיכרון הרגשי הלא מודע ששולט בנו ומנתב אותנו באופן בעייתי. שינוי רגשי מתרחש כאשר מתעוררת התגובה הרגשית הרלבנטית. לדוגמא:

  • בתהליך התאהבות – מתעוררת תגובה רגשית רב עוצמה. לאחר מכן עוצמתה פוחתת. כעת חל שינוי עמוק בעולמם הרגשי של בני הזוג. דמות בן או בת הזוג מוטמעת בעולמם הרגשי ומשפיעה על רגשותיהם, מחשבותיהם והחלטותיהם.

  • יכולת מוטורית היא יכולת תפקודית רגשית נרכשת. מתעמל יוכל לשפר את ביצועיו רק כאשר יתאמן ויעורר שוב ושוב את התגובה המוטמעת בו.

כאשר אנו מרגישים ומתנסים אנחנו משנים את הזיכרון הרגשי שלנו.

מה הוטמע בנו בילדותינו ובינקותנו בעולם הרגשי שלנו, שולט בנו ומנתב אותנו בצורה בעייתית בתחומים משמעותיים עבורינו? לא שלטנו על הטמעת הזיכרון הלא מודע שלנו. לא בחרנו בו אך הוא משפיע באופן מכריע עלינו ועל חיינו. אנחנו לא חייבים להמשיך ולהתקשות בתחום שחשוב לנו. תהליך חקר עצמי עמוק בתוספות שיטות נוספות, יוכל לסייע לנו לעורר את הרגשות הבעייתיים, לעבד אותם ולשנות את הזיכרון הרגשי הלא מודע שלנו וכך לשנות את חיינו. הגיע הזמן לצאת למסע מעצים.

 

קרן אלמוג – מחברת ספר מעצים -  עכשיו במבצע!!! ניתן לרכוש אותו כספר דיגיטלי ב 22 ₪ בלבד  בחנות עברית של ידיעות אחרונות. לאחר ראש השנה הוא יגיע לחנויות הספרים

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
יצירת מציאות