מהי משמעות החיים?

אני מסביר רק לאנשים שיש להם רצון וכמיהה להיגיון וחיבור שכלי לאמת.

מה היא משמעות החיים אם כן? להיות מאושר כמובן. אבל מהו אושר אמיתי זאת השאלה.

אושר אמיתי חייב להיות נצחי ולא תלוי בתקופה או חוקי חברה, ואין לו סוף. הוא יהיה תמיד נכון לכל זמן בין אם אנחנו צעירים או מבוגרים. יש שני סוגי אושר בעולמנו: אושר חומרי ואושר רוחני. אם אנחנו בוחרים רק באושר החומרי, למשל תאוות הבשר (יחסי אישות), כשנהיה בני 70 לא נוכל לממש זאת מה שמוכיח שזהו לא אושר אמת. תאוות אוכל? יש לו סוף כי אחרי ארוחה משביעה מאוד אי אפשר לאכול יותר. תאוות כסף? נכשל במבחן היחסיות למקום, נניח שאדם נקלע לאי בודד מלא בזהב שאפילו מזון כדי לשרוד אין בו, מה שהופך קוקוס אחד לשווה ערך יותר מכל הזהב באי במקרה וימצא אחד. הכסף הוא יחסי ותלוי בערך שאנחנו נותנים לו. לדוגמא יש שבטים בברזיל שאין להם כלום והם מאושרים יותר משאי פעם החברה שלנו תוכל להיות (אם היא תמשיך בכיוון הנוכחי).

אושר רוחני מנגד הוא אין סופי, אך רק רוחניות כשלעצמה לא יכולה להתקיים בלי חומר כי כל עולמנו בנוי דרך החומר. כאן נכנסת היהדות שמציעה את הפתרון המושלם: עלינו להשתמש בחומר רק ככלי עזר להעלאת הפנימיות הרוחנית שלנו.

הגוף הוא רק בגד לנשמה שלנו כדי שנוכל להתקיים בעולם הזה. בדיוק כמו שחליפת צלילה עוזרת להתקיים מתחת למים. הגוף הוא לא העיקר. למשל אם ברצוננו לקנות בקבוק מים. המים הם העיקר אין כאן ספק אחרת לא היינו משלמים כסף כדי לקנות בקבוק ריק. אך בלי הבקבוק לא היה אפשרות לאחסן את המים שאנו קונים. הרי ברור לכל בר דעת שהבקבוק כאן הוא לא העיקר אלא המים.

בדת היהודית אין פחד. יש התמודדות עם השלכות. מי שחושב שיהדות היא לכפות פחד על אנשים כמו שאר הדתות, הוא עצמו יוצר את הפחד מתוכו. הפחד להתמודד עם האמת והשלכותיה.

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
חוזרים בשאלה