ספרא וסייפא

הי פורום בתור אחד שטרם החליט האם לקחת צד בהפגנות הסובבות סביב פתיחת החניון בכיכר ספרא בשבת, או לשבת מהצד, הייתי שמח לשמוע נימוקים לכאן ולכאן. מקווה שתעזרו לי להשתכנע לעזוב את נוחות הכורסא ולעשות משהו בנדון שיהיה שבוע טוב

תלוי

תלוי מה אתה. אם אתה דתי ורוצה שירושלים יהא בו קצת צביון דתי בפרט ליד עיר העתיקה אז תמחה ואם אתה סתם שונא חרדים אז עדיף שתשאר בבית

תלוי

תלוי מה אתה. אם אתה דתי ורוצה שירושלים יהא בו קצת צביון דתי בפרט ליד עיר העתיקה אז תמחה ואם אתה סתם שונא חרדים אז עדיף שתשאר בבית

שום אלימות לא מקובלת, אבל ביסודות אלימים צריכה לטפל משטרה.

מי שמתפרע ברחובות במטרה לגרום נזק לציבור, ו לפגוע בעוברי אורך אפילו אם יש לו תירוצים אידיאולוגיים, הוא פושע והיחס כלפיו כל עוד הוא לא נרגע צריך להיות כמו כלפי כל פושע, בו צריכה לטפל המשטרה, האנשים בעלי יצר האלימות, פושעים שכאלה קיימים גם בחברה החרדית וגם בחברה החילונית, בשמאל ובימין, בכל מגזר. אז יכול להיות שיש סיסמאות מוצדקות למאבק, אבל ברגע כשהמאבק נגרר לאלימות אז כל האידיאולוגים פושטים רגל ואת התפקיד המרכזי משחקים ביריונים. מה תפקידם של החילונים לעמוד מול החרדים? נדמה לי שמשטרה מטפלת באלימות החרדית בצורה מספקת, חרדים בעצמם יודעים שלחילונים יש לא מעט כוח ולא צריך לשכנע אותם בכך, אז...? מה המטרה של המאבק? להכניס למישהו אגרוף? אבל המשטרה קרוב לוודאי לא תתן לאף אחד מן החילונים לפגוע בחרדים, בדיוק כמו שתמנע מחרדים לפגוע בכם. אני בעצמי בן אדם דתי ומבין את אלה שמתנגדים לחילול שבת, באיזה שהוא מקום אני מזדהה איתם, אבל האמצעים שבוחרים החרדים לא ממש מוצאים חן בעיני, המחאה על חילול שבת יכולה להיות ואולי אפילו צריכה להיות, אבל האלימות היא הגבול שאסור לעבור אותו. אני נולדתי בחו"ל במקום שלא היו יותר מדי יהודים והיתי עד לשיתוף פעולה פורה ויפה בין חילונים לדתיים, בין אורטודוקסים לרפורמים, היו שני אירגונים יהודיים עיקריים בעיר, אחד רפורמי ושני אורטודוקסי, אז לא פעם מסיבות רפורמיות עברו בבית הכנסת אורטודוקסי, כל ישראלי ולא משנה מי הוא, דתי, או חילוני זכה לקבלת פנים כמעט חגיגית בקהילה יהודית, בוא נגיד כך לאף אחד לא היה שום רצון לארגן מריבות בתוך הקהילה על בסיס כל שהוא, רבנים שביקרו, או תיפקדו במקום היו מכובדים גם על ידי החילונים ביותר. בקיצור מה אני אגיד לך? שם זאת היתה קהילה שולית וקטנה בין הגוים, שהיתה מהוה אולי עשירית האחוז מכלל אוכלוסיית המקום, כאן גרים מיליונים של יהודים וכל אחד יודע איך יהיה טוב יותר עד למכות, חרדים יוצאים להרביץ מכות לשוטרים שלנו ולזרוק אבנים למכוניות של היהודים מחוללות שבת תחת הסיסמה "כל ישראל ערבים זה לזה", אבל מרביצים את המכות כמו לגוים, אנחנו מדי פעם מדברים עליהם גם כמו על גוים למרות כל הקירבה בינינו בכל זאת מדובר באותו עם, באחים שלנו, אבל איך אנחנו יוצאים אחד מול השני? טוב, האם ללכת לשם, או לא, זאת הבחירה המודעת שלך, אם אתה רוצה לגלות קצת אקטיביזם וללכת עם ההמון שלא בהכרך הית שמח ללכת אחריו לאורך כל הדרך, אז תלך, כי אקטיביזם שלנו מדי פעם דורש טיפה ביטול עצמי, באף הפגנה אין הסכמה מוחלטת בין המפגינים במאה אחוז מן הדעות ותמיד יש סטיקרים בין בני הציבור שלי שבעיני נראים כמטופשים, אבל אם אני רוצה להיות באותו מקום, חלק מאותה קבוצה עלי לבטל את עצמי, אז איך שאתה רוצה, שיהיה לך בהצלחה.

תלוי

לא מובן במה תלוי

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
חוזרים בשאלה
בחר
בחר