האם היזם זכאי לפיצוי בעקבות משבר הקורונה?

עוד לפני שהוטלו סגרים במדינת ישראל – יזמים רבים טענו שעבודות הבנייה מתעכבות בעקבות משבר הקורונה, ובשל כך טענו בנוסף שמגיע להם פטור מתשלום פיצוי בגין האיחור במסירת הדירות לידי הרוכשים.

 

זמן קצר לאחר הסגר הראשון פורסמה הודעה מטעם משרד הבינוי והשיכון שתומכת במתן פטור מתשלום פיצוי ביחס ל- 40 ימי עיכוב, ובהמשך פורסם דו"ח מטעם משרד המשפטים שהגיע לתוצאה כמעט זהה. עדכונים אלו מטעם הגופים הנ"ל זכו לתהודה ציבורית ולסיקור עיתונאי נרחב.

 

מעיון בדו"ח משרד המשפטים ניתן לראות כי מסקנותיו כמעט זהות לאלו של משרד הבינוי והשיכון, אולם דרך הסקת המסקנות בדו"ח כוללת לא מעט הסתייגויות. בנוסף, הדו"ח כולל הבהרות כי המגמה בפסיקה עד היום דחתה טענות של יזמים בעלות דמיון רלוונטי ושרובץ על כתפם של אחרונים נטל הוכחה לא מבוטל בקשר לכך.

 

אולם, למרות כל ההסתייגויות והבהרות נוצר הרושם כי הדו"ח מטעם משרד המשפטים מקנה ליזמים תמיכה גורפת בדרישותיהם לפיצוי, כך שהרוכשים יכולים רק לעטות ארשת פנים של ויתור ולהרים ידיים.

 

אלא שעיון מעמיק בדו"ח משרד המשפטים חושף תמונה אחרת; תמונה שמגבילה את היזם בהיקף תקופת הפיצוי (ככול שברצונו להסתמך על דו"ח משרד המשפטים), שמחייבת אותו לשתף פעולה ולחשוף מידע וכו'. לכן, נראה שחרף המסקנות הסופיות הדרך בה הן התקבלו ומסקנות הביניים מקנים לרוכשים כלים להתמודד – רק צריך לדעת כיצד לעשות בהם שימוש.

 

לקריאת המאמר לחצו על הקישור שלהלן:

 

https://bit.ly/3mTmpio

 

#מקרקעין #נדלן #איחורבמסירתדירה

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
נדל"ן