היטל השבחה

היטל השבחה

שירה שלום, ברכות על פתיחת הפורום החדש. יש לי שאלה נדל"נית. אני רוצה לשכור נכס למטרת הקמת עסק בת"א. לשם הקמת העסק ביקשתי לקבל אישור שימוש חורג מהעיריה וקיבלתי אישור עבור תקופה של 5 שנים בתנאי שאשלם היטל השבחה של מעל 100,000 ש"ח עבור התקופה. שאלתי היא האם סכום של 100,000 ש"ח נשמע כמו שומה סבירה? האם כל 5 שנים יהיה עלי לשלם סכום זהה? ומנסיונך, האם עתה עקב המיתון יש הנחות בהיטלי ההשבחה המוטלים על בעלי עסקים? שלך, צחי.

היטל השבחה

צחי שלום, בהתאם לחוק התכנון והבניה, חבות בהיטל השבחה חלה על בעל המקרקעין או החוכר לדורות והינה בגין השבחה של הקרקע, במקרה זה עקב התרת שימוש חורג לשימוש שלא היה מותר לפני כן בנכס כגון שימוש לתעשייה או מסחר. באופן כללי,גובה ההיטל הוא מחצית מעליית השווי של המקרקעין,הנקבעת על ידי שמאי מקרקעין, של הוועדה המקומית. חישוב החבות בהיטל השבחה נערך ביום קבלת האישור בגין שימוש חורג, אולם מימוש החבות נערך ביום מימוש הזכות דהיינו,ביום תחילת השימוש החורג.לפיכך ייתכן מצב שבו קביעת החבות נערכה בתקופה של שגשוג, אולם מימוש הזכות נערך בתקופת שפל. ניתן להגיש חוות דעת נגדית של שמאי מטעמך ולערער על החלטת הועדה לגבי גובה החבות, לשם כך יש לפנות לגורמים מקצועים בנושא.

שירה בן אשר ארד, עו"ד

טל. 072-2990969

www.sba-law.com

תודה

תודה עזרת לי.

היטל השבחה

שירה שלום, ברכות על פתיחת הפורום החדש. יש לי שאלה נדל"נית. אני רוצה לשכור נכס למטרת הקמת עסק בת"א. לשם הקמת העסק ביקשתי לקבל אישור שימוש חורג מהעיריה וקיבלתי אישור עבור תקופה של 5 שנים בתנאי שאשלם היטל השבחה של מעל 100,000 ש"ח עבור התקופה. שאלתי היא האם סכום של 100,000 ש"ח נשמע כמו שומה סבירה? האם כל 5 שנים יהיה עלי לשלם סכום זהה? ומנסיונך, האם עתה עקב המיתון יש הנחות בהיטלי ההשבחה המוטלים על בעלי עסקים? שלך, צחי.

היטל השבחה עקב אישור שימוש חורג.

צחי שלום, קיבלת תשובה מצויינת משירה. ברצוני רק להוסיף כי אישור לשימוש חורג בנכס מקרקעין, ניתן למספר שנים מוגבל. שים לב שבתום התקופה תידרש לשלם שוב היטל השבחה. אם מדובר בנכס שבבעלותך כדאי לברר ברשות המקומית האם ניתן לשנות את יעוד הנכס אחת ולתמיד. אמנם אז צריך לשלם היטל השבחה יותר גבוה אבל מדובר באחת ולתמיד. אם מדובר בקרקע אשר בבעלות מינהל מקרקעי ישראל יש להביא בחשבון תשלום נוסף למינהל. בברכה, תמר פרקאוף - אברהם שמאית מקרקעין info@tamarab.co.il
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
נדל"ן
בחר
בחר