לקות שפתית

לקות שפתית הינה ליקוי נוירולוגי, שיכול להיות קשור במספר אופני ביטוי או באחד מהם- בעיות שיום- כאשר יש לילד את המשמעות הפנימית של המילה אולם קשה לו לשיים אותה במלל קושי בהרחבה של אוצר המילים, ילדים שמתקשים לתת פרוש או מילה נרדפת בא לידי ביווי בלקויות קריאה חוסר דיוק לשוני, חוסר דיוק בהבעת המשפט, קושי בהבנת השפה קושי בקליטה של רצפים פונולוגיים (א-ב, ABC) וכו' קושי בזכירת שמות- יתכן אפילו שלילד ישנה רמת ידיעות כלליות גבוהה אולם הוא מתקשה לתת שם לידע וזה נתפס כאילו שאינו יודע דבר קושי באוטומטיזציה של השפה קושי בקליטה של השפה השניה- המורפולוגיה, הפונולוגיה והתחביר, מקבלים 'תאוצה' בלמידת שפה זרה שניה. קשור גם במהירות הדיבור ובארגון השפתי מיקומה של הלקות הינו בהמיספה השמאלית של המוח אולם היא קשורה בהבטים רבים גם בתפקוד של ההמיספרה הימנית- ההופכת את השפה לשפה מעשית (פרגמטיקה של השפה), תפיסת הומור, הבנת ג'סטות, כפל משמעות ופואנטה הומוריסטית. לקויות השפה באות בגילאי חטיבת הביניים והתיכון, במצבים בהם הנערים/ות נדרשים לשימוש במשפטים מורכבים, כמו בלמידת מקצועות רבי מלל כמו- התנ"ך, היסטוריה, ספרות וכו'. אם לזאת הכוונה, הרי שהטיפול צריך להיות ממוקם אצל קלינאית התקשורת, היודעת לעבוד ולתת הדרכה גם לגילאים אלה

לא יאמן כמה דברים אני לומדת על עצמי פתאום..

השאלה היא למה לא ידעו את זה קודם, ולמה המכון הנהדר הזה לא היה אז שהייתי תלמידה? אני עכשיו מגלה שגם היתה לי לקות שפתית, לפתע... ולמה נכשלתי תמיד באנגלית, ולמה לא הצלחתי לתת תשובות לפי איך שהמורה לספרות תמיד בקשה עד סוף י"ב. אני מקווה מאד שהפורום הזה ובכלל העבודה הנהדרת שאת עושה יתן לנו אור, לנו להורים להבין, ולעזור לילדינו. תודה לך.

את צודקת אבל.. לי נתנו את זה די בתמצות בגיל

10 לפחות, ע"י המורה הטיפולית שהיתה בבית הספר. שבמקרה עלתה עלי ועזרה לי המון. עד סוף ו'. לאחר מכן פשוט לא ידעו איך לעזור לי כי לא אובחנתי בצורה יותר מדוקדקת. לכן נתתי לה עצות בערך לפי הזכרון שלי איך המורה עבדה איתי. שהיא כיום מאבחנת ובן אדם מקסים. אז סליחה שנתתי תשובה לא מדויקת, ולהבא, אנסה לא לתת עצות, אם הן לא רלוונטיות לגבייך.
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
לקויות למידה
בחר
בחר