פשיטת רגל- הסבר מפורט

נניח, שראובן חייב לשמעון כסף ושמעון אינו מסדיר את חובו, יכול ראובן לתבוע את שמעון- בעל החוב ולנקוט נגדו בהליכי הוצאה לפועל (על פי חוק ההוצאה לפועל תשכ"ז 1967).
אמנם, ראובן יכול לנסות לגבות את חובו בכל אמצעי כשר שלא דרך ההוצאה לפועל, אך, במידה ופניה זו לא צלחה, רשאי הוא לפתוח כנגדו בהליכי הוצאה לפועל הכוללים לקיום זכויותיו, בצידם, רשאי ראש ההוצאה לפועל להורות על מספר צעדים להבטחת גביית החוב, בניהם:
1. עיקול כל נכסי החייב.
2. בקשה למינוי כונס נכסים אשר עלול להביא למכירת נכסי החייב והעברת הכסף לאדם לזוכה.
3. זימון החייב לחקירת יכולת.
4. צו הבאה או מאסר.
חשוב וראוי לציין כי לא תמיד הליכי הוצאה לפועל מועילים לנושה. כך למשל, במצב דברים בו לחייב אין מספיק כסף או נכסים על מנת לכסות את חובו, במצב דברים בו לחייב קיימים מספר נושים, הנושה שיפעל נגד החייב מהר ויעיל יותר, יגדיל את סיכוייו להחזר הכסף ואילו יתר הנושים עלולים למצוא עצמם ללא יכולת להיפרע ממנו.
כאשר מבחין הנושה כי אינו מצליח לגבות את כספו באמצעות ההוצאה לפועל, רשאי הוא לבקש לפתוח בהליך מחמיר יותר – כינוס ומכירת נכסי החייב ומכירתם לכל המרבה במחיר.
בראייתו של החייב, הגבלות אלו מקשות מאד על התנהלותו הכלכלית והחברתית התקינה של החייב אשר לפעמים לא יחזור לעולם לפעילות כלכלית תקינה גם אם יעמוד בתשלומים שנקבעו לו. כאשר אין לחייב יכולת לעמוד בתשלומיו ומצבו הכלכלי החמיר מאד, יכול הוא להגיש בקשה להיכנס להליך פשיטת רגל אשר מטרותיו העיקריות הינן:
1. לכנס את כל נכסי החייב, למכור אותם במחיר סביר ולחלק בין הנושים באופן מהיר ויעיל ביותר.
2. לעזור לחייב, אשר נפל מנכסיו ואינו יכול לחזור למסלול חיים רגיל, להתחיל את חייו הכלכליים מחדש על ידי קבלת הפטר מכל חובותיו.
התנאים לקבלת הפטר קבועים בפקודת פשיטת רגל המקורית נחקקה בשנת 1936. בשנת 1976 תוקנה הפקודה והקשיחה את התנאים לקבלת הפטר מחובותיהם. בשנת 1996 תוקנה הפקודה שוב, בעקבותיו חייב אשר נפל מנכסיו בתום לב יכול בקלות רבה יותר לקבל הפטר.המידע שלעיל מוגש כמידע כללי, אינו בא להחליף את הוראות החוק והתקנות ואינו בא במקום ייעוץ משפטי. במקרה של אי התאמה עם הוראות החוק, הקובע הוא הנאמר בחוק.
המסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.

רון אביטל, עו"ד ומגשר


http://www.ronavital.co.il/Default.aspx


המידע שלהלן מוגש כמידע כללי, אינו בא להחליף את הוראות החוק והתקנות ואינו בא במקום יעוץ משפטי.המסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
תביעות כספיות והוצאה לפועל