שמות לקורבנות היהודיים של הכפר לומאז (LOMAZY)

הספר "יהודים רגילים" חושף רשימה יחידה מסוגה של תושביו היהודים של כפר בפולין, שנרצחו כולם באוגוסט 1942. אחרי שנים של חיפושים, התגלו נתוני מפקד האוכלוסין שערכו הגרמנים שנתיים קודם לכן ב-18 באוגוסט 1942 נרצחו 1,800 התושבים היהודיים של הכפר לומאז (LOMAZY) שבמזרח פולין, 150 ק"מ מזרחית לוורשה.

טבח זה לא היה יחיד, אלא חלק משרשרת רציחות המוניות שבוצעו בכפרים מבודדים יחסית, אשר אוכלוסייתם הייתה יהודית או מעורבת ואשר היו מרוחקים מקו מסילת ברזל כלשהו שיכול היה לשנע אותם אל תאי הגזים. בהעדר קו רכבות זמין, הגרמנים ביצעו את הטבח בשיטה שהם כינו "טבח מלוכלך" - מעשה בית מטבחיים.

בכפרים כמו לומאז, הובילו הגרמנים - באמצעות סייענים אוקראינים ופולנים - את יהודי הכפר אל יער קרוב, כפו על הצעירים שבהם לחפור בורות וירו בכולם למוות. הרציחות התגברו לאחר הפלישה לברית המועצות ביוני 1941 ופרסום "פקודת הקומיסרים", שהעניקה לחיילים הגרמנים רישיון להרוג כל יהודי - כולל ילדים, נשים וזקנים, אזרחים בלתי מעורבים כלל במלחמה. הנרצחים נותרו אלמונים ושמותיהם שקעו בנבכי ההיסטוריה. בה עדר דפי עד ב"יד ושם" וזיכרונות מתועדים של קרובים שניצלו, לא נותרו אפילו שמותיהם, ודאי לא גילאיהם, כתובותיהם, מקצועותיהם ובוודאי שלא פרטים על מהלך חייהם.
http://www.news1.co.il/Archive/003-D-116554-00.html

 

 

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
דור שני לשואה