"מעבר לכל ספק" שקסטנר בגד במודע בבני עמו

"מעבר לכל ספק" שקסטנר בגד במודע בבני עמו

היסטוריון וחוקר עצמאי יהודי-בריטי בשם פול בוגדנור, חקר את דמותו של    ישראל קסטנר, ופרסם את מסקנותיו מהעדויות שגבה מפי ניצולי שואה אודות האיש השנוי במחלוקת. בספרו החדש מנפץ המחבר את המיתוס החיובי שנוצר סביב קסטנר, לפיו הוא גיבור שהציל יהודים רבים מציפורני הנאצים.

"רכבת קסטנר" הידועה, שהצילה את חייהם של קרוב ל-1,700 מיהודי הונגריה, עמדה בעבר לזכותו של קסטנר והוצגה על ידי תומכיו כהוכחה לפעילותו החיובית למען הצלת יהודים. אך כעת טוען בוגדנור כי גילה ראיות חדשות ומטרידות שמציגות תמונה אחרת על דמותו של האיש.

לדבריו, עדויות חדשות של ניצולי שואה שבחן מלמדות על עסקה "מחרידה" שנחתמה בין קסטנר לאדולף אייכמן, שהיה מראשי האחראים על יישום "הפתרון הסופי", שבאמצעותה פיתה קסטנר את אחיו היהודים והביא למותם. בוגדנור טוען כי הוא מסוגל להוכיח כי העסקה להצלת היהודים ברכב המפורסמת הובטחה רק אחרי התחייב לסייע לאייכמן בשילוחם של קרוב ל-880 אלף יהודים לאושוויץ.. בין המסמכים גילה בוגדנור את עדותו של ניצול שואה בשם יוסף רייס שתיאר כיצד קסטנר רימה את בני הקהילה היהודית בעיר קלוז' שברומניה - עיר הולדתו של קסטנר - שהייתה אז תחת שלטון הונגריה, וגרם להם להאמין כי הם ייושבו מחדש במקום אחר במדינה, שם יזכו לעבוד בעבודות חקלאיות. במקום זאת נשלחו 18 אלף היהודים להשמדה בתאי הגזים.

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/847/642.html

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
דור שני לשואה