אשמח לקבל תשובה לשאלתי מלפני 10 ימים!!

תפני שוב אל השאלה או תעתיקי אותה בבקשה.

מורן סמון, עו"ד

בן גור-כהן, סמון ושות' - משרד עורכי דין ומגשרים

מנהלת משותפת בפורום דיני משפחה וגירושין

כתובת: רח' משה שרת 6 תל אביב 6209213

טל: 03-6966060

פקס: 03-6966040

מייל: moran@getonline.co.il

מדור לאחר רכישת הבית

רכשתי את חלקו של הגרוש שלי בבית, האם ילדיי עדיין זכאים לקבל מדור? הכנסתי הינה כ- 7000 ש"ח ויש לי 2 ילדים. כרגע הגרוש שלי אינו משלם לי מדור. ישנה משכנתא על הבית שכמובן היא רק שלי כרגע, בהסכם לא רשום שום דבר לגבי מה קורה כאשר אני רוכשת את הבית. תודה

עדי שלום רב,

האם ההסכם כבר אושר בבית המשפט? בעקרון, העובדה שקנית את חלקו של הבעל בדירה אינה משליכה לעניין המדור של הקטינים ואלו שני דברים נפרדים, ולכן על פניו יש לשלם מזונות.

מורן סמון, עו"ד

בן גור-כהן, סמון ושות' - משרד עורכי דין ומגשרים

מנהלת משותפת בפורום דיני משפחה וגירושין

כתובת: רח' משה שרת 6 תל אביב 6209213

טל: 03-6966060

פקס: 03-6966040

מייל: moran@getonline.co.il

עו"ד מורן בוקר טוב

1. ההסכם אושר בבית המשפט אני גרושה 7 שנים, את החלק של הגרוש רכשתי רק לפני שנה. 2. מזונות הגרוש משלם, השאלה שלי היא מה קורה עם מדור? האם אני יכולה לקבל מדור או שלא? אם כן מה אני צריכה לעשות בנידון, לגשת לעו"ד או הוצל"פ? תודה.

מדור לאחר רכישת הבית

רכשתי את חלקו של הגרוש שלי בבית, האם ילדיי עדיין זכאים לקבל מדור? הכנסתי הינה כ- 7000 ש"ח ויש לי 2 ילדים. כרגע הגרוש שלי אינו משלם לי מדור. ישנה משכנתא על הבית שכמובן היא רק שלי כרגע, בהסכם לא רשום שום דבר לגבי מה קורה כאשר אני רוכשת את הבית. תודה

חוצפה

את משלמת כל חודש משכנתא עבור רכוש שהוא שלך בלבד. מדוע שהגרוש ישלם לך מדור? אם היית לוקחת הלוואה לקנות רכב חדש, האם גם אז היית מבקשת שישלם לך את תשלומי ההלוואה? אילו היית גרה בשכירות, היה ניתן להבין, אבל כאשר את משלמת בתשלומים עבור רכוש שלך בלבד?

עו"ד מורן בוקר טוב

1. ההסכם אושר בבית המשפט אני גרושה 7 שנים, את החלק של הגרוש רכשתי רק לפני שנה. 2. מזונות הגרוש משלם, השאלה שלי היא מה קורה עם מדור? האם אני יכולה לקבל מדור או שלא? אם כן מה אני צריכה לעשות בנידון, לגשת לעו"ד או הוצל"פ? תודה.

מה רשום בהסכם? המזונות

רשומים בנפרד מתשלום חצי המשכנתא? אם הכל רשום כסכום אחד אזי דבר לא השתנה וזה הסכום שהוא צריך להמשיך לשלם. אם בהסכם רשום סכום מזונות ובנפרד רשום סכום עבור חצי המשכנתא ואת הסכום הזה הוא הפסיק לשלם מסיבה כזאת או אחרת, את אכן צריכה להגיש תביעה בהוצאה לפועל. יהיההרבה יותר פשוט אם תפרטי מה בדיוק כתוב בהסכם, זה מה שקובע.

חוצפה

את משלמת כל חודש משכנתא עבור רכוש שהוא שלך בלבד. מדוע שהגרוש ישלם לך מדור? אם היית לוקחת הלוואה לקנות רכב חדש, האם גם אז היית מבקשת שישלם לך את תשלומי ההלוואה? אילו היית גרה בשכירות, היה ניתן להבין, אבל כאשר את משלמת בתשלומים עבור רכוש שלך בלבד?

ממש לא חוצפה מר אליהו בכור

הילדים גרים איתי בבית והם קטינים כך שמגיע להם מה שמגיע להם!!!! אני משלמת משכנתא, אני משלמת מקום שבו הילדים גרים, ואגב לי הוא לא משלם כלום רק לילדים, אז הגיע הזמן שתפנימו את זה גברים נכבדים שאתם צריכים לשלם עבור הילדים, הבאתם אותם לעולם תפרנסו אותם!

עדי, את צודקת ולא צרך להתרגז.

משכנתא זה כמו שכר דירה והבעל חייב במדור עבור ילדיו.

מה רשום בהסכם? המזונות

רשומים בנפרד מתשלום חצי המשכנתא? אם הכל רשום כסכום אחד אזי דבר לא השתנה וזה הסכום שהוא צריך להמשיך לשלם. אם בהסכם רשום סכום מזונות ובנפרד רשום סכום עבור חצי המשכנתא ואת הסכום הזה הוא הפסיק לשלם מסיבה כזאת או אחרת, את אכן צריכה להגיש תביעה בהוצאה לפועל. יהיההרבה יותר פשוט אם תפרטי מה בדיוק כתוב בהסכם, זה מה שקובע.

גיא, בהסכם רשום

מזונות 1300 ש"ח צמוד למדד כל 3 חודשים לכל ילד, ובנוסף חצי מגובהה המשכתנא. סכום המזונות אינו כולל מדור, מדור לחוד מזונות לחוד. את המדור שזה חצי משכנתא הוא לא משלם. תודה עבור עזרתך.

שינוי נסיבות

באם מאז ההסכם קנית את זכות הבעלות של גרושך "החוצה", כלומר: קנית את חלקו בנכס, הרי שתשלום של "חצי משככנתא" אינו רלוונטי ככל שההסכם הוא בינך לבינו. בהנחה שההסכם האמור שותק בכל הנוגע למדור הילדים (שאולי אז היה פחות רלוונטי זאת כי ממילא תשלום "חצי המשכנתא" מצידו, לפחות "על הניר"), הילדים - עקב "קנייתו החוצה" של בעלך מהנכס - אכן זכאים למדורם (כ- 40%) והיום, ללא קשר להסכם בו מופיע הסעיף הלא רלוונטי המשית "חצי משכנתא" על גרושך, ואכן אין נפקא מינה אם מדובר בתשלום דמי שכירות או בתשלום עיתי/חודשי של הלוואה כנגד משכנתא. יחד עם זאת ולמניעת אנטיגוניזם מיותר מצידו, שיופנה - חלילה - לילדכם המשותפים, תבררי את הריאליות של חיובו במדור זה, בנוסף (!!!) לתשלום המזונות שהוא כבר משלם, והכל ביחס להכנסותיו הפנויות. לדעתי, יש ליצור איזון בין חובתו לזון את ילדיו (ובכלל זה גם מדורם) לבין הזכות היסודית המוקנית לו לקיום בכבוד.

אם רשום חצי מהמשכנתא

אני מניח שרשום גם סכום? או מה גובה הסכום משכנתא החודשי? בכל מקרה מציע לך שתנסי לדבר עם הגרוש ולהבין מדוע הוא הפסיק או מסרב לשלם סכום זה ובלית ברירה להגיש תביעה בהוצאה לפועל.

עדי, את צודקת ולא צרך להתרגז.

משכנתא זה כמו שכר דירה והבעל חייב במדור עבור ילדיו.

יש שוני מהותי בין תשלום משכנתא לשכירות

אם החוק לא מבחין בכך, אזי יש מקום לשינוי. בו ניקח מצב שבו זוג קונה בית ולוקח משכנתא ל-18 שנה. כעבור חודש הם מתגרשים ולהם בן תינוק בן חודש. אם הם לא ימכרו את הבית ושני ההורים ישלמו כל אחד חצי מהמשכנתא, הרי שכעבור 18 שנה, יהיה לכל אחד חצי דירה. אם האשה תקנה מחצית מהדירה מהגרוש, והוא ימשיך לשלם חצי מהמשכנתא לאורך כל התקופה, הרי ששילם מחצית מהבית לאורך 18 שנה, והוא נותר ללא כל חלק בדירה. אם ימכרו מיד את הבית, והמשכנתא היא נניח 100% מערכו, לכל אחד לא ישאר כלום. כאשר תשלום המדור משמש לתשלום משכנתא, כאשר בן- הזוג אינו בעל חלק בנכס, הוא מצב מפלה ואינו שווה למצב של שכירות.

לא צריך להיות הבדל, הטעות שלך, היא שאתה שוכח שהגרוש מרוויח מידית ממכירת החצי שלו

אתה מציג את הדברים כך: א: יש דירה, יש משכנתא, מתגרשים, כל אחד משלם חצי משכנתא, אחרי 20 שנה, לכל אחד חצי דירה. ב: יש דירה, יש משכנתא, מתגרשים, האם "מקבלת" את כל הדירה (כולל את המשכנתא), אחרי 20 שנה, רק לאם יש דירה (למרות שגם האב שילם כ 50%, כמדור) במצב א, האב היה צריך לשלם 50% מהמשכנתא שהאם משלמת (כלומר, סה"כ היה משלם את החצי שלו, וחצי מהחצי של הגרושה, כלומר משלם 75% מהדירה, ונישאר רק עם חצי). במצב ב', הגרושה לא "מקבלת" אלא קונה את חלקו של הגרוש (החלק שלא כלול במשכנתא), ובמקום לשלם כל חודש 75% מסך כל המשכנתא, הוא משלם רק את המדור (50% מהמשכנתא).

למה טעיתי? הרי אתה מראה בתשובתך שקיימים הבדלים

ובנוסף, לא נתת דעתך למצב של שכירות. מאחר שקיימים הבדלים מהותיים, היכולים להסתכם במאות אלפי שקלים, הרי שעל המחוקק להבחין בין כל מצב ומצב.
עבור לעמוד
, ,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מתגרשים
בחר
בחר