בוקר טוב פורום, שאלה בנושא צו הרחקה:

האם אתם יודעים: אם אני מוציאה צו הרחקה לאב מהילדים, לכמה זמן הצו תקף? ואילו סיבות מצדיקות הוצאת צו כזה?בגדול אני רוצה להוציא כי הוא לא עומד בהסדרי ראיה , בכל מובן אפשרי ובחוצפתו הולך לילד הגדול לגן, רואה אותו דקה ויוצא. כמו דוד....... הילד סיפר לי וששאלתי אותו הוא לא הכחיש..... ורק אמר "זה הילד שלי אני לא יראה אותו"? נמאס לי כבר מכל הזיבולי שכל שלו...מהמעשים הפאנטים שלו..... מה ההשלכות שיכולות לנבוע מהוצאת צו כזה? מבחינתי, מבחינתו ומבחינת בית המשפט? אודה לתשובותיכם בהקדם. יום טוב ומלא אור לכולם, (שבניגוד אלי מלא חושך...£18 £

חגית היקרה אני כאן כדי לעזור לעודד לתמוך ....

חברה יקרה, צו הרחקה נועד כדי להרחיק אדם שמהווה איום ממשי על אדם אחר. בעניין האישי שלך, אין הרבה סיכוי ששופט יאתר לבקשתך להוציא צו הרחקה נגד אב שמפר הסדרי ראייה ו/או מקיים אותם בתנאים ובזמנים שנוחים לו. מעבר לכך, פנייה שכזו לביתמ"ש, בטענות שעומדות לרשותך עשויה להסב יותר נזק לך מאשר תועלת לתיק. התנהלות מסוג זה יש בה כדי להעלות חמתו של השופט ולצייר אותך באור שלילי. עלייך לדאוג מול הגננת שהאב לא יכנס במשך יום הלימודים לגן היות והדבר משבש לא רק עבור ילדיך אלא גם ליתר הילדים שנמצאים בגן ואשר הוריהם אינם "מבקרים". זה דורש טיפול שלך מול הגננת ולא מול השופט. גם הגשת תלונה במשטרה - אין לך עילא.... בואי נדבר וננסה לראות כיצד אפשר לפתור את העניין. כתבי מה בדיוק מפריע לך ונראה כיצד נכון לפעול. נשיקות וחיבוקים, כוח וסבלנות. ממני אלייך

חגית,

הצו שאת מעוניינת בו אינו צו הגנה כי אם צו הטרדה מאיימת. תוקף הצו שניתן במעמד צד אחד עד שבעה ימים ולאחר מכן נערך דיון במעמד הצדדים. אם יינתן צו במעמד הצדדים הוא יכול בין 3-6 חודשים. שקלי טוב את הצעד שבו החלטת לנקוט - קיימים צעדים אחרים, שקצת פחות משפיעים על הילדים (שבלאו הכי לא רואים את האב לטענתך).

מורן סמון, עו"ד

בן גור-כהן, סמון ושות' - משרד עורכי דין ומגשרים

מנהלת משותפת בפורום דיני משפחה וגירושין

כתובת: רח' משה שרת 6 תל אביב 6209213

טל: 03-6966060

פקס: 03-6966040

מייל: moran@getonline.co.il

מורן

האם לא צריכה להיות עילה ממשית לצו? שיהיה איום או שתהיה הטרדה? לא נראה לי שיש כאן איום או הטרדה. זה שהוא לא מקיים הסדרי ראייה אלא "עושה פסח לעצמו", לא נראה שזה כבד, או שאני טועה ובאוירת העליהום יכסחו אותו גם על כזה דבר? הרי היא מציינת במפורש שזה בגלל שהוא לא מקיים הסדרי ראייה ובא רק לראות אותו בגן לדקה. מה הפשע הגדול? יום טוב. אנוכי דיויד השני.

דיויד

הטרדה מתאפיינת גם כשאתה בא לבקר את הילד לדקה, מזין את הילד בפנטזיות ואח"כ לא בא לבקר. יש בהתנהלות זו טעם לפגם. אני לא אומרת שזה בלבד מהווה הטרדה, מכיוון שאב יכול לבקר את ילדיו - אבל כשהוא בוחר לעשות את זה בזמן הלימודים, לכמה דקות - יש עם זה בעייתיות. אני מאוד בעד הורות שווה, היינו ליתן זכויות לאבות כשם שיש לאמהות. אבל הורה שבוחר שלא לבקר את הילדיו, ולעשות כל עולה על רוחו, מבלי להתחשב ברגשותיו של הילד ובלוח הזמנים שלו - הוא אדם אנוכי שברמה מסויימת מטריד את ילדיו. ושוב אני חוזרת, אני לא חושבת שזה הצעד הנכון. יש צעדים אחרים שניתן לנקוט לפני הצעד הזה.

מורן סמון, עו"ד

אהיה לרגע "פרקליטו של השטן".

קודם כל מדובר בגן. לא בלימודים אקדמיים. שנית, מי אמר שהוא מזין את הילד בפנטזיות או מזיק לילד? צריך מינימום של תימוכין לטענות, לא? או הטענה לבד מספקת באוירה של היום. ואם אמא באה לגן לדקה? זה בסדר? ואם אבא (שאינו גרוש) בא לגן לדקה זה בסדר? רק העובדה שהוא גרוש מספיקה? זה נראה נורא. ומה הצעדים האחרים שכדאי לנקוט לפני הצו? דוגמאות, לפחות.... רק טוב וסליחה על הנודניקיות. אנוכי דיויד השני

חגית,

הצו שאת מעוניינת בו אינו צו הגנה כי אם צו הטרדה מאיימת. תוקף הצו שניתן במעמד צד אחד עד שבעה ימים ולאחר מכן נערך דיון במעמד הצדדים. אם יינתן צו במעמד הצדדים הוא יכול בין 3-6 חודשים. שקלי טוב את הצעד שבו החלטת לנקוט - קיימים צעדים אחרים, שקצת פחות משפיעים על הילדים (שבלאו הכי לא רואים את האב לטענתך).

היי מורן,

אני לא בטוחה בצעד הזה בכלל, אבל נראה לי שאין לי ברירה, הוא לא מבין שפה אחרת, יותר רכה ועדינה. אולי תציעי לי אילו צעדים אחרים, יותר משמעותיים, ופחות קשים יש לי כאלטרנטיבה חלופית? תודה רבה, חגית

אהיה לרגע "פרקליטו של השטן".

קודם כל מדובר בגן. לא בלימודים אקדמיים. שנית, מי אמר שהוא מזין את הילד בפנטזיות או מזיק לילד? צריך מינימום של תימוכין לטענות, לא? או הטענה לבד מספקת באוירה של היום. ואם אמא באה לגן לדקה? זה בסדר? ואם אבא (שאינו גרוש) בא לגן לדקה זה בסדר? רק העובדה שהוא גרוש מספיקה? זה נראה נורא. ומה הצעדים האחרים שכדאי לנקוט לפני הצו? דוגמאות, לפחות.... רק טוב וסליחה על הנודניקיות. אנוכי דיויד השני

דיויד תן לי להסביר לך כמה דברים...

א. זה לא משנה אם זה גן או בי"ס, מספיק שהוא בא לילד בזמן לא נוח, לדקה והולך, שדרך אגב הוא לא רואה אותו כל הזמן אלא רררררררקקקקקקקק בגן זה חמור מאוד. כי הוא לא איזה דוד שבא לביקור, הוא אבא שלו, תחשוב איך הילד מרגיש עם זה? מספיק לאבא שלי לראות אותי רק דקה פעם באף פעם? זה לא שתגיד שזה ביקור סתם כי בא לו בתוספת להסדרים הקבועים, וזה לא אמא שעברה לשים את האוכל בתיק כי שכחה. ב.הוא כן מזין את הילד בפנטזיות כי הילד ממשיך לצפות לראות אותו בגן ולא מספיק זה הוא גם קונה לו מתנות ושומר אותן אצלו "עד שתבוא אלי" ג. אבא ואמא שלא גרושים אין כל בעיה, וגם אבא גרוש הוןא לא הבעיה, הבעיה כאן שהוא רואה אותו רקקקקקק בגן, ללא תוספת של הסדר ראיה קבוע. זה פוגע בילד, בסדר יומו ובציפיותיו מהאב. אותי כילדה זה היה מתסכל. שיהיה לך יום טוב, חגית

דיויד

אני נזונה מהשאלות שלכם, זו ממש לא נודניקיות :) אם האב היה מקיים את הסדרי הראיה ובמקביל מבקר את ילדו בגן - אז לא היתה בעיה. אני לךא צריכה לספר לך מה נגרם לילד כאשר הורה לא מבקר אותו ואז מגיע לדקות ספורות לבקרו בגן הילדים, כאשר הוא במסגרת לימודית, עם כל חבריו (זה קשה וכל הורה יכול לדמיין את זה ולהבין את זה). לשאלתך, להלן חלק ממאמר שכתבתימזמן והעליתי אותו בפורום: "הפרת הסדרי ראיה על ידי האב : הסדרי ראיה הם זכות הניתנת לאב. לרוב, קשה מאוד לאם לאכוף על האב לקיימם, באשר אין חובה לאב לפגוש את ילדיו אלא רק חובה לזון אותם. הפסיקה בשנים האחרונות מכירה יותר ויותר בחובה זו של האב להכיר ולפגוש את ילדיו ולכן כיום עומדות בפני האם מספר אפשרויות לפניה לערכאות המשפטיות: 1. בקשה לצמצם את הסדרי ראיה - בקשה שאולי לא תועיל כל כך לילידים אך תמנע מהם את האכזבה שבציפייה לפגוש את האב כל פעם מחדש. 2. בקשה לנקיטת סנקציות כלכליות נגד האב - המדובר בסנקציות כגון: תשלום לשמרטפית או מטפלת או תשלום בגין הוצאות נוספות הנגרמות לאם בשעות ובימים בהם הילדים אמורים לשהות עם האב. 3. בקשה לפי פקודת בזיון בית המשפט - בהם ניתן לבקש להטיל על האב קנסות במקרה של הפרת הסדרי הראיה. הפרת הסדרי הראיה על ידי האם בעקרון, הסדרי הראיה ניתנים לרוב לאב, באשר האם מקבלת את המשמורת על הילדים. לרוב מקובל, כי האב יקבל שני ביקורים באמצע השבוע בשעות אחה"צ, וכל סופ"ש שני, והחגים מתחלקים אף הם בין ההורים. כיום, במדינת ישראל, נוצר מצב בו קיימים מקרים רבים שהאם (המשמורן) עושה כל שלאל ידה על מנת שהילדים לא יפגשו עם האב וכי הקשר בין הילדים לבין האב יפגע - בין אם זה מפורשות ע"י הרחקת הילדים מהאב וסירוב ליתן לו לפגוש אותם ובין אם זה באמצעות המצאת תירוצים שונים ומשונים לסידורים כאלה ואחרים שעליה לבצע עם הילדים בדיוק בזמן שהאב צריך לקחת את הילדים. נוצרים מצבים לפיהם, האם שולטת ומשתמשת ביכולת של האב לפגוש את ילדיו, פוגעת ומחבלת במערכת היחסים של האב עם ילדיו. במקרים כאלה, האב יוכל לאכוף את קיומן של הסדרי הראיה באמצעות המשטרה ו/או פקיד סעד ו/או בית המשפט לענייני משפחה ו/או בית הדין הרבני: 1. באמצעות המשטרה - האב יוכל להגיש תלונה נגד האם בגין הפרת הסדרי הראיה. לצורך כך יש להציג את החלטת בית המשפט או בית הדין הרבני בדבר הסדרי הראיה. בידי המשטרה היכולת לזמן את האם למרכז לטיפול באלימות המשפחה או לתחנת המשטרה הקרובה ולהזהירה לקיים את הסדרי הראיה. 2. באמצעות פקיד סעד - ניתן לפנות לפקיד הסעד שטיפל בנושא המשמורת והסדרי הראיה ולבקש ממנו לדרוש מהאם לקיים את הסדרי הראיה בהתאם למה שנקבע. לפקיד הסעד הזכות להזהיר את האם שאם לא תקיים את הסדרי הראיה תהיה פניה לבית המשפט. 3. באמצעות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני -בבקשה לפי פקודת בזיון בית המשפט במסגרתה ניתן לדרוש הטלת קנסות בגין הפרת החלטת בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני. 4. פניה נוספת לבית המשפט לענייני משפחה – לעתור למתן הוראות לפקידת הסעד באזור מגורי הצדדים, לפקח ולהתערב בנושא הסדרי הראיה. במקרים קיצוניים במיוחד – הגשת תביעת משמורת על הילדים. מניעת הסדרי ראייה נתפסת כעניין חמור במיוחד, ואף הוגדרה בפסיקה כעילה לשלילת מסוגלותו ההורית של הורה הנוהג כך."

מורן סמון, עו"ד

מורן בהקשר לכך:

האם יש לאם זכות למנוע מהאב לראות ילדיו אם הוא לא משלם מזונות עברו ילדיו? באילו תנאים? והאם זה מבחינת החוק

זה מצריך פניה לבית המשפט

מורן סמון, עו"ד

חגית,

לא יודעת למה... צו הטרדה מאיימת מתקשר לי עם דברים כבדי משקל אחרים

ולא כל כך עם נושא אי קיום הסדרי ראייה, או קיומם בתנאים שנוחים רק לאב. זאת ועוד, שני הצדדים עושים שימוש בילדים ומלעים אותם בתכנים שאין לילדים שום יכולת לסווג אותם כראוי. מדובר בניפוח שכל ששום צו למניעת הטרדה לא יביא לסוף... שהרי אין לנו שליטה על הפה של אף אחד. הדרך להתמודד עם בעיה מסוג כזה היא אחרת לדעתי ולא באמצעות צווים - שבוודאות לא ישיגו את המטרה שלשמה הוצאו.

דיויד

הטרדה מתאפיינת גם כשאתה בא לבקר את הילד לדקה, מזין את הילד בפנטזיות ואח"כ לא בא לבקר. יש בהתנהלות זו טעם לפגם. אני לא אומרת שזה בלבד מהווה הטרדה, מכיוון שאב יכול לבקר את ילדיו - אבל כשהוא בוחר לעשות את זה בזמן הלימודים, לכמה דקות - יש עם זה בעייתיות. אני מאוד בעד הורות שווה, היינו ליתן זכויות לאבות כשם שיש לאמהות. אבל הורה שבוחר שלא לבקר את הילדיו, ולעשות כל עולה על רוחו, מבלי להתחשב ברגשותיו של הילד ובלוח הזמנים שלו - הוא אדם אנוכי שברמה מסויימת מטריד את ילדיו. ושוב אני חוזרת, אני לא חושבת שזה הצעד הנכון. יש צעדים אחרים שניתן לנקוט לפני הצעד הזה.

מורן, הטרדה מאיימת לאב המבקר את ילדיו בגן???? מורן, את בטוחה????

קצת סיפור אישי: בינתיים אני רואה את בתי במ. קשר פעם בשבוע. כשהאם לא מופיעה (ובכך דורסת ברגל גסה את הצו השיפוטי) שבוע אחד, המשמעות הישירה היא שלא אראה את הילדה שבועיים ימים - מצב שהוא בלתי נסבל עבורי. לכן, יש מקרים (שמתרבים לאחרונה) בהם אני מבקר אותה בגן. הגננת אף מעודדת ביקורים אלה. התואילי לומר לי היכן את מוצאת "הטרדה מאיימת" כאן? אני ממש, אבל ממש, מתקשה למצוא ואודה לך אם תעזרי לי. מיחל ליום בו יאבדו כלי המלחמה, ויגור זאב עם כבש ....

ירון

אם תשים לב לדבריי לא התכוונתי למקרים בהם מתקיימים הסדרי הראיה. המצב אותו תיארה חגית שונה לחלוטין - מדובר באב שאינו מקיים דרך קבע את הסדרי הראיה , ומגיע כשנוח לו לגן הילדים של הילד למספר דקות - ובמצב כזה, ברמה מסויימת, יש כדי להטריד את הילד. כאשר הקשר עם ההורה רציף - לדעתי ביקור בגן הילדים לא אמור להזיק - ההפך.

מורן סמון, עו"ד

יש פה יותר נושא של סמנטיקה

ביקור של אב בגן ילדים - מפריע לילד ומפריע לשאר הילדים!! (סליחה ירון אבל זו דעתי מבלי לפגוע בתחושות שלך). אין ספק שיש כאן אלמנט של הפרעה!! יש ספק רב בליבי ששימוש במילה "הטרדה" מתאימה. נכון יותר להשתמש במילה "הפרעה", זה מפריע למהלך התקין של היום אך לא ממש מתחבר לי שזה מטריד מלשון הטרדה.
עבור לעמוד
, ,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מתגרשים
בחר
בחר