מלטונין ואינסולין

שאלה פחות קשורה להפרעות שינה, אבל אולי בכל זאת..

קראתי מספר מחקרים שאומרים שמלטונין משפיע על רגישות לאינסולין, כך שבמהלך הלילה ישנה עמידות לאינסולין (או רגישות נמוכה יותר) ובמהלך היום עולה הרגישות לאינסולין- וזהו אחד המנגנונים שמסייעים לשמירה על רמת סוכר נורמלית.

במאמר מסויים (שרציתי לצרף אבל הוא גדול מידי) מפורטים חלק מהמנגנונים בהם עובד המלטונין. מצויין שהמלטונין משפיע על הפוספורלציה של הרצפטור לאינסולין וכך בעצם מעלה את הרגישות לאינסולין. אינני מבינה אם כך- מאחר והמלטונין מופרש בכמות גדולה יותר בלילה, זה אומר שההשפעה על הרצפטור גם היא אמורה להיות משמעותית יותר בלילה- כלומר שהרגישות לאינסולין תהייה גדולה יותר בלילה מאשר ביום?? אז למה זה הפוך?

תודה!

שלום

אינני בקיא במיוחד בפרטים הביוכימיים, אני מתאר לעצמי את התסריט הבא. העמידות לאינסולין במהלך הלילה אינה בהכרח בהשפעת מלטונין (או לא רק בהשפעת מלטונין) אלא בגלל השונות בביטוי הרצפטור לאינסולין בהשפעת השעון הביולוגי הפנימי של כל תא ותא (שונות סירקאדיאנית), כך ששהשפעה של מלטונין על הרצפטור עצמו והפיכתו ל"רגיש יותר" (אם זה מה שפוספורילציה עושה, איני יודע) בטלה בשישים מול הירידה בביטוי הרצפטור ע"ג התא בלילה.

מנהל הפורום
250+
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
הפרעות שינה
בחר
בחר