שתי גישות בספרות המד"ב (דיון, יש דבר כזה)

אישית אני חובב פנטזיה מושבע, אולם אני בד"כ נהנה גם לקרוא מד"ב איכותי. הבעיה היא שבספרות המד"ב יש בעיה, לחלק מהסופרים יש בעיה שבה הם נסחפים יותר מדי עם התאוריות שלהם ונגררים להסברים מפורטים ומייגעים עד כדי ייאוש, ולא שבלי ההסברים ה,מדהימים, לא היינו מבינים את העלילה, סתם הסופר רוצה להראות שהספר על רמה ואז הוא גורם למוחותינו לקרוס בצורה מעוררת רחמים. נדמה לי שחלק מהבעיה היא שספרות המד"ב היא הרבה יותר "מדעית" מספרות רגילה וגם מפנטזיה, ספרי המד"ב של לפני עשרות שנים הם לפעמים המציאות של היום... דוגמאות? לאחרונה: אורסולה לה גווין, שמעתי המלצות אין ספור לסופרת הזו, בהתלהבות הנחתי ידי על ספר שלה, "המנושל" ובהחלט הצטערתי על כך אחרי שעה של קריאה מאומצת (שגרמה לי לפעמים בהיות ממושכות בזבוב שהתיישב על ידית הספה...) בספר יש רעיון לעלילה מצויינת למרבה הצער, לה גווין פשוט כתבה ספר משמעם מרוב תאורים ופילוסופיות מדעיות. דוגמה נוספת- סדרת "מאדים הירוק\כחול\אדום" רעיןו מצויין ביצוע נהדר- עד שמגיעים לעמודים על גבי עמודים של תאורים סטטיים של אקולוגיה\ביולוגיה\פיזיקה שלא ממש מענינית אותי כקורא ממוצע. אלה עולים לי בראש כרגע. כפי שאמרתי קודם, תופעה זו היא אחת הגורמים לכך שאני מבכר פנטזיה על פני מדע בדיוני. שאלות מנחות לתגובות: (אם לא אני נשאר לבד בעץ הזה) 1. האם גם אתם זיהיתם תופעה כזו בחלק מספרות המד"ב? 2. האם יש לכם בעיה איתה? 3. האם אתם מסכימים לכך שאחד מהגורמים העיקריים לתופעה נעוץ בכך שספרות המד"ב היא "מדעית"? קראו, כתבו והשכילו תום מרילין מנהל פורום פנטזיה ומשחקי תפקידים.

אני לא מאמין

מערכת )%^$ ניסיתי להקפיץ את העץ ובדרך נפלו כל התגובות!!! אה! אר! רג'! תקע! ארט! שוג! קרע! עחר!

מוכר ושנוא

ככל שאני קוראתיותר ספרי מד"ב כך אני לומדת להכיר את הסופרים ולגלות מי נסבל ומי פחות. כשזה מדגיע לתיאוריות מדעיות חסרות פשר וחשיבות אני חושבת על היינלין. אני יודעת שיש בפורום כמה אנשים שמתים עליו אז אני מבקשת, על א תכעסו זו רק דעתי. מה שהכי מעצבן בתיאוריות האלה (ועכשיו אני מדברת באופן כללי) זה שהן לפעמים מאבדות מהרלוונטיות שלהם בכלל כשהמדע מתקדם, וזה מה שקרה עם תיאורית השיפסטון של היינלין אם אני זוכרת נכון (מה שכתבו לי פה בפורום). אני שונאת שסורי מד"ב מנסים להאכיל אותי בכח בתפיסות עולמם במקום לפתח את העלילה והדמויות למשל תמיכתו החמה (והמזעזעת לטעמי) של היינלין בהצלפות ככלי חינוכי... אחי מאיזו מאה אתה בדיוק?.... האמת שאני בכלל "חמה" על היינלין, קראתי את "החתול העובד דרך הקירות" ולא טרחתי לסיים אותו, הספר הזה כל כך מזוייף.

לדעתי

מה שאתה אוהב תום מספרות המד"ב -זה הפנטסיה :) של המד"ב כשאני קורא מד"ב אני אפילו דיי מתלהב לקרוא הסברים עמוקים עם הסברים מדעיים, וזה למה? כי זה נותן לי להרגיש ולהבין שדבר X אכן אפשרי ... ואני מחפש את ההסברים המדעיים הללו בכל מקום גם בפנטסיה - לדוגמא בעולמות הקסומים של הפנטסיה לא פעם יצא לי לדון באיך הקסם נוצר, איך בכלל יש קסם בעולם שעד לא מזמן לא ידע אותו ,או כל מיני אני מחפש סיבה ותוצאה שיסבירו בצורה הגיונית = מדעית את הנושא נכון לעיתים יש ספרים שניכנסים לזה יותר מידי, אבל אני בהחלט לא רואה בזה כמשהו לא נכון, להפך זה מה שעושה את ספרי המד"ב לכלכך מענינים. אסף

בדרך הפראצ'ט

קראתי ראיון קצרצר עם טרי פראצ'ט די מזמן (לפחות לפני שנה וחצי), ושם הוא אומר שהוא חושב שכתיבת פנטסיה היא צורת הכתיבה הנמוכה ביותר (!!!) משום שבכל פעם שסופר "ממציא" מטה קסמים חדש, ספר קסמים, שיקוי וכדומה, הוא חייב לעבור דפים על גבי דפים של הסברים על ההיסטוריה של זה, ואיך זה מתפקד, ומאיפה זה בא, ומה קורה אם משתמשים בזה לא נכון וכו' כו'... זה נכון, אבל יש סופרים שמכניסים את זה לסיפור בצורה עדינה ומסננים כל פעם קצת, כחלק מדיאלוג למשל, דמות תזכיר משהו שקשור בחפץ הקסם החדש, וזה לא הופך לספר הדרכה לקוסם המתחיל. סתם רציתי להראות שגם בפנטזיה יש את אותה הבעייה (רק שאני מניחה שיותר קל להסוות אותה). אחת הסיבות שאני ת מ י ד מסרבת בכל לשון של בקשה לקרוא מד"ב היא כל המדעיות המייגעת הזאת. אין לי ראש מדעי, יש לי ראש חולמני. אני מצטערת להפריע ככה באמצע הדיון בצורה כל כך אנוכית, אבל אם מישהו מכיר ספר מד"ב שנכתב בצורה חולמנית יותר ולא מדעית אני אשמח לדעת, כי בא לי בהחלט לנסות מד"ב. והכל עובד חוץ מחולית. לילה טוב

אני לא מאמין

מערכת )%^$ ניסיתי להקפיץ את העץ ובדרך נפלו כל התגובות!!! אה! אר! רג'! תקע! ארט! שוג! קרע! עחר!

ועל כך נאמר: לא נורא, מחר נקנה עוד אבוקדו

בדרך הפראצ'ט

קראתי ראיון קצרצר עם טרי פראצ'ט די מזמן (לפחות לפני שנה וחצי), ושם הוא אומר שהוא חושב שכתיבת פנטסיה היא צורת הכתיבה הנמוכה ביותר (!!!) משום שבכל פעם שסופר "ממציא" מטה קסמים חדש, ספר קסמים, שיקוי וכדומה, הוא חייב לעבור דפים על גבי דפים של הסברים על ההיסטוריה של זה, ואיך זה מתפקד, ומאיפה זה בא, ומה קורה אם משתמשים בזה לא נכון וכו' כו'... זה נכון, אבל יש סופרים שמכניסים את זה לסיפור בצורה עדינה ומסננים כל פעם קצת, כחלק מדיאלוג למשל, דמות תזכיר משהו שקשור בחפץ הקסם החדש, וזה לא הופך לספר הדרכה לקוסם המתחיל. סתם רציתי להראות שגם בפנטזיה יש את אותה הבעייה (רק שאני מניחה שיותר קל להסוות אותה). אחת הסיבות שאני ת מ י ד מסרבת בכל לשון של בקשה לקרוא מד"ב היא כל המדעיות המייגעת הזאת. אין לי ראש מדעי, יש לי ראש חולמני. אני מצטערת להפריע ככה באמצע הדיון בצורה כל כך אנוכית, אבל אם מישהו מכיר ספר מד"ב שנכתב בצורה חולמנית יותר ולא מדעית אני אשמח לדעת, כי בא לי בהחלט לנסות מד"ב. והכל עובד חוץ מחולית. לילה טוב

למה לא חולית?

ניסית ונשברת? לדעתי- הרברט הולך על הדרך הלא קונוונציונלית, הוא מניח שכולם מבינים למה הוא מתכוון. :) לפעמים זה עובד אבל רוב הזמן יש לי תחושה שאני מחמיצה משהו (וקראתי מספר ספרים שלו). אם בהמלצות עסקינן, תרשי לי להמליץ לך עם זילזאני, הוא הכי נורמלי בעיניי. הספרים שלו כייפים. (אסף, נכון אתה אוהב אותי? ;-) )

לדעתי

מה שאתה אוהב תום מספרות המד"ב -זה הפנטסיה :) של המד"ב כשאני קורא מד"ב אני אפילו דיי מתלהב לקרוא הסברים עמוקים עם הסברים מדעיים, וזה למה? כי זה נותן לי להרגיש ולהבין שדבר X אכן אפשרי ... ואני מחפש את ההסברים המדעיים הללו בכל מקום גם בפנטסיה - לדוגמא בעולמות הקסומים של הפנטסיה לא פעם יצא לי לדון באיך הקסם נוצר, איך בכלל יש קסם בעולם שעד לא מזמן לא ידע אותו ,או כל מיני אני מחפש סיבה ותוצאה שיסבירו בצורה הגיונית = מדעית את הנושא נכון לעיתים יש ספרים שניכנסים לזה יותר מידי, אבל אני בהחלט לא רואה בזה כמשהו לא נכון, להפך זה מה שעושה את ספרי המד"ב לכלכך מענינים. אסף

דעתי שונה בתכלית

מה שאתה רוצה זה ספרי מדע עתידניים שישולבו בעלילה? ספר קריאה הוא קודם כל 'גורם הנאה' אני מוכן לקבל בספרים שלי כאילו תאוריות מדעיות הגינויות-אבל במינון כזה שלא פוגע ברצף העלילתי. למשל, מי הרגיש בכלל שבמדריך לטרמפיסט יש תאוריות מדעיות? החוכמה זה להכניס את המידע שלך בצורה שלא תפגע במטרה הבסיסית של הספר. לעומת זאת- ספר כמו "קסנוסייד" של סקוט קארד, הוא בא כממשיך של סדרה מפוארת והוא פשוט כישלון חרוץ, פרקים שלמים של פילוסופיה נוצרית משולבת ביענו הסברים מדעיים למה אפשר לשגר אנשים ממקום למקום. תום.

למה לא חולית?

ניסית ונשברת? לדעתי- הרברט הולך על הדרך הלא קונוונציונלית, הוא מניח שכולם מבינים למה הוא מתכוון. :) לפעמים זה עובד אבל רוב הזמן יש לי תחושה שאני מחמיצה משהו (וקראתי מספר ספרים שלו). אם בהמלצות עסקינן, תרשי לי להמליץ לך עם זילזאני, הוא הכי נורמלי בעיניי. הספרים שלו כייפים. (אסף, נכון אתה אוהב אותי? ;-) )

למה לא וונגוט?

קורט וונגוט הוא סופר חביב. הוא כותב בעיקר מד"ב ורומנים שיש בהם שמץ של מד"ב וגם יש אצלו יצורים ודמויות שחוזרות לאורך כל הספרים כך שאתה יכול לעקוב אחריהן (אף אחד מהספרים שלו הם סדרה אבל אם אתה קורא אותם אתה יכול בכל פעם למצוא את הדמות מהספר האחר, משהו בכיוון של בדיחה פרטית). הסברים מדעיים אצלו זה רוב הזמן מיותר כי הוא יודע שהוא בורא עולם שאף אחד לא יאמין לו ולכן הוא גם לא מנסה לשכנע אף אחד בקיומו אז אתה לא נכנס להסברים ויותר לפנטזיה סטירית על העתיד. באופן כללי יש לו כמה שהם יותר מד"ב מהשאר: הסירנות של טיטאן- האדם העשיר בעולם נשלח למסע ארוך בחלל בחיפוש אחרי הסירנות שעל כוכב טיטאן. בדרך יש לא מעט אירועים על כדור הארץ. ספר נחמד וסטירה לא קטנה על הדת. בית הקוף- אסופת סיפורים קצרים (ביניהם הריסון ברגרסון שעל פיו עשו סרט). חלקם מד"ב עם רעיונות די נחמדים. עריסת החתול- על עולם עתידני שמתגלה בו צורה של וירוס שמשמידה לא מעט דברים, שוב סטירה על הדת. גלפגוס- ספר שמובהק בסגנון שלו שזה בעצם סיפורה של רוח שעוקבת במהלך מליון שנים על התפתחות בני האדם לאורך האבולוציה. בית מטבחיים חמש- סיפורה של ההפצצה על דרזדן (בה הוא היה נוכח) במלחמת העולם השנייה ועל מסע בזמן. רעידת זמן- ספר שהוא יותר על מסע בזמן מאשר על העתיד. ויש גם את רוברט שאקלי שמעצבן אותי בסיפורים ארוכים אבל הוא אחלה בסיפורים קצרים.

אישית

עוד לא נחספתי לספרות מד"ב. בזמן האחרון התחלתי לקרוא זילאזני ואני מאוד מאוד נהנה, הוא כותב בצורה קלילה ומשכנעת והוא מצליח לרתק אותי- וזה אחרי שנה של יובש ספרותי שכל ספר שניגשתי אליו שיעמם אותי. אם כן זילאזני הוא מושיעי. אני גם אמליץ בשמה של ליהי (שנמצאת עכשיו בברצלונה) על "שושנת הרוחות" של אורסולה לה גוין, שזה אוסף סיפורים קצרים והיא טוענת שזה מעולה. היא בכלל בעד אורסולה. שי נ.ב: כולם לקרוא את ההודעות הסבר על משחק הפורום ולהגיב אם יש שאלות או הערות!!! או סתם תגובה של "אני בפנים".
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מדע בדיוני ופנטזיה
בחר
בחר