דיון: האם אפשר לשייך מספר מאורעות מהתנ"ך אל ז'אנר הפנטזיה ? (אין הכוונה אם זה היה או לא היה)

ישנם מספר מאורעות בתנ"ך שלא כל כך שונים מז'אנר ספרות הפנטזיה. לדוגמא: חציית ים סוף, הים נפתח לשניים. מכות מצריים. אליהו הנביא ונביאי הבעל: אש יורדת מן השמיים. אשתו של לוט הופכת לנציב מלח ועוד ועוד. אומרים שפעם בתקופת התנ"ך שלטה הרוחניות בעולם והרבה הצליחו לבצע מעשי קסמים וכשפים. יכול להיות שמכאן צמחו ספרי הפנטזיה ?

כן ולא...

לדעתי אי אפשר לומר שהפנטזיה התפתחה מהתנ"ך הפנטזיה תמיד הייתה קיימת, אנשים מאז ומעולם סיפרו סיפורים על מפלצות וגיבורים בין אם זה היה להפחיד ילדים או לכל מטרה אחרת... התנ"ך אולי מהווה היבט נוסף בפנטזיה כי אין הוכחות שים סוף אכן נחצה לשניים אך אין הוכחות שלא, לכן אולי גם סיפור זה הוא פנטזיה אולי זה סיפור שהמציא מישהו מתישהו בתקופת התנ"ך - אף אחד לא יודע את האמת... ולמה דווקא התנ"ך הרי אם כבר אז היוונים והרומאים הם אלו שנתנו השראה לפנטזיה הם אלה שהביאו לנו את המיתולוגיה ועמה את היצורים המוזרים שקיימים כיום בעולם הפנטזיה כמעט בכל מקום... אני לא יכול לשלול כאן אף אחת מהדעות כי אין כאן אמת מוצקה בשום דבר ולכן אנו אולי טועים במשוהו ואולי צודקים במשהו, באמת שלא יודע...

פנטזיה, איתני הטבע או עניין של השקפה? (ובסוף המלצה על סרט)

בנושא התנ"ך אני נזכרת שמורתי להסטוריה מהחטיבה הייתה מנסה להסביר את אירועי התנ"ך כניצול איתני הטבע ותופעות טבע שונות כדי לחזק את רעיון האלוהות, ישנם סיפורים רבים בתנ"ך שניתן להסביר כתופעת טבע שהתרחשה, כולל מכות מצריים. כמו שאמר חצי האלף- לאנשים יש נטייה להגזים או לשנות את סיפוריהם כדי שיהיו מרשימים יותר וכך נולדת הפנטזיה, ניתן לראות את זה בכל דת, לא רק בתנ"ך שלנו. נקודת המבט תלויה ברצונו של כל אדם למצוא פירוש או לקבל את הדברים כפשוטם, כמו כן, יכולים להיות פרושים רבים לכל מקרה, למשל מורתי החילונית שניסתה להוכיח שמשה היה פשוט גאון שידע לנצל את תופעות הטבע לצרכיו לעומת אדם דתי שיתעקש שזו הייתה התערבות אלוהית ובטוח יכול לבוא מישהו באמצע ולומר שאולי חייזרים עזרו לו... אם כבר בפירושי מציאות עסקינן, אני ממליצה בחום לראות את הסרט "הסוד הקבור של שיימאלאן" על הבימאי מ. נייט שיימאלאן שביים את "החוש השישי" "בלתי שביר" ו-"הכפר" זה סרט כמו-דוקומנטרי על הבימאי כשלמעשה בימאי הסרט הדוקומנטרי מנסה להוכיח שלנייט עצמו יש כוחות ספיריטואליסטים ושדברים משונים קורים סביבו... כמו שאמרתי, הכל עניין של השקפה...

לא הייתי אומר שמהתנ"ך צמחו ספרי הפנטזיה....

אבל אני בהחלט יכול לראות מוטיבים בתנ"ך שמזכירים את הז'אנר, ולאו דווקא אש מהשמים וים סוף שנחצה. למשל יש שם תתכים ומזימות, נביאים, מוטיב של אלים השולטים בעולם- לפי אמונת היהודים בספר זה אלוהים, אבל בסיפור קיימים גם הבער ועישתר ועוד כל מיני. יש קרבות בחרבות, יש פולחן, יש סיפורי אהבה דרמטיים וכמובן שגם יש כשפים והתערבות של האל- וכל אלה ביחד הם די דומים לספרי פנטזיה אם חושבים על זה. מצד שני אם התנ"ך הוא הספר הראשון שעולם, אז הרי שכל שאר הספרים צמחו ממנו וזה כולל גם את ספרי הפנטזיה במובן מסויים. נ.ב: סתם משהו ששיעשע אותי בלימודים: הידעתם שאיוב הגיע מארץ עוץ? (;

אופס... התכוונתי הבעל ולא הבער....

דיון: האם אפשר לשייך מספר מאורעות מהתנ"ך אל ז'אנר הפנטזיה ? (אין הכוונה אם זה היה או לא היה)

ישנם מספר מאורעות בתנ"ך שלא כל כך שונים מז'אנר ספרות הפנטזיה. לדוגמא: חציית ים סוף, הים נפתח לשניים. מכות מצריים. אליהו הנביא ונביאי הבעל: אש יורדת מן השמיים. אשתו של לוט הופכת לנציב מלח ועוד ועוד. אומרים שפעם בתקופת התנ"ך שלטה הרוחניות בעולם והרבה הצליחו לבצע מעשי קסמים וכשפים. יכול להיות שמכאן צמחו ספרי הפנטזיה ?

שתי נקודות הסתכלות...

אפשר להסתכל אל התנ"ך כספר היסטוריה מרתק שמשולב בהמון הוקוס פוקוס (ותאמינו לי שבמדרשים שונים המצב עוד יותר מעניין) ואז בהחלט אפשר לראות אותו כספר שמתאר ארועים פנטסטים ואולי הוה השראה גם ליוצרי המיתולוגיה היונית שהם לדעתי אבות הפנטזיה הראשונים. אפשר גם (וכך חינכו אותי) להסתכל על התנ"ך בפרספקטיבה שונה לחלוטין שכן ספר היסטוריה מוצלח הוא לא (המון דינים, המון ארועים מושמטים, ארועים בקנה מידה עולמי כדוגמת מלחמות של מעצמות בכלל אין וכו') ואז המילה פנטזיה לא כ"כ שייכת. והוזכר פה שאפשר להסביר המון ארועים על טבעיים לכאורה בתופעות טבע- נכון לגמרי, למעשה את הארועים שאי אפשר לפעמים אומרים שהם לא קרו באמת אלא הם רק באים להעביר מסר כלשהו (משל). היופי הוא לחשוב למה בדיוק כשהעבדים בורחים מהמשעבדים שלהם (האיפריה החזקה והגדולה בתבל) שלהוטים להחזיר אותם לעבדות- בדיוק כשהם מגיעים לDEAD END יש תופעת טבע קיצונית שתגרום לים להחצות...
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מדע בדיוני ופנטזיה
בחר
בחר