אז הבעיה שלי עם הארי פוטר

לפתיחת ההודעה רק אגיד שקראתי רק את 2 הספרים הראשונים בסדרה, נאמר לי שלאחר מכן הסדרה מתפתחת, ובכ"ז אני אביע כאן את דעתי לפי הדברים שקראתי. 1. שטחיות- בכך אני מתכוון לרבדים המעטים כל כך בסיפור הזה, למשל א.ס. קארד, לקח כמעט את אותו קונספט עלילתי קלוש של סידרת הספרים, ועשה אותו בעדינות ובכשרון למשל מצוין על מהי מנהיגות ואכזריות אנושית, הרמה שבה נכתבת העלילה של הארי פוטר היא פשוט רמה שטחית, מקסימום שאני רואה בספר השני אלו הרפתקאות של הגיבור עם חבריו, וקצת התייחסות למשפחה וכו', כתת סעיף אני אכניס גם את העובדה שהאווירה בספר פשוט מתאימה להפליא לסרט ילדים הוליוודי, אין שום דבר שיזכיר אלימות או אכזריות- דברים שאנו נתקלים בהם יום יום, או עוני. נכונה הטענה שזהו ספר פנטזיה אך לא לטעמי הפנטזיה ששוגה בדמיונות, סוג בניית עולם כל כך נחמד פשוט משעממת. חסרה לי אמירה משמעותית- וכל הדברים שאמרתי מתאימים מאוד לספר ילדים, פשוט כך. 2. מנעד התגובות- קצת כמו באופרת סבון או טלנובלה, מנעד התגובות בספר,ז"א מספר האפשרויות שיש לדמות לענות על שאלה או דילמה שמוצגת בפניה, המנעד הזה פשוט משמים, לא דומה באלפית לרמה שלה מסוגלים להגיע אנשים באמת, הארי עומד בפני דילמה של הצלת חבריו? הכותבת כבר לא מאפשרת לו שום מרחב של בחירה, בדומה קצת להרפתקאות במשחק NWN, יש שלושה או ארבעה מקומות שאליהם אפשר ללכת, לא היית מדמיין פרק בספר הזה שנפתח בציטוט מעניין או בדיאלוג שחורג מעבר ל"מה עושים עכשיו?", ושוב כל הדברים הללו נובעים מהיות הספר ילדותי, כך שנראה שזו הבעיה המרכזית שלי אתו. ולגבי הוויכוח הנוגע לכנס, אני השלמתי עם העניין, תביאו את הארי פוטר לאייקון- רק זה ירחיק קהל מאוד מסוים ויקרב כמות של אנשים מקהל אחר, היום אמר לי בנאדם אחד שאם תהיה החלטה כזאת- הוא ישקול לארגן "מרד" בעזרת חברי אגודת המד"ב והפנטסיה האחרים, לדעתי הדבר עלול להביא קהל ילדותי ולא רציני.

דעתי

אם לא נהנית מהשניים הראשונים אל תמשיך, זה יהיה בשבילך סתם בזבוז זמן. השנה הייתה הפעם הראשונה שהייתי באייקון והסיבה היחידה שהגעתי לשם הייתה בגלל אורסון סקוט קארד. היו שאמרו שהסינמטק היה צפוף ולא נוח השנה וזה בגלל כל אלו שבאו לראות את אורסון. אני ממש שמחה שבאתי לכנס, כי אפילו שלא השתתפתי בשום דבר חוץ מבפאנלים של אורסון, עצם השהייה במתחם עשתה לי חשק אדיר להשקיע עוד באהבה שלי למד"ב. נראה לי שחלק מהמתנגדים להכללת הארי בכנס מפחדים שהוא יהפך למשהו המוני ורדוד, הפחד הזה מובן לי אבל האין זה נפלא שאנשים שיגיעו בגלל הארי ישארו בשביל דברים אחרים? מה גם שלא נראה לי שכל אחד שקרא את הארי פוטר יקפוץ מעל הפופיק להגיע לכנס ואני בטוחה שיש עוד רבים כמוני שקוראים מד"ב ופנטסיה פרט להארי ויגיעו לכנס בכל מקרה. המממ... דרך אגב, לא ראיתי שום התייחסות למלחמת הכוכבים בכנס, האם זה מאותה סיבה?

זה בדיוק הרעיון...

מישהו נתן לה"פ הגדרה מצוינת: "אופיום להמונים". קשה לשפוט ספר מסוים ע"פ ספר אחר- ששונה ממנו לגמרי (כמו ההשואה בין "אנדר" לה"פ) מאד מאד קל לאנשים מכל שכבות הגיל להתחבר ל"רמה הירודה" של הספר- וזו ( לדעתי) בדיוק מטרת הסופרת: ליצור מין אגדה (כמו אגדות אנדרסן וכאלה) מודרנית וקסומה, בלי סיבוכים ומשמעויות תת- קרקעיות (למרות שיש פורומים של אנשים שמוצאים משמעיות נסתרות בספר) ותאמר מה שתאמר- רולינג הצליחה מעבר למה שכל אחד ציפה. תום.

דעתי

אם לא נהנית מהשניים הראשונים אל תמשיך, זה יהיה בשבילך סתם בזבוז זמן. השנה הייתה הפעם הראשונה שהייתי באייקון והסיבה היחידה שהגעתי לשם הייתה בגלל אורסון סקוט קארד. היו שאמרו שהסינמטק היה צפוף ולא נוח השנה וזה בגלל כל אלו שבאו לראות את אורסון. אני ממש שמחה שבאתי לכנס, כי אפילו שלא השתתפתי בשום דבר חוץ מבפאנלים של אורסון, עצם השהייה במתחם עשתה לי חשק אדיר להשקיע עוד באהבה שלי למד"ב. נראה לי שחלק מהמתנגדים להכללת הארי בכנס מפחדים שהוא יהפך למשהו המוני ורדוד, הפחד הזה מובן לי אבל האין זה נפלא שאנשים שיגיעו בגלל הארי ישארו בשביל דברים אחרים? מה גם שלא נראה לי שכל אחד שקרא את הארי פוטר יקפוץ מעל הפופיק להגיע לכנס ואני בטוחה שיש עוד רבים כמוני שקוראים מד"ב ופנטסיה פרט להארי ויגיעו לכנס בכל מקרה. המממ... דרך אגב, לא ראיתי שום התייחסות למלחמת הכוכבים בכנס, האם זה מאותה סיבה?

דעתי...

לא הייתי כאן קצת הרבה.. (טיול שנתי אז טיול לאילת וכו...) טוב אבל דעתי היא ככה: הארי לא היה מיועד להיות ספר עמוק מכיוון שנכתב לקהל של ילדים ובני עשרה לא מבוגרים או כאלו שמתעמקים בספרים... אם כבר אתה אומר ספר רדוד ושטחי זה רק מבחינתך - לכל אחד יש ספרים שהוא אוהב ולא אוהב בגלל סיבה כזאת או אחרת... גם DRAGONLANCE הוא ספר יחסית שטחי אך לעומת זאת עדיין נהנתי לקרא אותו ולדעתי הוא אחד ספרי הפנטזיה הטובים שקיימים! לכן גם האנשים שקראו את הארי הם נהנו ממנו כי הוא ספר פשוט בלי התעמקות שהם לא מעוניינים בה וההרפתקה עוברת במהירות התעכבות על פרטים כמו משפחה וכאלה... תאר לעצמך את ספרי הארי פוטר עם סיפורים על העץ המשפחתי של כל אחד מהגיבורים זה באמת היה הופך לאופרת סבון... אז לדעתי הוא ספר נחמד לא הייתי אומר פסגת הפנטזיה אבל הוא השיג את הקהל שהוא היה אמור להשיג... אם אתה אוהב להתעמק בפרטים תחכים ומזימות בין משפחות וכו' זה כבר טעם אישי שלך אתה לא יכול להגיד שספר הוא גרוע או לא כי זאת דעתך האישית... האמת שאולי אולי באמת עשו ממנו ספר קצת יותר מדי טוב אב שוב זאת רק דעתם של האנשים שאהבו אותו.. HALF-ELF THE LAST CHILED OF TWILIGHT

זה בדיוק הרעיון...

מישהו נתן לה"פ הגדרה מצוינת: "אופיום להמונים". קשה לשפוט ספר מסוים ע"פ ספר אחר- ששונה ממנו לגמרי (כמו ההשואה בין "אנדר" לה"פ) מאד מאד קל לאנשים מכל שכבות הגיל להתחבר ל"רמה הירודה" של הספר- וזו ( לדעתי) בדיוק מטרת הסופרת: ליצור מין אגדה (כמו אגדות אנדרסן וכאלה) מודרנית וקסומה, בלי סיבוכים ומשמעויות תת- קרקעיות (למרות שיש פורומים של אנשים שמוצאים משמעיות נסתרות בספר) ותאמר מה שתאמר- רולינג הצליחה מעבר למה שכל אחד ציפה. תום.

גם אני חושב ככה!

אבל... אבל...

אופיום להמונים? אני מרגישה כמו בת חמש!!! אני מהאסכולה שגורסת שלא בכל דבר צריך להיות משהו עמוק. ואני בהחלט מתנגדת לאלו שמנסים לאנוס את הארי על כל מני תיאוריות, ז"א מנסים להוכיח שהוא אלגוריה למשהו. גם טולקין אהובינו היקר "שנא אליגוריה על כל ספיחיה" (כמצוטט מהמבוא שכתב לשה"ט). נכון, הארי לא עמור כמו שה"ט ולא מיוחד כמוהו אבל להארי יש את הייחודיות שלו, הכתיבה מאוד קולחת ומשעשעת... אני נפלתי בפח וכמוני עוד רבים אחרים! כשבאתי לאייקון השתוממתי לגלות שבאפי כלולה וזוכה להתייחסות נרחבת בכנס, זו אחת הסדרות הדביליות ביותר שראיתי בטלוויזיה (בעייני!!!!!) ובכל אופן, ממש לא מפריע לי שהיא נכללת בכנס. כי אני בדיעה שהכנסים הללו צריכים לפנות לכמה שיותר אנשים.

אה?

מה הקשר בין "אופיום להמונים" לבין "אני מרגישה בת חמש"? לא אמרתי שהספרים ילדותיים וטפשיים! אמרתי שהם מיועדים לקהל יעד רחב מאד ולכן הם חייבים להכתב בצורה קלילה. אני מסכים (כפי שאמרתי) שיש בסדרה קסם מסוים ויחודי. והדוגמא של חצי אלף מצוינת- רומח הדרקון- הסדרה האהובה עלי מכל הספרים שקראתי אי פעם- היא בודאי לא מהמסובכות שבסדרות, וזו אחת הסיבות שאני נהנה לקרוא אותה שוב ושוב. תום.

בה

אתה מתייחס לספר הזה כאל סם ממכר שדרכו אפשר לשלוט על אוכלוסייה שניטלה ממנה היכולת לבחור, בעייני זה ממש לא נכון ולא ממש נחמד.

לא אני...

לא אני המצאתי את ההגדרה ובודאי שאני לא מסכים עם מה שאמרת עליי, אני לא אגיב יותר לדיון הזה (שמתחיל להמאס עלי) ואסיים ואומר שאני דיברתי על קהל היעד הרחב ולא על שום דבר אחר שהכניסו לפי. תום.

אתה יודע מה?

אתה השתמשת בביטוי אז קח אחריות עליו! גם לי זה נמאס שאי אפשר להגיד על הספר הזה מילה בפורום!

דעתי...

לא הייתי כאן קצת הרבה.. (טיול שנתי אז טיול לאילת וכו...) טוב אבל דעתי היא ככה: הארי לא היה מיועד להיות ספר עמוק מכיוון שנכתב לקהל של ילדים ובני עשרה לא מבוגרים או כאלו שמתעמקים בספרים... אם כבר אתה אומר ספר רדוד ושטחי זה רק מבחינתך - לכל אחד יש ספרים שהוא אוהב ולא אוהב בגלל סיבה כזאת או אחרת... גם DRAGONLANCE הוא ספר יחסית שטחי אך לעומת זאת עדיין נהנתי לקרא אותו ולדעתי הוא אחד ספרי הפנטזיה הטובים שקיימים! לכן גם האנשים שקראו את הארי הם נהנו ממנו כי הוא ספר פשוט בלי התעמקות שהם לא מעוניינים בה וההרפתקה עוברת במהירות התעכבות על פרטים כמו משפחה וכאלה... תאר לעצמך את ספרי הארי פוטר עם סיפורים על העץ המשפחתי של כל אחד מהגיבורים זה באמת היה הופך לאופרת סבון... אז לדעתי הוא ספר נחמד לא הייתי אומר פסגת הפנטזיה אבל הוא השיג את הקהל שהוא היה אמור להשיג... אם אתה אוהב להתעמק בפרטים תחכים ומזימות בין משפחות וכו' זה כבר טעם אישי שלך אתה לא יכול להגיד שספר הוא גרוע או לא כי זאת דעתך האישית... האמת שאולי אולי באמת עשו ממנו ספר קצת יותר מדי טוב אב שוב זאת רק דעתם של האנשים שאהבו אותו.. HALF-ELF THE LAST CHILED OF TWILIGHT

הארי פוטר...

זה ספר נחמד ביותר, אבל לא הייתי ממש מגדירה אותו כפנטזיה... זה יותר כמו אגדה ארוכה.

אני מסכים עם סיליסטיארה!

אתה יודע מה?

אתה השתמשת בביטוי אז קח אחריות עליו! גם לי זה נמאס שאי אפשר להגיד על הספר הזה מילה בפורום!

אני מקוה שתקראי את האי- מייל ששלחתי לך

קראתי ועניתי, אני מתנצלת על אי ההבנה

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מדע בדיוני ופנטזיה
בחר
בחר