כישור הזמן.

במסגרת פרוייקט הביקורות, החלטתי לקחת על עצמי את הביקורת על כישור הזמן. מהצד הטכני: בכישור הזמן יש 20 ספרים בעברית (שהם 10 באנגלית) בנתיים, אם יש משהו שכולם יסכימו איתו זה שלא ברור עד איפה רוברט ג'ורדן רוצה לקחת את הסדרה, היו שמועות שיהיו 12 ספרים (24 בעברית) או אפילו 13, לצד שמועות (מרושעות) שטענו שג'ורדן ימשיך את הסדרה עד למותו- דבר שישאיר את הקוראים מלאי זעם ואכזבה (ויגרום לסופר אחר לכתוב סוף לסדרה?). השמות מתחילים מ"העדין שחזר",דרך "עין העולם", "החיפוש הגדול", "קרן ואלר"....בקפיצה ל18 (לא ציפיתם שאני אזכור את כולם לפי הסדר) "לב חורף", "ניחוח הטרוף", צמתי הדימדומים" ולבסוף "עת השינוי". ולביקורת: מה שברור הוא, שיצירת יריעה נרחבת כ"כ לסיפור פנטזיה זה דבר מדהים, ג'ורדן המציא עולם שלם מלווה במפות של כל עיר ועיר, והוא מקפיד להתעסק בכל המקומות שיצר, הוא המציא (???) שיטת קסם הקרויה "תיעול" ויצר (ויש הטוענים שהעתיק משה"ט) יצורים משונים. ישנם כמה וכמה גיבורים ראשיים, ג'ורדן ניסה ליצור לכל אחד אופי והתנהגות מיוחדת משלו, לפעמים הסיפור מסופר מהצד של הרעים שגם הם מאופיינים בצורה זו או אחרת, הסופר גם יצר תרבויות עם היסטוריה מגוונת לכל עם ועם. הסיפור עצמו מספר על (איך לא) אדון האופל שרוצה לשלוט בעולם, יש לו משרתים בכירים בשם הנבחרים (או הארורים) ולגיונות של יצורי אופל, צולו מתיצבים בני האנוש שכלאו אותו בעבר- אלא שעכשיו הוא עומד להשתחרר. בעבר הרס "הדרקון" (גבר בעל יכולות קסם מופלאות) את העולם, אבל הנבואה אומרת שרק הוא יוכל להתמודד עם אדון האופל ב(איך לא) "הקרב האחרון". עכשיו נדמה שהוא חוזר לעולם והתגובות נעות בין הכחשה, פחד ותמיכה נלהבת... אישית אני חושב שמה שמאפין את הסדרה יותר מכל הוא עליות וירידות ברמה, עד ספר מס' 7 הספרים מצוינים ומהנים מאד, כתיבה רהוטה ומענינת, רווית תאורים ודימוים, כשנבואות מסתוריות מגרות את דמיונו של הקורא. הבעיה היא שמספר מס' 7.5 יש ירידה דרסטית ברמה, הספרים הופכים למרוחים ומשעממים, מי שבספרים הראושנים התלהב, יקרא את הספרים, אבל רק בגלל המתח של מה יהיה בהמשך, יצא לי לקרוא החטף קטעים נכבדים מאד בספרים, רק בשביל להגיע לפרק שראיתי שהוא מעניין, ג'ורדן מתעסק בפרטים דלוחים ולא חשובים כשהוא מלאה את הקוראים בתאורים ועמודים מתישים. העניין הוא שהסופר הסכיל "לדחוף" פעם בכמה מאות עמודים, קטע מעניין ומרתק, שמשאיר את רמת העניין שלך ולא נותן לך לזרוק את הספר בשאט נפש. בספר מס' 18 הייתה התעוררות ברמה, שהזכירה את הספרים הראשונים בסדרה, אולם ספר מס' 19 הוציא את הרוח מהמפרשים בשנית, למרבה המזל (?) ספר מס' 20 היה בסדר גמור כך שיש נטייה לשכוח את התלאות שעברו על הקורא בדרכו לספר, הספר גם גורם לך לחכות לספרים הבאים בסדרה... לסיכום: אני אחלק את הסדרה: ספרים 1-7.5 זוכים לציון המכובד מאד 9.5 7.5-17,19 מקבלים 5 (רק בגלל הקטעים הטובים שתקועים מדי פעם) 18 ו-20 מקבלים 8.5. תום.

כישור הזמן הערות

בתור חובב של סדרות פנטסיה מאוד התלהבתי מהעולם שיצר רוברט ג'רדן בניגוד לרוב הסדרות שקראתי לא הצלחתי למצוא ולו חוסר התאמה אחד בכל 20 הספרים (תקנו אותי עם אני טועה) הבעיה בספרים 7.5 עד 17 היא שהוא מנסה להמשיך יותר מ-5 קווי עלילה שונים (ובגלל השוני הגדול בסיפורים אף בטוח שחלק מהדמיות לא ימצאו חן בעני משהוא) ומה שקיבלנו היה התקדמות מאוד מינימלית בעלילה. למרות זאת ולמרות הקושי הרב לעקוב אחרי כל שושלות והדמיות בסיפור אני נהנתי גם מספרים אלה אז לא הייתי נותן להם 5 הם שווים לפחות 6.5 (באופן מוזר הם הזכירו לי את חולית) חן

אני דווקא אהבתי מאוד את הסידרה

אומנם אני מפגר קצת בחלקים אני בחלק 14 :) אבל בכל זאת הסידרה מהנה מאוד , ואני דווקא אוהב שנותנים לנו לראות את הדמויות השונות איך הם מתםתחות . אני חושב שזאת סידרה טובה מהנה , אני חושב ש- 6.5 זה עדיין נמוך ,הייתי נותן ל- יותר בסביבות ה- 8 בין 1-ל10. אני אצרף את הערות הללו לביקורת הראשית ,ואעלה הכל ללוח מאמרים בקרוב. אסף פובונזק מנהל פורום מד"ב,פנטסיה ומשחקי-תפקידים
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מדע בדיוני ופנטזיה
בחר
בחר