פרוייקט - רשימת הקלישאות הגדולה!

אני מכריזה על נושא הקלישאות הגדול!

כמה פעמים קראת את אותו סיפור על חבורה שהולכת להילחם ביצור מרושע כלשהו בלי סיכוי ועם המון מזל בכיסים?
כמה פעמים הגיבור הראשי היה קרוב למוות אך ניצל איכשהו/ חזר לחיים ופצח בריקוד צ'ה צ'ה סוער?

אין ספר שלא משתמש בקלישאה חבוטה זו או אחרת בוריאציה שונה ומשונה ומנסה לתת לה טוויסט מחודש.

[אגב, מי שרוצה השראה - מוזמן להציץ ברשימה הזו].

אז איך זה נעשה?

כל מי שמעוניין מוסיף בתגובה קלישאה/קלישאות לפי הפורמט הבא:

שם הקלישאה - מוזמנים להיות יצירתיים ככל העולה על רוחכם.. או אפילו לקרוא לה על שם של סופר שמרבה להשתמש בה. לא לשכוח למספר.

ז'אנר וסוג - מד"ב / פנטזיה. עלילה/דמות.

תיאור- תיאור הקלישאה.

דוגמאות נפוצות - באיזה ספרים / סרטים השתמשו בקלישאה.

טיפ לבאות - זה המקום לחוות את דעתכם עד כמה הקלישאה חבוטה והאם ניתן להשתמש בה עוד פעם כדי לקדם עלילה. האם אפשר להשתמש בה רגיל כמו שהיא, או רק עם טוויסט ייחודי או שבכלל כדאי לא להשתמש בה.

בהצלחה!

מוריין, שומרת הרשומות במגדל הלבן, משברת העולמות, המרשעת הקהילתית.
הצטרפו לפורום מדע-בדיוני ופנטזיה

הומר,עליך להקשיב ללב שלך, ולא לקולות שבתוך הראש שלך! 
מה שלא הורג אותך-עושה אותך מוזר יותר.. emo_26.png
סרטים לא הופכים אנשים לפסיכופטים, אלא הופכים אותם ליותר יצירתיים.

מנהל הפורום
250+

שם הקלישאה - הגיבור הבלתי מנוצח.

ז'אנר וסוג - דמות בדרך כלל בפנטזיה (בייחוד אפית) אך גם במד"ב לא חסר.

תיאור- דמות שלא משנה עד כמה ינסו לנצח אותה ברגע שהיא עלולה להפסיד יצא ברק מהשמיים ויציל אותה או שאחת מהמפלצת תשתגע ותתחיל להרוג את חברותיה. זה יכול להיות הגיוני פעם אחת, מקסימום פעמיים - אבל כאשר הגיבור מתמודד מול 10 מפלצות שאף אחד אחר לא הצליח לנצח אותם לפניו זה כבר מחשיד.

דוגמאות נפוצות - דריזט, וכל מילה נוספת מיותרת.

טיפ לבאות - כמובן שזה מבאס אם הורגים את הדמות הראשית, אבל לפחות שתיפצע קצת. או שתהיה ממש חזקה כדי שתצדיק את זה שהיא לא מתה. או שתהיה ערפד / זומבי ואז תהיה הצדקה שלא תמות.

מוריין, שומרת הרשומות במגדל הלבן, משברת העולמות, המרשעת הקהילתית.
הצטרפו לפורום מדע-בדיוני ופנטזיה

הומר,עליך להקשיב ללב שלך, ולא לקולות שבתוך הראש שלך! 
מה שלא הורג אותך-עושה אותך מוזר יותר.. emo_26.png
סרטים לא הופכים אנשים לפסיכופטים, אלא הופכים אותם ליותר יצירתיים.

מנהל הפורום
250+

שם הקלישאה - הרע הבלתי מנוצח 2

ז'אנר וסוג - זה לרוב הרע, כמעט בכל ספר מד"ב והרבה בפנטזיה

תיאור- בספר הראשון היה רע אחד שהגיבור נלחם בו וכמעט מת עד שהצליח לנצח ברגע האחרון. ואז טאם-טאם-טאם-טאם הוא מגלה שיש עוד מליון כלאו- ואז פתאום לא כ"כ קשה להרוג אותם.

דוגמאות נפוצות - האינקוויזיטורים בערפילאים, הצללים ה\בפיטר ולוכדי הערפילים (נוראי, אל תקראו!) הדרגונים ברשומות רוה"ד ועוד רבים וטובים.

טיפ לבאות -פשוט לא לעשות את הדמות הסופר קשה להריגה על ההתחלה, ואם עשו, לא למחזר, פשט לעשות המון קלים להריגה.

בהצלחה!

שד הספאם-אדום זה קול emo_25.png

אגה לבנהאבל מתי הייתי הגיוני?האנשים ההגיוניים היחידים שפגשתי היו כל כך משעממים עד שיכולת להירדם רק מהתבוננות בהם

The best way to a man's heart is to saw his breast plate open

Remember-everyone seems normal until you get to know them

שם הקלישאה - הרשע האינסופי

ז'אנר וסוג - כמעט תמיד פנטזיה, משותף הרבה למו"ד

תיאור - הרשע תמיד יחזור, לא משנה כמה פעמים תהרגו אותו תמיד הוא יהיה זה שיעמוד מאחורי המזימה הבאה - הוא נזרק מהמגדל כשהוא ניסה לגנוב שיקויים ? תהיו בטוחים שעוד חמש דקות הוא יחזור עם מטה קסם להרוג אותכם.

דוגמאות נפוצות - (דריזט...) כל מערכת מבוכים ודרקונים ופיניאס ופרב.

טיפ לבאות - לפעמים אולי כדאי למצוא משהו מרושע שעשה אדם אחר, לא תמיד נראה הגיוני שראש גילדת הגנבים ישתלט על שבט אורקים ויוביל אותם לתקוף את הכפר (ואחרי שהם הובסו הוא יחזור בתור רוצח מטורף).

"אין לנו ברירה, זה עניין של כבוד"

"אז מותו כאנשי כבוד"

מנהל פורום משחקי תפקידים

שם הקלישאה - בן האיכר היתום

ז'אנר וסוג - לרוב פנטזיה, יש גם דוגמאות רבות במד"ב

תיאור - אם אתה צריך להיות גיבור שיציל את העולם (עדיף בנבואה), אסור שיהיו לך הורים או ייחוס שאתה מכיר. אתה בסך הכול רועה צאן או עובד בחוות לחות באיזו פלנטת מדבר מרוחקת. מי בכלל יודע שאתה נצר לבתי מלוכה וכי אתה עתיד להניף את החרב האגדית כדי להציל את הגלקסיה/עולם פנטזיה שלך.

דוגמאות נפוצות - יותר מכפי שאפשר לתאר: לוק סקייווקר, רנד אל'תור, גאריון מהבלגריאד, אומספורד שאנארה, הארי פוטר.

טיפ לבאות - אפשר כי הגיבור לא יגיע דווקא מאשפתות. משפחה מהמעמד הבינוני זה גם טוב. כמו כן, לא צריך להתעלל בו ולא לתת לו ללכת לתחנת טושי כדי שנחבב אותו או לזרוק אותו לתוך ארון הבגדים. אתם יודעים, גיבור שבאמת אפשר להזדהות איתו.

בת אל זה רעיון אדיר! אבל...תעזבי את דריזט בשקט...D:

שם הקלישאה- הנשק האדיר

ז'אנר וסוג - פנטזיה

תיאור-  בדרך כלל איזו חרב אגדית אך לא רק, שבכוחה לעקור הרים ולשבר סלעים והיא תקוותו היחידה של הגיבור והאנושות.

דוגמאות נפוצות -  רבות מספור- החרב של גאריון, שרביט הבכור, רומח הדרקון, הרומח הזה של אראגון שמחסל דרקונים (נ.ב. העתקה בוטה...) החרב של אראגורן, קלנדור וכך הרשימה ממשיכה...

טיפ לבאות- עדיף שהגיבור יצליח בזכות עצמו ולא בזכות נשק רב עוצמה כלשהו. 

"פחד חותך עמוק מחרבות"

"עד שלא יהיה עוד צל, עד שלא יהיו עוד מים, אל תוך האופל בשיניים חשופות,

צורחים בהתרסה עם הנשימה האחרונה, לירוק בעיניו של מסמא-עין ביום האחרון"

שם הקלישאה- הגיבור חסר הניסיון אך בעל התוכניות המבריקות שמביאות לו, כנגד כל הסיכויים, את הניצחון.

ז'אנר וסוג - פנטזיה מד"ב וכל מה שביניהם

תיאור-  המצב חסר תקווה! יד האוייב על העליונה! אין דבר שאפשר לעשות! כל האנשים בעלי הניסיון ורבי השנים אובדי עצות!

ואז לפתע...

"אאוריקה! יש לי רעיון!" קורא הגיבור שכולה התחיל להלחם לפני כמה חודשים אך הבה לא נושפע מקטנות, ואכן הרעיון המבריק מטה את הקרב במהירות וכו'...

דוגמאות נפוצות -  בולט לרעה באראגון (נו מה אעשה, הסדרה ידועה לשמצה...) למשל בקרב האחרון באורוביין יש את שר הצבא הזה או מי שלא יהיה עם אלדונארי שמחסל שבעה אלפים במכה...כולם עומדים חסרי אונים, אנשי החתול, הגמדים, האלפים רבי השנים- לעזאזל, איסלאזאנדי, אחת הנשים שאמורות להיות הכי חכמות בעולם נופלת חלל...ואז לפתע צץ רעיון 'מבריק' במוחו של רוראן. למה שלא נשגר עליו כמה סלעים? כן באמת מעניין שאף אחד לא חשב על זה קודם, כי הרשו לי לומר- אני חשבתי...בכל אופן, הרעיון המבריק עובד ובסופו של דבר רוראן מכריע את הרשע ארצה...

טיפ לבאות- גיבורים חכמים זה טוב, במיוחד בעטיפה של מתנקש ערמומי...אבל בחייאת, שזה יהיה הגיוני כן? ראויה לשבח סדרת מכ"ה בה בגיבורים הראשיים טועים שוב ושוב והאנשים היותר זקנים וחכמים (מוריין) מתקנים את המצב...

"פחד חותך עמוק מחרבות"

שם הקלישאה - טעיתם, הוא טוב

ז'אנר וסוג - הרבה פעמים פנטזיה, חלק גם מד"ב

תיאור - עמוד 1- הוא הרג אותם ! עמוד 78- אנחנו חייבים לתפוס אותו ! עמוד 235- אנחנו מגיעים אליו ! עמוד 250 - הוא מת, ניצחנו ! עמוד 251 - אה אופס, הוא דווקא היה טוב.

ובערך כל פעם שמתברר שדווקא האיש הרע הוא כמובן האיש הטוב - ברוב המקרים זה יהיה ישר אחרי המוות.

דוגמאות נפוצות - הערפילאים, כל ספרי דיוויד מורל לדורותיהם (לא פנטזיה), כשרון למלחמה.....

טיפ לבאות - בשביל לעשות לנו חשק להרוג את הרעים אסור להפוך אותם לטובים כל הזמן, פשוט תנו לנו מוות אדום מדם שמספק אחרי זה גם קצת שמחה לאיד.

"אז מותו כאנשי כבוד"

מנהל פורום משחקי תפקידים

שם הקלישאה - "נחבא אל הכלים"

ז'אנר וסוג - מד"ב, פנטזיה והתנ"ך

תיאור - גיבור שמאוד לא רוצה להיות גיבור. הוא יודע מה הוא צריך לעשות ולמה, והוא עדיין מנסה להתחמק.

דוגמאות נפוצות - דויד המלך, תניס חצי-אלף, פיץ-אביר וכ'ו.

"Guards! It seems that Syl forgot how to use the door! Please show her how, before i forget myself."

(Sheogorath, prince of madness)

שם הקלישאה - wonderwoman

ז'אנר וסוג - המון פנטזיה, וגם הרבה ז'אנרים אחרים

תיאור - "אוי אני גיבור חדש ומתחיל, והיא סופר מנית חתיכה, איך אני אתחיל איתה?" "אוי, הוא כזה אידויט"  "היא לא אוהבת אותי בוהובוהובוהו" "הוא לא כזה נורא.." "טוב, אני לא אפול בבשבילה יותר! עכשיו אני אעשה מעשה גבורה וכמעט אמות" "אוי אני לא יכולה בלעדיו! אני אוהבת אותו!!!" "גם אני אוהב אותה" "בוא ונהרוג את הבאד גאי ביחד!" "יאללה!"

והם חיו באושר ועושר עד עצם היום הבא (או עד סדרת ההמשך)

דוגמאות נפוצות - אראגון, בלגאריאד, רוה"ד, גיבור העידנים ועוד....

טיפ לבאות - זה לא באמת מאגש כבר. מצטערים. אולי תחפשו איזה טריק ריגשי חדש?

שד הספאם-אדום זה קול emo_25.png

אגה לבנהאבל מתי הייתי הגיוני?האנשים ההגיוניים היחידים שפגשתי היו כל כך משעממים עד שיכולת להירדם רק מהתבוננות בהם

The best way to a man's heart is to saw his breast plate open

Remember-everyone seems normal until you get to know them

חחח שמתם לב שבששאו"ק אין את כל השטויות האלו? זה כנראה הסידרה הפנטזית החי ריאליסטית שיש! וזה מה שעושה את זה כל כך טוב אני מרגישה שאם הדמויות האלה באמת חיו באמיתי בתוך מציאות כזאת זה איך שהחיים שלהם היו מתפתחים....

“Laugh whenever you can. Keeps you from killing yourself when things are bad. That and vodka.”  - jim butcher , dresden files

יאפ, זה באמת מעניין לראות שכל קלישאה שמוזכרת כאן נעדרת מששאו"ק.

מצד שני, לששאו"ק יש קלישאה מיוחדת משלה- 'רצח הגיבור האהוב', וכל מילה נוספת מיותרת XD

"פחד חותך עמוק מחרבות"

שם קלישאה:תסביך משה רבנו

ז'אנר:פנטזיה ,כי אני כמעט לא קורה מד"ב[אנדר זה ספר אוניברסלי]

תיאור-אדם מבוגר ובעל חוכמה,לרוב גם בעל כוחות אדירים או לפחות הרבה מעל לממוצע ילמד-ידריך-יכוון-יכשיר את הגיבור שלנו עד להיותו  מה שהוא אמור להיות[כל מה שאמרו לפני]לרוב הוא גם ימות בדרך ואז נגלה עליו משהו מסעיר-מקפיץ-מותח שיקדם אותנו בעוד כמה עמודים בדרך לסוף הגורלי.לרוב גיבורנו שהיה חסר אונים למול כוחות אותו מדריך יהפוך להרבה יותר עוצמתי מימנו בהמשך העלילה.משה רבנו לא קשור אבל הייתי צריך שם שימשוך את העין

דוגמאות נפוצות-אראגון,מכ"ה,הארי פוטר,דריזט[סליחה שלג]בלגאריון[בלגראת לא מת אבל הוא עונה על הקריטריונים]וכו'

שם קלישאה - התואר המובטח

ז'אנר - פנטזיה

תיאור - הגיבור שאומנם נולד ללא כל קשרים לשאר העולם, אבל במהלך הסיפור מגלה את תוארו המורם מעם, התואר כמובן יהיה מלך גדול, מגשים הנבואה או בן המלך הנעלם.

דוגמאות נפוצות - הארי פוטר, בלגריאד, מכ"ה, אראגון ועוד כהנה וכהנה...

טיפ לבאות - באמת שגיבור לא צריך להיות בעל תואר מלידה, יותר הגיוני ונכון שהוא ירוויח את התארים על ידי מעשיו (ע"ע שם הרוח והערפילאים).

"אז מותו כאנשי כבוד"

מנהל פורום משחקי תפקידים

האמת היא שגם ברנדון חוטא בקלישאה הזו בערפילאים- וין היא, לכאורה, גנבת בת אשפתות פשוטה...אבל בסופו של דבר מתברר שהיא הבת של הכוהן הראשי הזה מה שמו (מצטער, כבר שכחתי את התארים...)

"פחד חותך עמוק מחרבות"

עבור לעמוד
,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מדע בדיוני ופנטזיה
בחר
בחר