אתה לא סוגר שום דיון כאן עם המילה האחרונה! רוצה לנטוש? תנטוש, אבל בלי להגיב לי...

זה נשמע מטומטם כי זה מטומטם O-o

הם רק נותנים שמות לדברים שקיימים כבר ומשננים מה הדברים האלו עושים מבחינה איכותית. (עזוב שלא נראה לי שהם היו מגלים אי פעם גם את ההתנהגות האיכותית בלי מדענים אמיתיים...) זה גם לימוד, אבל לא אחד ממש...מדעי.

אולי אני קצת יותר מדי קשוח איתם. הם עושים כמה דברים נחמדים פה ושם, ויש להם כמה ענפים שממש רואים בהם את המדע. (בעיקר ביופיזיקה וביוכימיה) ובכל זאת...בהזנחת הענפים המשולבים, אין ספק שהם נחותים משאר ענפי המדע. תתמודד עם זה איך שאתה רוצה D:

נ.ב. אני דמגוג, אני יודע שאני דמגוג ואני גאה בכך.

"פחד חותך עמוק מחרבות"

"עד שלא יהיה עוד צל, עד שלא יהיו עוד מים, אל תוך האופל בשיניים חשופות,

צורחים בהתרסה עם הנשימה האחרונה, לירוק בעיניו של מסמא-עין ביום האחרון"

שלג... בלי מחקר ביולוגי טהור, לא היה הבנה על דנ"א, רנ"א, לא היה ידע על וירוסים שהיום רוצים להשתמש בהם כדי להחדיר חיסונים נגד מחלות שונות...
גם מחקר על יצורים שחיים בסביבות קיצוניות , גילה הרבה מאוד אנזימים שיעילים לניקוי בטמפרטורות גבוהות מהרגיל, ומחקר על חיידקים שהם במערכות מנותקות, מאוד פרימיטיביים, עשויים לעזור להראות מה צריך על מנת לקיים חיים בכוכבים אחרים גם...

שלג! אל תהיה ממזר, חיי זקנו של מרלין! אתה לא יכול להינות מכל העולמות תמיד!!! 

בסדר, אמרתי שיש שם קצת מדע. אבל זה כל כך מעט ביחס למדעים אחרים...וכל כך הרבה דברים שצריך לשנן כמו סטודנט ארור להיסטוריה...

"פחד חותך עמוק מחרבות"

שלג... בכל מדע יש הגדרות, ומונחים.
אתה יכול לדבר על פיסיקה, או לערוך ניסוי בפיסיקה הכי פשוט, בלי ההגדרות הבאות ?

1. טמפרטורת החדר.
  2. מה הסקלה של הטמפרטורות?
  3. יחידות משקל.
  4. יחידות מהירות
  5. יחידות אורך
  6. יחידות שטח
  7. יחידות נפח.
  8. מה הכבידה ?
  9. מה האנומליה הכבידתית במקום הזה ספציפית?
  10. מה עצמת השדה המגנטי שאולי עלול להשפיע על התוצאה או על הקריאה של התוצאה?
  11. מה הדיוק של המכשיר?
  12. האם ואיך ומתי המכשיר כויל?
  13. מה השפעת כל אחד מהגורמים על המדידה של המכשיר? (לחות תשפיע על תוצאת מדידה של משקל חומר היגרוסקופי)

אז, בביולוגיה, חלק מהדברים חיוניים, וחלק אחר לא. חלק קשור לכימיה, אז חשוב ערך הגבה (pH) .
עיקר המונחים, זה בעצם השמות.
ראה ערך דארווין. אלמלא היה נותן שמות ומנסה לתת בשמות איזשהו קשר בין בעלי החיים השונים שגילה, ואלו שהיו מוכרים בעולם, לא היה לנו את תורת האבולוציה. הענף של נתינת שם מדעי נכון למין או לזן חדש, נקרא טקסונומיה.

אופטי...ברור שאני צריך את כל הרשימה הזו שהבאת. (למעט דברים שאפשר להזניח לפעמים...למשל אנומליה כבידתית :) )

מה הקשר?

מה שאני רוצה להגיד, זה שביולוגיה זה יותר מדי שינון של מושגים וכמעט בלי מאפיינים אנליטיים שמתבססים על אנליזה, משוואות וחישובים. מדע זה עניין של הגדרה ואם כך קוראים לביולוגיה כך יהא, אבל מבחינת המאפיינים, צורת הלמידה והמחקר- חלקים גדולים מאוד קרובים יותר למקצועות הומניים מאשר למדעים המדויקים (והנדסות).

"פחד חותך עמוק מחרבות"

שלג... רוב הגילויים החדשים בדברים שהם לכאורה הכי פיזיים, גילו קצבי המסה של קרחונים, גילוי קצבי התרוממות של הרים, הם בסופו של גבר הרבה מאוד יפנופי ידיים, והסתמכות על אנליזות ממוחשבות, שמסתמכות על מודל מתמטי, ולא על ללכת וחלקור ולגלות משהו חדש במדע טהור.
שלג, איך אפשר לכמת את ההשפעה של בע"ח על כמות הקרינה המגיעה לקרקע בכדור הארץ למשל? הרי ברור שיש השפעה.
בע"ח במצריים חיסלו העיזים בעיקר את מעט הצמחיה שהיתה. בישראל מונעים רעיית יתר, והגבול בין ישראל למצריים הוא ירוק מול צהוב בתצלומי לווין. אז ברור שיש השפעה, אבל הרבה יותר קשה לבוא ולמנות מה האוכלוסיה של כל בעל ובעל חיים שאוכל עשב, ולקבוע כמה כל פרט ופרט בטבע שיכול להשפיע על הצמחייה לאורך גדר הגבול עם מצריים או בסמוך לה . הצמחייה, מכסה את הקרקע, ומנצלת חלק מהקרינה הישירה על מנת ליצור פוטוסינתזה, ולכן קיום הצמחייה מקטין את הקרינה הישירה על הקרקע בישראל לעומת במצריים.

אפשר לבוא וללמוד מה קצב גידול של חיידקים בתנאים מסוימים, אבל כל מערכת ביולוגית רגישה לשינוי הכי קטן. שינוי של חצי מעלה באוקיינוס, יכול להוביל להאצה או החלשה של זרמים , על כל הסירקולציה של האוקיינוס, להפסקה או שינוי בכמות הנוטריינטים, שיובילו לשינוי במינים שחיים במים, או על תפוצתם, ולהרס כל שרשרת המזון הימית.

בביולוגיה, אי אפשר להריץ מודל ממוחשב, כי אי אפשר לכמת את הכל, או לבצע הנחה או הזנחה כמו שאמרתי לי בהתחלה שהאנומליה הכבידתית היא זניחה. 

דווקא היום יש מחקרים שבודקים את אותן אנומליות, את ההפרשים בערכים מסוימים, שינויים שיכולים להיות ממש קטנים, תזוזה של חצי מ"מ ב10 שנים, או ממש מהירים, גלישת קרקע שנמשכה על 50-100 ק"מ ונמשכה סה"כ חצי שעה.

אופטי,אנליזות מוחשבות שמבוססות על מודל מתימטי זה אולי עיקר העבודה גם בפיזיקה וכימיה...אבל האם זה מה שביולוגים עושים?

ואם אי אפשר לבצע תחזית או להריץ מודל ממוחשב מתאים בביולוגיה-בגלל שבאמת המערכות מורכבות מדי- ובכן...? זה בדיוק בסיס הטענה שלי...

"פחד חותך עמוק מחרבות"

שלג, זה עיקר העבודה, אבל בסופו של דבר זה ניפנופי ידיים כי לא באמת יודעים את כל הפרמטרים, חלק מכניסים רק כהערכות...
למשל מה היה נפח מים שזרם בנחל קדום... או מה היתה מהירות הזרימה... זה הכל מבוסס על הערכות שונות, מודלים מתמטיים, פיתרון נומרי לשמוואות שאינן ברות פיתרון מדוייק, אלא רק קירובים. בד"כ גם יש משתנים שאיננו בטוחים בהם... אז עד כמה זה מדע מדוייק או ישים, לעומת ביולוגיה, ששמה אתה רואה את הכל מול העיניים,ולא בסקריפטינג?
ביולוגיה אתה עושה א', מקבל ב'.
פיסיקה, במודלים הנומריים הללו, אתה מנסה להגיע לתוצאה ב', אבל אתה יכול לשחק עם 10 פרמטרים שונים לעיתים, וגם אם אתה יודע מה ההשפעה של כל אחד מהם, אי אפשר לבודד את התרומה היחסית של כל אחד מהם בד"כ, ויש לפחות שני מצבי קיצון אפשריים שיכלו להביא לתוצאה המבוקשת. 

.

אתם זוכרים שנושא השרשור הוא מה קראתם לאחרונה או קוראים עכשיו?

מנהל הפורום
250+

אחזיר אותנו לנושא המרכזי.

אחרי שהרבה זמן לא קראתי להנאתי, החלטתי שאני עושה הפסקה קצרה, ובעקבות יציאת הספר האחרון של דריזט, החלטתי לחזור ולבקר את האלף השחור בהרפתקה האחרונה שלו בעולם הממלכות הנשכחות. ארבעה ספרים שמתרחשים קרוב ל-60 שנה לאחר מגפת הלחשים. מלבד דריזט ועוד כמה דמויות משנה מוכרות ששרדו את המאורעות בטרילוגייה הקודמת שעסקה באותה מגפה, מדובר בדמויות חדשות לחלוטין.

אני בינתיים בתחילת הראשון Gauntlgrym והכתיבה של סלבטורה הרבה יותר בוגרת. יש עדיין את השטויות הרגילות שלו שהפכו להיות מעצבנות. אבל הספר זורם ומקווה לחצות את כל הארבעה ולגלות מה קורה בסוף.

כמה ספרים יש לסלבטורה ? לא אמרתם שבאיזה שלב הרמה מתחילה לרדת ?

"אין לנו ברירה, זה עניין של כבוד"

"אז מותו כאנשי כבוד"

מנהל פורום משחקי תפקידים

אמרנו. אז זה ימנע מצפריר לקרוא אותם? ברור שלא!

ואם הם חוזרים לרמה הגבוהה שהיתה בהתחלה- תגיד לי. אני אסבול קצת ואגיע אליהם גם כן.

"פחד חותך עמוק מחרבות"

שלג, אתה מתכוון שתסבול יותר מ-10 ספרים בשביל זה?

מנהל הפורום
250+

הבעיה של סלבטורה היא שהוא רצה לסיים את הסדרה ב"מצור האפלה", והוא התכוון לסיים אותו את הסדרה על דריזט. אנשי WOTC אמרו לו שהם רוצים שהוא יכתוב עוד ספרים וגם אם הוא לא יסכים לכתוב אותם, יש כבר סופר אחר שלהם שיכתוב והם אפילו פרסמו בקטלוגים את הספר החדש. אחרי אולטימטום כזה, סלבטורה לא היה יכול לעשות דבר והעדיף לכתוב את הספרים של דריזט בעצמו.

לאחר מכן, הוא החליט שהסיפור של דריזט קצת נדוש והוא התחיל לכתוב על דמויות המשנה. אבל זה היה פשוט נוראי. לאחר מכן, הוא החליט לסגור את כל הקצוות בסדרות האחרונות וזאת האחרונה מביניהן. אחרי שקראתי את הכול, הגיע הזמן לדעת איך הוא מסיים את הסדרה.

עבור לעמוד
... , , , , , , ...
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מדע בדיוני ופנטזיה
בחר
בחר