ספרי פנטזיה מומלצים לקוראי מד"ב

שלומות לכולם, קראתי לא מעט ספרי מד"ב (קשה, מודרני וכו') ואני מאוד אוהב את הז'אנר. לעומת זאת, בפעמים היחידות שניסיתי לקרוא פנטזיה, מהר מאוד זנחתי את הספר (למשל שר הטבעות, ג'הרג). האם תוכלו לחשוב על ספרי פנטזיה שמומלצים במיוחד לקוראי מד"ב ותיקים? תודה! ---------------------------------------- http://gargamel-il.blogspot.com
הנושא נעול

הממ שאלה מעניינת

הז'אנרים שונים, המכנה המשותף היחיד הוא השימוש באינטנסיבי בדמיון לכן זה לא משהו מעורר תדהמה שחובב מד"ב לא יתחבר לפנטזיה. הייעוץ לך צריך להיות שונה, לא מספיק לומר אני אוהב מד"ב איזה פנטזיה טובה לי לחילופין נסה לתת מידע כללי על הספרות שאתה אוהב: האם אתה מחפש ספרים "כבדים" ורציניים או דווקא ספרים קלילים רצופים בהומור? האם אתה חובב של סדרות או מעדיף לקבל את הסיפור מתחילתו ועד סופו בכרך אחד? האם יש לך רתיעה מ"קיטש"? (או במינוחים של הז'אנר- "פנטזיה נוסחתית" האל הטוב נלחם באל הרע, האנטי גיבור נגרר בעל כרחו להצלת העולם ובדרך מתאהב בעלמה משובבת נפש) האם אתה חובב של ספרי מתח שמחזיקים אותך על הקצה או שאין לך בעיה עם בניה איטית של עלילה? וכו' וכו' תכתוב לנו וננסה לעזור בברכה, תום

אולי חרב האמת?

אם אתה קורא גם באנגלית, ממליץ על סדרת חרב האמת של טרי גודקינד. גם עולם עשיר, עלילה טובה,התפתחות דמויות. אבל צריך הרבה סבלנות. עוד ספר פאנטזיה טוב נקרא מסעותיה של ירח צל,וההמשך שנקרא דרקוני הזכוכית. בהחלט שווה לדעתי. לא מדובר בכתיבה ארכאית כמו שר הטבעות אלא בכתיבה מודרנית ושנונה. עוד סופרים מומלצים הם אלן קול (כשהאלים ישנים,לחש הזאבים,האלים מתעוררים) וספריה של קרול ס ברג. אחד הספרים שהכי אהבתי נקרא שמש שחורה. מומלץ,מומלץ,מומלץ! זהו לבינתיים.

אני אנסה לתת קצת קווים כלליים

אני מעדיף ספר שמתחיל ונגמר, למרות שלא אפסול סדרות קצרות. הניסיון מראה שקראתי רק חלק מסדרות ארוכות ונטשתי באמצע - אבל ת'כלס גם זה בסדר. אני אוהב שיש אקשן ואני אוהב שיש סיפור מורכב ולא רדוד. זו נראת לי נקודה משמעותית כשאני מסתכל על הספרים שרשמתי למטה. אני לא אוהב תיאורים בלתי נגמרים או אינסוף פרטים לא משמעותיים (עולה לי בראש נורל & סטריינג'). חשוב שתהיה קריאה קלה ושוטפת פחות או יותר (בלי שיהיה צורך ללכת לעשות דוקטורט על דתות וכו' - ראה אולימפוס, אדון האור וכו'). פנטזיה נוסחתית - אני לא פוסל. אני לא מחבב גינונים אנגליים ולכן ספרים שמתרחשים באנגליה במאה ה-18\19 פחות מתאימים לי. בכלל עדיף שיהו בעולם דימיוני או בעתיד אבל לא בעבר. דוגמאות לספרים שאהבתי: מלחמת האדם הזקן, חולית, היפריון, פני מועדות לכוכבים, טאו אפס, עיר, אנדר. תודה רבה על הנכונות לעזור!

נלך על דברים שלא יכולים להכשל

אוקי, אני אתן לך שמות של כמה ספרים כמובן תוכל למצוא מידע עליהם בגוגל אבל אני אשתדל לומר במילה או שתיים מה הסגנון: 1. טרילוגיית הרואים למרחק- ספרים "כבדים", יש פה אוירה די עצובה וקודרת אבל מדובר בספרים מדהימים, עם המון רגש ומתח בלי להגרר כמעט לאף קלישאה של הז'אנר. 2. טיגאנה- אם אין לך כח למשהו כבד אבל מצד שני עוד לא הגעת לשלב הקלילות- טיגאנה (שני ספרים שחוברו לאחד אם אני לא טועה) תוכל להתאים לך, שוב ספר לא נוסחתי, מותח מאד וכולל טוויסט ענק בסוף... 3. לילה אחד באוקטובר הבודד- קליל, משעשע, אבל עדיין פשוט מעולה. הספר נכתב על ידי אחד מסופרי הפנטזיה והמד"ב ה"בכירים" - רוג'ר זילאז'ני. 4. לעולם לא עולם- ספר בודד שמציג את אחד המוטיבים הקלאסיים של הז'אנר (הקונפליקט בין המציאות המשעממת לעולם הפנזטיה המרתק) ועושה זאת עם הרבה מתח והומור. את הספר כתב אחד מהסופרים ההומוריסטים הפורים ביותר בתחום- ניל גיימן, שהמוטיב הזה חוזק ברבים מספריו. 4 ההצעות שהבאתי לך מצויות בקונצנזוס של הספרים האהודים ביותר בתחום, הן מאד שונות אחת מהשניה אבל כל אחת מהן היא מהיצירות האהובות עליי ביותר בזא'נר הפנטזיה.

אולי חרב האמת?

אם אתה קורא גם באנגלית, ממליץ על סדרת חרב האמת של טרי גודקינד. גם עולם עשיר, עלילה טובה,התפתחות דמויות. אבל צריך הרבה סבלנות. עוד ספר פאנטזיה טוב נקרא מסעותיה של ירח צל,וההמשך שנקרא דרקוני הזכוכית. בהחלט שווה לדעתי. לא מדובר בכתיבה ארכאית כמו שר הטבעות אלא בכתיבה מודרנית ושנונה. עוד סופרים מומלצים הם אלן קול (כשהאלים ישנים,לחש הזאבים,האלים מתעוררים) וספריה של קרול ס ברג. אחד הספרים שהכי אהבתי נקרא שמש שחורה. מומלץ,מומלץ,מומלץ! זהו לבינתיים.

אלריק ותום - תודה רבה על ההמלצות!

אני אתחיל לקרוא ואחזור לספר חוויות. סופ"ש נעים ומהנה.

אם אפשר להוסיף המלצה- עולם ספרי רומח הדרקון וממלכות נשכחות

לא בכדי סדרת ספרים זו תורגמה בישראל ב2 העשורים האחרונים ועוד היד נטויה ומשתמשת על פני טרילוגיות מרתקות, או ספרים בדידים מלאים פנטזיה טובה כיד הדימיון. "הבסיס" נקרא לזה זו טרילוגיית ספרי "רשומות רומח הדרקון" של הסופרים וייס והיקמן.. שלאחריה ממשיכה אותה טרילוגיית "אגדות רומח הדרקון".. ומשם זה מסתעף ומעניין ומאפשר לך להמשיך את קורות החבורה מחד.. או קורות דמות ספציפית ואודותיה והרפתקאות שלה מאידך. הנה לינק לספרים בעברית לפחות : http://opus.co.il/index.php?cPath=8_34 בנוסף יש עוד עולם ותיק ומתורגם בישראל שהוא ממלכות נשכחות שם למשל יש טרילוגייה ישנה (וראשונה אגב בכל עולם הממלכות שתורגמה לעברית לפני כעשרים שנה והיתה הראשונה בישראל ובכלל בעולם, לעולם זה- "מסע האופל באיי מונשי" ) שהיא משובחת ,, או טרילוגייה אחרת שתורגמה לא מזמן "מלחמות האלים" שגם היא מצויינת .. ואוטוטו עומד לצאת בעברית ספר חדש "שיר-אלף" שמספר אודות ההרפרים - שומרי הסדר בצללים בעולם זה וקורותיהם המסעירות (שהוא המשך לספר המעולה שיצא לפני שנים "צלל-אלף" שגם הוא לשמחתנו הרבה יראה אור בצורה חודשת). בקיצור יש הרבה מכל טוב

זו המלצה שצריך להזהר בה

הרומח והממלכות הנשכחות הן הבסיס עליו גדלו מרבית חובבי הפנטזיה ועד היום אני נהנה לקרוא את הספרים. אבל, להמליץ עליהם בתור ספר התחלתי למישהו שטוען שהוא מתקשה להתחבר לפנטזיה זה טיפה בעייתי בעיני מכיוון שמדובר בפנטזיה הנוסחתית (הנהדרת! אבל הנוסחתית) ביותר וקורא מבוגר שעוד מעיד על עצמו שהוא חובב מד"ב קשה יכול לא להחתבר אליהם כל כך... אחרי שמתאהבים בז'אנר, חובה לעבור דרך הרומח. כי זה באמת ה"מלחמת הכוכבים" של הפנטזיה, לפחות מבחינתי.

רומח הדרקון סדרה לא רעה אבל

לדעתי לא כל כך עומדת במבחן הזמן. זו סדרה שהיתה טובה לשנות ה80 כשיצאה לאור. כיום יש ספרי פאנטזיה יותר טובים. כולל ספרי הארי פוטר. (טוב נו לדעתי בכל אופן)
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מדע בדיוני ופנטזיה
בחר
בחר