חייבים

חייבים לעשות משהו בישראל לכבוד 30 שנה למלחמת הכוכבים ואני ילד בן 10 צריך להגיד לכם את זה!.
הנושא נעול

למה?

יש סרטים ישנים שנהיים קלאסיקות. יש כאלה שסתם מתיישנים. מלחמת הכוכבים הוא לחלוטין מהסגו השני, שמביך לגלות קשר בין התחביב שלך, מד"ב, אליו.

לא יפה!

יכולת לענות לו בצורה יותר נחמדה. שנית, הוא צודק! מלחמת הכוכבים הוא אחד הסרטים הגדולים בז'אנר שלעולם לא ינוס ליחו והוא גם האבא והאמא של כל מה שאנחנו רואים היום בז'אנר. אני לא ממש בעניין של חגיגות (וגם אין לי זמן לזה) אבל לציין את זה בפורום של מד"ב ופנטנזיה זה המינימום שאפשר לעשות. מזל שהוט ו-ואללה לא חושבים כמוך.

הגדולים בז'אנר?

נו באמת. אופרת חלל חביבה מינוס, וגם זה בנדיבות. באמת לא משהו שהייתי רוצה שיעלה באותה נשימה עם מד"ב טוב באמת.

חייבים

חייבים לעשות משהו בישראל לכבוד 30 שנה למלחמת הכוכבים ואני ילד בן 10 צריך להגיד לכם את זה!.

ומי אמר שלא עושים?

אתה מוזמן לבוא לפסטיבל אייקון הקרוב, שיערך בחול המועד סוכות בסינמטק בת"א, ובו יצוין עניין זה בהרחבה, במספר אירועים.

הגדולים בז'אנר?

נו באמת. אופרת חלל חביבה מינוס, וגם זה בנדיבות. באמת לא משהו שהייתי רוצה שיעלה באותה נשימה עם מד"ב טוב באמת.

נו באמת...

אז אם אתה כל כך מבין ויודע מה זה מד"ב איכותי, אנא נמק פרט והסבר בשבילנו ההדיוטות

באמת.

מלחמת הכוכבים היא אופרת חלל מהסוג הנלוז ביותר - הטובים טובים, הרעים הרעים, חרבות, פיצוצים וטוויסט לעוס-לעוס שגנוב היישר מהסיפור הארתוריאני, רק במהופך. מד"ב באמת נהיה מעניין כשהוא משמש ליצור סיפרים שאי אפשר ליצור בדרך אחרת. פול אנדרסון השתמש במד"ב כדי להזכיר לנו עד כמה אנחנו עבדים של האבולוציה שיצרה אותנו. פרדריק פול הציב את המד"ב כמראה לשאיפות המנוגדות של האדם המודרני להיות אינדיבידואל לעומת השאיפה להשתייך למשהו גדול ממנו. היינליין פירק והרכיב מחדש את הנורמות החברתיות יותר פעמים משהוא עצמו מסוגל לזכור. אם כל מה שהמד"ב עושה זה לתת לקאובוי המודרני אקדח לייזר במקום אקדח התוף שלו, פספסנו משהו.

אתה מדבר על ספרים

וזה משהו אחר לגמרי. ועם כבר בהיינלין עסקינן, אני יכולה לומר לך שבתור אישה לקרוא את היינלין זו חוויה משפילה בהחלט כי האיש הזה כל כך שוביניסט שמגיע לו שירביצו לו עם שוט. ואולי תסביר לי איך כל הגיבורים שלו הם כאלה מאגניבים שכשגם כשהם נופלים אל הירח בצניחה חופשית הם מצליחים להכניס איזה משפט שנון ולגעת לבחורה שלידם בתחת (החתול ההולך דרך הקירות). ותסלח לי שאני לא מסכימה עם החזון שלו לחברה המושלמת (שבה כל מי שמתחצף מקבל הלקאות בכיכר העיר)... וא- פרו-פו היינלין, איך היית קורא למה שעשו מ"גברים בחלל" שלו? סרט אנין טעם? בעיניי, היינלין ממש לא חף מסטריאוטיפים, להפך, הוא כל כך מלא בהם שבא לי להקיא. אז תסלח לי אם אני אשאר עם הפמיניסטית הלוחמת, הנבל המקסים והילד שהציל את העולם. ואגב, זה שאתה לא אוהב את מלחמת הכוכבים לא גורע במאום מהחשיבות האדירה שלו לעולם הקולנוע. קצת צניעות לא תזיק.

הלקאות בכיכר העיר?

גוועלט, תגידי לי בבקשה שאת לא לוקחת את Starship Troopers (שמראש וביודעין נכתב כספר נוער שכל מטרתו היא לרפד את חשבון הבנק של הכותב) בתור דוגמה מייצגת למכלול היצירה שלו.

ויודעת מה? לא אהבת את היינליין. סבבה.

אני אישית אוהב את רוב הספרים המאוחרים שלו (למרות שכן, גם אותי הוא הצליח להרגיז בחלקים מסוימים שלהם). את מנגד טוענת שאת לא קונה את חזון החברה האוטופית שלו - אחלה. מד"ב נוצר כדי להעלות רעיונות. ורעיונות נוצרו כדי שאנשים לא יסכימו לגביהם. זה הבסיס לכל דיון ראוי. אשמח לשמוע מה מלחמת הכוכבים טורם לקלחת פרט לאפקטים מיוחדים שהיו חדשניים דאז.

למה אנחנו הולכים לקולנוע

לגבי היינלין- קראתי 3 ספרים שלו והסתפקתי בזה (ששת, גברים בחלל והחתול הועבר דרך הקירות- שלא סיימתי כי הוא שיעמם והרגיז אותי). אני לא יכולה לומר לך שמבחינה עלילתית מלחמת הכוכבים טרם משהו לעולם. אבל אני חושבת שכל סרט או ספר צריך להישפט בתוך ההקשר שבו הוא יצא. יכול להיות שאם הייתי רואה את הסרט הזה לראשונה כיום לא הייתי מתרשמת במיוחד כי מה הוא כבר מחדש? אבל אני ראיתי את הסרט הזה לראשונה כשהייתי בת 6 ולא ישנתי שבועות אחרי שראיתי אותו. זו הייתה חוויה אדירה! העניין הוא שהרבה אנשים שראו את הסרט הזה כשהם היו ילדים/ נערים גדלו והפכו להיות מכתיבי הטון בשנים האחונות ובשבילם זה לא סתם עוד סרט, זו אבן פינה בכל היצירות שלהם אם לא אבן הרוזטה. קח לדוגמא את קווין סמית' (הבמאי) שמודה שהוא אכל נשם וחי מלחמת הכוכבים כשהוא היה ילד והסרט משפיע עליו עד היום. גם המטריקס לדוגמא, היה מאוד חדשני כשהוא יצא ואתה לא יכול להכחיש את ההשפעה העצומה שהייתה לו על הסרטים שבאו אחריו. אני ראיתי את המטריקס ב99' כשהוא יצא והייתי בהלם מהסרט הזה. אח"כ כשיצא מטריקס 2 אנשים כבר פיהקו בקולנוע כי מאז הסרט הראשון עברו שנתיים והקרבות המעופפים האלה כבר כל כך מוכרים שהם יצאו מהאף. אבל בחזרה למלחמת כוכבים: הסרט הזה למרות שהוא כבר בגילי (כמעט 30) לא מפסיק להיות מרתק, מצחיק ועדכני- בקצב שלו ובאפקטים (וכן, אני מדברת על הטרילוגיה הישנה). יש לסרטים האלו ערך רגשי עצום בשביל אנשים וזה כשלעצמו מספיק כדי שגם אלו שלא אוהבים את הסרטים יכבדו אותם. לא חייב להיות איזשהו מסר מרחיק לכת כדי להפוך סרט לאהוב, הסרט צריך להיות מוצלח וסוחף ומלחמת הכוכבים הוא בדיוק זה. אני לא יודעת אם אתה אוהב פנטזיה אבל תסכים איתי שרוב ספרי הפנטזיה המוכרים עובדים על הרעיון של מלחמת הרע בטוב, כנראה שהנושא עצמו לא מפסיק להיות עדכני (מה שחשוב זה כיצד נעשה בו שימוש) דוגמא נוספת מעולם הפנטזיה הוא שר הטבעות כמובן. בשבילי הספר הזה הוא האבא והאמא של כל מה שעושים היום ואני משוגעת על הספרים האלה. יש להם ערך רגשי עצום בשבילי. כל פעם שמישהו אומר לי "אלו ספרים משעממים" בא לי לבכות אבל אני יכולה להבין למה אומרים את זה, הקצב שלנו היום הוא אחר ושר הטבעות הוא ספר איטי להחריד וכל שניה עוצרים שם להקריא איזה סיפור או שיר. מצד שני יש את אלו שבשבילם "רומח הדרקון" הוא האושייה הזאת, הספר הזה שמסמל בשבילם את הילדות או הנערות, את מה שהיה בזמנו חדש ומסעיר. אני קראתי את הספרים האלו לפני שנתיים ולא נהניתי בכלל. אז מה? כשאנשים מדברים על רומח אני קופצת ודופקת להם בראש? לא! זה הם, ואני זה משהו אחר. איש באהבתו יחיה. שוב, אתה לא חייב לאהוב, אבל לפחות תכבד את האהבות של האנשים סביבך.

שר הטבעות אלו באמת ספרים משעממים שני

אל תבכי- אני לא רציני שי

ממ..מה? מישהו הזכיר רומח?

איפה אני? מי כיבה את האור? תראו, ברור שמלחה"ע לא מעוררת דיונים בסגנון "הקפיטליסטיות המערבית וההשפעתה ארוכת הטווח על הקוסמוס בכלל ועל זן השבלולים בפרט" אך האם זהו המדד היחיד לגדולה? ברור גם שאם מוציאים את הסרט מהקשרו ובוחנים אותו באמת מידה של 30 שנה קדימה ושבבי מחשב קטנים פי מליון, עוד יותר קשה להעריך אותו. ובמעין טוויסט אני חייב להודות שהסרט האהוב עלי בסדרה הוא דווקא החדש ביותר- "נקמת הסית'", שלושת המקוריים (שראיתי באיחור אופייני של 20 ומשהו שנים) ממש לא הרשימו אותי ואולי זוהי דוגמא תומכת לטענה של שני. אין מה לעשות, סרט שנשען כ"כ בחוזקה על החדשנות והאפקטים שלו, גם מתיישן במהירות הבזק (בשונה מסדרה אלמותית כגון "רומח הדרקון" שאינה סרט ואינה מד"ב). ההשוואה למטריקס לא כ"כ נכונה לדעתי כי המטריקס לא השליך את כל יהבו על האפקטים, הוא השכיל לכלול מנת קשקשת שכל נכבדה ובלתי ניתנת להתיישנות.

תגובות

לנושא הכבוד ההדדי - כיניתי אותך בשמות? אמרתי משהו על הבחור שפתח את הת'רד הזה? לא. אין לי שום בעיה עם מי שאוהב את מלחמת הכוכבים. אבל בהחלט יש לי בעיה עם הקביעה כאילו הוא איזו אבן יסוד בז'אנר הזה. נכון, קשה להתווכח על כמות החייקנים/מושפעים שקמו לו. אבל כמה מהם מתייחסים אליו ביותר מאשר נימה פארודית או כאנקדוטה של תרבות פופ? מעטים. גם אני, כמוך, ראיתי את מטריקס בקולנוע בדיוק כשהוא יצא. וגם אני, כמוך, מאד אהבתי אותו. למעשה, עד היום אני חושב שהוא סרט נהדר. ואני לא מפקפק לרגע בהשפעה שלו על השימוש באפקטים בסרטים שיצאו אחריו, בדיוק כמו מלחמת הכוכבים. אבל תחת המשקפיים של המד"ב, מה לעשות, מטריקס הוא סרט סתמי. מעבר לויזואליות (כאמור - המרהיבה) שלו, הוא לא אומר משהו שדיק, לם או גיבסון לא אמרו הרבה לפניו. ושוב - זה לא מוריד מאומה מהאהבה שלי אליו. אבל זה בהחלט אומר שאני מתחלחל כשמישהו מחליט להציב אותו כאבן פינה בז'אנר. לגבי פנטזיה - המאבק האפי של הטוב ברע אולי מקובל מאד בז'אנר, אבל הגישה הטולקינאית אליו היא בהחלט לא היחידה. לא חסרים יוצרי פנטזיה טובים שאי אפשר לומר עליהם שהם "כמו טולקין, רק שבמקום אורקים יש דרגונים" - נסי את קיי (אישית, אהבתי רק את מארג פיונאבר שלו, אבל אולי תהני גם מהאחרים שלו. כבר ראינו שהטעם שלנו שונה :-)), קינג (כשהוא לא מתעקש לכתוב אימה) או מגוויר (מק'גוויר? לא בטוח איך כותבים זאת בעברית).

חייבים

דווקא....

דווקא מלחמת הכוכבים זה סרט ממש יפה אני אוהבת סרטים בסגנון אני אוהבת את הסרטים על פיות ועל כשפים טוב בגלל זה אני כל כך אוהבת את הארי פוטר.....
עבור לעמוד
,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מדע בדיוני ופנטזיה
בחר
בחר