"חוסך שבתו שונא בנו?" דיון על משנתו של היינלין כפי שמוצגת ב"גברים בחלל"

קראתי את הספר הזה כבר דיי מזמן אבל אני עדיין מהרהרת בעקרונות המוסריים שהיינלין העלה בספר הזה. אכן, יש בכתיבה שלו משהו כוחני מאוד אבל מי שקרא וזוכר את הספר יודע שאני מתכוונת בעיקר לדיון הכיתתי שריקו היה שותף בו בנושא השימוש בעונשים גופניים (הצלפות) והצלחתם בשמירה על החברה מפני התפתחות עבריינות. דרך ההצגה של הדברים היינלין מבקר את החברה שלנו שמגנה עונשים גופניים ולילדים בפרט, הוא טוען שהחינוך של היום מוליד אנשים חסרי כבוד לזולת שכל מה שאיכפת להם זה טובתם האישית, לכן כמה הצלפות טובות יעשו את כולנו אנשים טובים יותר בעלי מוסר חברתי גבוה. מה דעתכם? פאשיסט או גאון? אתם חושבים שלו היו מצליפים בכם פעם או פעמיים הייתם אנשים טובים יותר?

יש בזה משהו מאוד נכון

לפי דעתי הרבה מאוד דברים כמו שהם מוצגים בספר יש להם סיכוי לעבוד במציאות ובקטע של ההצלפות זה יכול לעבוד פעם עשו את זה והאנשים לא יצאו יותר דפוקים אבל בהחלט היה הרבה יותר כבוד למערכת מה שהיום בביתי הספר אין וגם אולי לשאר הרעינות שלו לגבי אזרחות וצבא יש משהו שיכול להתאים אבל אני אחרי יום ארוך וצריך לחשוב על זה קצת אז ... Light וחזרתי לישלוט ביצורים האפלים מהפינות של הפורום הם כרגע מנקים אבק

לי יש בעיה עם זה...

בנושא של מכות גדרך לחינוך, כילדה קטנה קרה שחטפתי "פליק" קטן פה ושם ואני עדיין זוכרת אותם דיי בעלבון. אני הרבה יותר ממושמעת כשמדברים איתי ולא כשמחטיפים לי. באשר לרעיונות הצבאיים שלו בספר, למשל בנושא של חיסכון בכוח אדם. זה רעיון מעניין השאלה אם זה יעמוד במבחן המציאות. זה נכון שהצבאות ושלנו בתוכם, הם בתי גידול לביורוקרטים שמנים ועצלנים אני בטוחה שיש מספר תפקידים שיכולים להתבצע ע"י אדם אחד.

זה לא כזה פשוט...

זה תלוי בבאדם. אולי את יותר צייתנית כשאת מקבלת יחס של כבוד, אבל אנשים (וילדים) מסויימים לא יכולים לתפוס את הרעיון של מעמדות, אחריות, כח, פיקוד וסמכות עליהם ללא שימוש בהמחשה פיזית של הכח הזה. את אולי תצאי מורווחת מחינוך ללא שימוש בעונשים פיזיים, אבל ילד אחר יכול להפוך לאדם ציני ונצלן שמשתמש ברכות ומוסריות החברה לטובתו האישית. מדובר במקרה של "כל מקרה לגופו". בכל מקרה, הצלפות נראות לי מוגזמות מדי. וכך גם פגיעה פיזית בילדים, כך שיש כאן מעין מילכוד. זה עדיף רק במצבים קיצוניים לאנשים קיצוניים.

"חוסך שבתו שונא בנו?" דיון על משנתו של היינלין כפי שמוצגת ב"גברים בחלל"

קראתי את הספר הזה כבר דיי מזמן אבל אני עדיין מהרהרת בעקרונות המוסריים שהיינלין העלה בספר הזה. אכן, יש בכתיבה שלו משהו כוחני מאוד אבל מי שקרא וזוכר את הספר יודע שאני מתכוונת בעיקר לדיון הכיתתי שריקו היה שותף בו בנושא השימוש בעונשים גופניים (הצלפות) והצלחתם בשמירה על החברה מפני התפתחות עבריינות. דרך ההצגה של הדברים היינלין מבקר את החברה שלנו שמגנה עונשים גופניים ולילדים בפרט, הוא טוען שהחינוך של היום מוליד אנשים חסרי כבוד לזולת שכל מה שאיכפת להם זה טובתם האישית, לכן כמה הצלפות טובות יעשו את כולנו אנשים טובים יותר בעלי מוסר חברתי גבוה. מה דעתכם? פאשיסט או גאון? אתם חושבים שלו היו מצליפים בכם פעם או פעמיים הייתם אנשים טובים יותר?

הדברים הללו קיימים גם בימינו....

תופעות כמו הצלפה ואפילו כריתת איברים (כן כן) קיימים היום (בין היתר) בסעודיה. מדינה זו נוהגת "לחנך" את אזרחיה בצורה ברוטאלית למדי כמו הצלפות שוט, כריתת יד (לגנב), סירוס (לאנס) ועוד שלל רעיונות שכאלה. האם זה עובד ? אין לי תשובה. אין לי נתונים לגבי רמת הפשיעה במדינה (וגם די קשה להשיג מידע על המתרחש שם בגלל איפול). טענות בעד: נראה את הגנב שיסתכן באיבוד יד בגלל פריצה לבית ונראה את האנס שיסתכן באיבוד איבר מינו על מנת לאנוס. טענות נגד: יש האומרים (וככל הנראה יש בזה משהו) שאם האזרחים יקבלו ויתמכו בעונשים שכאלה, הם יהפכו לאנשים ש"ידם קלה על ההדק" בכל הקשור לאלימות למשל (אם הממלשה מאשרת כריתת יד, למה שאני לא אשבור לו אצבע). 007

עדין תחשוב על המצב קיום

קח את המערכת כמו שמתארים אותה בספר ילדים היום מבצעים דברים איומים ובתחלס הם יוצאים כמעט בלי שום עונש ואם כבר הם ניכנסים למוסדות כאלה ואחרים הם יוצאים ובדרך כלל עוברים לדברים יותר קשים עכשיו קח את הרעיון מהספר שאם נער מבצע פשע גם הוא וגם האבא שלו מוצלפים קודם כל דבר כזה גורם לכך שיהיה דגש יותר חזק על חינוך בבית. light

זה לא כזה פשוט...

זה תלוי בבאדם. אולי את יותר צייתנית כשאת מקבלת יחס של כבוד, אבל אנשים (וילדים) מסויימים לא יכולים לתפוס את הרעיון של מעמדות, אחריות, כח, פיקוד וסמכות עליהם ללא שימוש בהמחשה פיזית של הכח הזה. את אולי תצאי מורווחת מחינוך ללא שימוש בעונשים פיזיים, אבל ילד אחר יכול להפוך לאדם ציני ונצלן שמשתמש ברכות ומוסריות החברה לטובתו האישית. מדובר במקרה של "כל מקרה לגופו". בכל מקרה, הצלפות נראות לי מוגזמות מדי. וכך גם פגיעה פיזית בילדים, כך שיש כאן מעין מילכוד. זה עדיף רק במצבים קיצוניים לאנשים קיצוניים.

אבל זו בדיוק הנקודה של היינלין - עונש צריך להיות אכזרי כדי להרתיע

המומיב החינוחי חוזה במס ספרים אחרים שלו וטעונים שלו נכונים בעני אני חושב שהרבה רואים בסלחנות המערכת לגיטימציה לדוגמה בעלי קרקעות חקלאיות שהקימו בהם גני ארועים והפעילו אותם למרות צווים ובניגוד לחוק והרוויחו סכומים גדולים ולאחר קבלת צו ההריסה לגן הארועים והריסתו (אחרי 10 שנה) הם פשוט בנו אותו מחדש והסיפור התחיל שוב
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מדע בדיוני ופנטזיה - ארכיון
בחר
בחר