עבודה בתחום החקירות - מס' שאלות

שלום, סיימתי לאחרונה תואר ראשון בקרימינולוגיה ואני מעוניינת בעבודה בתחום החקירות. במודעות הדרושים ראיתי כי חלק מהמשרדים דורשים מאתרים וחלקם מתאמנים. האם תוכל להבהיר לי את ההבדל בין השניים? באיזה סטטוס כדאי להתחיל? כמו כן, היכן המקום הטוב ביותר לחפש עבודות בתחום? באינטרנט? במשרדים עצמם? מודה לתשובתך.

רדי מהמודעות של מחפשי "מאתרים"

"מאתרים" הם אנשים שאין להם שאיפות להיות "חוקרים פרטיים" ולעבוד במסגרת החוק. החוק לא מכיר במין "מעמד" כזה, - "מאתר" - וזו המצאה של בעלי המשרדים להשיג כח עבודה זול של אנשים חסרי שאיפות (ולא אינטליגנטים מדי). כאקדמאית, אין שום סיבה שלא תשאפי להיות "חוקרת פרטית" כחוק, והדרך לרשיון "חוקר פרטי" (ועבודת חקירות מלאה, בלתי מוגבלת) עוברת דרך התאמנות בת 3 שנים ואח"כ מבחן של משרד המשפטים, כדי לקבל רשיון לחוקר פרטי (השלב שלאחריו הוא עבודה נוספת בת 5 שנים כדי לזכות ברשיון למשרד חקירות). ראי דרישות החוק.

עבודה בתחום החקירות - מס' שאלות

שלום, סיימתי לאחרונה תואר ראשון בקרימינולוגיה ואני מעוניינת בעבודה בתחום החקירות. במודעות הדרושים ראיתי כי חלק מהמשרדים דורשים מאתרים וחלקם מתאמנים. האם תוכל להבהיר לי את ההבדל בין השניים? באיזה סטטוס כדאי להתחיל? כמו כן, היכן המקום הטוב ביותר לחפש עבודות בתחום? באינטרנט? במשרדים עצמם? מודה לתשובתך.

תשובה

מתאמן הינו עובד שעדיין לא קיבל רישיון חוקר פרטי מטעם משרד המשפטים. ולכן על מנת לעבוד בתחום הוא צריך להירשם כמתמחה ולאחר כשלוש שנות התאמנות יכול לקבל רישיון וזאת אם עבר את המבחן של משרד המשפטים אליו יכול לגשת לאחר כשנה וחצי (יש יוצאים מן הכלל). בתחום שלנו יש צורך בביצוע איתורים לכל מיני צרכים וזה צורך מסויים של עובד כמו עוקב וכד'

התשובה שלך לא רק כתובה רע ולא הוסיפה דבר, היא קלקלה...

מדוע קלקלה ? כי אתה מסביר "צורך" קיים ב"מאתרים" וחושב שאם קיים צורך, הצורך מצדיק את קיום המעמד הזה (של "מאתרים"). עדיף היה שלא תוסיף מילה אחת לתשובה שלי (כל המוסיף גורע) מכיוון שהחלטת הועדה לרישוי חוקרים פרטיים ושירותי שמירה מיום 15/09/08 בנושא איסוף ידיעות לצורך איכון, אסרה על מי שאינו חוקר פרטי (או מתאמן בחקירות) לעסוק באיתורים. מכאן שמשרדים המעסיקים "מאתרים" עוברים על החוק וגורמים למאתרים (הטפשים) שהסכימו לעבוד אצלם, לעבור על החוק. עבודה כזו בניגוד לחוק, ודאי אינה מומלצת לגברת השואלת (שסיימה אוניברסיטה).

אין במקצוע החקירות "חוקרים למחצה", מאתרים, נהגים, מארגנים, עוקבים, צלמים, מסריטים, וכו'

יש רק מקצוע אחד, חוקר פרטי, ובעל משרד חקירות פרטיות. שניהם זקוקים לרשיונות נפרדים. חוקר לא יכול לפתוח משרד בלי רשיון למשרד. לאחר שזכה ברשיון חוקר פרטי, אם הוא לא די אינטליגנטי, הוא יכול להגביל עצמו רק לנהיגה בצוות של חוקרים העוסקים במעקבים, או רק למעקבים, אבל אין מין "מעמד" מוכר בחוק של "עוקבים" או מאתרים. כדי לעקוב, צריך רשיון (או לפחות להיות רשום כמתאמן בחקירות). מאתרים הם עבריינים המועסקים ע"י בעלי משרדי חקירות עבריינים המבקשים לעקוף את החוק ולחסוך בעלויות תשלום ל"חוקרים" (או למתאמנים).

עוקר, התשובה הקודמת היתה טובה יותר. לא רוצה...

להיכנס לפינה של "איך מאתרים פועלים" אבל לקבוע כי כל (!!!) המאתרים הם עבריינים-לא יפה ! גם לא נכון !!! אפשר להתווכח על זה פה יומיים וזה מיותר. אתה לפעמים משגע אותי מצד אחד כמות מידע מצויינת מצד שני חד כמות תער !!! מבלי לחשוב פעמיים. סתם לידיעתך, בשנת 92 עבדתי במרד שעסק באיתורי מען ומקום עבודה בעלי המשרד לא היו מוכנים לשמוע על כיסוי "לא חוקי" !!! בחיי מי שהיה נתפס ב...."פיקוד העורף" היה עף הביתה. א-למדתי מהם. ב-אני מניח שיש עוד שכמותם ג-אל תחייך אבל...היום הוא נהג מונית.

התשובה שלך לא רק כתובה רע ולא הוסיפה דבר, היא קלקלה...

מדוע קלקלה ? כי אתה מסביר "צורך" קיים ב"מאתרים" וחושב שאם קיים צורך, הצורך מצדיק את קיום המעמד הזה (של "מאתרים"). עדיף היה שלא תוסיף מילה אחת לתשובה שלי (כל המוסיף גורע) מכיוון שהחלטת הועדה לרישוי חוקרים פרטיים ושירותי שמירה מיום 15/09/08 בנושא איסוף ידיעות לצורך איכון, אסרה על מי שאינו חוקר פרטי (או מתאמן בחקירות) לעסוק באיתורים. מכאן שמשרדים המעסיקים "מאתרים" עוברים על החוק וגורמים למאתרים (הטפשים) שהסכימו לעבוד אצלם, לעבור על החוק. עבודה כזו בניגוד לחוק, ודאי אינה מומלצת לגברת השואלת (שסיימה אוניברסיטה).

מקלקלת?

כן נכון שהחוק מדבר על כך שמאתר צריך להיות חוקר מורשה, אך בפועל הדבר לא קורה. בתחום האיתור יש בעיה להשיג עובדים ראויים. עוד אני חושב וזו דעתי האישית, ואתה יכול לקבלה או לא זה ממש לא מעניין אותי. מאתר הוא יותר צורך מאשר מקצוע וזה לצערי דבר שנגרם עם הזמן ועם התפתחות המקצוע בעיקר ע"י המשרדים הגדולים

עפ"י ההגיון שלך, כיוון שקיימים עבריינים העוברים על החוק בריש גלי ולאור יום, יש להתעלם גם

מעבירות אחרות, כמו פגיעה בפרטיות, כי קיים "צורך" אמיתי (בל יגונה) לבני זוג להשיג ראיות על בגידת בני זוגם, ולפיכך יש להתעלם מהחוקים (המטופשים והאדיוטיים) אשר מתעלמים מ"המציאות בשטח". עפ"י אותו ההגיון, השואלת למטה (שרצתה "לצוטט" לבעלה, בורה שאינה יודעת את ההבדל בין ציתות וציטוט) צדקה כאשר יש עבריינים העובדים בחקירות ומנהל הפורום מיתמם ומגלגל עיניים בצביעות השמימה כשהוא מכחיש את התופעה כרווחת בתחום החקירות, ולכן הוא "טועה". עפ"י אותו ההגיון, כיוון שבמציאות בשטח, תמיד רצח היה קיים, זה צורך קמאי עתיק שקיים בכל החברות האנושיות משחר ההיסטוריה, החל מקין שרצח את הבל, הרי זה הטמטום בהתגלמותו, לאסור רצח, ויש להכשיר את העבירה הזו ולבטל את החוק המטומטם. חבוב, אם אתה שייך למקצוע, הוא לא בשבילך. "הצורך" בחוקרים אינו מצדיק ביצוע עבירה כלשהי. רק המחוקק לבדו יקבע למה תינתן לגיטימיציה, ולא למשרדי חקירות המנוהלים בידי עבריינים. -------------------------------- הכתיבה שלך איומה. כשמסבירים משהו באמצעות אותה המילה בדיוק שמבוקש לה הסבר (כמו "מאתר"), זה אינו הסבר. התופעה הזו נקראת "טאוטולוגיה".

עוקר, התשובה הקודמת היתה טובה יותר. לא רוצה...

להיכנס לפינה של "איך מאתרים פועלים" אבל לקבוע כי כל (!!!) המאתרים הם עבריינים-לא יפה ! גם לא נכון !!! אפשר להתווכח על זה פה יומיים וזה מיותר. אתה לפעמים משגע אותי מצד אחד כמות מידע מצויינת מצד שני חד כמות תער !!! מבלי לחשוב פעמיים. סתם לידיעתך, בשנת 92 עבדתי במרד שעסק באיתורי מען ומקום עבודה בעלי המשרד לא היו מוכנים לשמוע על כיסוי "לא חוקי" !!! בחיי מי שהיה נתפס ב...."פיקוד העורף" היה עף הביתה. א-למדתי מהם. ב-אני מניח שיש עוד שכמותם ג-אל תחייך אבל...היום הוא נהג מונית.

עיין בתגובת עו"ד דני פרץ (יו"ר לשכת החוקרים)

כאן למכרז של חב' החשמל. גם בחב' החשמל חשבו ש"עוקבים" יכולים להיות מי שאינם חוקרים פרטיים (ואין צורך ברשיון).
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
חקירות ובילוש
בחר
בחר