דילמה ובעייה רצינית

אחותי הנשואה הסתבכה בקשר עם זוג פרודים. הפרודה שכרה שירותי חוקר פרטי שעקב וצילם את אחותיוהפרוד. הפרודה התקשרה לבעל אחותי וסיפרה לו שיש בידיה חומר מפליל שצולם בבית הפרוד שלה. היא העבירה לו תמונות ראשוניות במייל והבטיחה להעביר לו תמונות נוספות בתום הליך הגירושין. בנוסף היא הסגירה את שם החוקר. כיצד יכולה אחותי לדעת איזה חומר יש בידי הפרודה? האם עליה להתעמת עם החוקר הפרטי? האם עליה להגיש תלונה במשטרה נגד הפרודה והחוקר? כל רצונה הוא לשמור על כבודה ועל נישואיה וילדיה. מה עליה לעשות??? תודה וברכה.

תשובה רצינית

קודם כל כדאי שתדעי שאין סטטוס כזה שנקרא פרוד. פרוד זה נשוי שלא גר עם אשתו אבל עדיין נשוי!!! מכאן, שאחותך הנשואה קיימה מפגש לא תמים עם אדם נשוי. במקום לנזוף בנואפת את מחפשת עבורה אשמים.זה מגוחך וזה לא ישפר את מצבה בחצי סנטימטר. אין לאחותך שום "יריבות" עם החוקר וידיעת פרטיו לא תעזור לה.הוא ככל הנראה לא פגע בפרטיותה והיא לא ידעה על פעולותיו אלא לאחר שהמקורננת סיפרה לבעל. גם במשלוח התמונות אין כנראה בעיה משום שלדבריך לא נעשה נסיון סחיטה כלשהו באמצעותן. מי שיציבות משפחתית מאד חשובה לו, לא הולך לבתים של גברים נשואים גם אם הם פרודים. אי אפשר לומר זאת על אחותך. כמובן שאין לה שום דרך לדעת מה מחזיקה הפרודה והיא צריכה לקחת בחשבון שיש לה כל מה שהיא מקווה שאין... ועוד דבר קטן: המשטרה היא לא אופציה במקרה שלה.יועץ לעניני זוגיות בא בחשבון.

נזיפות לנואפת

פיני שלום ותודה על תשובתך. אין לי עיניין לנזוף באחותי ואל תשפוט אדם לפני שתכיר אותו ואת סיפורו. אחותי היא רופאה בכירה באחד מבתי החולים בארץ העוסקת בטיפול וריפוי כל חייה. היא אחת הנשים המקסימות, החכמות היפות והטובות שהכרתי אי פעם. בעלה..יוצא להפלגות ארוכות ונעדר מהבית לחודשים ארוכים בהם היא מגדלת 3 ילדים לתפארת. אנא, אל תהיה שיפוטי! הפרוד (הנשוי) עזב את אישתו לפני למעלה משנתיים ואינו חי איתה. החוקר הפרטי - ידוע ומוכר לה. השאלה- כיצד עליה לנהוג על מנת לא להנזק?? נעשה לה עוול ומעשה פלילי. היא אולי חטאה במוסר. האם יש טעם בפניה לחוקר? האם לקבל יעוץ משפטי? תלונה במשטרה על האישה הנקמנית?? אודה להמלצות ועצות חכמות. תודה מראש.

נעשה לה עוול?

סליחה, מי כאן המעוול? אחותך, אשת הספן, מנצלת את ההפלגות הארוכות לטובת קשרים לא ראויים ואת מגדירה אותה כחכמה? מה קשור הרזומה המקצועי שלה להתנהלותה המוסרית שאפילו את מודה שיש בה כשל? מי קבע שנעשה לה מעשה פלילי? ולמה שנחשוב שאת מסוגלת להיות אוביקטיבית במקרה הזה ? כיצד עליה לנהוג כדי לא להנזק? להשאר בבית עד שהספן חוזר!

דילמה ובעייה רצינית

אחותי הנשואה הסתבכה בקשר עם זוג פרודים. הפרודה שכרה שירותי חוקר פרטי שעקב וצילם את אחותיוהפרוד. הפרודה התקשרה לבעל אחותי וסיפרה לו שיש בידיה חומר מפליל שצולם בבית הפרוד שלה. היא העבירה לו תמונות ראשוניות במייל והבטיחה להעביר לו תמונות נוספות בתום הליך הגירושין. בנוסף היא הסגירה את שם החוקר. כיצד יכולה אחותי לדעת איזה חומר יש בידי הפרודה? האם עליה להתעמת עם החוקר הפרטי? האם עליה להגיש תלונה במשטרה נגד הפרודה והחוקר? כל רצונה הוא לשמור על כבודה ועל נישואיה וילדיה. מה עליה לעשות??? תודה וברכה.

מישהו יכול להיות אוביקטיבי ולסייע לי?

פיני, אין לי כל עיניין להתעמת איתך. דעתך האישית צינית וכעוסה, אולי אפילו פגועה. זה לא מעניין אותי ואני פה בשביל לסייע לאחותי שנעשה לה עוול גדול. המוסר והמוסריות שלך - יופי! כל הכבוד. כל אחד חי את חייו ע"פי בחירתו ואופיו. אני פונה ליתר החברים בפורום ולמנהל הפורום ושואלת - כיצד ניתן לסייע לאחותי שצולמה ברשות היחיד ומאויימת ע"י האישה של החבר הפרוד שלה.

שלומית

כיתבי לי pozita1@walla.com

תשובות לשלומית

המתנתי קמעא לעמיתי אייל שייכנס ויענה לך, שכן זה התחום המקצועי פר-אקסלנס שלו ובוודאי שיכולות להיות לו כמה תובנות בנושא. (או שמא הוא מנוע מלהתערב משיקולים שונים ? ) אין לי כל כוונה להתנצח עם פיני, ידידי, באשר לעמדה אותה תפש בנוגע לפרשייה. זו זכותו וטעמיו עמו. ביחס לעצות שונות - אני חייב להיות זהיר, אך יכול לומר כי במידה והחוקר או כל מי שפעל בנושא זה עבר על חוק צנעת הפרט וצילם את אחותך במצבים אינטימיים, או אף אם לא כאלה, צילם אותה במקומות בהם פגע בזכותה לפרטיות - במידה והדבר נעשה הרי שהוא עומד בניגוד לחוק - ניתן להתלונן כנגדו במשטרת ישראל ולדרוש שימצו את הדין עמו. עם זאת חשוב שתדע ותבין כי ב"פתיחת חזית" שכזו היא עשוייה לחשוף את עצמה (אולי) במקומות אחרים. מה שכן הייתי ממליץ הוא לקבל ייעוץ מאיש מקצוע בתחום זה קודם לעשיית כל צעד או מעשה, שכן אפשר והתמונה שהצגת (סביר להניח) אינה מלאה וחשוב לייעץ ולתת עצה נבונה רק לאחר קבלת והבנת מלוא התמונה. כל עצה אחרת עשויה להיות לרועץ ולא לתועלת. כל טוב.

תודה

גיורא שלום ותודה על תשובותיך העיניניות. עד לרגע זה הוצגו תמונות קלילות בלבד של אחותי מחוץ לבית החבר. האם מעקב ובילוש אחריה ללא ידיעתה או הסכמתה גם מהווה פגיעה בפרטיותה ע"פי חוק הגנת הפרטיות? האם כדאי ליזום פגישה עם החוקר ולנסות איתו להגיע להסדר כלשהו? האם החוקר מחוייב לעדכן את האישה למענה עשה את עבודת הבילוש? יש לי את כל המידע והידע בהקשר לאירוע, אם חסרים פרטים להשלמת התמונה אתן אותם. בברכה. שלומית

רשיון חוקרים פרטים

היכן ניתן לבדוק ע"פי שם החוקר האם הוא עובד ברישיון? יש רשימה באתר?

אז ככה, אחת אחת:

ואתחיל מהסוף - במשרד המשפטים, המחלקה העוסקת ברישוי חוקרים (ושרותי שמירה) קיים המאגר העדכני בו ניתן לבדוק ולקבל מידע על אדם זה או אחר, האם יש או אין לו רישיון חוקר.מספר הטלפון שלהם הוא 02-6513466. זה המקום להזכיר כי מי שעוסק בחקירות פרטיות בלא רישיון תקף ממשרד המשפטים עובר על החוק וניתן להגיש כנגדו תלונה במשטרת ישראל. בעניין המעקב - אכן החוק מכיר בכך שמעקב מהווה הטרדה והינו עבירה. ציטוט מהחוק: "חוק מניעת הטרדה מאיימת, התשס"ב - 2001 1 1. מטרה מטרת חוק זה היא להגן על אדם מפני פגיעה בשלוות חייו, בפרטיותו, בחירותו או בגופו, בידי אדם אחר שנקט נגדו הטרדה מאיימת או שפגע בגופו. 2. הטרדה מאיימת מהי? (א) הטרדה מאיימת היא הטרדתו של אדם בידי אחר בכל דרך שהיא או נקיטת איומים כלפיו, בנסיבות הנותנות בסיס סביר להניח כי המטריד או המאיים עלול לשוב ולפגוע בשלוות חייו, בפרטיותו או בחירותו של האדם או כי הוא עלול לפגוע בגופו. (ב) בלי לגרוע מהוראות סעיף קטן (א), הטרדה מאיימת כלפי אדם יכול שתהא, בין השאר, באחד מאלה: (1) בבילוש, במארב או בהתחקות אחר תנועותיו או מעשיו, או בפגיעה בפרטיותו בכל דרך אחרת; (2) בנקיטת איומים בפגיעה בו או במאיים עצמו; (3) ביצירת קשר עמו בעל פה, בכתב או בכל אמצעי אחר; (4) בפגיעה ברכושו, בשמו הטוב, או בחופש התנועה שלו. (ג) לענין חוק זה אחת היא אם המעשים המפורטים בסעיפים קטנים (א) או (ב) נעשו כלפי האדם או כלפי אדם אחר הקרוב לו, בין במפורש ובין במשתמע, בין במישרין ובין בעקיפין". יחד עם זאת, אין הדיעה נותנת שאם המעקב לא התגלה במהלכו הוא היווה הטרדה. אם בדיעבד התגלה מעקב שבוצע כנגד מישהו, ספק אם יוכל הוא לבוא ולטעון כי הוא מוטרד (אלא אם כן יש יסוד להניח כי המעקב יימשך).ודרך אגב, איני מכיר מצב בו מעקב מתבצע בהסכמתו של האובייקט אחריו עוקבים . . . ובעניין הגישה כלפי החוקר - חוקר פרטי חייב בנאמנות כלפי הלקוח שלו ואינו רשאי לחלוק את המידע שהשיג במהלך החקירה עם אחר בלא הסכמת הלקוח. אם אותו חוקר המעורב בפרשה שלכם פועל על פי החוק הוא לא ישא ולא יתן דבר עם מי שהיווה "אובייקט" לחקירה מטעמו של אחר. במידה וכן - גם זו עילה להגשת תלונה כנגדו. מקווה שעניתי על הכל. ואם רצונך במידע נוסף או שאינך מעוניינת לחשוף את מלוא הפרטים כאן, את מוזמנת ליצור עמי קשר למייל שלי. שיהא לכולנו סופשבוע נעים.

הטרדה מאיימת

גיורא ידידי, המקרה ששלומית מדברת עליו לא "נכנס" לתוך החוק למניעת הטרדה מאיימת. זו המקבילה הישראלית לstalking שעליו תוכל לקרוא בהרחבה כאן: http://www.police.gov.il/persumim/kitvey_et/01_183/01_183.asp בתרחיש הגרוע ביותר, הסיטואציה המתוארת "מתלבשת" על סעיף 2 (1) לחוק הגנת הפרטיות: בילוש או התחקות אחרי אדם העלולים להטרידו. אולם מאחר ואחותה לא חשה במעקב הרי שלא הוטרדה ולכן אין עבירה של החוקר. חוקר משטרה שבקיא בחוק יזרוק את המתלוננת מכל המדרגות. גם לגבי הטענה ולפיה לכאורה החוקר צילם ברשות היחיד יש לי ספק גדול. היא כותבת שכרגע יש תמונה של השניים בקרבת הבית.לא יתכן שהחוקר צילם את האחות בדירת הגבר. ואם הפרשנות הזאת מקובלת עליך אז אין מנוס מהמסקנה שהחוקר,לשם שינוי,פעל כשורה. אתה יודע שאני מהאחרונים שיצאו להגנת חוקר פרטי שסרח. אלא שזה כנראה לא המקרה. לי זה נשמע כנסיון נואש על גבול הפתאטי להשיג "חבל הצלה" למי שלא "ראוי" לו. אחרי הכל, במים היא כנראה קצת מבינה...

דילמה ובעייה רצינית

שלום שלומית, בואי ואשתדל לעזור לך....

את: אחותי הנשואה הסתבכה בקשר עם זוג פרודים. הפרודה שכרה שירותי חוקר פרטי שעקב וצילם את אחותיוהפרוד אני: במידה והחוקר עבד כחוק(הרחיבו כאן באשכול ולכן לא ארחיב אני)שהרי עד כאן הכל תקין . את: הפרודה התקשרה לבעל אחותי וסיפרה לו שיש בידיה חומר מפליל שצולם בבית הפרוד שלה. היא העבירה לו תמונות ראשוניות במייל והבטיחה להעביר לו תמונות נוספות בתום הליך הגירושין. אני: הפרודה עשתה מעשה חוקי לכאורה, יתכן ולא מוסרי בעליל, ברם...אנחנו לא מחנכים את כולם, אלא את את עצמנו וילדינו בלבד. יחד עם זאת יש לתת דגש בדבר שרשמת לעיל..."צולם בבית הפרוד שלה"... פה כבר יתכן ויש יותר מרמז שלך(כמובן מבלי שהבנת) שמשהו לא תקין....היכן בדיוק בוצע הצילום....האם התקנת המצלמה חוקית? מי התקין? יש פה מספר שאלות שתשובה נאותה עליהן תבהיר היטב אם אנחנו הולכים לתחום שבו כל העבודה שבוצעה תרד לטמיון יחד עם "אנשים" נוספים. או שלחלופין הכל בסדר, אין לי מספיק פרטים לקבוע. את:בנוסף היא הסגירה את שם החוקר. אני: בהנחה שלא עבר כל עבירה, לא הסגירה אלא ברוב טיפשותה אמרה שמו. במידה ועבר עבירה...הסגירה גם הסגירה. את: כיצד יכולה אחותי לדעת איזה חומר יש בידי הפרודה? אני: אם וכאשר יהיו הליכים משפטיים כאלו ואחרים, החומר יחשף. אם לא יהיו או שלחלופין רוצה אחותך ועורך דינה שיהיה בעתיד לדעת....קצת מורכב אבל בהחלט אפשרי....שווה ביקור אצל חוקר פרטי טוב וקבלת עצתו. את: האם עליה להתעמת עם החוקר הפרטי? האם עליה להגיש תלונה במשטרה נגד הפרודה והחוקר? כל רצונה הוא לשמור על כבודה ועל נישואיה וילדיה. מה עליה לעשות??? אני: אין ולא כדאי להתעמת עם החוקר...אנחנו אנשים שעובדים ומתפרנסים, לא עושים זאת באופן אישי ופרנציפי, אגב יש לי מכר טוב קברן...אבל זו עבודתו. תלונה במשטרה..לא מצאתי עילה....אולי עו"ד טוב יוכל לגדל כזו... רצונה לשמור על כבודה...בואי נהייה הוגנים ונאמר שאמנם בעלה רחוק מהעין אבל היה אמור להישאר קרוב ללב ומכאן כבודה קצת מילה בעייתית כאן שהרי לא שמרה עליו בעצמה. למרות שהיא רופאה...יש לי נעקבות שופטות, מרצות, פרופסוריות וגם לא מעט "ידועות" המשותף לכולן...בגדו בברית הנישואין. מה עליה לעשות.....קצת קשה לי כאן וכך...אבל יש בהחלט מה לעשות. משרד חקירות יוכל לעזור ביעוץ. יש הרבה כאלו... מקווה שעזרתי במעט ולא אכזבתי את גיורא

תודות והתפתחויות

אייל וגיורא שלום רב, - תודה רבה על תשובותיכם המופרטות, המקצועיות והעיניניות. ישנן התפתחויות מסוימות ועולות עוד שאלות עליהן אכתוב לכם במייל הפרטי. אני לא רוצה יתר על המידה לחשוף ולהיחשף. שוב תודה! שלומית

גם לי יש כמה נקודות שהייתי רוצה להוסיף (אם אפשר?)

אני אומנם "אייל", אבל אייל אחר, ולא חוקר או עורך דין. איך היא יודעת שהפרוד פנתה לבעלה? האם הבעל אמר משהוא, או שהפרודה אמרה משהוא לאחות (או שהפרוד סיפר על כך?). יש בפוקר מוסג שניקרה "לבאלף", שזה אומר, להתנבג כיאלו דבר מסויים נכון, ולכוות שאיש לא יעלה א כך, וכך (כניראה) אחותך צריכה לנהוג, ואפרט על כך מאוחר יותר. לדעתי, לפרודה אין מספיק הוכחות שבעלה אכן בגד בה (או שהיא סתם נקמנית, ורוצה לפגועה בכל מי שמשמח את בעלה). היא הציגה את התמונות שיש לה, כאילו הם רק הפתיח , לדעתי, זה כל מה שיש לה, והיא כניראה מקווה שאחותך תסגיר את שאר הנתונים (למשל, היא תשאל את הפרודה, "האם צילמת אותנו בחדר השינה", ואז הפרודה תגיד: "תודה, עיכשיו אני יודעת שהייתם בחדר השינה"). אם זה לא מאוחר מידי לכך, הייתי ממליץ לאחותך לנהוג כאילו כל מה שקרה היו מה שצולם (כלומר לה היתה באמת בגידה, ולקוות שלאיש אין הוכחות לכך שכן היה). מה להגיד לבעלה? היא יכולה לנסות את הכוון של "אישתו הנקמנית של הגבר הזה מנסה לחפש כל מיני דברים, וסתם נתפלה אלי בגלל שאני והוא מיודדים". כיוון נוסף אולי, והציג את עצמה כקורבן. הזוג ה"פרוד" מנסה לשחות אותה (למרות שהם עוד לא דרשו שום דבר), ותמנו לה מלקודת. הם ידעו שהבעל רחוק מהבית, ושהיה קל לפתות את האישה, וזממו יחד לנסות לתפוש אותה במצבים אינטימיים. ואפשרות שלישית (שאני חושב להכי נכונה, אבל לא תמיד קל לבחור בה), לספר לבעלה את הכל. כולל את הרגשות שהיו לה שהובילו אותה לכך (לא יזיקו מעט דמעות כאן); לא לתקוף את הבעל שנעדר רבות מהבית, אבל להציג את מצוקתה האישית (משהוא כמו "לעזאזל!, אני אישה מצליחה, רופה בכירה, אבל בסופו של דבר, כשהערב יורד, אני מוצאת את עצמי במיטה ריקה. בלי מישהוא לחלוק איתו את מה שאני מרגישה, או אפילו סתם לאכול איתו פופקורן מול איזה סרט ישן"). הרי שורה תחתונה, מה שמדעיג את אחותך, זה מה בעלה יעשה.

תודה אייל

הפרודה פנתה לבעל של אחותי ששיתף אותה וסיפר לה הכול על השיחה ועל האימייל ששלחה עם תמונות מכוניתה. אני מאד מתחברת לכך שאולי אין לה הרבה מעבר לכך ועדיף לא להודות ולשתוק. יתר הרעיונות שלך והפרשנויות לא כל כך נראים לי מתאימים או נכונים. תודה
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
חקירות ובילוש
בחר
בחר