שאלה

שאלה

מהו המעמד החוקי של חוקר פרטי? מה נותן לו הרשיון? האים מותר לו לעצור? האים מותר לתחקר אדם שלא רוצה בכך?

מעמד חוקי

לחוקר פרטי אין סמכות עודפת על אזרח "רגיל" ולכן אין לו מעמד חוקי "מיוחד" להפך, חלות עליו מגבלות רבות שלעתים מקשות על יכולתו לפעול. הסיבה נעוצה בדר"כ במגבלות של חוק הגנת הפרטיות וחוק האזנת סתר. לעומת זאת יש לחוקר פרטי הגנות בחוק חוקרים פרטיים שיכולות ל"עשות את העבודה" ולעמוד לטובתו בהליך משפטי עד כדי זיכויו מפעולות שאחר היה מורשע בהן. הרשיון מאפשר לחוקר פרטי לגבות עדות מצד ג',לבקש את חתימתו ולהעיד על תוכנה בבית משפט. כמובן שאין ביכולתו לאכוף מתן עדות.עם זאת, חוקרים רבים נותנים את שירותיהם לחברות ביטוח והפוליסות שלהן מחייבות את המבוטחים לשתף פעולה ולמסור גירסה על מנת שהחברה תוכל לברר את חבותה. לידיעתך: בנסיבות מסוימות גם ל"עובד ציבור" מותר לעצור אדם אחר,אלא שחוקר פרטי אינו עונה להגדרת "עובד ציבור". מותר לחוקר פרטי, כפי שמותר לכל אדם אחר, לעכב עד 3 שעות, אדם שחשוד כי ביצע עבירת פשע או אלימות או גניבה או נזק לרכוש (ראה סעיף 75 לחוק סדר הדין הפלילי סמכויות אכיפה-מעצרים 1996 )

תודה לפיני.

המשך

שאלתי התעררה לאחר הצפיה בתוכנית כלבוטק - אישה גנבה מעטפה של תרומות, חוקר פרטי מוצא אותה נוהגת, מאותת לה לעצור בצד ומתחקר. מהתשובה מתקבל הרושם כי לא היה לו סמכות לעשות כן. שאלתי את עצמי מה אעשה אם גם לי יאותתו לעצור כך בצד ויתחילו לשאול שאלות.

אגב, תודה רבה על התשובות (ל"ת)

הוא לא "תחקר" אותה, אלא רק שאל מספר שאלות

ה"נחקרת" לא היתה חייבת לענות לא, ולא היתה חייבת לבוא איתו. ואם כבר בכלבוטק עשקינן, מה הקטע של המשפחה הזאת שרצתה לקנות כליה לאבי המשפחה, גררה את זה שרצה למכור להם את כיליתו, במשך יותר משנה (אם אני לא טועה), ואחר כך, עוד רוצה שהוא יחזיר להם את הכסף, בגלל שהאב מת ולא היה ניתוח. עד כמה שאני זוכר, שכר באיברים הוא לא דבר חוקי, ואם ניסיתה לשכור באיברים, ונדפקת, אז שתוק; לא כן? (וחוץ מיזה, מה הם גוררים אותו ככה שנה שלמה? אם הוא היה מוכן למכור את איברי, סימן שהוא היה צריך את הכסף הזה, די דחוף).

אני לגמרי מסכים איתך!

יש להם כתבות מאוד חשובות ומענייניות אך בשבוע אחרון התוכנית לא היית משהו. בכלל הנושא של בילוש נורה מעניין. נניח למשל אני מעלים את הרכב שלי אי-שם, בא בתל אביב לתחנת המשטרה ואומר - הנה זה הרגע הוא נגנב לי מחניה. איך ניתן לעלות על הסיפור?

תשובה לאיליה -

הפורום הזה אינו עוסק במתן עצות ופתרונות, רעיונות או מחשבות למי שמעוניין לבצע מעשה או מעשים בלתי חוקיים. באופן כללי ניתן לומר שכל דבר עבירה ניתן לגילוי ואין פשע מושלם. שיהיה לך לילה טוב ורק מחשבות חיוביות !

אני מצטער שהובנתי לא נכון

אילו הייתי מתכוון לעשות דבר כזה, בודאי שלא הייתי מדבר על כך בפומבי, קל וחומר כאשר זהותי ידוע היטב מפורום הסמוך. סתם כמעט כול דבר שבעולם מסקרן אותי, ולדעתי לפנח עבירה שתיארתי לעיל ללא עדים וגרסת יחיד - פשוט מדהים. אך כנראה ישנם הסודות המקצועים וכבודם במקומם מונח.

אם חשדתי בכשרים - אני מתנצל

ולעניין ששאלת - חקירות מסוג שכזה "מפצחים" במהלך תשאול מול התובע שהוא היחיד לביום המקרה (כך שאין עדים או שותפים לעבירה). באם יש מקום לבחון ולבדוק הגרסה במקומות אחרים - עושים זאת, כמובן אולם לעיתים אין שום קצה חוט עמו ניתן להמשיך. לא תמיד ניתן לפצח מקרה שכזה, וכאן נמדדת יכולתו של החוקר בשיאה. ישנם חוקרים המתמחים בסוג זה של חקירות, במהלכן מפעילים "תכסיסים" שונים במהלך התשאול, שהוא מעין "משחק פסיכולוגי" בין החוקר לנחקר. כמו שיש חוקרים המתמחים ומתמקצעים בסוג זה של חקירות, יש גם נחקרים שלא ניתן "לשבור" אותם ולא ניתן לפצח את גרסתם, וחבל. מקוןוה שסיפקתי את מידת הסקרנות הראוייה.
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
חקירות ובילוש
בחר
בחר