מזרחי? לא לטעמי! מאמר קצר מומלץ!

שפכתי במעט מילים את מה שהציק לי מאז טקס עמ"י האחרון. מיש מעניין אותו, מוזמן לקרוא!
(25.5 KiB) עדיין לא הורד

ברשותך, אני מעלה את מה שכתבת לכאן, כדי שיהיה יותר נח לקרוא:

"בלבלי אותו, אל תעשי לו חשבון בלבי אותו עד שלא יוכל לישון..." אין ספק, שיר פיוטי המספק חומר למחשבה.. מילות השיר "בלבלי אותו" הקפיצו והרקידו מיליוני ישראלים על רחבות הריקודים, הביאו למכירות של 50 אלף עותקים ואף הרבה יותר ברחבי הארץ, נתון הרבה יותר מרשים מאמנים רבים לא פחות (אם לא הרבה יותר!) מוכשרים ומוצלחים בעולם המוסיקה. לפתע התחוור לי, אני, שירי כהן, ישראלית ממוצעת, שוחרת מוסיקה, לא יודעת לא דבר ואף לא שניים על המוסיקה המזרחית, מקורותיה או היוצרים שלה. בכדי לתקן את העוול, יצאתי למסע בין כותלי צג המחשב, והמטרה: חיפוש כתבות על תרבות הזמר המזרחי. לפני שאמשיך, הרשו לי רק לציין שהתכנים הבאים לא נוגעים לאתרים המוקדשים לזמר המזרחי ולא לאתרי חיפוש ידועים, סה"כ מגזינים ואתרים המקדישים במה להתבטאות אומנותית. בכדי להימנע מההאשמה בה אני "מדברת באוויר" הרשו לי לפתוח במספר דוגמאות מהנט: היעד הראשון אליו גלשתי, הינו המגזין "במה". בלינק "מוסיקה" נחשפתי לשלל כתבות מעניינות על אמנים מהארץ וחו"ל, בעודי מדפדפת בין הכתבות (ויש לציין גם הרבות מאין ספור) התחוור לי שלא הייתה ולו כתבה אחת על הזמר המזרחי. כמובן שישר ונחתה בראשי השאלה התמוהה "למה?" למה אתר שחושף כתבות על מדונה ואמינם מצד אחד ועל אביב גפן ואהוד מנור מצד שני, מתעלם לחלוטין מהזמר הים- תיכוני. ותוך כדי ששאלה זו ממשיכה לקנן בראשי, המשכתי במסעי לאתר הבא. הפעם ניסיתי את מזלי בתחום קצת אחר אך מאוד משמעותי: הקהילות, או במילה אחרת: הפורום. לצורך הבדיקה, בחרתי בשני אתרים מאוד פופולאריים בקרב הגולשים: וואלה ותפוז. אם יצא לכם לבקר כבר בשני האתרים הללו ונכנסתם לקהילות, יכולתם להיווכח ולהתרשם כי האתרים מוצפים בשלל קהילות שונות מכל התחומים שהחברה הישראלית (ולא רק) יכולה להציע. אך בתוך כל ההמולה של החלפת ידע, שיחות, ויכוחים, לינקים ותמונות, לא יכולתי שלא לשים לב לדבר אחד.. אף לא פורום אחד המוקדש לזמר הים- תיכוני! בעודי מחפשת שמות של זמרים מזרחיים כפורומים, יכולתי למצוא רק נקודת אור אחת, שרית חדד באתר תפוז, היא הזמרת המזרחית היחידה לה מקדישים פורום. בשלב זה, כיביתי כבר את המחשב ושקעתי בהרהורים. כמו רבים מכם, גם אני צפיתי (ב8.3) בטקס עמ"י, נהניתי מההופעות, ביקרתי את השמלות, וסתם גיחכתי כשהזמר הנודע אייל גולן חשף בפנינו את כרסו הקטנטנה שבצבצה מתחת לסלוגן הכל-כך שנון: "מזרחי? לא לטעמי, חבל!". וכמה שהוא צודק! מזרחי זה באמת לא לטעמי.. ואם ארשה לעצמי להתבטא ביותר בוטות, אבוא ואצהיר כי: אני שונאת מזרחית, אבל למה?... למה אני סולדת כל כך מהסגנון המצליח כל כך אך מאידך מנודה כל כך! למה הדבר הראשון שאעשה אם תחנת רדיו תעיז להשמיע את קובי פרץ, יהיה להעביר אותה? למה ישנה התייחסות מעטה לזמר הים- תיכוני ( בטח ובטח למזרחית "כבדה") באתרי בידור ותרבות שונים? מה גורם לממסד התקשורתי לזנוח כמעט לגמרי את הזרם הזה? האם זה סתם בגלל טעמם האישי של קובעי ההחלטות שם למעלה? או שמשהו קצת יותר עמוק טבוע פה, משהו מעבר לטקסי מוזיקה או פליי- ליסט אפשרי. ממי אנחנו מנסים להתחמק? שחס וחלילה! לא יקשרו אותנו עם תמונת תגרני הבאסטות בדרום תל אביב? עם משחקי השש- בש הקולניים, עם הבוטות המזרחית? ואולי זה עם הדמות הסטיגמטית הכל כך רווחת בישראל: "הערס". לכל השאלות האלה קטונתי מלענות, ואני נאלצת להסתפק בסיום עם סימן שאלה גדול עליה כנראה, שאני מקווה לא להשיב.

ויש לי גם משהו להוסיף:

אפשר (ולפעמים אי אפשר שלא) ללעוג לפעמים לזמר ה"מזרחי / ים תיכוני". טקסטים כמו זה שציטטת מביכים את המאזין ואת הכותב במידה שווה, ובכל זאת הם מצליחים (לפעמים). איפה זה שם אותם? איפה זה שם אותנו? לבי הפורום הזה - אני נמצא בו כבר תקופה מסוימת, ואני יכול להעיד שאחוז ההודעות שקשורות במוזיקה מזרחית נמוך יותר מהסיכוי שאני אקנה דיסק של שרית חדד מרצוני החופשי. וזה לא שמישהו מפריע לחובבי הז'אנר להיכנס לפה. אני מסכים שההתעלמות של ערוץ 24 מהז'אנר היא מעליבה, מקוממת ובעיקר מתנשאת. יחד עם זה, טקס העמ"י התעלם מעוד הרבה מאד סגנונות יוצרים שלא מתחבאים תחת עלה התאנה המיינסטרימי של הערוץ. מבחינתם, המועמדות של ג'ירפות היתה התפרעות קיצונית שראויה להערכה. בעיני, היא רק מבליטה את החד מימדיות של הערוץ הזה שהוא כ"כ פאתטי שאפילו כבר לא כיף ללעוג לו. אבל מעבר לכל זה, אם תבדקי תמצאי שאמנים דוגמת שרית חדד או איל גולן בעצמו הם האחרונים שצריכים שמישהו יגן עליהם. הם מוכרים מיליונים (ככה האמרגנים שלהם אוהבים לספר), מופיעים 3 פעמים בערב נתון (כנ"ל) ונהנים מפרסום הרבה יותר מכל אמן רוק ממוצע. וכל זה בלי ה"ממסד".
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מוזיקה ישראלית
בחר
בחר